|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
20.4.2010 21:16:07   
Adrijana

ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce

Ne dozvoluvam histericno da place...Togas znaci deka nesto go maci...No obicni kenkanja za mene se voobicani...Me nervira koga ke mi dojdat na gosti na pr.svekrva mi ili sestrite ili moi prijatelki,koi sedat kako na federi i na sekoe zaplacuvanje vednas stanuvaat i go zemaat vo race...Jas normalno sum protiv toa i im velam da go ostavat,a tie mi velat deka im bilo zal...Demek,jas sum kamen i ne mi e zal...Ama se slozuvam so mis...Tie mali gavolcinja se tolku pametni,taka da uste od mali znaat sto mozat da pravat so razlicni luge...



Isti slucaj i kaj nas, me nervirat so ja zemaat i na kraj site si odat i jas ostanuvam sama so nea, i mi kapnuvaat racete, i taman pak ke ja naviknam da si sedi vo relaksator ili da si lezi, pak na nekoj bozem ke mu e zal i pak od pocetokuser posted image

_____________________________



(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
20.4.2010 23:06:44   
Maria
Андреј кога е буден нон стоп кенка и се буниuser posted image .Но тоа го прави не за да го земеш в раце,туку да му збориш.Не сака в раце ич.Муабетчија е тој,како бато,уште од мал(затоа сега уста не затвараuser posted image )А кога плаче,знам дека нешто го боли,т.е. има грчеви уште,па затоа.Инаку е мирен и ретко плаче.user posted image .

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
20.4.2010 23:10:16   
Весна
Јас не ни можам да ја оставам да поплаче, зашто нејзиното плачење веднаш почнува со зајдување, не дај боже нешто да не и` е по ќеф, нема предупредување, туку веднаш вришти. А кога кенка немам гајле, само ќе и` тропна со рацете, ќе ја допрам и мирничка ќе биде едно минута-две и пак така додека не вресне. Децава не возат како сакаат, опасни едни!

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
20.4.2010 23:14:20   
Палешка РР
Јас и да ја оставам одма рипаат брат и` татко и`..ако силно вришти комшивката иди....user posted image  

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
20.4.2010 23:19:05   
ananikol
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Јас и да ја оставам одма рипаат брат и` татко и`..ако силно вришти комшивката иди....user posted image  


user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
20.4.2010 23:40:08   
Slagjana
И јас мислев дека нема да ја учам многу во раце, ама ако почне да плаче, додека не ја кренеш не престанува. Така е од првиот ден. Досега секогаш имаше причина за плачењето: за јадење, за да ждригни, за спиење, ама во последно време изгледа и е досадно да лежи и сака да ја шетам низ соба да разгледува. Не знам дали може да се разгали уште од 2 месеци user posted image

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
23.4.2010 19:32:55   
Martins mom
jas bi go ostavila da si poplace, ama glasot mu e kako na Lucijano Pavarotiuser posted image user posted image user posted image , taka sto neizbezno e da go zemes vo race...a najcesto placeme zasto ni e dosadno da lezime, pa mora ispraveni da setame i ljubopitno da gledame naokoluuser posted image user posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
24.4.2010 8:16:47   
melody
Jas nemam srce da ja ostavam da poplace i taka da duri i sega koga kenka ili koga zaplakuva vednas se crtam do neauser posted image

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
26.4.2010 9:58:08   
lila_mk
a vo posledno vreme nesto me zeza navecer so spienjeto i jas ostavam bas ubavo da se isplace user posted image

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
17.5.2010 18:01:08   
emma1
ИЗВОРНА ПОРАКА: Slagjana

И јас мислев дека нема да ја учам многу во раце, ама ако почне да плаче, додека не ја кренеш не престанува. Така е од првиот ден. Досега секогаш имаше причина за плачењето: за јадење, за да ждригни, за спиење, ама во последно време изгледа и е досадно да лежи и сака да ја шетам низ соба да разгледува. Не знам дали може да се разгали уште од 2 месеци user posted image


uf potpolno ista situacija, i jas pred da se porodam se pravev mnogu pametna ama nisto nemozes da znaes kako ke bide sedodeka ne si dojdes doma. prvite 2-3 nedeli bese angel, spiese dosta i ne primetuvav mnogu deka imam bebe osven navecer.
sega recisi voopsto nesaka da sedi sam preku den, saka mnogu vo race, a pust grb kolku boli :)). isto ima samo 2 meseci i se nadevam deka koga ke potporasne uste malku ke se zaigruva so igracki i ke saka poveke sam da sedi. fala bogu sto znae da pospie 3-4 pati vo tekot na denot pa moze nesto po doma da se fati i navecer kolku tolku si fati red. stanuva na gore dole 3 saati ama barem spie vo meguvreme.
a neznam stvarno dali moze bebe od 2 meseci da se razgali, ali kako me nervira koga nekoj ke mi kaze 'e mnogu ubavo ste go naucile'

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
17.5.2010 18:09:45   
amelbebe
dodeka bese bebe ne znaevme sto znaci placenje,inaqku ne do ostavam da place

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
17.11.2010 13:17:58   
Felly RR
Кога плачењето е од лутење ја оставам да поплачи, ама кога има стварно некаква причина сигурно дека нема да ја оставам така да плачи.
А кога беше помала многу се нервирав што и мм и свеки, додека јас бев на работа, ќе ја преслечат, и папмерсот свиткан, пред врата оставенuser posted image (зошто?!? за да не ја остават самаuser posted image , Па и да плачи, ќе ја оставам в креветче, и ќе тркнам 2 секунди до WC да го фрлам)


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
17.11.2010 16:27:02   
mama26
ako se udril padnal normalno ke place i e go zemam..

a ako place od glupost go ostavam da place- sekako deka nema da mu stane loso.deca kako e im dozvolis taka ke im raste apetitot


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
17.11.2010 17:05:33   
***Lide***
i jas koga bev bremena velev deka nema da go ucime bebeto v race ama doma sme poveke na brojuser posted image pa eden krenigo drug krenigo i se nauci za v race i na kraj jas najmnogu go drzevuser posted image ama eve potporasna i sega mozi da postojuva i vo dubak pa mi e malku polesno
a inaku za da poplace go ostavam ama ne mnogu sega i ne saka sam da sedi v soba i ako me vidi deka izleguvam togas pocnuva da place i go ostavam dodeka ja zavrsam rabotata nisto nema ako poplace nekoja minutka

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
17.11.2010 19:34:26   
Viktori
Jas gi ostavav i podolgo od nekoja minutka. упс..
Уште мали кога беа спиеја во нивни креветчиња па беше неизбежно да плачат. Можев да ги погалам по главчето, ама никако заспивање во раце, во колички клацкање, или во што и да е друго а намената не му е за удобно, долго ноќно спиење.

Инаку знам дека има поделени мислења за дали треба да се остави дете да поплаче, ама мене понормално ми изгледаше овој.
И кога ги гледам сега како гаснат светло и одат во кревет без око да им трепне или страв или лигавење од типот спиј со мене, знам дека тоа беше правиот начин.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот ***Lide***)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
18.11.2010 8:32:06   
arh_diz
Ne go ostavam da place mal e seuste i zal mi e.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
18.11.2010 9:47:04   
denim
Sinoka najadeni, izbanjati, spremni za spienje, dvajcata bea voznemireni (prifakaat eden od drug) i gi ostavav da si poplacat po 1 - 2 min. pa pak odev da im stavam cucla i povtorno i povtorno...  taka edno saat - dva i na kraj zaspaa. Retko se slucuva toa ama imame i takvi momentiuser posted image user posted image .

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
18.11.2010 12:54:52   
lukas
sekogas koga zakemkuva lukas jas se crtam pred nego da izigravam majmun da mu kazam deka sum tuka retko koga go krevam v race,se smiruva koga ke me vidi ili koga ke mu recam kaj mi e deteto,sestra mi za ova mi vika,stalno mi veli ostavigo malku da poplaci a mene mi e grev da go ostavam da kemka,pa kamoli da place...ne e bas nekoj nemirko i zatoa zasluzuva ednas vo denot koga ke zakemka i zaplace da go krenam v race...ne e drzanm mnogu v race i mozebi i zaradi toa ne e kemkav ama nezz mozebi e samo takvo deteto..sepak ne bi go ostavila da placi no mozebi samo sega taka velam zosto e miren i zosto retko se slucuva..pozz..tatko mi mi veli so ova pomina dobro no vtoroto ke ti vrati duplo ...hahhaha...samo zafrkancija..hehheh

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
18.11.2010 13:16:39   
Pepelaska *
jas sum za da se ostavi malku bebeto da poplace, da sfati deka ne se dobiva se so placenje jas mislam deka ako se mali tie veke stanuvaat svesni. Go ostavam ako kenka ako se ligavi za bezveze koga znam deka e najaden preslecen deka mu e so vo red. Sekako nema da go ostavam da place histericno, ama dedovcite i babite go krevaat na prvoto kenkanje i murtenje i posle jas so nego cel den v race se mavtame, a tie po polasat i tolku. Koga im kazuvam deka sum go ostavila sam da zaspie bez niskanje i deka malku se ponerviral svekor mi se luti i go zema veli ne smeelo taka toj ke go cuval cel den vo race, a kade se koga najmnogu mi trebaat ili si se na rabota ili brkaat privatni raboti, i koj se rasprava so placenje pak jas, ama toa e





(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
18.11.2010 14:23:59   
Bubule
Моето бебенце има 6 месеци, а јас пред еден месец тргнав на работа и откако се случи тоа навечер нема шанси да ја оставам во креветче да спие,туку со нас на спална и тоа сака нон-стоп да цица.Дали има некој совет како најбезболно да престанам да ја дојам и да почне да си спие цела нок?

(Одговор на членот Natali061)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
18.11.2010 15:17:49   
baby_bump
Јас се трудам да не скокам на секое кенкање, но мм не дава таа ниту да почне да плаче, ако таа почне да се мешколи и да испушта некои звуци, веднаш ја крева и ми ја носи: види на детето може му се јаде, пресоблечи ја, леле што ја боли....
Исто е и со сите што доаѓаат да ја видат и да ја подржат и сега дури на 3 недели таа мислам дека се има навикнато во раце, може е уште рано да се научи ќе видиме.
Кога има јаки грчеви и силно плаче, секогаш ја држам и ја ставам да се смири на мене.

(Одговор на членот Bubule)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
13.1.2011 15:22:52   
hany
jas moeto bebe retko go ostavam da place,skoro ic,epten samo ako nesto go boli pa da poplace poveke,i toa bese vo prvite meseci koga se tie detski grcevi,megutoa sekogas mojata topla pregratka go smiruva

(Одговор на членот Natali061)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
13.1.2011 16:19:20   
bebe82
 
ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

Jas gi ostavav i podolgo od nekoja minutka. упс..
Уште мали кога беа спиеја во нивни креветчиња па беше неизбежно да плачат. Можев да ги погалам по главчето, ама никако заспивање во раце, во колички клацкање, или во што и да е друго а намената не му е за удобно, долго ноќно спиење.



И јас пробувам на овој начин да ја научам. Ја оставам во креветче и таа вреска уште еден саат па заспива. Мислам да не се разбереме погрешно. Ќе врисне јас од денвна ќе дојдам ќе и ја ставам цуцлата во уста и назад во дневна. Ни зборење и кревање ни ништо. На крај ако нејќе да заспие и пуштам музика и тоа е тоа.

Ама... за преку ден што да ви кажам. Ако не сум до неа во соба она вреска ли врска. И после само да ме види или да ме слушне се смирува.
Е сега ако многу се расплаче онака вистински, ја кревам и ја мазам бидејќи бебушка е,
сака нежности, сака галење, ама и тоа не е пречесто, пр. 1-2 на ден.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
13.1.2011 16:20:10   
penelopa
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

Ne go ostavam da place mal e seuste i zal mi e.


И мене исто, ич неможам да го слушам како плачеuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Дали го оставате бебето да поплачи или не?
20.3.2011 12:24:54   
Pepelaska *
Може мојов пост нема многу врска со темава ама незнам каде да пишам, јас мислам дека моето бебе е разгалено... Знам некои ќе си помислите дека е сеуште мало ама не, значи пробав се оставање да поплачи ( не хистерично ) пробав да го оставам да седи со играчки да игра, во релаксатор и што ли уште не , успехот ми е 5 до 10 минути. Денес и вчера особено денес толку се разочарав што мислев дека ќе полудам, значи му правам јас кашичка лупам јаболка и крушка а него го оставам во релаксатор да седи, свекрва ми си прави торта и и викам остај не му оди, кога почна дете да плаче да заоѓа, а последниве денови ако не го земеш одма заоѓа веднаш од толку плачење. одиме двете до него плаче вришти ужас и не го зедовме го оставивме да плаче, ми беше мака ама сега сум решена да го оставам сам па што сака нека биде,значи од мало е научено само во раце само да има некој до него да го занимава, не знае да игра сам не знае со играчки ништо не знае, поптполно сум разочана, вчера бевме на роденден имаше и други деца на негова возраст кои сееа мирно и се занимаваа со нешто а тој сакаше само да се шета да патка ( дедо му дома си го научи не паткање туку да оди и со ноџињата да допира по земја) скршена сум од мака што дозволив да се направи такво детето. Има 6 и пол месеци и ако поминеш покрај него а да не му зборнеш или земеш плаче вришти досега не беснееше олку, ова трае некои две недели. Знам дека и сама сум крива до негде што не го оставав од прв ден само ама кога се сите тука околу него како да го оставам за да слушам после што му правиш на детето, мислам дека ќе збеснам а најмногу ќе трпиме последици јас и детето, зашто денеска прв пат ме извади од такт што таков разврескан го оставив сам зашто ако го држев може и ќе го натепав од што збеснав, извинете на долгиов пост и дајте некој совет да го одучам од оваа збеснатостuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?