|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Инфекција на очиња кај бебе
27.8.2009 15:16:57   
Mamickaa
Пред три дена на моето бебче(кое има скоро 2 месеца)на едното окце му се појавија гурилчиња...го измив со превриена водичка и газичка и така го отвори...другиот ден повторно ама помалку имаше и по совет од мајка ми и турив 2,3 капки од моето млекце(на цицање сме само) и ја измив со камилица чајче...дента беше добро се до синоќа касно кога се разбуди и дури двете окциња и беа затворени и полни со гурилки...а како што сум голема паничарка сакав и на дежурен да ја носам касно синоќа...ама ме убеди мм за денес...и денес ја однесов во Ј.Сандански ја побарав др.Митка(бидејќи со поголемата ќерка се лечиме кај неа)ама за жал беше втора смена...нема везе др. ни препиша тобрекс капки и пливит ц таблети од 50мг,а воедно и хлорамфеникол маст која верувале или не пола град го свртев неможев да најдам...ако некој знае каде има низ градов слободно нека ми пише ќе и бидам мн благодарна и би ве замолила ако некој имал слично искуство со ваков проблем со вашите најмили нека пише да размениме искуства...

п.с. а и да напоменам дека др. ми рече ова било само некој вирус,ништо страшно,иако барав брисеви да земеме,рече немало потреба...

Извинете на долгиот текст,се заборавив....user posted image
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
27.8.2009 15:19:31   
Mamickaa
Мислам на право место ја поставив темата,ако не сум простете и слободно можете да ја преместите...

(Одговор на членот Mamickaa)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
27.8.2009 15:21:32   
mami
Мамичкаа и Лука го фати истиот вирус лани. Прво поминуваше со камилица само, но после веке не, ни даде капки за очињата (да ме утепаш не ми текнува сега како се викаа, вечер од дома ке ти ги пишам) и маст за да го мачкаме на капаците, со маста успеав само еднаш да го намачкам, не ми даваше и со капките помина за неколку дена.ако маста која ја имам дома е таа што ја бараш ке ти ја дадам, ние ја купивме од зегин инаку..ајде вечер кога ке дојдам дома ти пишувам обавезно

(Одговор на членот Mamickaa)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
27.8.2009 15:24:34   
Mamickaa
Фала мами на одговорот,ама ако знаеш,ако ти текнува во кој зегин ја земавте во која населба,пошто нигде ја нема...мм после работа ќе провери уште некои аптеки па ќе ви пишам што сум направила..

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
27.8.2009 15:26:53   
profesorica
И дамјан го имаше проблемот со зелепено оче до 4 месеци секој ден со превриена вода му го чистев и + капки тобрекс му ставав.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Mamickaa)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
27.8.2009 15:28:47   
mami
бидејки купуваме само од две зегин најчесто или е онаа на КИм, знаеш дежурната на аголот или е онаа во Бутел кај пазарчето. Бидејќи матичната ни е во амбулантата во Бутел доста веројатно е дека од таму сме ја земале. Исто значи спроти таа аптека во Бутел има уште една приватна па може и таму да провери

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
27.8.2009 15:35:14   
Mamickaa
profesorica до 4 месеци?user posted image а од кога му се појавија,мислам колку време отприлика траеа?user posted image
Аха ок мами,ќе му се јавам да провери и во тие аптеки,фала уште еднаш...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
27.8.2009 15:44:49   
profesorica
Па долго време со тој проблем се занимававме мислам дека 2 месеци најмалку.Тобрексот не му помогна одма, него некое време го користевме .Ваљда време требаше.Ама немора да значи дека и кај вас толку ќе трае.Ништо не е страшно уживај.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Mamickaa)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
27.8.2009 15:54:25   
Mamickaa
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

Па долго време со тој проблем се занимававме мислам дека 2 месеци најмалку.Тобрексот не му помогна одма, него некое време го користевме .Ваљда време требаше.Ама немора да значи дека и кај вас толку ќе трае.Ништо не е страшно уживај.



Офф леле дај боже да не трае толку и кај нас,затоа сакам и маста да ја земеме за побрзо да и оздрават очињата..душичка,срце ми плаче колку се мачи да ги отвори очињата...и ставив од капките кога се вративме оддвај некако и сега ја будев да ја ранам,а и повеќе ми беше да видам дали и се залепени(јас пак одма сакам да и поминат,нормално како и секоја мајка) ама имаше по малку само...оптимист сум и мислам дека за брзо ќе и поминат...дај божеuser posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
27.8.2009 15:58:42   
mami
и покрај капките  и маста, редовно измивај и ги со чајче од камилица и памукче, за да полесно и се одлепат

(Одговор на членот Mamickaa)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
27.8.2009 16:10:58   
Mamickaa
Заборавив да ви напоменам дека чајче од камилица и мајчино млеко ниеден педијатар не препорачуваат...докторката моја и кажав и ништо не ми рече,јас на своја рака ги земав тие,ама јас повторно ќе и ги измивам со чајчето и газичка,морам па потоа од капките да ставам...дали и вие имате слушнато за тоа,дека не се прпорачуваат за очиња кај бебињаuser posted image дека ако има некоја бактерија во окото ,млекото од што е благо имало бактерии што се хранат со тоа и уште толку сме ја воспалувале бактеријата и се хранела со тоа...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
27.8.2009 20:36:46   
mami
јас млеко никогаш не сум му капнала во око на бебето и нема ни да капам, некако ми е без врска, а со камилица редовно му ги мијам очињата кога ке видам дека почнале први знаци на инфекција. Мамичкаа ја имам маста дома, се надевам ке прочиташ вечерва па утре некако да се најдеме да ти ја дадам

(Одговор на членот Mamickaa)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
27.8.2009 23:36:41   
Mamickaa
Извини,дури сега прочитав,ти пратив приватна поракаuser posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
29.8.2009 13:18:58   
mother 29
nemoj da se plasis mamickaa,ke ti go kazam moeto iskustvo no nemoj da panicis moze nee isto.
jas so marko so ovoj prblem se iznamaciv.imeno postoi cipa koj samo od sebe se prbiva do 9 mesec niz koja pominuva tecnosta od okoto vniz noseto..i gurlavi ocinja ima posebno koga vremeto e vetrovito..naprvo so kamilica mu se smiruvase ,pa tobrex ,pa chlorofenikol(vnimavaj ako e otvorena rokot e 1 mesec)pa sto uste ne sme stavale...sum bilkaj site ocni vo sk.i ima edna dobra vo st.-spec.neznam sega ne mi teknuva kako se vikase.site mi kazaa edno deka do kolku ne se probie samo od sebe ,go probusuvaat so igla na ocno vo sk kaj dr.Zlatan?!koga ke go rasiris okoto sto ima na krajot do nosot edno malo dupce.e tamo busele.decata se derele.se rasprasav mnogu deca imale vakov problem.megutoa....   nie ne stignavme do tamo.vednas stom napolni 9 mesec preku nok mu prestana ...znaci mu se probi cipata(membrana).takva imaat site deca, koja kaj nekoi vednas se probiva a kaj nekoi do 9 mesec.

ete jas so Marko do krajot se macevme

(Одговор на членот Mamickaa)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
29.8.2009 13:46:52   
Mamickaa
Офф  леле душичко,сте се изнамачилеuser posted image баш ми е жал...фала богу кај нас било само обична настинка-промаја а и претпоставував дека е тоа,пошто имавме гости на повојница и мн деца вратата отвори затвори и толку му треба на мало бебче...инаку подобри сме сега со капкиве тобрекс му ставам и одма се забележува подобрување,скоро више нема гурилчиња,за некој ден ќе оздравиме скроз...поздрав mother 29user posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
29.8.2009 13:49:26   
Еца
user posted image user posted image user posted image супер, супер, супер!Ајде утре веќе да ни пишеш дека поминало.user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Mamickaa)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
29.8.2009 13:53:42   
Mamickaa
Дај боже Еленче,пак ке кажам оптимист сум ЗНАМ дека ќе поминеuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
1.10.2009 9:00:42   
mami
мамичкаа, како сте сега со очињата? се надевам нема никаков проблем повеке

(Одговор на членот Mamickaa)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
24.3.2011 10:35:21   
penelopa
На син ми му се појави инфекција на левото око пред околу 4 дена. Докторката му препиша капки Тобрекс а пред секое ставање на капките чистење на окото со физиолошка. Читам тука дека сте употребувале чај од камилица- мене ми рекоа никако уште повеќе ќе се влоши состојбата. Подобро му е само што му солзи помалкуuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
24.3.2011 10:39:38   
anedespo
Jas sum stavala samo kapki sto gi preporacal doktor i pominuvalo za 2 dena

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
24.3.2011 12:59:04   
Maca25
И јас знам дека чај од камилица не треба да се става. А Тобрексот се закон! 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
24.3.2011 13:51:44   
baby_bump
Го имавме истиот проблем, дури некогаш очињата и беа залепени кога стануваше сабајле од спиење.
Само ако не е некој конјуктивит, кај мојата ќерка помина од растворена инекција кристал, како што ни препиша докторката уште кога бевме во болница со неполни 2 месеци.
Исто така докторката ми објасни дека тоа се јавува кај многу деца до 6 месеци, бидејќи солзните канали сеуште се многу тесни, па често можело да се запушат, особено кога малку и носето е затнато. Забележав дека скоро секогаш запушено носе, доведува и до гурлички на очите.
Инаку инекцијата ми ја правеа во болницата, растворена со физиолошки раствор и навистина се повлекуваат гурлите и солзењето за само еден ден.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
24.3.2011 14:00:56   
Viktori
чај од камилица не е лек и нормално дека може да се влоши инфекцијата.
Инаку мене ми помагаше а и на децата чај од камилица на пролет или лето кога ми солзеа очите од полен, солена вода на море....

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
24.3.2011 18:01:50   
Snowhite RR
Ако солзат само мислам дека може со чај од камилица, ама ако има гурелчина никако, мене докторката ми рече да земам капки Оку флеш, на приватно се тие и мислам дека се природни, имаше ефект само со едно капнување му поминуваа гурелките. Се разбира ако има инфекција или бактерија треба да прима и други капки кои ќе ви ги препишат, тобрекс или било што ќе ви кажат. Овие оку флеш се наместо да ги чистите со камилица

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Инфекција на очиња кај бебе
25.3.2011 15:27:49   
sandravlae
Na Marko isto mu se pojavija gurelcinja crveno okoto i solzi i bevme na ocen lekar kaza deka e infekcija ni dade citeral kapki i mast za vo oko chlorafenikol provereno pomagauser posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

најубаво машко име
mila 85

Ве молам да гласате за најубаво машко име според вас. Благодарам!

Благоја (5%)

Стефан (32%)

Тео (18%)

Андреј (44%)


Број на сите гласови: 351

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!