|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Бебе/дете на свадба?
20.8.2012 14:11:49   
AnnaMolly RR
До сега не сме го носеле со нас на поголеми веселби (свадби, крштевки). Ама Нина на Маца има скоро 4 години, што значи голема девојка е, не би требало да прави проблеми.
Филип има две години и како вклучен во струја е, нема седнување ни секунда. Ама кога ќе потпорасне, да наполни три-четири години и ние секаде ќе си го носиме. Баш како што рече Маца, детето со нас и раат. Да не го мислам што е како е кај бабите.
Баш пиши како поминавте, Мацо.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mila 3)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Бебе/дете на свадба?
20.8.2012 15:36:53   
Maca25
Нина има 3,5 години, а на првата свадба на која ја носевме имаше 1,5 година. Издржа до 11:30 тогаш. Тоа беше свадбата на брат ми, Нина ем играше, ем си трчаше, ем ние супер си поминавме. И од тогаш па наваму ја носиме со нас. Вчера супер си пројдовме, јес да Нина издржа само до 9:30, ја оснесов дома со тато да си нана, а јас се вратив и си поминав ЛУДО!!! Вчера беше Нина срцка, игравме танго, ме тераше да играме оро, се и беше интересно.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Бебе/дете на свадба?
20.8.2012 23:12:15   
Felly RR
Првата свадба на која беше М имаше година и 4 месеци, и тоа ни се погоди два викенди со ред свадби. И на двете беше, рековме до кога ќе издржи, до тогаш. Кога видовме дека веќе и се смачува, отприлика за 2 саати, ја донесовме дома. Ја заспавме, и ние назад. А инаку ептен мало бебе не би носела.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Бебе/дете на свадба?
29.8.2012 13:17:53   
gorda2
Првпат ја носевме пред годината, преспа малку во количка, не поминавме страшно, но не останавме до крај; по годината фативме тактика-  одиме со баба и деде, кога ќе и се приспие си оди дома со баба и деде, а мама и тато остануваат user posted image  Сега кога ќе бидат 2, не знам баш дали ќе продолжиме така, но досега беше ОК, само секогаш сум имала вода и храна за неа, плус алиштенца и понекоја занимација - боенки, сликовници, тропка, играчка... цела 'ратна' опрема user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Бебе/дете на свадба?
29.8.2012 14:54:55   
Pepelaska *
Јас не сум за дете на свадба освен ако мајката сака да се изнатрча и да не види ништо од свадбата, М досега бил на 2 кај кумот каде што заспа одма оти цел ден беше без мене и преморен беше, и кај сетсра ми ( оти мораше) ,Таму се скапа од трчање, не можеше да заспие до 1 а инаку во 10 си легнува, и на крај го пратив дома со баба му и дедо му а бевме во друг град.
Дента дошуша уживаше и им правеше друштво на тапаните ама сепак беше малтретирање,

Ако се мора веќе да се носи и да се врати дома детето да си спие кога си му е време

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот gorda2)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Бебе/дете на свадба?
29.8.2012 15:20:07   
riba79

ИЗВОРНА ПОРАКА: gorda2

Првпат ја носевме пред годината, преспа малку во количка, не поминавме страшно, но не останавме до крај; по годината фативме тактика-  одиме со баба и деде, кога ќе и се приспие си оди дома со баба и деде, а мама и тато остануваат user posted image  


dobro sekade li gi nosite baba i dede duri i kaj vasi drugari na svadba?user posted image

nie malite ne sme gi nosele na svadba zatoa sto nema da vidime nisto od svadbata taka da sedele kaj baba i dedo..bea samo na svadba kj vujce i sega ke odat kaj teta zatoa sto neli moraat da odatuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот gorda2)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Бебе/дете на свадба?
29.8.2012 16:47:15   
Martins mom
Золва ми во октомври ќе прави свадба и јас само правам планови што ќе правиме со Мартин тој ден. Мајка ми е во друг град и нема да доје, дента кај нас ќе идат сватови да ја земат,нелиuser posted image и нема да може да спие,а вечерта ќе му се приспие порано и нема кој да биде со него,така да јас ништо нема да видам од свадба

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Бебе/дете на свадба?
29.8.2012 16:55:07   
kremco
Незнам,дете на свадба,никако...Синчето којзнае колку пати одеше по свадби како бебе беше супер,ама сепак е замарање а кога прооде беше невозможен.бидејки доеше не можеше нигде да останува,кога го одбив-спас!
А второво-керка,леле едно плачење ,шетање,ужас,моравме малку да се појавиме барем ептен фамилија,а и бабите мораа..

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Бебе/дете на свадба?
28.9.2012 15:03:40   
eli07
Ufff ve citam i pocna panika da me faka :( Utre sme na krstevka maliot ima samo 2,5 meseca a nema kaj kogo da go ostavam bas utre ko za belja (majka na rabota.svekrva ne zivee u Sk.) Ne znam so ke praam a ic ne e bebus po setanjeto se si saka domce.Makar da se pojavam na eden saat ili da ne idam voopstouser posted image

(Одговор на членот kremco)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Бебе/дете на свадба?
28.9.2012 15:20:18   
Annet
ee denovive ovaa tema mi e najtaze.sestra mi ke pravi svadba za mesec ipol,moeto dete ke bide 15 meseci,a vo drug grad se mazi,i svadbata e vo toj grad,treba doma,treba vo crkva vo maticno da ja nosam,baska ako studi,uf
restoran koj e daleku od doma,kako ke ne bide neznam,sigurna sum oti ni svadba ke vidam nisto,tuku ke se pofavam kolku svatovite da me vidat...neznam stvarno,najveke me pasi studot.......................... baska nevestice da bila,aa nema sansa vo saten da ja oblecam na stud

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Бебе/дете на свадба?
21.8.2014 23:03:55   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maja Peovski

Здраво на сите, сакав да ве прашам за мислење, имаме месец и пол скоро, на 31 август сме канети на свадба со мм на нашиот старосват... мерак ми е да отидам, но сепак ме буни далечината, ние сме од берово а треба да одиме за скопје на свадба а нема кој да ни го причува бебушот, страв ми е да не му испадне мн малтретирање, сепак мало е...ве молам за советuser posted image




_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Бебе/дете на свадба?
22.8.2014 0:57:45   
Defne90 RR
Маја искрено јас не би носела толку мало бебе на свадба.Прво музиката е толку гласна што тоа ќе биде вознемирено цело време.И секако гласната музика може да биде дополнително иритирачка за неговиот се уште неразвиен слух.Замисли нам како само ни зујат ушите кога седиме подолго време на гласна музика а на бебе...Потоа значи на свадбите има многу луѓе и секако многу бактерии кои лесно можат да дојдат во контакт со бебето и неговиот неразвиен имунолошки систем.И ред други работи што можат да влијаат негативно врз бебето.Јас најискрено не би носела никако толку мало дете на свадба затоа што тоа ќе биде малтретирање и стрес и за вас и за него.Тоа си е барем моето мислење де.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Бебе/дете на свадба?
22.8.2014 10:03:57   
sandriana RR
Моментот на седење на свадбата не ми е толку страшен, колку патувањето. На свадба ќе поседите некој саат, не мора цела свадба да се тера, и ако е вечерна, евентуално, да се обезбедите со преноќиште, да не се ашкате цела ноќ по патишта.
Или сопругот да појде сам, да испочитува, а вие со бебе да си останете дома, на мир и раат.
На нашата свадба имав неколку пара другари чии сопруги беа со бебиња поголеми од вашето - по 4-5 месеци, па не дојдоа сопругите, од причина што немаа кому да ги остават user posted image .

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Бебе/дете на свадба?
22.8.2014 10:45:29   
Maja Peovski
најдобро ке биде така ке го пратам сопругот сам да не го малтртетираме бебчето... ви благодарам user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Бебе/дете на свадба?
30.3.2015 0:01:43   
lukajana RR
На 25 април сме канети на свадба кај прва братучетка на мм.За Л не е проблем ама Ј ке ми биде 11 месеци а свадбата прво дома во Скопје па во Кавадарци да се венчаат и да се регистрираат па ресторант во Росоман.Малтретирање за возрасен а не за бебе.Мислев да ја оставам кај мајка ми ама ми е многу време,и да одиме директно во ресторант сепак е далеку ,ако плаче или не сака да спие не можам да стигнам одма.
Јас сум за тоа да не одам и да седам со Ј дома а мм сака да земеме соба во хотелчето и мајка ми да ја чува.Уште сме во преговори и ке видиме што ке излезе .

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Maja Peovski)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Бебе/дете на свадба?
30.3.2015 0:22:18   
hopeless
Кога сестра ми правеше свадба ќерка ми беше 7 месеци. Ја зедов само колку да се сликаме. Свекрва ми ја чуваше скоро цел ден. Имавоставено мое млеко и иако само на града заспиваше свекрва ми ја успала и супер си поминале.
Твоето ќе биде поголено и мислам дека нема да има никаков проблем за да ја чува мајка ти. Сепак ти најдобро си го познаваш бебенцето.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Бебе/дете на свадба?
22.4.2015 11:50:28   
marchi
interesna tema.ja barav specijalno za da slusnam mislenje.nie ke imame dve god i 3 meseci koga kumata ke ni pravi svadba pa se mislam dali da go nosam stefan,ni sedenje ke ni se vidi ni nisto.crvec e a sepak kuma mu e kako da ne go zemam.user posted image posle treba da mislam i za nego za obleka ne e edno user posted image

(Одговор на членот hopeless)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Бебе/дете на свадба?
22.4.2015 11:59:15   
Kvisko
Ако е ептен црвец, тогаш нема ни поента да седи цело време со вас, нема ни да разбере нешто од свадбата. Земете го со вас за сликање и слични активности и потоа нека си оди детето дома. Сепак сте блиски и треба да бидете присутни на свадбата не цело време да трчате и да бркате дете по сала и надвор. Подобро и за вас и за детето.

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Бебе/дете на свадба?
22.4.2015 12:18:16   
lukajana RR
Ние сме во петок на свадба исто блиска,на церемонии дента ке го носам само Л а вечерта ке ја носиме и Ј ама дека е во друг град ке ја носам мајка ми и малку ке ја подржиме кај гостите па ке оди со мајка ми во соба во хотелот и ке ја ѕиркам повремено.
Марчи јас го носев Л на две години на свадба кај кумот и ми помина во трчање цела свадбаuser posted image многу забавно ми беше одвај чекав да заврши свадбатаuser posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Бебе/дете на свадба?
22.4.2015 16:33:18   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: lukajana RR

Ние сме во петок на свадба исто блиска,на церемонии дента ке го носам само Л а вечерта ке ја носиме и Ј ама дека е во друг град ке ја носам мајка ми и малку ке ја подржиме кај гостите па ке оди со мајка ми во соба во хотелот и ке ја ѕиркам повремено.
Марчи јас го носев Л на две години на свадба кај кумот и ми помина во трчање цела свадбаuser posted image многу забавно ми беше одвај чекав да заврши свадбатаuser posted image

user posted image user posted image user posted image epa deca se,sto da im se pravi.ednas sme bile na svadba so stefan koga imase 6 meseci.jas na stolce toj vo kolickata do mene.kako ke go namestis taka sedese.sega gi pokazuva vestinite user posted image togas go vrativ doma go zaspav ja viknav sestra mi i se vrativ na svadba.a kako sto mi izgleda i sega ke bide taka user posted image

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Бебе/дете на свадба?
22.4.2015 18:41:30   
Mihaela 2010
Jas ne bi idela so bebe na svadba.bi bilo macenhe i za bebe i za mene.se znae na svadba odis da se proveselis a ne pametot u bebeto da mi bide.

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Бебе/дете на свадба?
22.4.2015 22:01:30   
Snowhite RR
Ех Михаела2010 паметот сеκаκо во бебето ќе ни биде и да е дома , пусти мајκиuser posted image ама јас не би носела бебе, па и поголемо да е на свадба.
Маρчи аκо имаш на κого да го оставиш земи го на почетоκ само, сега свадбиве баρем ρано почнуваат 6-7 саатот и после вρати го дома и ти ρаат да бидеш, а и тоа да си заспие.
Луκајана ρρ не можеш да ја оставиш дома со мајκа ти, ќе се мачиш и ти и бебе, а и мајκа ти. Мислам вие си знаете ама јас таκа би напρавила

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Бебе/дете на свадба?
22.4.2015 22:17:20   
lukajana RR
Snowhite rr свадбата е во Росоман и е ноќна а Ј цица и нема да и заспие без цице а од шише не сака да пие секако пробав ама неуспешно,тоа е и јас не би ја носела ама не можам да ја оставам во Скопје

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Бебе/дете на свадба?
23.4.2015 10:47:53   
mommy_angels RR
Не се лажете со бебе на свадба,џабе си трошите време во спремање user posted image .Јас бев со А кога имаше околу 5 месеци,зашто морав,ептен блиски ни беа,а свадба правеа во друг град,немаше смисла да не одиме.Се пцуев стопати.Детево се плашеше од гласната музика и преголемата гужва,плачеше за мене и се смируваше само на цицка.Си ја одседов буквално цела свадба на паркинг.Среќа беше лето и имаше паркче пред ресторанот
Вторпат не би одела,ако условите наложуваат да мора и бебе,јас и бебе би си седеле дома user posted image

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Бебе/дете на свадба?
23.4.2015 11:15:57   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: lukajana RR

Snowhite rr свадбата е во Росоман и е ноќна а Ј цица и нема да и заспие без цице а од шише не сака да пие секако пробав ама неуспешно,тоа е и јас не би ја носела ама не можам да ја оставам во Скопје


Па не верувам дека нема да заспие, колку и да плаче, кога ќе се измори ќе заспие и нека проба некој друг со шише, зашто и мојава од мене не пиеше со шише, веројатно знаеше дека јас ќе и дадам цице, а бабиве без проблем ја ранеа со шише. Па и не мора со шише ништо да и дава, веќе сте големи и јадете со лажиче, па нека ја нарани нешто друго да биде сита, значи да не е гладна и мислам дека така и ќе заспие, дури и не мора да ја заспива во точно време, нека си седат, нека затемни се дома и можеби ќе и дојде дремка и ќе си заспие без проблем.
Сепак ти си го знаеш детето, јас само давам совет да ви олеснам

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Dali vasiot maz vi pomaga okolu decata?
Sandra Petrusevska



Da,no poretko (43%)

Da,sekako (35%)

Voopsto ne saka da go pravi toa (7%)

Celata rabota ja prevzema toj (2%)

Samo koga sum epten premorena (8%)

Mi plakja pomosnicka (6%)


Број на сите гласови: 89

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!