|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Бебе/дете на свадба?
6.7.2009 6:48:26   
Еца
Сега во сабота кај нас пред зграда имаше свадба, но она што ми падна во очи беше бројот на децата кои родителите ги носеа со себе.Имаше дури и едно во релаксатор што го носеа.Па добро, зарем тоа не е малтретирање за него? Па и поголемите деца. Мислам дека ниту родителите на раат ќе уживаат водејќи ги децата на свадба, ниту па треба низ салите да трчаат деца.Не знам мое милење е дека децата не треба да се носат на свадба, да се остават на чување на баба, дедо, некој близок...Па подобро да одам на свадба два часа, да ги испочитувам лугето кои ме поканиле и дома(така и правам) ако детето ми е мало, отколку да го носам со мене и само да трчам по него...

Вашето мислење ми е поважноuser posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Бебе/дете на свадба?
6.7.2009 8:21:09   
mami
Лука имаше само 20 дена кога требаше да одиме на свадбе, и нормално не ми ни падна на памет да го носам- отидовме, поседовме до вечера и си отидовме..и сеуште не го носам по свадби, ке почека барем уште неколку годиниuser posted image а инаку има кај нас во комшии едно малечко од 5 години, ама такво е џамбас и милениче на цела улица па оди на сите сите свадби и не му се приспива, станува, игра оро се закачка и кога ке се умори си седнува и не мрдаuser posted image јас сум против носењето на мали деца на свадба, тормозење е и за него и за родителот, но ако е некаде 5-6 години и само изрази желба тогаш нека оди, мислам дека тука зависи и детето дали е како Мартинаuser posted image user posted image user posted image или е срамежливо..а гледајќи го Лука мислам дека не сме далеку од моментот да го носиме на некоја свадба, ке им биде главна атракција таму бидејќи со сите прави муабетuser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Бебе/дете на свадба?
6.7.2009 13:18:15   
mis.
И покај тоа што сум сама и тешко се снаоѓаме со чување дева јас наоѓам начин да ги оставам некаде децата за да можеме сами со мм да одиме на свадба барем и на 2 саати.На свадбе бевме кога стефан имаше 6 месеци и го оставивме во комшии заедно со брат му и за 3 саати си дојдовме.немавме проблеми.
Мами не знам како си успеела да оставиш бебе од 20 дена и да одиш барем и на кратко на свадбе.Не дека верувам во бабини деветини за оние 40 дена но некако јас лично не би оставила на друг толку мало новороденче кое не го познавам јас лично не па некој друг.секоја чест за храброста.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Бебе/дете на свадба?
6.7.2009 13:35:39   
mami
ех мис..бев на свадба кај прва комшика, мислам и ветивме и немаше смисла..а и Лука беше мирно бебе затоа немаше проблем, му оставивме млеко, седеше со свекрва ми,ама мене паметот цело време во него...едвај чекав да дојдеме дома...

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Бебе/дете на свадба?
6.7.2009 14:00:43   
mis.
Мами и покрај сите несогласувања со свекрвата морам јас да ја пофалам што се нафатила да чува такво мало бебе.Не се лути но јас би била пресреќна акпо некој ми се нафати да ми излезе во сусрет да чува така мало бебе.Јас обично ги оставам на комсиите и да ви кажам им заблагодарувам до безкрај и навистина многу ми значат шти ги имам и не ги менувам за ништо.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Бебе/дете на свадба?
7.7.2009 0:07:08   
niki
Jas ja vodev kerka mi koga imase sest meseci na svadba kaj prva bratucetka. Nemase koj da mi ja cuva i majka mi i sestra mi bea na istata svadba, a i ja doev pa nemozev da ja ostavam, a da ne odam na svadbata nemase sansi, mnogu sme si bliski so bratucetkava taka da bi mi bilo krivo da ne si pojdov. I iskreno da vi kazam fino si pominav. Restoranov imase eden odvoen del kaj sto bese potivko i ona u kolicka si bese tamu, rodninive site po malku ja cuvaa i taka jas si se iznaigrav i si ja gledav deka e tuka i deka nisto ne i fali. I pak bi si ja vodela. A bese i na nasata svadba, oblecena i ona vo vencanice ko maskota nekoja site gosti i se izraduvaa i i se cudea kolku bese pozitivna  i vesela.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Бебе/дете на свадба?
7.7.2009 8:47:52   
mami
мислам дека многу зависи до детето какво е и колку трпи гужва...ние Лука на 4 месеци го однесовме во Св.Николе на роденден и крштевка кај моја внука. Правеа во ресторан и беше налик на свадба а Лука немаше гајле, прво си спиеше внатре без оглед на музиката, после надвор си се шеткавме, мислам немаше никаков проблем, а еве на девер ми малиот не поднесува гужва, кај Лука на роденден они цело време стоеја надвор зошто малово не престана да плаче

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Бебе/дете на свадба?
9.8.2009 21:57:50   
Natasha5
Minatata godina bev na svadba i koga vidov deka imaa tamu doneseno bebe koe sto bese mnogu malo mislam deka nemase ni mesec dena.Luge tolku malo dete na svadba ,mislam guzva,cigari ne znam se zacudiv.Jas eve sega sum na 14 ti na svadba vo tetovo i nikako da se resam da odam.Ne znam sto da pravam.Ama ne sum za bebinja na svadba.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Бебе/дете на свадба?
9.8.2009 22:07:17   
BEBICA
Natasa i jas go delam istoto mislenje so teb.I jas bev kaj drugarka mi na svadba, no kerkami ja ostaviv doma so majka mi, ja zaspav i otidovme pa se vrativ da ja podjam za da spie povtorno.Malku e maltretiranje za majkata no se najdobro za mojata mala lepotica.JA SUM PROTIV nosenje bebinja na svadba.Inace na ovaa svadba kaj sto bev imase bebe od 3 meseci i edno od 9.Pa prvo od tolku jaka muzika ima da im se osteti slukot.

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Бебе/дете на свадба?
10.8.2009 8:54:28   
mami
не не толку мало е веке претеризам..веке тамо од кај 2--3 години можеби и би размислила инаку за помало- Не

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Бебе/дете на свадба?
10.8.2009 22:27:25   
Aleksandra
Vo maj pravevme svadba na brat mi i jas morav da go nosam Luka na svadbata bidejki nemase koj da go cuva. Go odnesov samo vo restoranot i site plocki vo salata gi svetna i izbrisa, pantolonite od beli mu bea crni, se iznatrca, celo vreme stoese do muzikantite, samo dobra rabota bese sto ne izleguvase od salata nadvor tuku bese samo vo nea vnatre.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Бебе/дете на свадба?
15.8.2009 16:06:03   
Еца
Префрлен постот на Мамичкаа:

Здраво на сите...
Како што напоменав моето малечко во Четврток прави 40 дена,а после два месеци сме канети на свадба и тоа не кај било кој туку кај мојата сестра,значи тогаш ќе имаме околу 3 месеци...проблемот е што дали да ја носам со мене или не(бидејќи е мн мала)а да не одам на свадба сепак се работи за мојата родена сестра а и да го оставам кај некој непознат на пр. да викнам дадилка нема шанси,сепак е мн малечко...па би сакала да ве прашам како би постапиле вие да сте на мое место и од кога на која возраст ги носевте вашите најмили на свадба
_______________________________________________________________

Мојот одговор префрлен:
Мамичкаа а свекрвата не може да ти го чува или некој од страната на маж ти, братучедка или тетка негова?Навистина е премало за да го носиш на свадба,  аод друга страна па не е убаво да не одиш, сепак е сестра,е нависитна вакиа човек да не е паметен што да ти каже




_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Бебе/дете на свадба?
15.8.2009 16:27:24   
Mamickaa
Свекрвами не верувам,зашто и она ќе иде на свадбата,единствено некој од страната на мм ама пак немам поверење во некој друг,ќе треба нон стоп да го мислам и како на трња ќе бидам,штознам сепак имам уште време,ќе размислам добро сепак фала ти Елена-срце си,сепак ми даде пак некоја идејаuser posted image сепак се надевам и очекувам и одговори и од некој друг што имал ваков проблем или идеја да предложат,сепак би ми била од користuser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Бебе/дете на свадба?
15.8.2009 16:33:31   
Еца
Мамичкаа, а дали свадбата е ноќна или денска, мислам и ова многу значи, барем според мене?

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Mamickaa)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Бебе/дете на свадба?
15.8.2009 16:36:18   
Mamickaa
Или пак на крај краева размислував и вака,ако не успеам да најдам некој соодветен да ми ја причува...да бидам кај мајками кога ќе доаѓаат сватовите по сестра ми,тоа се околу 2часа,па кога ќе заминуваат за матично и црква ние дома да се вратиме и подоцна во ресторанот да отидеме на некое време(зависи од бепчето како ќе реагира и дали ќе плаче)па во зависност од тоа и толку време ќе седимеuser posted image Никако не сум,еднаш сестра ми се мажи,иако би сакала цело време да сум со неа,да ја поделиме заедно среќата нејзина,ама ако немам можност...тоа е...сепак најважно е моето најмило иако и двајцата премногу ги обожавам.....

(Одговор на членот Mamickaa)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Бебе/дете на свадба?
15.8.2009 16:47:08   
nadica
mnogu ke ti zavisi i toa kako ke se pogodi vremeto da ne e nitu ladno nitu zesko. zavisi i od toa dali e samo na doenje

mozebi vo restoranot kade se pravi veselbata da ima soba kade sto bi bila tvojata kukla pa ako treba i so dadilka postojano ke ti bide pred oci em ti pomirna em site na broj

taa opcija za mene e idealna jas ke odam isto na bliska svadba i milam taka da pominam no kerka mi ke ima 1god sepak ke ti pisam kako sum pominala
user posted image mojata svadba e na 28.08

(Одговор на членот Mamickaa)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Бебе/дете на свадба?
15.8.2009 17:09:38   
Еца
Мамичкаа, па би можела секаде да ја носиш, ако си цица, нацицај и во релаксатор или количка, како ти е позгодно, и во црква и во матично ќе се најде некој, дали свекрвати, дали маж ти, некој ке ја занимава надвор(само да се погоди времето)битно млекото е тука, а неа тоа и е најпотребно.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Mamickaa)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Бебе/дете на свадба?
15.8.2009 17:32:58   
mami
Ние бевме во св.николе на крштевка и два родендени на мои блиски братучеди, правеа се во еден ден, Лука имаше тогаш само 3 месеци и отидовме, славеа во ресторан, да не речам како свадба беше и гласна музика и ора и гужва- буквално се. Лука прво спиеше внатре, па кога почна музикатадодека трпеше седеше внатре- значи бевме далеку од звучниците за колку толку да не е гласно а после излеговме надвор. Беше сеуште топло па бевме на смени, едно време јас со него, после мажми, па мајка ми и татко ми, буквално кој ке се најдеше и ем си поминавме убаво, ем Лука задоволен

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Бебе/дете на свадба?
16.8.2009 0:52:27   
lili26
Svadbata na sestra mi ekoga Filip ke napravi 7 meseci..mnogu mi e misla kako ke se snajdam...a sestra e...ama ete nekoi majki sepak dobro si pominale so decata na svadba...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Бебе/дете на свадба?
16.8.2009 1:04:41   
niki
Da si gi nosite decata na svadba, site ke im se izraduvaat, na site ke im bide merak da gi pocuvaat po malku, i taka i vie ke si pominete ubavo. Pa pogotovo kaj rodena sestra da ne si pojdes na svadba, pa daj ve molam kako voopsto mozete i da razmisluvate po toa prasanje.
Pogore imam pisano deka ja nosev na sest meseci, a sestra mi nejzinoto since imase 2 meseci koga prv pat go vodea na svadba i toa dekemvri mesec, pa uste i vecerta koga padna eden sneg. Decata e ubavo da se ucat i na guzva i na ladno i na toplo, nemora tolku ko pod stakleno zvono i sekogas udobno. Majkite porano na niva gi nosele i kopale a bebinjata im spiele vo korpi, a vie na svadba ke odite i ke mozete da mu se posvetite i tamu isto ko i doma i tolku razmisluvanje.
Daleku sum si i nemozam da si dojdam na svadbi kaj moite rodnini a toa sto imam malo dete ic ne me voznemiruva  bi si go vodela sekade.

(Одговор на членот lili26)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Бебе/дете на свадба?
14.10.2009 2:52:00   
bambi

jas ne sum za nosenje deca vo guzva ama nie bevme kaneti na svadba vo resen, nokna, i ja nosev jana koja ima 10 i pol meseci, nemozev da ja ostvavam bidejki pretezno e na cicanje i si ja nosevme so nas, guzvata i muzikata ne i precea, si igrase na muzikata, saka muzika, po vecerata site pocnaa da pusat i se zacadi pa za kratko si zaminavme, po pat si spiese i se pomina super. Vo nedela sme pak na svadba i misalm da ja nosam 2-3 casa ke posedime i tolku, nemora do fajron da ostaneme.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Бебе/дете на свадба?
14.10.2009 8:10:09   
profesorica
Еве јас сум на таа мисла, веќе еднаш сме го носеле Дамјан на свадба и моите беа со нас па цело време помагаа го држеа и ние бевме слободни и се изнаигравме ама сега еве на 22 ри(четврток) сме на една некласична свадба,

ке има забава за млади на 22ри и свадба за стари на 24 ти (недела).лошо е што свадбата е во струга и уште не се знае дали треба да присуствуваме на двете, бидејќи се мажи братучедка на мм.ако треба да одиме само на 22 ќе треба да го оставам на свекрва ми во скопје и да се вратиме утредента а ако треба да одиме во сабота на 24 ти ќе одиме сите туто комплето прво во прилеп уште во четврток бидејќи нели петок е неработен ден па да споиме и од прилеп ќе одиме во струга на свадба.покомплицирано здравје.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот bambi)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Бебе/дете на свадба?
14.10.2009 10:07:12   
mother 29
досега не сме го носеле на свадба,додуша и немало свадба на близок(сестра,золва)па и немало потреба да го мачам детето!

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Бебе/дете на свадба?
12.1.2010 8:58:59   
mami
Годинава ми мириса на барем две свадби од мои најдобри другарки, па сигурна сум дека ке го носиме и Лука, барем првиот дел..па милениче им е на сите, а и не му смета гласна музика


(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Бебе/дете на свадба?
12.1.2010 9:03:39   
Iva
Па и не гледам причина да не го земеш Мами ако ти седи и ако викаш дека не му смета гласна музика. Зависи од детето и од родителите. Јас на пр. не би ги зела од причина за да моажам јас да си поминам релаксирано. Нормално зависи на чија свадба се оди. јас поблиски роднини би ги зела ,ама кај пријатели не. Па и јас сакам малку да user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

najubavo ime
nelaa

iminja

lora (10%)

lina (18%)

lena (8%)

darija (20%)

dora (15%)

nina (29%)


Број на сите гласови: 136

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!