|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Книгата што ме воодушеви е ...
23.1.2010 13:23:50   
mis.
Фестивал, промоции и попусти во книжарницата "Феникс"

Издавачката куќа "Феникс", заедно со Фондацијата "Македонија презент", од утре до 15 февруари ја организира манифестацијата "ФАКТ" (Фестивал, акции, книги, трибини).
Фестивалот ќе се одржува во новоотворениот Културен центар на "Феникс" кај Универзална сала, од 12 до 20 часот, а ќе бидат презентирани најновите изданија: "Љубовница" од Аманда Квик, "Страв од летање" од Ерика Јонг, "Шехерезада", "Дневник" од Ог Мандино, "Убаво однесување" и "Пророкот" од Калил Џибран.
Сите книги ќе се продаваат со попуст од 50 отсто, а посетителите ќе добијат бесплатни членски карти на Клубот на книгата, со постојан попуст во текот на целата година.
Од "Феникс" најавуваат дека од 20 до 27 јануари ќе се одржи еднонеделниот Фестивал на чајот, со промоција на книгата "100 чаеви", а ќе биде претставена и едицијата "Здравје". Ќе има и пладневни промотивни средби со писатели под заеднички наслов "На чај со...", при што ќе бидат претставени и најновите изданија на Радован Павловски, Ристо Ѓ. Јачев, Ката Мисиркова - Руменова и на Христо Петрески.


Знае некој кај има книжарница на Феникс?

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Книгата што ме воодушеви е ...
23.1.2010 17:32:32   
jovanka
Mokta na ljubovta od Don Migel Ruis posebno draga bidejki ni e posvetena na mene i soprugot od mnogu draga licnost kniga polna so mudrosti.Mi fali ovoj period knigi nekako citanjeto mi go nadopolnuva kerka mi so nejzinite lektiri so koi me vraka vo detstvoto bidejki od bebusot tesko ama sakam da posetam nekoja od izdvackite kuki se nudi literatura po povolni ceni i ubavo e da se posetat.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Книгата што ме воодушеви е ...
26.1.2010 10:29:52   
mother 29
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

Jas go obozavam R.Ladlam...pa zatoa si gi sakam i Slozuvalkata na Persifal dvata toma...inaku da, Moskovski vektor e od nego!
posledni sto citav od nego bese Nasledstvoto na Skarlati..prekrasen roman i genijalen raskazuvaz..dobitna kombinacija!


(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Книгата што ме воодушеви е ...
26.1.2010 14:42:20   
zami
Gledam ja spomnaa ,,Pettoto dete,, pa bidejki ja imam procitano da si kazam.
Cudna kniga, sto sekoja majka (a i tatko) vredi da ja priocita, (monstrum e tezok zbor), jas bi rekla se raboti za malku poinakvo dete i ljubovta na majkata koja nema granici.
A za trudnite, mozebi vredi da pocekaat da se porodat pa posle da ja citaat.


_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Книгата што ме воодушеви е ...
27.1.2010 8:47:10   
mami
ИЗВОРНА ПОРАКА: zami

Gledam ja spomnaa ,,Pettoto dete,, pa bidejki ja imam procitano da si kazam.
Cudna kniga, sto sekoja majka (a i tatko) vredi da ja priocita, (monstrum e tezok zbor), jas bi rekla se raboti za malku poinakvo dete i ljubovta na majkata koja nema granici.
A za trudnite, mozebi vredi da pocekaat da se porodat pa posle da ja citaat.




Потпишувам...ја прочитав во еден здив, ама трудни- почекајте прво да си го видите бебето па после читајте ја

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Книгата што ме воодушеви е ...
27.1.2010 13:47:18   
Bitolcanka
"Зошто мажите не слушаат и не можат да работат две работи во исто време" - Барбара и Алан Пиз.
Дадени се лекции во вид на мисли за мажите кои жените треба да ги знаат. Добар прирачник за секоја девојка/жена user posted image

"Чекори за сеќавање" - Никола Спаркс
Прекрасна книга, средовечен маж се навраќа на сојата младост.

"Дневникот на Бриџит Џонс" - Хелен Филдинг
Книга за која има и филм, можеби сте го гледале.

"Рањени орао"- Милица Јаковлевич Мир-Јам
Српски роман, малку поголем, но и рома којшто нема да ве остави да се одделите од него.

"Оди каде срцето те води" - Сузана Тамаро
Убава книга со љубовна тематика.

Читам книги со љубовта како основен мотив, којашто и во животот е основа.

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Книгата што ме воодушеви е ...
27.1.2010 13:49:43   
Bitolcanka
Се гледа дека сум гладна user posted image user posted image user posted image Одам да ручкам user posted image

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Книгата што ме воодушеви е ...
27.1.2010 13:49:46   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bitolcanka

"Рањени орао"- Милица Јаковлевич Мир-Јам
Српски роман, малку поголем, но и рома којшто нема да ве остави да се одделите од него.

"

Ima isto film za ovoj roman

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Книгата што ме воодушеви е ...
27.1.2010 13:52:04   
Bitolcanka
Фала за информацијата пријателке, ќе го побарам сигурно. Штом книгата е ненадминлива, за филмот сигурно нема збор user posted image Мене книгата ми ја позајми една поранешна сосетка, пред неколку години ја прочитав, можеби ќе ја читам пак.

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Книгата што ме воодушеви е ...
27.1.2010 13:54:48   
mis.
Филмот го даваа лани на српската национална телевизија и приказната ме трогна навистина.Сите романи на мир-јам ги имам прочитано во тинејџерските години и супер се.

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Книгата што ме воодушеви е ...
27.1.2010 14:00:43   
Bitolcanka
Да, и јас во тие години ја прочитав книгата, само што го завршив средното, летниот период. Писателката е оригинална, неповторлива. Јас читам книга, па ако многу ми се допадне потоа барам друга од истиот писател/ка. Некои писатели едноставно имаат толку жар и знаат истиот да го пренесат, така да ние-читателите едноставно, во еден здив ги читаме нивните дела.

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Книгата што ме воодушеви е ...
29.1.2010 15:21:55   
mami
Цената на едно дете- книга која говори за животот на децата во Банког кои се приморани да се проституираат. Една млада жена доаѓа со мисла да остане сосема кратко а поминува 10тина години таму соочувајќи се секој ден со ужасите кои ги поминуваат децата. Сосема поинаква слика од онаа која ја имаме за источните земји. Книга која буквално ме тресна на земја со сите емоции и слики кои ги прикажува

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Книгата што ме воодушеви е ...
6.2.2010 17:31:25   
DZULI
najmnogu me voodusevi knigata PS-I LOVE YOUuser posted image ,Mislam deka poubava kniga vo zivotot nemam procitanauser posted image

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Книгата што ме воодушеви е ...
14.2.2010 2:13:38   
Марколисимо
I mene me voodusevi kniga od istata pisatelka koja ja napisala omilenata kniga na dzuli, ps. te sakam :) Pa knigata koja me voodusevi e od Sesilija Ahern a se vika NA KRAJOT OD VINOZITOTO.

(Одговор на членот DZULI)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Книгата што ме воодушеви е ...
10.3.2010 8:48:07   
mami
Ќерката на Магда- Кетрин Колиер- книга која раскажува за животот по Германската окупација, за се она што морала една жена да преживее, за нејзината ќерка која всушност не и е ќерка...Книга која ме натера уште денес да одам до Матица и да почнам да копам по историјата на фашизмот и се она што Хитлер сакал да го направи... 

(Одговор на членот Марколисимо)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Книгата што ме воодушеви е ...
11.3.2010 9:36:07   
deluxe
kniga sto me ima voodusevsno najmnogu e "najgolemiot prodavac na svetot" i "ispoved od haremot"pobarajte gi super se posebno vtorava e trogatelna

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Книгата што ме воодушеви е ...
18.3.2010 21:09:28   
April
По не знам кој пат решив пак да ја читам Јади, уживај, моли се...user posted image

со нетрпение го очекувам и филмот...иако секогаш книгите се поубави од филмовите...

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Книгата што ме воодушеви е ...
19.3.2010 0:44:29   
Матеа
Последно ја прочитав Психологија на успехот 4 дел од Дејл Карнеги, по 3 патuser posted image user posted image

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Книгата што ме воодушеви е ...
12.3.2013 22:12:50   
Lacrymosa
Трејси Шевалие- Паднати ангели : книгава ја имам неколку години и слободно можам да кажам дека ја имам прочитано милион пати и секој пат кога ја читам ја сфаќам различно. Книга за две семејства во Лондон во периодот на владеењето на кралицата Викторија и кралот Џорџ. Период на појавување на сифражетските движења за правата на жените кое иако не е централна тема на книгата се провлекува низ цела содржина. Многу добра книга... МНОООООГУ

Дикенс- Големите исчекувања: нема мн да коментирам

Зафон- Игра на ангелот, Сенка на ветрот, Марина - книгите се феноменални

Ен Фортие - Јулија: Приказна за Ромео и Јулија која вели дека тие не биле од Верона туку од Сиена и е опишана нивната „вистинска“ приказна

Јелена Бачиќ Арлампиќ - Рингишпил и Писмата на госпоѓа Вилма: Две стварно интересни и феноменални книги

(Одговор на членот Матеа)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Книгата што ме воодушеви е ...
12.3.2013 22:17:10   
blond
Не знам зошто, но Брида од Пауло Коељо ми е срасната за срце... Можеби бидејќи мм ми ја подари таа книга, која патем беше првиот подарок од него, па затоа секогаш одново и одново ја читам со воодушевување...

(Одговор на членот Lacrymosa)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Книгата што ме воодушеви е ...
14.3.2013 12:15:21   
Mihaela 2010
zagubenata kerka...se uste me drzi

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Книгата што ме воодушеви е ...
14.3.2013 13:56:43   
Bububebe
Рингишпил - Јелена Бачиќ
Сопругата на дипломатот- Пам Џеноф

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Книгата што ме воодушеви е ...
15.3.2013 0:54:26   
Lacrymosa

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

zagubenata kerka...se uste me drzi

потпис
и другата книга од истата авторка е мн добра и со триста пресврт: Исповедта на една акушерка

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Книгата што ме воодушеви е ...
15.3.2013 1:03:57   
Pepelaska *
Уф многу се, ама ако двојам
Никаде без ќерка ми - толку се соживев што мислев мене ми се случува
Дваесеттата сопруга

П.С. Ај лав ју

и Пет дена во Париз ми е некако при срце

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Lacrymosa)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Книгата што ме воодушеви е ...
15.3.2013 1:08:02   
temjanuska75
Многу се, ама сега ми текнува само на Сок од простата

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?