|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Пушење во близина на бебе/дете
31.5.2009 10:20:42   
Еца
Ме интересира без разлика дали сте пушач или непушач како реагирате кога во иста просторија во која е и бебето, детето се пуши,дали можеби вие пушите во истата просторија во која е вашето дете, кое е вашето мислење по ова?

Јас лично не сум пушач, но маж ми и свекрвата се...но од прв ден, а и додека бев трудна тие кога сакаа да си запалат цигара излегуваа на балкон, или на прозорецот во кујна,за што многу сум им благодарна.Инаку кога ќе дојдеа гости пушачи, доколку сакаа да пушат истото го прваеа, мислам ако за нешто не ми беше срам  да кажам тоа беше токму за пушењето.И не дозволувам да седиме во задимени простории.


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
31.5.2009 10:32:21   
Боцко
потполно те поддржувам. категорично сум против пушење околу дете. среќа што ниту јас ниту жм не сме пушачи. пред да се роди стефан ќе купевме една кутија цигари и ќе запалевме по 1 на ден со попладневно кафе. 1 кутија ни траеше по 10 дена. но повеќе не.

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
31.5.2009 12:03:21   
agnes77
Ja nisam pušač i kod nas imamo zakon, da se ne sme pušiti u bilokojem zatvorenom prostoru (npr. kafana, restaurant, škola) osim u privatnom prostoru.

Tako, da kad sam bila za nekoliko dana u Srbiji bila sam jako iznenađena, da su ljudi pušili u kafani. Jer oni koji ne puše postaje protiv svoje volje pasivni pušači.

Moja porodica i moji prijatelji od nih nitko ne puši tako, a ja ne bi željela, da netko puši u mojoj kuči. A da netko puši pored moje dece (buduče deceuser posted image ) u zatvorenom prostoru, ja to ne bi nikada dozvolila.

e to je moje mišljenje;)

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
31.5.2009 13:14:40   
Natasha5
Jas bev pusac ama pred da zabremenam gi ostaviv cigarite.Ne ev nekoj strastn pusac sakav so drustvo da zapalam.Srekna sum sto gi ostaviv nikoj vo mojot dm sega ne pusi.Protiv pusenjeto sum osobeno koga ima malo dete vo blizina.Treba da se misli na negovoto zdravje a i vaseto.

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
31.5.2009 16:44:37   
mila
Strogo sum protiv pusenje vo blizina na bebe, dete.Koj saka neka se true, no toa malo sustestvo nema potreba od toa.user posted image

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
10.7.2009 12:29:28   
mis.
Ние не сме пушачи и некој кој ќе дојде си знае излегува надвор да запали цигара.Штеда е да труиш некој со цигари без разлика дали се деца или возрасни.Сим ми дури кога ќе виде некој со цигара знае да му каже дека цигари не треба да се пушат.user posted image Смешки е.

(Одговор на членот mila)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
10.7.2009 12:41:42   
srnicka
Kategoricno sum protiv pusenje vo blizina na dete, zamislete da mu mirisa kozata na cigari greotka, i iskreno gi mrzam majkite koi pusat pred deteto. Ednas edna prijatelka koga ja vidov deka duri go doese deteto pusese mi idese da ja ubijam

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
10.7.2009 13:04:27   
Aleksandra
Jas i mm sme pusaci no nikogas ne sme zapalile cigara pred decata, toj obicno koga ke dojde od rabota doma ne pali veke a na mene koga mi se pusi izleguvam na balkon bez razlika dali veelo ili duvalo. Dodeka bev bremena i za dvete deca ne pusiv i dodeka gi doev no posle 2 godini pak propusiv a za toa bea vinovni koleskite od rabotauser posted image

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
10.7.2009 13:09:33   
mami
дома во двете соби каде што си седиме ние не се пуши во никој случај, а долу само кога ке дојдат гости, иако мене и тоа ми смета.јас би ги избркала сите надвор, без разлика колку и да ми се блиски.
Еве братучетками на пр. нема дозволено цигара да се запали кај нив дома. И за најголемите прослави и родендеи(двете се зимно време родени) ги тера сите на тераса со цигарите...
ако тие решиле да се трујат, нема зошто и децата да ги влечат со нив

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
15.7.2009 0:42:40   
mis.
Одамна постои мислењето дека децата чии родители пушат, имаат поголем број на респираторни нарушувања, односно поинтезивно задишување, отежнато дишење, појава на пневмонија. Се досега не постоеше доказ за тоа дали функцијата на белите дробови е нарушена и кај деца на родители кои пушат, но кај кои не е регистрирана појава на респираторни или белодробни нарушувања.

Студијата е спроведена на деца на возраст помеѓу 4 и 12 години, без било каква предходна историја на нарушувања било на белите дробови, било на дишните патишта. Децата биле поделени на четири групи, според пушачките навики на нивните родители:
- Непушачи
- Родители кои пушеле по раѓањето на детето но не во текот на бременоста
- Родители кои пушеле во тек на бременоста но не и по раѓањето на бебето
- Родители кои пушеле и пред и после раѓањето на детето.

Истражувачите дошле до заклучок, дека децата на родителите пушачи, имаат значително нарушена функција на белите дробови, слична како кај самите пушачи. Пушењето по раѓањето на детето се чини дека е поштетно, отколку пушењето само во тек на бременоста.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
28.7.2009 12:19:49   
SUPER MAMA
Ja sum isto taka protiv da se pusi vo blizina na bebe ili dete.Jas pred nego sto ostavnav trudna bev pusac koga doznav ali odma gi ostaviv cigarite i eve ne pusam skoro 2 godinii preubavo mi e.A isto taka koga ke dojdat gosti kaj nas nema pusenje, sem nadvor.Iskreno i mi se ljutele ali voopsto ne se sekirav za toa, neka se ljuti koj saka ali ne sum rodila dete za da nekoj go true koga jas ne ja truev dodeka bev bremena a i sega koga se porodiv pa nema nikoj drug toa da go pravi.
NAPRED PROTIV CIGARITE

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
6.10.2009 15:06:21   
profesorica
Ми сметаат цигари, ми сметаа и пред да останам бремена, против пушењето сум, незнам како некои мајки можат да дојдат и пушат а и трудници пушат.Кај мене кога ќе дојдеше пушач го замолував да си излезе на балкон или на трем за да запали цигара, пред Дамјан не дозволувам пушење.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот SUPER MAMA)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
4.8.2011 9:57:12   
Natuska85
Не сме пушачи ни јас ни мм и кај нас дома си има посебна просторија за пушачи,терасатаuser posted image .Е сега пошто сме на гости кај свекорот посебно ме нервира кога ќе запали он или дедо му на мм цигара во близина на user posted image .Право го тргам на страна а они како да не се замараат,а сто пати сум им кажала.И синоќа замислете на која теорија ми оди свекор ми.Вика па и јас и мајка му на мм пушевме во нивна близина и сите гости што им доаѓале,па ниту мм ниту брат му не биле пушачи.хелоуууу.А тој па дедо му "аа К ќе го правиме пушач"user posted image user posted image user posted image .ВО секој случај не дозволувам никако да се пуши во близина на user posted image ,мене ми пречи а не па нему.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
4.8.2011 10:03:15   
miana
Ние сите дома сме непушачи... Кај нас горе досега никој нема запалено цигара и немало ни потреба да кажуваме,сите гости ни се свесни дека не се пуши и си излегуваат надвор...Мајками е единствената која што пред деца пали цигара и не и е гајле ако е во иста просторија со неа..Уф колку сум се расправала со неа кога ке и отидеме на гости со малата!!!

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
4.8.2011 10:04:31   
Тања РР
Се трудам да не правам голема работа од тоа кога некој ќе запали цигара во иста просторија со ќерка ми но таквата постапка секако ми пречи. За среќа никој од поблиската фамилија не пуши па ретко доаѓаме во контакт со пушачи.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
4.8.2011 10:15:30   
sabrina
ne mozam da se iznacudam so koj pamet pusat lugeto a drzi dete za raka go true i deteto i site vo okolinata i ne se zamara dali smeta da se cudis ima li netso vo glavata ili nema

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
4.8.2011 10:36:01   
Џесика
Среќна сум што периодот на бременост и доење ги поминав како непушач, оттогаш и дома не се пуши кај нас. Сега сум пушач ама дома НЕ се пали цигара, кај свекрва ми долу се пуши, се случило и гости да има, да пушат и да поседи син ми малку таму, не ми било проблем пошто просторијата е голема и речиси не се осеќа.
Осудувам пушење со дете во простор кајшто детето го поминува цело време, ама непушење на отворено со дете user posted image банално и смешно...  ко една жена кога се осуди да не „искара“ како тоа сме шетале дете во количка по улица и сме пушеле цигара... кој е тој памет???

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот sabrina)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
4.8.2011 10:59:21   
Maca25
Кај нас дома не се пуши откако се роди Нина. Мм во најголемите студови и мразови ги тераше гостите да си искачаат на тераса ако им се пуши. Јас не дозволувам пушење пред детето во затворена просторија. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
4.8.2011 11:48:32   
Octavia
Јас сум бивш пушач (значи од најлошата сорта непушачи user posted image ) и од такт се вадам кога ќе видам некој со цигара до дете, не мора мое. Прво, и кога пушев, кај непушачи и каде што имало деца секогаш сум излегувала надвор, во двор, на балкон или сл. ако сакам цигара со кафето на пр. И не можам да сфатам како некој може да биде толку себичен и ѓон да не сфати што му прави на едно бебе/дете цигарата? ! Пример 1- бебето старо месец-два лежи во дневна, околу него СИТЕ пушат (мајката, таткото, бабата, да не редам..) и уште викаат „Па види си спие, ништо не му е“ user posted image . Колку треба да си глупав, не ми е јасно?
Или пред некое време гледам во кола напред мајката и таткото со запалени цигари, позади две мали дечиња. И уште затворени прозори user posted image . Е па дајте им и нив по една цигара... user posted image .
Е навистина многу се нервирам...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
4.8.2011 12:05:39   
anedespo
Ne se nerviraj . Tolkav im e pametot ako voopsto go imaat. Toa se kup sebicni lugje koi ne ni pomislile sto toa moze da im napravi na nivnite najmili. Dzabe reklami i kampanji po televizii i sliki po cigari. Baska ima i so bukvi napisano vo slucaj da ne razbiraat sto znacat tie sliki ili posteri. Ama toa e , so sila na nekogo um ne mozes da mu dades.

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
4.8.2011 12:53:03   
arh_diz
Nesto sto mi se dopaga kaj narodov tuka e sto nema sansi da pusat vo blizina na dete, na detsko igraliste dosega nemam videno takvo nesto.Koga odime vo restoran ili kafic na otvoreno ako sedneme do pusaci nema sansi da pusat.No nazalost mm pocna da pusi , znae da go vozi user posted image i da pusi ili ako sme nadvor na otvoreno na kafe pusi

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
4.8.2011 19:28:59   
blond
Пред да останам бремена пушев ко турчин, носекогаш избегнував да запалам цигара пред бебе/дете. Откако ги добив user posted image веднаш престанав да пушам. И сум многу среќна за тоа.
Откако ја реновиравме куќата јасно им кажав на сите дека нема пушење горе. Долу кај с&с што сакат нека прават, горе цигара не. Мм е пушач, золва ми и золвичникот исто, свекорот не пуши често, ама кога ќе се распуши крај му нема цела пакла пуши за еден час. И поради тоа кога се тука фино лепо си излегуваат надвор да пушат или одат долу кај с&с.

И никако не можам да ги сфатам тие што пушат во затворена просторија со бебе, дете сеедно.

Пред некој ден имав лоша ситуација, правевме крштевка на малиот и дома на ручек се собравме. И мм се напи малку повеќе и застана на прозор и испуши цигара, му било ќеф да запали цигара горе. ОК го оставив. АМА со него запали цигара и золвичникот. Потоа уште една, па уште една и така 5-6 ги направи. Му реков неколку пати не ме послуша. Како може да нема осет ??? Не се работи за тоа што јас ќе кажам или не, туку за здравјето на бебето.
Бај д веј, кога го карав золвата ми одврати дека кога нејзините деца биле мали во една соба и се готвело, се пушело, бла бла бла. Ама тоа било пред 15 и кусур години, зарем не треба напред да одиме со менталниот развој, а не назад user posted image user posted image

И после се лутат кога го кријам од нив малиот во спална.user posted image user posted image


И да почнам да пушам пак НИКОГАШ! Колку ми е убаво на душичката што не се трујам само јас си знам user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил blond -- 4.8.2011 19:31:12 >

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
4.8.2011 21:32:41   
anedespo
Blond znaci ako ona si gi truela decata, zasto ja mrzelo da izleze od sobata da ispusi cigara, aj sega i tvoeto da go true.More sto me nerviraat takvi. Ili zemala go doi deteto, i piknala cigara u usta. A kade go duva cadot. U deteto. More ne e za sekogo dete.

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
4.8.2011 22:51:39   
Maca25
Јас имав комшика која во една рака држеше бебе и го доеше, а во друга држеше цигара. Сите и викавме дека не е во ред, ама таа се вадеше на тоа- Многу сум нервозна, ова ме смирува.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Пушење во близина на бебе/дете
4.8.2011 22:55:40   
Џесика
Море од чело да и ја изгасел некој ќе се смирела поише... не е нормално веќе!!!

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?