|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Излегување со бебето
17.9.2010 13:52:52   
Octavia
Многу ме интересира дали/колку се шетате со бебињата. Моето бебе има 4 месеци и многу ме „караат“ да не излегувам со него, да не го носам во продавници (да не е меѓу луѓе, имало вируси, дувале клими...), да не го носиме по родендени (многу деца, бактерии...) и што ли не. Знам дека треба да внимаваме на бебињата, дека уште немаат имунитет првата година, ама сега ако не мрднеме, после цела зима што ќе правиме?!
Би сакала да ги слушнам вашите искуства и размислувања, колку и до кога ги чувате вашите бебуши „под стаклено ѕвоно“?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Излегување со бебето
17.9.2010 14:56:48   
Sandric
Nie imame 2 meseci i sem nadvor od 3 nedeli. Skoro sekoj den sme izlezeni, jas koga sum sama si go nosam vo kengur. Si odime i po gosti i navecer i preku den, ono si spie i nema nikakov problem.
Duri stasavme i vo kafana da go odnesemeuser posted image

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Излегување со бебето
17.9.2010 15:23:39   
mama26
jas isto taka go iznesuvav nadvor i sekade.od prvata nedela.user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Излегување со бебето
17.9.2010 15:52:19   
EciPeci
Јас мислам дека можеш слободно да го  бебето изнесуваш надвор.
Педијатрите дури и препорачуваат да се изнесува на сонце додека не е многу јако.
А и поубаво спијат децата кога имаат повеќе содржина во денот.
Син ми е роден во јануари и на почеток не го изнесував многу, ама откако се потстопли секој ден сме надвор 15 минути ако треба, ама колку толку излегуваме. Сме го носеле на свадби, во кафани, во Албанија ( на 4 мес), во Грчка (на 6), во село ( на 8).

На братучедка ми малото е родено во јули и они од негови 2 недели го изнесуваа и го шетаа. Кога поминаа 40 дена му се јавиле на педијатарот да го прашаат дали смеат да го носат во Охрид и он им рекол: А што сте чекале до сега?  И во Охрид растат бебиња помали од 40 дена user posted image user posted image user posted image

Така да, само позитивен пристап и излегувајте и уживајтеuser posted image

_____________________________

Pogledni kon sonceto i nasmevni se...

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Излегување со бебето
17.9.2010 17:09:22   
Martins mom
Шетајте со бебушка и уживајте!!! Ако не излегувате поголеми се шансите за постпородилна депресија...Пешачењето лекува се!

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот EciPeci)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Излегување со бебето
18.9.2010 22:08:25   
vanessa p
Jas so moeto bebence se setame uste koga se rodi,prvite 6 nedeli vo dvor na terasa a posle obavezno sekoj den nadvor bevme ili so kolicka ili vo kengur vazno se setavme i seuste se setame od 4 meseci ja nosevme na more a sega imame polni 6 meseci i uzivame na sonce na vozduh vo park.Ne go opravduvam setanjeto na bebe po gosti vo kafani ili vo zatvoreni prostorii so mnogu lugje barem do polna godina dena steta e da go zatvorite koga nadvor e prekrasno a i mu treba sonce za razvoj posebno na koskite.user posted image

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Излегување со бебето
19.9.2010 23:03:23   
ananikol
 
Nie imavme 10 dena koga izlegovme nadvor,doduse na kratko nekoi 15min za pocetok ama pak potoa postepeno se poveke i poveke.Na 2 meseci veke si setavme niz grad i po nekolku saati.
Sega imame 4 meseci i se znai nautro i popladne mora da go izneseme na vozduh nadvor malku da si prosetame ako ne placki kolku sakasuser posted image  i toj si go znae redot

(Одговор на членот vanessa p)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Излегување со бебето
20.9.2010 10:45:18   
Sandric
ИЗВОРНА ПОРАКА: vanessa p

Jas so moeto bebence se setame uste koga se rodi,prvite 6 nedeli vo dvor na terasa a posle obavezno sekoj den nadvor bevme ili so kolicka ili vo kengur vazno se setavme i seuste se setame od 4 meseci ja nosevme na more a sega imame polni 6 meseci i uzivame na sonce na vozduh vo park.Ne go opravduvam setanjeto na bebe po gosti vo kafani ili vo zatvoreni prostorii so mnogu lugje barem do polna godina dena steta e da go zatvorite koga nadvor e prekrasno a i mu treba sonce za razvoj posebno na koskite.user posted image

Valjda stom sum go nosela vo kafana vo leto sme sedele nadvor...
A za odenje po gosti, pa sigurno nema godina dena da se izoliram od narod a plus koga dete spie bez nikakov problem , trgnato na strana vo spalna i ne mu prci nikoj ne znam zosto da ne si go nosamuser posted image

(Одговор на членот vanessa p)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Излегување со бебето
20.9.2010 10:54:21   
mama26
ima edna majka od dvor ne go vadi.a veke e 7 meseci.neznam od sto se plasat nekoi luge user posted image da ne go urocat li neznam user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Излегување со бебето
20.9.2010 10:59:54   
arh_diz
Mislam deka  enormalno da se izeguva so bebeto no ne na mnogu dolgo nie izleguvame sekoj den koga e soncevo. Mu treba na bebeto cist vozduh . Vnatre nemoze dobro da se provetri prostorijata kako sto e nadvor

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Излегување со бебето
11.11.2010 16:12:43   
mamamoni
Ние излеговме да се шетаме на неполни две недели и тоа сега во ноември ама времето е убаво и жалосно е дома да седиме ја однесов и до кај мајка ми тие блиску седат малку на гости не е ништо страшно.По пат го начекавме нашиот педијатар и тој ни дозволи да се шетаме а ние само тоа чекавме и онака не сме научени дома да седиме user posted image

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Излегување со бебето
11.11.2010 22:33:30   
AnnaMolly RR
Филип се роди во јуни и беше многу топло. Уште кога имаше околу една недела го вадевме во двор или на тераса. И сега ако не секоја вечер, секоја втора излегуваме и шетаме. Педијатрот ни рече дека обавезно треба да се излегува надвор со бебето.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Излегување со бебето
12.11.2010 1:01:18   
Anushka
со бебе треба да се алегува секој ден!! Тоа треба да биде дневна рутина.
Освен кога има густа магла и многуууу ветер.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Излегување со бебето
12.11.2010 8:18:05   
arh_diz
Se soglasuvam so tebe Anuska , togas bebeto podobro spie i poveselo e. Jas izleguvam i koga e ladno ke go naoblecam i vo kolicka  i nadvor toa si spie koga ke dojdeme doma prodolzuva da spie

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Излегување со бебето
12.11.2010 8:32:02   
anedespo
Да ама надвор да се шета, а не по гости.  

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Излегување со бебето
12.11.2010 8:33:16   
arh_diz
Se soglasuvam so tebe anedespo po gosti e loso so bebe spored mene zaguslivo mnogu luge.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Излегување со бебето
12.11.2010 11:54:42   
strelec 8
denes sara polni eden mesec.i samo sto se vrativme od dvorot.jas veke 15 dena ja vadam nadvor.ima sonce,ne e mnogu ladno.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Излегување со бебето
12.11.2010 12:08:44   
Pepelaska *
i nie se setame ne bas sekoj den koga imame vreme a denovive nekako i veter duva, a kolku go oblakate bebeto za nadvor?

(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Излегување со бебето
12.11.2010 18:44:09   
AnnaMolly RR
Пепелашка, еве јас прееска шетав со Филип до пазар и беше облечен во две боди по долги ракави и џемпер, а доле хулахопки и пантолониња. Не го натунтувам многу. Летоска уште од кога имаше 2 недели е само по боди по кратки или без ракави и надоле гол и бос.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Излегување со бебето
12.11.2010 19:03:44   
danced
ние скоро секој ден излегуваме, а за шетање носиме боди со долги ракави, блузиче памучно, долу хулахопчиња и пантолончиња.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Излегување со бебето
14.11.2010 0:20:45   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: danced

ние скоро секој ден излегуваме, а за шетање носиме боди со долги ракави, блузиче памучно, долу хулахопчиња и пантолончиња.


Данцед, зарем не малку само со 2 алишта горе за шетање? Па јас кога излегувам носам 3, а бебето треба да носи плус едно повеќе од тебе

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот danced)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Излегување со бебето
14.11.2010 0:47:57   
danced
јас мислам дека доволно е облечено деновиве надвор има околу 20 степени, денеска бевме во парк со количката и бевме облечени само со боди и памучно блузиче и покријано со танко кебенце.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Излегување со бебето
2.4.2011 11:37:06   
skorpijana
sekoj den izlguvame nadvor mene doma me faka saklet a ne decata sega e mnogu ubavo vremeto pa ke odeme da setameeeeeeeeeeeeuser posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот danced)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Излегување со бебето
2.4.2011 14:44:20   
mamamoni

ИЗВОРНА ПОРАКА: danced

ние скоро секој ден излегуваме, а за шетање носиме боди со долги ракави, блузиче памучно, долу хулахопчиња и пантолончиња.



плус дуксерче или елек носиме ние и капче памучно сега

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот danced)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Излегување со бебето
2.4.2011 20:08:21   
penelopa
ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

Шетајте со бебушка и уживајте!!! Ако не излегувате поголеми се шансите за постпородилна депресија...Пешачењето лекува се!


Апсолутно точно- секој ден сме надвор, надвор на прошетка- добро ем за бебето ем за мене


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Ime za moeto bebence
veroni

Dali bi sakale da mi pomognete vo izborot na ime za moeto bebence

Vera (19%)

Veda (20%)

Veronika (62%)


Број на сите гласови: 362

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!