|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
5.8.2011 10:54:42   
AnnaMolly RR
Јас пушам, ама никогаш внатре во куќата и никогаш ако го држам Филип. Маж ми со цигарата во уста и го држи, го крева, а цигарата на 1 милиметар од Филип. Секогаш се караме од тоа, ама пуста тврдоглавост, не ме слуша! user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
5.8.2011 13:46:18   
dostickage
ja tepam na temata user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
bev pusac  no otkako ostanav bremena poveke ne pusam.moze da se sluci da zapalam ponekogas no toa e retko na nekolku meseci i definitivno mnogu daleku od deteto.
mm ne pusi a tatko mu si go znae mestoto.dodusa ne idat koga sum jas doma ama pak mislam deka mm go nauci kaj mu e mestoto

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
6.8.2011 0:48:23   
mila mama
Ne pusam voopsto, a gledam i bebuska da ne bide vo blizina na tie sto pusat. Cesto mi se slucilo da stanam i da smenam masa vo kafic, ako na sosednata se pusi.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
6.8.2011 9:28:22   
Felly RR
Една информација што ја најдов:
Бебињата чии што родители пушат, за една година вдишуваат толку чад и никотин како и самите да испушуле 60-150 цигари, и многу почесто заболуваат од респираторни болести.

Инаку јас не пушам, а мм да, ама гледа тоа да не е во близина на детето. Дури и гости ако ни дојдат, со мм излегуваат заедно на тераса, е сега се случува и внатре некој да запали, ама за 1-2 цигари, мислам дека не смета, посебно сега во лето кога можеш да отвориш и врата и прозор.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
6.8.2011 23:22:24   
Maca25
Кај нас дома никој нема запалено внатре цигара откако е родена Нина.
А и кога сме кај моите, сите одат надвор да пушат.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
7.8.2011 12:11:48   
Snowhite RR
Јас и на гости да сум не ги оставам да пушат пред него, а камоли дома, мм и гостите што идат кај нас пушат на тераса. Само на свекор ми, му се случува да запали една цигара после ручек пред детето, единствено него не му велам, ама пошто и не е некој пушач игнорирам
А што се случи еднаш кога отидовме на гости кај една другарка, тие двајцата со сопругот пушат ко турци, немаат деца, беше зимно време и таа му носи пепељара на мм и тој вика не пушам овде, надвор ќе излезам, а нејзиниов целиот прашалници „Зошто, како?“ па викам не пушиме пред него, а тој пак, а зошто, има нешто проблем, што е работава? Леле, мајко мила, како од Марс паднат ми се однесуваше, па како да му објаснам зошто пред мало дете не се пуши, па треба сам да биде свесен.  Можеби не беше убаво кај него дома му забранувам да пуши, ама кога се работи за детето не се замарам многу, многу што ќе помисли. Не беше толку проблемот да му речам запали цигара, ама знам дека ако запалеше една, немаше да престани, а собата кај што седевме беше мала, па за 5 мин ќе бркавме лисици внатре


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
7.8.2011 12:22:35   
Felly RR
Ако се работи за некој помлад, како што пишав погоре мм сам му вели, ајде на тераса. Ама ако е некој возрасен човек, два пати постар од мене, и некој што иди кај нас на гости два пати годишно, мене ми е непријатно јас да му кажувам кај да пуши, па затоа си велам: ајде некоја цигара, ќе издржиме.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
7.8.2011 12:31:06   
Тања РР

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Ако се работи за некој помлад, како што пишав погоре мм сам му вели, ајде на тераса. Ама ако е некој возрасен човек, два пати постар од мене, и некој што иди кај нас на гости два пати годишно, мене ми е непријатно јас да му кажувам кај да пуши, па затоа си велам: ајде некоја цигара, ќе издржиме.



Исто.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
10.8.2011 12:33:58   
Mihaela 2010
Kaj mene doma mm pusi,jas od koga ostanav trudna pa do den denes ne sum zapalila,retko mozebi ednas dvapati nedelno uz kafe.Doma ne se pusi vekje 3 godini,i nema sansi ni da se zapali,pogotovo sega koga imame dete.I gosti koga doagale,mm iskacal nadvor ( u dvor) pa im, dal na znaenje deka nema doma pusenje,a sega dodusa site se sovesni deka ima dete i si pusat nadvor.Mislam deka na nikogo ne mu e problem da iskoci u dvor pa ispusi po edna,zimno vreme se trese nadvor ama bitno moralo da se zapali cigara user posted image
Inaku sum MNOGU PROTIV za pusenje vo prostorija kade sto ima dete-bebe,mislam stvarno e zalno da se true deteto.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
10.9.2011 13:45:49   
Bububebe
И јас и мм сме пушачи.Но,пред user posted image  нема палење цигара.Само на тараса.КОга имаме гости знаат каде се пуши.Ама кога ќе видам некоја мајка со цигарата и со дете во раце,страшно нешто.А пред некој ден една трудница седната до нас во едно кафуле,па мислам дека за саат време пола кутија испуши ,косата ми се крена user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
10.9.2011 14:51:16   
kikicka
i mene mi e nevkusno da gledam trudnica so cigara.inaku ne pusam ni jas doma samo na tarasa,koga sme na kafe ako e do mene dimot go ispustam sprotiv od nea za da ne odi direkt vonea normalno makar i vo race koga ja drzam gledam da ne odi nakaj nea,kutija na 3 dena

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
10.9.2011 14:59:40   
kikicka
inaku imav edna komshivka od sprotivna zgrada ali terasite ni bea lice so lice taka da non stop se gledavmet.e ja gledav koga ke ispadnev na push pauza ,i zabelezav deka imaat bebe,ideka idvajcata vnatre pusat.posle nekoe vreme ja gledam gospozata pocna kako mene kafeto cigarata i na terasa :D si vikam dobro e i teknalo kolku e saat :Duser posted image


< Поракaта ја уредил kikicka -- 10.9.2011 15:01:04 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
14.9.2011 15:13:31   
Natuska85
Значи врв ми беше пред некој ден кога видов една МАЈКА во парк како 2-3 месечно бебе носи во кенгур и цигара во едната рака user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
14.9.2011 15:17:36   
kikicka
i jas isto ona si sedi si pushi cigara bebushot vo kenug spie takvo celo iskiveno zalce beshe

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
16.9.2011 0:39:29   
Baka
Јас и маж ми сме пушачи, но пушевме само во дневна. Дента кога се породив, се забрани пушење и во дневната. Сега пушиме на тераса и надвор. Гостите кои се пушачи пушат исто така на тераса и надвор, но проблемот е кога одиме некаде на гости кои си пушат по дома. Мене незгодно ми е да речам некому во свој дом што да прави, но затоа барам прозор отворен или врата балконска. Иначе јас пушев цела бременост по максимум 10 цигари на ден и кога отидов да се пораѓам во Чаир, дојде една сестра и ме прашуваше за историја на болести во семеството ово-оно и ме праша дали сум пушач-реков да, а дали пушеше во текот на бременоста и јас реков да и таа пак ПУШЕШЕ ДОДЕКА БЕШЕ БРЕМЕНА? јас да, ЦЕЛА БРЕМЕНОСТ ПУШЕШЕ? јас пак да?!?! Изгледа бев првата што дошла во болницата Чаир на пораѓај која пушела додека била бремена! user posted image Што требаше, да излажам?

< Поракaта ја уредил Baka -- 16.9.2011 0:40:33 >

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
16.9.2011 8:22:41   
anedespo
Ne da lazes, ama da ne pusis.

(Одговор на членот Baka)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
16.9.2011 13:09:27   
Baka
хахаха зборам за сестрата, требаше да ја излажам? А за пушењето противник сум иако сум пушач. Имам пријателка која има две деца и двете деца ги израсна во дим од цигари! Страшно.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
16.9.2011 13:19:24   
Natuska85
ИЗВОРНА ПОРАКА: Baka

хахаха зборам за сестрата, требаше да ја излажам? А за пушењето противник сум иако сум пушач. Имам пријателка која има две деца и двете деца ги израсна во дим од цигари! Страшно.


И пак ништо не им е нели,здрави, прави,така вика свекор ми user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Baka)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
16.9.2011 13:26:20   
AnnaMolly RR
Дома не се пуши кај нас, само на тераса или во двор. Кога одиме на гости најчесто луѓето не пушеа додека сме таму (барем додека беше ептен бебе). Дома кај нас не ми е глупаво да забранам некому да пуши, ама кога сме на гости не ми оди да им кажувам што да прават во свој дом. Кој има осет, има. 

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
11.3.2013 13:21:40   
arh_diz
MM pusi i postojano se raspravam so nego, nekogas samo sto ispusil znae da go guska

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
11.3.2013 13:29:34   
dostickage
I svekor mi pusi i toa po 3 kutii dnevno. Koga go cuvaa V , sekoj den deteto smrdese na cigari odvratno.Smrdese i ranecot so rezervna obleka i zamislete smrdea i teglite sto mu nosev hrana vo niv. UZAS!
Togas koga ne odgovarav za krivicno delo tepanje na star covek, mislam enma nikogas.
Dzabe i karanje, i objasnuvanje i sve. Sebicnost do daska... Pusenje vo blizina na dete e def tema sto najmnogu me iritira od se.user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
11.3.2013 13:35:39   
Mihaela 2010
Ni kako bebe a bogami ni sega ...nema pusenje doma,toa e zakon kaj nas...mm pusese ( sega vekje 2 meseci kako ne pusi),jas od vreme na vreme...
gosti koga doagaa fala bogu se svesni pa nadvor si idat i si palat,doma nikako...taka da sum mnogu protiv koga se pusi doma koga ima dete...ma voopsto mi smeta koga se pusi domauser posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
11.3.2013 13:41:16   
deluxe
jas da se prijavam vo temavauser posted image Pusac sum i toaaaa golem 1 kutija do 1,5 mi e merka za eden den.no pred decata nikako,samo vo dvor ili na terasa .nikoj doma ne pusi samo jas ,no ecata ne sakam da si gi trujam,koga imame gosti tie me gledaat mene deka doma ne pusam taka i tie fino lepo si idat na terasa hehheheheheheheh a koga odam na gosti kaj sto se pusi za 1-2 cigari a se zapalat ne reagiram ama ako se poveke zemam otvaram vrata i luftiram taka da se setat lugeto eehehehhe

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
11.3.2013 13:44:49   
elenak
Кај нас дома нема пушачи, па нема ни пушење. На гости кога одиме нормално дека нема да забранувам пушење во нивна куќа, а кај нас оставам пак на свест, ако ме прашаат викам дека не се пуши. Досега уствари и не сум имала некој таков ,,несевесен,, гостин да си запали без да прашаuser posted image

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
11.3.2013 13:53:05   
Beatris
Јас и мм сме пушачи. Откако е родена А, кај нас се пуши само на тераса, не толерирам никого тргнувајќи од себе. На гости каде што се пуши дете не носам!

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?