|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
22.3.2011 18:30:41   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Octavia

Инаку, прочитав дека веќе и на овие простори стигнало апаратчето Why cry кое, демек, успева да ви дешифрира зошто плаче бебето (глад, жед, болка, за спиење...) а се базира на она што верувам сите знаеме, дека секое плачење си има своја порака. Мислите ли дека ова чудо навистинa може да помогне?


Хаха демек чибичан одгледувамеuser posted image
Нависитна колку понапредна техгнологија, толку позатупен народ ццц, до каде само ќе се оди за париuser posted image


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
31.3.2012 14:49:41   
Elena Eni
Devojki, sum videla i chula da plache bebeto koga e gladno, zedno, mokro,kakano, no moevo plache do zaoganje koga go soblekuvam, t.e koga mu menuvam pelena, plachenjeto e - mislish ziv go sechat, nemozam da svatam zoshto tolku odbivnost ko9ga go presoblekuvam i za pelena i za garderoba. Imate li vakvo iskustvo???

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
31.3.2012 15:04:49   
ivance_5
Елена Ени, нормално е тоа. Мојов до ден денес ако не го лажам со нешто се треска од земја и плаче кога го пресоблекувам или му менувам пелена, а има 22 месеци. А кога беше 2-3-4-5 месеци, а, бе немаше шанси да го пресоблечам без да плаче!
Не знам зошто е тоа така, ама мислам дека многу деца прават така и дека нема што да се грижиш.

п.с Јас сум AnnaMolly RR не видов дека сестра ми (ivance_5) е вклучена и од кај неа пишав user posted image

< Поракaта ја уредил ivance_5 -- 31.3.2012 15:05:57 >


_____________________________

Тетка му на Филип

(Одговор на членот Elena Eni)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
31.3.2012 16:52:32   
bocence

ИЗВОРНА ПОРАКА: Elena Eni

Devojki, sum videla i chula da plache bebeto koga e gladno, zedno, mokro,kakano, no moevo plache do zaoganje koga go soblekuvam, t.e koga mu menuvam pelena, plachenjeto e - mislish ziv go sechat, nemozam da svatam zoshto tolku odbivnost ko9ga go presoblekuvam i za pelena i za garderoba. Imate li vakvo iskustvo???

za moeto li pisuvase user posted image nisto ne moze da go smiri koga go soblekuvam

_____________________________

Koj ne go razbira tvoeto molcenje,nema da gi razbere ni tvoite zborovi.

(Одговор на членот Elena Eni)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
31.3.2012 17:38:25   
Annet
jas ne ja ostavam da place,najveke place koga i se jade itn,anoke isto place vo son,reagiram vednas,so cajce ili cucle;-(( maki covecki

(Одговор на членот bocence)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
1.4.2012 12:18:40   
vanessa30
Mojotuser posted image koga bese pomal do 2 meseci placese samo koga bese gladen, a od 2 meseci navamu voopsto ne place, pusta nervozni krici koga e gladen ili mu se spie,ali ne place. Dosega samo 3-4 pati se ima rasplakano,
ednas koga mi zaspa vo kengurot i go odnesov doma i go legnav vo krevetce i koga se podrazbudi mu se vide nekoja promena znae deka nezaspa vo krevet i togas se rasplace,
ednas koga gradezni raboti (silno cukanje)sto se slucuvaat do nasata zgrada go razbudija od son i ednas koga sednavme na kafe vo park so drustvo,a on bese vo kolicla i primeti mnogu nepoznati luge, nepoznato mesto, a nas ne ne percepirase i togas se zazali za mama i se rasplace, i vednas stom go krenav vo race prekina.
A i mene mi e zal da go slusam da place i vednas go krevam vo racei go dumkam za da prestan, ne go ostavav da place, ako mi vikaa deka bilo dobro da se razviela plukata.

< Поракaта ја уредил vanessa30 -- 1.4.2012 12:20:30 >

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
1.4.2012 12:25:49   
mamicki
Климент е мирен бебуш. Првите месеци се јавуваше само ако е гладен или избербатен user posted image , но не го оставав ниту да почне да плаче, а не пак да поплаче. Сега, во деветти месец е, научи да плаче и кога не е по негово. Синоќа на пр. бањањето го завршивме со бунтовно плачење бидејќи не му дозволив да си игра со чешелчето. Нормално- си поплака оти не мислам дека треба да му дозволам да не тиранизира на таков начин да му ги исполнуваме желбите кои не се оправдани.

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
8.1.2015 17:42:19   
sonc90
znam deka temava e odamna neaktivna no bidejki sega skoro se sluci da procitam vo vesnik resiv da pisam i spodelam so vas...inaku isto kako i kaj vozrasnite sto se sozdaval nekoj si hormon koga bile tazni i pod stres taka toj hormon se sozdaval i kaj bebinjata taka sto toa ostavanje bebeto da poplace ne e bas pametna ideja...izvinete sto sum vaka neoficijalna ama nikako da mi tekne kaj go procitav toa za da go napisam kako sto treba izvadokot megjutoa vo kratki crti toa bese kazano...imeno da se oglasam bas na temava,jas kerka mi ne ja ostavam nikogas da place,otkako e rodena stom pocne da place ja zemam vo race i pravam sto treba-cicanje,menuvanje pelena ili samo obicno nisanje ili setanje...ne zaradi drugo tuku nemam srce da ja ostavam a nemam ni nervi da ja slusam kako place...

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
21.3.2015 22:38:58   
sandriana RR
И јас не сум тип што „воспитува„ бебе со оставање да поплаче. Може да истолерирам бунтување, кенкање некоја минута, но штом почне плач земам бебе и решавам проблем - дали му се цица, дали му е неудобно, дали се искакало или му се приспало или едноставно му се досадило да биде само, битно не оставам да плаче.
Инаку, една од негователките во градинка ми рече дека бебињата било нормално да плачат 2-3 часа дневноuser posted image Некако не можам да и ја најдам логиката на изјававаuser posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
22.3.2015 12:51:52   
sonc90
bog da cuva, a ona kolku e normalno da place vo tekot na denot?taa ne e salam 100%... mislam ne deka postojat bebinja sto ne placat ili ako pocnat da placat nie odma noze da skrsime trcajki po niv da gi smirime ama pa 2-3 casa?

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
22.4.2015 16:47:30   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

И јас не сум тип што „воспитува„ бебе со оставање да поплаче. Може да истолерирам бунтување, кенкање некоја минута, но штом почне плач земам бебе и решавам проблем - дали му се цица, дали му е неудобно, дали се искакало или му се приспало или едноставно му се досадило да биде само, битно не оставам да плаче.
Инаку, една од негователките во градинка ми рече дека бебињата било нормално да плачат 2-3 часа дневноuser posted image Некако не можам да и ја најдам логиката на изјававаuser posted image

da e dete i da place vo red,razbiram da ostavis da place da go "vospituvas" na toj nacin ama bebe da place e vekje nesto drugo.pa toa seta nelagodnost ja pokazuva preku placenje.mene dodeka stefan bese bebence do pred 1 god mu se slucuvase da stane navecer da place i kako da go ostavam?moze ima problem so meseto?cesto mu davav caj ili od anason ili od nane go smiruvase i zaspivase plus i od toa sto bese toplo. a za toa neguvatelkata sto ti go rekla se cudam.prv pat slusam i stvarno mi nema logika

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
22.4.2015 16:55:59   
Mihaela 2010
Koga bebe place ili e gladno ili kakano mocano .taka da koga place odma reagiram za da ja smiram.

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
22.4.2015 18:10:16   
Malecka23
Ili saka da se pogali bebeto pa place.Odma reagiram i ne ostavam da place.Pa dusice i ono ima nekoja maka ili zelba a i jas ne mozam da slusam kako place

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
22.4.2015 18:19:25   
marchi
sosem normalno.fakt e deka bebe ne mozes da ostavis da place

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 89
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?