|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Излегување со бебето
7.12.2011 8:33:48   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: baby 27

Me interesira koga e dobro vreme za prvoto iznesuvanje na novorodenceto nadvor vo priroda, na prosetka? Dali treba da se pocituvaat tie ,,40 dena'' sto site gi kazuvaat ili moze i porano da  se iznesuva i da se proseta bebeto?


ИЗВОРНА ПОРАКА: Octavia

На прошетка слободно можеш да го изнесеш бебето секогаш кога времето е добро. Мене вака ми имаше кажано лекарка-да нема магла, да не дува ветер (оти тогаш носи се и сешто ветрот, а бебето ќе го дише тоа) и ако е многу ладно, да не е во количка легнато. Кога е многу ладно треба да се носи свртено си лицето накај мајката (или накај оној кој го носи) заради студениот воздух кој не е добар за новороденчиња. Најдобро е преку ден, кога има сонце и кога не е премногу ладно, и тоа на 10-15 мин само, затоа што е многу мало. И провери си на интернет загаденост на воздухот (ако си од Скопје) затоа што деновиве не е баш за шетање ни на возрасни, а секако не на новороенчиња.


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

sega kako sto e zagaden vozduhov i ne bi iznesuvala malo bebe tolku rano nadvor...



_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Излегување со бебето
7.12.2011 10:04:44   
Yummy Mammy
Jas ne pocituvav "40 dena", pocituvav dobri vremenski uslovi. user posted image
Vednas stom jas se cuvstvuvav sposobna da izlezam i da prosetam, pocnavme da izleguvame. So vtorava kerka toa bese na 10tiot den. I sekoj den sme nadvor, od 12-15:00h e najtoplo i najsoncevo.
Site doktori preporacuvaat sto e mozno poveke da se seta nadvor, em za da disi bebeto, em ako e zatnato da mu se susi noseto i sekretot. Ke si se oblecete ubavo, i vo park. Jas si citam kniga na klupa i mnooogu me opusta toa (zaboravam na nespienjeto i prljavite alista i kujnata vo koja se prelevaat sadovite user posted image )

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Излегување со бебето
7.12.2011 21:32:46   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Jas ne pocituvav "40 dena", pocituvav dobri vremenski uslovi. user posted image
Vednas stom jas se cuvstvuvav sposobna da izlezam i da prosetam, pocnavme da izleguvame. So vtorava kerka toa bese na 10tiot den. I sekoj den sme nadvor, od 12-15:00h e najtoplo i najsoncevo.
Site doktori preporacuvaat sto e mozno poveke da se seta nadvor, em za da disi bebeto, em ako e zatnato da mu se susi noseto i sekretot. Ke si se oblecete ubavo, i vo park. Jas si citam kniga na klupa i mnooogu me opusta toa (zaboravam na nespienjeto i prljavite alista i kujnata vo koja se prelevaat sadovite user posted image )

И јас почнав да го изнесувам рано,не баш можеби првите 10 дена поради тоа што беше гадно и многу прашина надвор некако ми се учине и не сакав баш да го изложувам на такво нешто тако мал ама веќе од 2-3 недели обавезно, баш да фатиме убаво време. Дури и овие денови кога е сончево сакам да излегуваме. Ептен ако е темно и кога има смог надвор тогаш не, ама ако е ведро, сончево, тогаш е супер. Инаку имаме 2,5 мес.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Излегување со бебето
7.12.2011 23:00:27   
Bububebe
Какви 40 дена ,после 5-6 дена излеговме и еве 14 месеци немаме застанато од шетање .Од јануари шетаме со количка,малку да е сончево ние вадиме количка.Убаво облечена ,нема гајле.Подобро user posted image  да се вади секој ден надвот,одколку само дома

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Излегување со бебето
12.12.2011 11:15:41   
Zivka*

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bububebe

Какви 40 дена ,после 5-6 дена излеговме и еве 14 месеци немаме застанато од шетање .Од јануари шетаме со количка,малку да е сончево ние вадиме количка.Убаво облечена ,нема гајле.Подобро user posted image  да се вади секој ден надвот,одколку само дома



isto i nie taka ,istiot den koga izlegovme od bolnica otidovme na setanje odma ,i poso ni se pogodi vremeto soncevo sekoj den izlagame na vozduh po nekoj saat ,sekade se setame,sreka tuka vo Wroclaw ne e tolku zagaden vozduhot kako vo skopje sto slusam deka e ..

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Излегување со бебето
8.9.2013 11:58:37   
Melanija RR
Имаме 24 дена и уште не сме излегне надвор со бебуш ќе пукнам,сакам од сабајле ама тогаш нај немирен е плаче спие по 15 мин и никако да се средиме и излеземе.Среќа на тераса знаеме да фатиме сонце засега но не е тоа.
Сакам порано за да не ги пресретнам сите комшики а несакам да ми знаат во бебе од чиста радозналост до 40 дена

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Zivka*)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Излегување со бебето
8.9.2013 12:28:48   
mommy_angels RR
Меланија искористи го сонцето сега,најубаво е,ти иде зима и колку и даусе силимеусите ние дека нон-стоп ќе ги изнесуваме,реалноста е таа дека по тие зимски ветришта и снегови и ние возрасните излегуваме само по потреба,а за бебушките па ич да не зборуваме

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Излегување со бебето
8.9.2013 23:03:38   
Bilence2
Jas bi izlegla. Pokrij go so pelence i ic ne zastanuvaj ako komsikite ti pravat muabet. Samo kazi na brzanje si i stravta da te nemauser posted image .
ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Имаме 24 дена и уште не сме излегне надвор со бебуш ќе пукнам,сакам од сабајле ама тогаш нај немирен е плаче спие по 15 мин и никако да се средиме и излеземе.Среќа на тераса знаеме да фатиме сонце засега но не е тоа.
Сакам порано за да не ги пресретнам сите комшики а несакам да ми знаат во бебе од чиста радозналост до 40 дена



_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Излегување со бебето
9.9.2013 11:08:06   
Melanija RR
Во право сте user posted image здравје утре се спремаме за штрафта позади зграда.Стварно сонцето е убаво баш сега околу 11 зошто порано е ладно некако,па и дома не не фаќа сонце па ладникаво и се сме со долги дали 1 недела носевме боди на кратки па ќе ни фали топлово во зимските денови

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Излегување со бебето
9.9.2013 11:38:44   
Hunny
Излегувајте надвор на бебушот му треба сонце. Поубаво ќе си спие на воздух, па и мама ќе одмори.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Излегување со бебето
30.7.2014 18:27:10   
Dilina
Kaжете како да му опишам на мм дека на бебчо му треба воздух, барем насабајле кога е свежо, греота бебево ми се скува дома user posted image
ми се плаче од старуве муабети 40 дена и зајдисонце ааахххххххххххххххх user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Излегување со бебето
30.7.2014 18:48:57   
AnnaMolly RR
А бе на вакво време плаче за шетање :) Пакувај дете и право надвор бар на кратко! Филип на 13 јуни е роден, ние откако дојдовме дома целооо време си седевме во дворче. Мераци! На 13 дена во Рамстор сосе него бевме :))))

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Излегување со бебето
30.7.2014 19:55:38   
sandriana RR
Dilina, и јас со Т се породив на 31 август, и седевме преку ден во двор, надвор дури после 40 излеговме, ама се каам страшно! Овој пат, да сме живи и здрави, немам намера да слушам никого, и штом осетам дека сме спремни за шетање, така и ќе сторам.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Излегување со бебето
30.7.2014 20:29:34   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Dilina

Kaжете како да му опишам на мм дека на бебчо му треба воздух, барем насабајле кога е свежо, греота бебево ми се скува дома user posted image
ми се плаче од старуве муабети 40 дена и зајдисонце ааахххххххххххххххх user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


Lele Dilina jas od tie muabeti padnav vo depresija so prvoto dete koga se porodiv. Ovoj period sedev doma, posle zajdisonce ne mrdav od soba(glupacka koga ke mi tekne)Zatoa so vtoroto si setav i gajle mi bese sto babite mrcea I zboruvaa. Uzivaj, setkaj ne mora po gosti,ama vo park,Ili na kafe vo nekoja letna bavca, odi izdisi se ,grevota e I za tebe


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Излегување со бебето
30.7.2014 21:41:23   
Melanija RR
Dilina кога ќе дојде патронажната прашај ја пред него,и таа исто ќе каже ДА за надворuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Излегување со бебето
3.8.2014 13:42:21   
kuklickaa
i nie ne pocituvavme 40 dens uste od 10 dena izlegovme na kafe so bebus i toogas me prasa edna kolku ima malovo i i vikam 10 dena lele rece da ne go gledam ko togas begaj sube mi e..kako sakas i rekov :) mozebi ima i vistina vo adetite nesto ama za izleguvanjeto ete strikno ne pocituvavme..si bevme na kafe na 10 dena i posle toa sekoj 2 den sme nadvor i newkogas si cickame i vo kafic i sinko kulira si spie i si uzivka,,veruvajte i niv mu e ubavo nadvor kako i na nas...

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Излегување со бебето
3.8.2014 17:29:06   
Dilina
Оди па разбери си user posted image
Ајде уште недела 30 правиме па на педијатар се надевам ќе не искараат шо не искачаме user posted image а и патронажната доаѓа во пон. ќе си ја потпрашам јас и нејзе вака пред сите хаха

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Излегување со бебето
8.8.2014 16:38:25   
sonc90
nie ne izleguvame do 40,vo nedela pravime 40 pa ke se vozime so kolicka ama kaj mene e olesnitelno sto si sedime vo dvor,ziveam vo stan ama sekoj stan si ima svoj dvor pozadi zgrada pa nikoj ne ne gleda a i primetuvam deka komsiite ne izleguvaat koga nie sme nadvor.(samo komsiite od zgrada mozat da vidat koj ima nadvor)...ama i dvorot i zdosadi na cucava pa srekja za 2 dena ke pravime 40 pa koga ke udrime na setanje nema doma da se pribereme...inaku moe mislenje e deka treba da se izleguva na vozduh pa makar i toa bilo na terasa!

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Излегување со бебето
17.8.2014 21:58:48   
Dilina
Леле сонц се надевам издржа, јас се пореметив дома, ај викам за атар на мм, не е само мое дете па да одлучувам сама, па реков ќе се истрпи.. инаку јас излегувам чат пат ама кај можам сама да шетам, паметот ми е се кај малата... и така сега во среда правиме 40 дена, па едвај чекам да си шеткаме ... user posted image

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Излегување со бебето
21.8.2014 16:54:20   
Maja Peovski
инаку за шетањево, по двор нон стоп си шетаме и кај моите на гости си одиме, не се замараме со мм за тие 40, ни доагаат гости се си е ок, само уште не сме излегле низ чаршија со него, бидејки вечерта е ладно кај нас ама деновиве кај и да е ке излеземе user posted image user posted image

(Одговор на членот Maja Peovski)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Излегување со бебето
21.8.2014 23:04:55   
Felly RR
Маја, претходниот пост ти е префрлен во темаата Дете/Бебе на свадба.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maja Peovski)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Излегување со бебето
17.9.2014 0:32:09   
Dilina
Незнам што им е на луѓево, на секое искачање некоја паметна тетка ќе ме сретне и ќе ме искара зошто сум ја изнесувала, а малата има 2 месеца user posted image
Инаку од кога поминаа фамозните 40 дена секој ден сме надвор минимум 2 саата,таа и ќе поспие и ќе се посмее и ќе си гледка...што е проблемот со луѓево ич не ми е јасно, па јас сум дете од село, сум пораснала на улица шо се вика, мајка ми не оставала ден да не ме изнашета секаде и по гости и онака, па еве жива и здрава сум, три пати у животот имам качено температура и толку.... се вадам од такт од чуѓево, како прво ако толку мн се секираат зашто го изнасам, шо ми приоѓаат воопшто а не ги знам, не ги познавам.... user posted image чудо од народ сме еј..... а она за 40те дена сите мрчеа да не искачаме а кога се изнаредија дома гости гости, повише чистеб од шо си го гледав детето.. ама ај...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Излегување со бебето
17.9.2014 0:48:06   
nataly86
И мене не ми јасно тоа..ако сега не искористиме малку сонце кога во јануари??? денес бевме излезени и тоа во 13-15часот истите коментари кај сте тргнале со толку мали деца..па да не им дува..па покри ги некако ладничко е

Инаку како за сефте излегување со количка супер си поминавме...малку мака мачев заради непрописно паркирани возила неможев да поминам...мојата дека дупла хаххах

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Излегување со бебето
2.12.2014 14:17:15   
caciana
Vnuka mi vcera napravi 40 dena. Znaci e zimsko bebe user posted image . Za nea nema da ima mnogu setanje posto vremevo na nisto ne lici. Do sega imaat dojdeno kaj nas doma so kola i vednas nazad..zalno e da se seta deteto na ovie magli i na ovoj stud user posted image

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Излегување со бебето
27.2.2015 8:39:48   
Dothy
Iskoristete go sekoj mozen zrak od sonce za prosetki i uzivanje so bebeto nadvor, kaj mene dokazano..so prvoto poveke se pritresuvav od tipot izolacija od virusi, bakterii..urici..i shto ushte ne..i naprotiv seto od toa ne stigna..a so vtoroto poopushteno..prosetki, meshanje vo lugje..normalne izbegnuvanje na zagushlivi prostorii, cigari..itn..no samo relax i se kje bide super..

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?