|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Дали го оставате бебето да поплачи или не?
11.1.2010 2:22:31   
Natali061
Јас сум една од тие мајки кои ретко го оставаат бебето да плачи.Знам дека на сите најголема слабост ни се децата но многумина ми велат дека треба понекогаш да го оставам да се исплачи,за да му се развијат гласните жици итн. а исто така сум сретнала многу мајки кои велат дека ги оставаат децата да плачат или кенкаат,какво е вашето искуство?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
11.1.2010 8:08:18   
Еца
Ајде малку помош, знам дека имавме ваква тема, нели баш разговаравме дали е добро или не ваквата постапка, само не можам да се сетам каде беше. Модератори ајде помош. 

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Natali061)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
11.1.2010 8:12:06   
profesorica
јас помислив на темата контролирано плачење, но незнам дали е тоа тоа

user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
11.1.2010 8:13:29   
profesorica
кликни тука

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
11.1.2010 15:15:29   
Natali061
Ја видов темата која ми ја препорачавте,но не мислев на плачење пред заспивање него онака преку ден,ете на пример моето дете сака нон стоп во раце,ама секогаш не се издржува.Ако го ставам во релаксатор почнува да кенка,дури може и да почне да плаче а јас веднаш штом почне да се буни го кревам во раце додека таткому на пример го остава да кенка.Како се справувате во слична ситуација?

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
11.1.2010 15:17:50   
mother 29
jas go ostavav dodeka kenka posle  koga sag`lm ke pocne da place go zemav,ako ne jas nekoj drug!user posted image

(Одговор на членот Natali061)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
11.1.2010 15:19:38   
mami
иако лука не беше кенкаво бебе, кога ке му се случеше нешто такво јас го оставав да поплаче малку...конкретно за во релаксаторот- кога прв пат го ставив се бунеше и лежеше само 5 мин, ама не го кренав веднаш..после тоа лежеше 10 мин..и секојпат се повеќе за еве и до ден денес да си заспива во него. Мора некогаш да се научи дека нема да е се по негово и нема цело време да биде во раце

(Одговор на членот Natali061)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
11.1.2010 16:23:07   
mis.
На првото дете обично реагираме за секое негово плачење веднаш и мислиме ако плаче готово е лошо ќе му стане.Потоа како резултат на условен рефлекс кај него станува навика и очекува после секое плачење некој да го земе и ако не го добие тоа веднаш(бидејќи така е научен)почнува уште посилно да плаче.Уште кога детето ќе се родии убаво е да се дозволи да се исплаче но се разбира до некоја мера.Така беше кај мене.На секое су ние реагиравме и по некое време за секое сау постојано тоа и го очекуваше од нас.Е за второт не реагиравме воопшто и си се научи.Не знам дали е до тоа или до самото дете не знам.Викаат ако едниот е плачко второто ќе биде целосна спротивност.
Како и да е треба да се почека пред да се реагира ако мислите дека причината за плачењето го дозволува тоа.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
11.1.2010 16:29:14   
pacuvce
Ne dozvoluvam histericno da place...Togas znaci deka nesto go maci...No obicni kenkanja za mene se voobicani...Me nervira koga ke mi dojdat na gosti na pr.svekrva mi ili sestrite ili moi prijatelki,koi sedat kako na federi i na sekoe zaplacuvanje vednas stanuvaat i go zemaat vo race...Jas normalno sum protiv toa i im velam da go ostavat,a tie mi velat deka im bilo zal...Demek,jas sum kamen i ne mi e zal...Ama se slozuvam so mis...Tie mali gavolcinja se tolku pametni,taka da uste od mali znaat sto mozat da pravat so razlicni luge...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
11.1.2010 16:32:29   
nadica
јас ја оставам но со мера нели не да зајде затоа што сега знае да плаче буквално за глупости и нејзини хирови на пр.ако не и дадам филџани за таа да прави живели почнува да плаче и ја оставам или и давам нешто со што смее да си игра
но дедо и и баба и се друга приказна user posted image само да посака и месечината ќе и ја донесат

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
11.1.2010 16:34:58   
nadica
.Demek,jas sum kamen i ne mi e zal...Ama se slozuvam so mis...Tie mali gavolcinja se tolku pametni,taka da uste od mali znaat sto mozat da pravat so razlicni luge...


како нив повеќе да ги боли затоа што моето дете плаче


глупости невидени

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
11.1.2010 16:51:34   
niki
Јас да и никогаш тоа не ми било проблем. ММ од друга страна е алергичен на плачење и нему му смета ако плаче надвор, во продавница, во ресторан, кога имаме гости, ноќе и сл. Нормално дека кога има и други луѓе околу, плачењето на детето не е најпријатно, но ние како родители треба да сме доследни и она што е недозволено однесување секогаш така да го третираме, без разлика каде сме и со кого сме. Плачењето е здрав начин да го изразат нивното негодување, што не значи дека ние одма треба се да им удоволуваме.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
11.1.2010 17:19:38   
bojanas
Првото - како прво никогаш, е второто user posted image user posted image си плачи и мрчи и мислам дека сфати дека никој не ја ферма и или прекинува или ако нешто ја мачи вришти со крокодилски солзиuser posted image

_____________________________

Кајче мама тато дада јас и бато секој среќен пее дури ветре вее

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
11.1.2010 19:07:07   
STRUMFETA
Pa i ne go ostavame bas kojznae kako da place.Obicno vednas reagiram.Osven vo  nekoi slucaevi koga nikako nemozam da go smiramuser posted image Toa place, jas  go niskam,mu zboruvam,no nema sansi da prestane dodeka ne se iznaplace ili izmori.

(Одговор на членот bojanas)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
12.1.2010 8:13:30   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

jas go ostavav dodeka kenka posle  koga sag`lm ke pocne da place go zemav,ako ne jas nekoj drug!user posted image


potpis!!!


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
12.1.2010 12:33:00   
Весна
Ах, колку се правев храбра и сезнајка пред да ми се роди Јана. Си имав точна замисла како ќе се однесувам токму по ова прашање. Не сакав да си ја распекмезам, та на секое кенкање тап во раце и дункање. Арно ама не било така. Сега штом ќе слушнам да подзаплачува, рефлексно ко куршум летам во собата, веднаш срцето ми срипува. Но, штом ќе влезам толкава насмевка ми е на лицето, ептен и’ се радувам и веднаш се смирувам без разлика што плаче. И секако веднаш во раце ја земам :( па гладничка е, од спиење станата и така збунета та да ја оставам да плаче, уф ноу веј. Додуша, моево ептен е мало, па нема за што друго и да плаче. :)

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
12.1.2010 12:40:20   
mami
eee тука те чекав паничарче наше..баш ме интересираше како е сега кога вистински ке врекне по домаuser posted image user posted image user posted image ти давај и кога е гладна ама пази да не се научи па за сенешто да те трча

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
1.2.2010 1:06:15   
Natali061
Моето бебе деновиве одкако малку поднастина стана многу полошо од досега.Сакаше само во раце и сега повеќе сам не можиш да го отавиш ни минутка не кенка него одма гајдатаuser posted image а имам осетено и кога таткому е повеќе време дома дека е понемирен а неможам да сватам зошто,дали дека е послаб со нерви од мене,стварно незнам што да му правам, ослабев на човек не личам user posted image

< Поракaта ја уредил Natali061 -- 1.2.2010 1:07:33 >

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
1.2.2010 15:34:05   
Палешка РР
Ако ја оставам и 5 секунди Марио одма вика по мене, или тој трча па ја зема в раце. Неверојатно е, но мислам дека кај него најбрзо се смирува.
Леле коооолку ќе биде галена таа..ја знаете бајката за принцезата на зрно грашок? Така бато се однесува и не дава ни прав да падне на неа, па не да плаче, пиииххххuser posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Natali061)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
5.2.2010 15:19:40   
Cacko
moze gresam,moze deka mi e prvo ama nemozam da ja ostavam da plce.mm vika ja razmazuvam ali toa e pojako od mene.solzi pa ne daj boze da vidam ,nema sansi da ja ostavam,pojako e od mene.moze ke mi se odbie od glava toa ama toa tie.ke vidime

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
5.2.2010 15:38:03   
ripce
ИЗВОРНА ПОРАКА: Cacko

moze gresam,moze deka mi e prvo ama nemozam da ja ostavam da plce.mm vika ja razmazuvam ali toa e pojako od mene.solzi pa ne daj boze da vidam ,nema sansi da ja ostavam,pojako e od mene.moze ke mi se odbie od glava toa ama toa tie.ke vidime


потпис!!!


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
20.4.2010 2:30:10   
Snowhite RR
Не дека ние ги учиме нив за в раце, туку тие нас не учат, јас не дозвлоувам се уште да ме научи на секое кемкање да трчам да го кревам, му велам „не те кревам се додека не се расплачиш убаво“ и ако почне гласно да плаче тогаш навистинаплачел за нешто, или му се јади или сака да ждригне, ако не тогаш по кратко време престанува сам
Инаку колку јас што знам убаво е да се оставаат да поплачат демек му се ширеле градите, но машките деца не се препорачува да се оставаат да плачат долго време, заради кила

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
20.4.2010 7:48:12   
Rossana
ИЗВОРНА ПОРАКА: ripce

ИЗВОРНА ПОРАКА: Cacko

moze gresam,moze deka mi e prvo ama nemozam da ja ostavam da plce.mm vika ja razmazuvam ali toa e pojako od mene.solzi pa ne daj boze da vidam ,nema sansi da ja ostavam,pojako e od mene.moze ke mi se odbie od glava toa ama toa tie.ke vidime


потпис!!!



potpis i od mene

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
20.4.2010 9:00:24   
topce
Анастасија има два типа на плачење
кенкање кога сака нешто, а ние не и даваме или не смее
и плачење со солзи крокодилски и тоа, обично кога ќе падне или кога и се јаде или кога и ставам капа или јакна кога и облекуваме.нормално кога плаче ќе ја гушнеме и слично и кога кенка знам да ја земам во раце и да ја однесам во друга соба.
е сега ние си ја научивме, а и она нас не научи до каде може да оди. кај бабите на пример си прави што си сака и тоа баш ги фаќа на финта плачење или кенкање во случајов.
многу сака во кујна да чепка работи, посебно машината за сушење и шпоретот и се омилени, ама кога не смее во кујна не смее и точка и плаче и се тепа со нас и тоа е тоа.

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
20.4.2010 12:54:53   
Leonida
ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite


Не дека ние ги учиме нив за в раце, туку тие нас не учат, јас не дозвлоувам се уште да ме научи на секое кемкање да трчам да го кревам, му велам „не те кревам се додека не се расплачиш убаво“ и ако почне гласно да плаче тогаш навистинаплачел за нешто, или му се јади или сака да ждригне, ако не тогаш по кратко време престанува сам



Исто и јас правам. Не трчам одма да и угодам да ја земам во раце. Но, ако видам дека почнува сериозно да плаче тогаш ја зимам. Понекогаш сум ја оставала да плаче во случај кога мијам нешто и она баш тогаш да прави паники, па јас и зборам, и пеам за да ја смирам, но се додека не ја земам во раце нема шанси да прекинеuser posted image Како и да е настојувам што е можно повеќе да седи сама (да не е во раце).
И највеќе мрзам кога некој така ќе ми каже 'епа така сте ја научиле'user posted image
На почетокот и јас се силев дека нема да ја држам во раце и дека ќе ја калемам да не биде плачка и лигаваuser posted image , но видов дека нема шанси. Се зависи  од детето, некои се по мирни, некои по темпераментни кои нон стоп бараат вниманите и нешто да се случува околу нив. Епа мојава е таков пример- темпераментна и хиперактивна па затоа не можам ни асално да одам во wc од неаuser posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

peperutka84
peperutka84

Dragi moi koe ime spored vas e podobro za moeto bebe?

Andrej (26%)

Matej (20%)

Darin (11%)

Kalin (13%)

Petar (24%)

Ilin (6%)


Број на сите гласови: 141

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!