|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Контролирано плачење
18.8.2009 11:02:43   
profesorica
Dali nekogash ste go koristele metodot KONTROLIRANO PLACENJE kaj vaseto dete?
Jas sum citala za ova megjutoa ne sum probala a imam problemi so zaspivanje baska Damjan uste spie so mene iako ima svoja soba.

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 1.10.2009 15:32:39 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 1
   Контролирано плачење
18.8.2009 11:07:35   
Еца
Се потрудив да најдам нешто, но ова ми е сосема непознато.И колку што јас имам досега читано,плачењето не може да се контролира, барем не кај малите деца.Можеби грешамuser posted image не знам.НО, ако имаш податоци ајде те молам напиши ни нешто поопширно, добро е да научиме и нешто ново.user posted image

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 1.10.2009 15:33:07 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот profesorica)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 2
   Контролирано плачење
18.8.2009 11:15:05   
profesorica
Toa e eden metod sto se primenuva za da zaspie samo deteto.Imeno dobro nahraneto, izbanjato i obleceno vo cisti pizami deteto treba da se ostavi vo krevetce da mu se kaze dobra nokj i majkata da izleze od sobata.dokolku pocne da place, makata ne treba vednas da odgovori na placenjeto nego da poceka nekolku minuti pa da vleze vo sobata, da go smiri so pssssssttt i bez mnogu zborovi pa povtorno da ja povtori postapkata baknez za dobra nokj i da izleze od sobata.sekoe naredno placenje treba da se ostavi podolgo deteto.znaci treba da se zgolemuva vremetraenjeto pred da se vleze vo sobata.so toa deteto ke se nauci na samosmiruvanje i samozaspivanje.ova e korisno i dokolku vo tekot na nokjta se razbudi za da moze samo da zaspie.bidejki niedna majka ne moze da si goslusa deteto kako place ni 30 secundi pa kamoli nekolku minuti samata majka dokolku saka da go primeni ovoj metot treba da si odredi minutaza.znaci moze da pocne na pr. so 20 secundi pa da go zgolemuva vremetraenjeto na nevleguvanje vo sobata.iako mi e daleku od prifatlivo strucnjacite garantiraat uspeh po tretata ili cetvrtata vecer.ova go isprobale dosta majki vo anglija i im uspealo bez razlika na vozrasta na deteto.

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 1.10.2009 15:33:34 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Еца)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 3
   Контролирано плачење
18.8.2009 11:19:08   
mami
имам читано за ова, но незнам баш дали ке можам да издржам така. А имам читано за мајки кои го спремаат се детето, го легнуваат и си излегуваат од соба

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 1.10.2009 15:34:10 >

(Одговор на членот profesorica)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 4
   Контролирано плачење
18.8.2009 11:25:40   
profesorica
da i jas sonuvam za toa.

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 1.10.2009 15:34:35 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 5
   Контролирано плачење
18.8.2009 11:49:26   
Еца
Да, знам за ова, но не знаев дека вака се вика.Ок,јатрва на сестра ми живее во Австрија има дете од околу година дена мислам и баш вака го заспива.Сестра ми вика и облекуваат пижами ја ставаат во креветче и излегуваат од соба.Какво нишкање какво заспивање.Вика така уште од бебе и дод ен денес се така. user posted image

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 1.10.2009 15:35:28 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот profesorica)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 6
   Контролирано плачење
26.8.2009 12:49:54   
mother 29
http://rapidshare.com/files/103900387/spavanje.pdf.html
koga ke ja otvorite stranicata pritisnite na free usre i knigata ke pocne da se dounwlodira.Pozdrav

ova e od bebica...btw tnk ..ja simnav i ja citam koga imam slobodno vreme...ama na pocetokot od knigata ima iskustva na majki i soveti od pedijatri za "kontrol" ili metodata "pusti neka se isplace"

simnete ja ..vredi da se iscita,dava odgovori na prasanja od tipot placenje,spienje,budenje vo nokta i sl.

a so se odnesuva do gore spomenatata metoda ...sto pati  PROTIV...
edna majka napisala citiram:mojata obvrska da bidam mama ,ne prestanuva vo nokta...

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 1.10.2009 15:36:05 >

(Одговор на членот Еца)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Контролирано плачење
10.4.2011 13:59:06   
rina13
bas ova go pravime izminative nekolku dena i da vi kazam bas e efikasno..prethodno se moljakavme da zaspie sega ke ja izbanjame ke se nacica i pravo vo krevetce se galime dur cicame i posle nananje.prvo poplace nekolku min sega kenkanjeto i trae pomalce od minuta

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Контролирано плачење
11.4.2011 8:51:23   
anedespo
Za mene ova e surovo, koj i da saka neka pisuva. Neka se najdobrite pedijatri. Majkata treba da reagira na placot na deteto. Moite i dvajcata naucija sami da spijat okolu 2 godini. Znaci  kako i da e ke se naucat porano ili podocna. Taka da, da mu praam traumi za da go "naucam " nesto(deka koga ke place za da me povika a mene da me nema), za JAS da spijam ubavo cela nok , nemam namera. PA toa mi e zadaca kako majka.

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Контролирано плачење
11.8.2011 12:20:17   
Pepe
a barav diskusijava niz forumov i koga ja najdov,stvarno sum vo nedoumica.... Moeto zlatce od 3 meseci spie cela nok...(se budese vo isklucitelni situacii so pricina ,mozebi ednas vo nedela)sega imame 14 uste malku 15 meseci...Pocna da se budi sekoja vtora vecer okolu 2-3 noke so placenje od pricina koja ne mozeme da ja utvrdime,zatoa sto site medicinski pricini se iskluceni,isto taka i oni osnovni raboti,mokra pelena,glad,soodvetno oblecen,izbanjat..Stvarno ne znam sto da napravam...Mamicki ,ako imate nekoe pozitivno iskustvo,ve molam da go spodelite so mene...Inaku se zaspivame so niskanje vo kolicka....

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Контролирано плачење
11.8.2011 12:22:05   
miana
Бебиња се ке менувааат...наше е да ги мириме..

(Одговор на членот Pepe)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Контролирано плачење
11.8.2011 12:42:42   
Maca25
Pepe многу родители се соочуваат со овој проблем. Истото беше и кај нас, додуша она и како бебе многу плачење ноќе. До пред 6 месеци, значи додека не напуни 2 години ноќе по 3-4 пати се будеше и плачеше, уствари вриштеше и едвај ја смируваме. Не знам искрено што се дешава, најадена, избањата, средена, пак плачеше. Не ја оставав да плаче, ја земав до мене на кревет, продолжуваше да спие, па пак ја ставав во креветче. Изгледа преживуваат се што им се дешава дење, кој знае што е. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 12
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?