|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 13 [14] 15   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Менструација по породувањето
1.6.2013 16:16:26   
Malecka23
пред да останам бремена имав меструација ко швицарски саатuser posted image многу да не речам премногу болна дури и на инфузии сум завршувала ама точна.Од кога се породив добив после 40дена и настана ошт хаос.Овулацијата ми е болна што претходно не ја ни осеќав,циклусот не ми е редовен последниот пат ми каснеше 15дена од памет се извадивuser posted image кога касни кога доаѓа на 2недели ептен ептен хаос.искрено се надевам дека ќе се реши зашто ако остане вака не знам кај ќе ми биде крајот.А да и заборавив болкике се преголеми сега..Ахх да не си женскоuser posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 326
   RE: Менструација по породувањето
24.7.2013 14:52:32   
marchi
jas pa imam slusnato od doktor deka po prestanuvanje na laktacija se dobiva menstruacija a smetam deka toa nema vska,pa sum videla bremeni zeni koi dojat,znaci laktacijata nema vrska so mestruacijata user posted image a posle poroduvanjeto 4 nedeli krvarev sto bese i normalno edna nedela nemav nsto i potoa si dobiv sosema nomalno a se porodiv so carski.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 327
   RE: Менструација по породувањето
15.4.2014 18:19:26   
Melanija RR
Циклус добив после 3 месеци, и еве веќе 5 месеци добивам со мали болки.Минатиот пат добв шетајќи низ град без болка само осетив исцедок.Пред забременување 21 година болки од кои не станував од кревет ,кога требав да добивам ги планирав деновите никаде да нетреба да одам.
Редовен циклус но и до 33 дена, а сега точно на 4 недели.Се надевам вака ќе остане user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 328
   RE: Менструација по породувањето
15.4.2014 23:45:30   
Defne90 RR
Јас после породувањето со првото синче циклус добив после дваесет и нешто дена откако ми заврши породилното краварење.А со второто добив после 17 месеци.И по се изгледа тоа се должи на фактот што првото синче го немам доено а второто ете го сеуште цица.Како што го разбрав докторот тоа е така поради високото ниво на пролактин во млекото што спречувало да овулира.Како и да е кога видов дека конечно после 17 месеци добив ми олесна.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 329
   RE: Менструација по породувањето
15.5.2014 10:31:13   
princessa
lele Defne mi olesna a jas bev preplasena deka nemam dobieno seuste a sinko e 10 meseci vekeuser posted image

_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 330
   RE: Менструација по породувањето
15.5.2014 11:11:07   
Defne90 RR
Принцеса најпрво баш убаво што повторно ни се придружи.Инаку нема место за паника верувај,и јас бев исплашена ептен дури да ти кажам право бев заборавила што е тоа да имаш менстуација.А и баш ми беше убаво додека не ми доаѓаше.Колку само пари сум заштедила на влошки.Инаку и сега баш не ми е стабилизирана мислам после две ипол години сосе бременоста де секако дека не може веднаш да почне ко швајцарски саат да одаѓа.Само уживај си сега и ич не се замарај.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 331
   RE: Менструација по породувањето
15.5.2014 11:16:54   
princessa
so kerka mi dobiv koga napolni 9 meseci ama so ova zverce neveruvam deka naskoro ke dobijam zasto kolku i da jade bara da cica a nejke nitu sokovi nitu voda, a be do tolku da ne se znaelo da se smuka od flasickauser posted image . A jas bogami vreme nemam kako i porano za internet, sinko po cel den odi, miren ne sedi edna minuta, drugi obvrski ama vetuvam ke ve druzam pocestouser posted image user posted image user posted image

_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 332
   RE: Менструација по породувањето
25.5.2014 18:05:03   
Lacrymosa
добив еднаш после 3 месеци ама не беше како менструација повеќе како што ми беше породилното крварење и траеше 3 дена и си реков супер ако е тоа тоа... нареден пат добив 6 месец после породувањето без болки, но поплава во буквална смисла. еве сега после 32 дена пак добив и пак поплава, но овој пат со страшни болки и вртоглавици и паднат притисок и цела низа глупости. пред да забременам имав болни менструации кои траеа 5 дена, ама сега ова што ми се случува немам доволно добар збор да го опишам степенот на болка. се надевам ќе се регулира поната и ќе трае пократко

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 333
   RE: Менструација по породувањето
7.6.2014 21:43:02   
princessa
Јас да се пофалам, добив после 10ипол месеци конечноuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот Lacrymosa)
Непосредна врска до пораките: 334
   RE: Менструација по породувањето
9.6.2014 8:56:06   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: princessa

Јас да се пофалам, добив после 10ипол месеци конечноuser posted image user posted image user posted image

Е сега, со ум во глава Princessa user posted image .И одново пари за влошки, тампони и останати реквизити user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 335
   RE: Менструација по породувањето
9.6.2014 17:18:13   
princessa
да, а шоубо си бев на раат скоро 2 години.

_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 336
   RE: Менструација по породувањето
10.6.2014 13:19:47   
gvenda
zdravo
denes dobiv menstruacija posle tocno 2 meseci od poragjaj so kerka mi posle 6meseci
pa da ve prasam nekako ne ocekuvav i zatoa dali ima vrska ova so kvalitetot na mlekoto ili bidejki go dojam ili ne ?nesto se menuva li bidejki so kerka mi veke si jadese i neosetiv razlikaa a sega neznam pa da si prasam
pzd

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 337
   RE: Менструација по породувањето
10.6.2014 14:31:45   
sandriana RR
Лактозна аменореја

Доењето предизвикува негативна повратна врска на ненадејното лачење гонадотропен ослободувачки хормон (GnRH) и лутеинизирачки хормон (LH). Зависно од јачината на негативната повратна врска, жените кои дојат можат да искусат целосно отсуство на развојот на фоликулите, може развојот на фоликулите да се случи, но да нема овулација, или пак може да си имаат нормални менструални циклуси. Поголема е веројатноста да се случи целосно отсуство на овулација доколку доењето е почесто. Лачењето пролактин како одговор на доењето е важно за да се одржи лактозната аменореја. Во просек, жените кои исклучиво ги хранат нивните новороденчиња со доење и чии што новороденчиња често цицаат доживуваат враќање на менструацијата 14 и пол месеци постнатално. Но сепак има многу видови реакции на жените кои дојат, некои го доживуваат враќањето на менструацијата на два месеци постнатално, додека некои остануваат аменореични и до 42 месеци постнатално.

Извор: Википедија

Според ова, не би сметала менструацијата на доењето.
Исто и моја другарка доби мензис после 3-4 месеци од породување, а доеше до 1 година на детето.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот gvenda)
Непосредна врска до пораките: 338
   RE: Менструација по породувањето
10.6.2014 17:49:21   
Defne90 RR
па да кај секој е различно.Јас дури после 17 месеци добив,и можам да кажам дека и откако добив еве сега не го ни дојам А веќе постојано ми касни.ПОрано пред да останам бремена со второто ми доаѓаше на секои 22 до 23 ден а сега ми дојде на 36 дена.И приметувам дека не е обилна како што беше пред да забременам и немам толку болки.Се надевам дека така и ќе остане.Ми беше стварно досадно да добивам по двапати во месец.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 339
   RE: Менструација по породувањето
11.6.2014 15:41:01   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Defne90

приметувам дека не е обилна како што беше пред да забременам и немам толку болки.Се надевам дека така и ќе остане.Ми беше стварно досадно да добивам по двапати во месец.

mene od na lekar mi kazaa deka nema da bide kako sto bilo pred poroduvanje.mene mi traese 7 dena i ne mi bese redovna (zatoa i ne obrnav vnimanie koga mi docese poradi bremenosta) sega mi trae 4 dena i mi doagja recisi redovno edvaj nekogas ako varira za den dva

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 340
   RE: Менструација по породувањето
20.6.2014 11:34:26   
princessa
Мене ми траеше 6 дена и нормално ми беше крварењето. Е сега ќе видам дали нареден пат ќе добијам на време и колку ќе трае. Иначе никогаш во живот не сум имала менструални болки пупу да не се урочам.

_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 341
   RE: Менструација по породувањето
25.7.2014 22:00:18   
merilin
Zdravo RR
Imam edno prasanje ne e za mene tuku za moja dobra prijatelka pa moze ke mi pomognete...
Taa si rodi devojce septemvri 2013.Od togas navamu taa nikako ne dobi menstruacija a seuste doi sekoj den poveke pati vo denot samo so namalen intenzitet.Jas licno mislev deka ne e normalno da ne dobie menstruacija no sepak ne sum imala dete i ne znam inaku nie sme vo amerika i ne mozeme lesno so ovie doktori tuka ne znaeme kako sto da se pravi.Ako znae nekoj slobodno neka pise i vi blagodarime!!!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 342
   RE: Менструација по породувањето
26.7.2014 0:04:16   
Defne90 RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: merilin

Zdravo RR
Imam edno prasanje ne e za mene tuku za moja dobra prijatelka pa moze ke mi pomognete...
Taa si rodi devojce septemvri 2013.Od togas navamu taa nikako ne dobi menstruacija a seuste doi sekoj den poveke pati vo denot samo so namalen intenzitet.Jas licno mislev deka ne e normalno da ne dobie menstruacija no sepak ne sum imala dete i ne znam inaku nie sme vo amerika i ne mozeme lesno so ovie doktori tuka ne znaeme kako sto da se pravi.Ako znae nekoj slobodno neka pise i vi blagodarime!!!

Мерилин кажи и на другарка ти да не се секира ич,тоа си е сосема нормално.Кај некои жени што дојат нивото на пролактин е малку повисоко и затоа им изостанува менструацијата.И како што напишав тоа е нормално и воопшто нема причина за грижи.Мене ми дојде менструација после цели 17 месеци откако се породив со второто синче.Мене гинекологот ми рече дека моќе да се случи жената воопшто да не добие се додека го дои детето.Мене лично многу ми се има стабилизирано откако ми дојде сега после 17 месеци.Порано ми доаѓаше по двапати во месец и беше понекогаш доста болна.Сега си се стабилизира еднаш во месец иам и веќе не ми се болни како порано.Битно сето тоа си е нормално.Нека си го дои детео и нека си ужива.поздрав.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот merilin)
Непосредна врска до пораките: 343
   RE: Менструација по породувањето
27.7.2014 22:25:40   
Dilina
Еве сум и тука... јас незнам дали имам добиено, инаку гадната крв ја нема веќе, два дена немав ништо и сега почна чиста крв со слаби грутки, иста онаква каква што имав кога добивав... менстр болки немам, а не сум ни имала порано нешто мн.. незнам дали е ова циклусот, но имам чуство дека тоа е тоа... некој со сл искуство?

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 344
   RE: Менструација по породувањето
27.7.2014 22:55:08   
Melanija RR
Dilina не би требало да е циклус,рано е.Најран циклус имам чуено за снаа ми таа не го доеше и после или околу 40 ден доби.Јас не доев добив после 3 месеци.Најчесто е поврзано. Веројатно уште нешто се чисти, но секако околу 40 дена е препорачливо да се оди на ехо па прашај си најдобро

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 345
   RE: Менструација по породувањето
28.7.2014 1:38:10   
Defne90 RR
Дилина и јас мислам дека не е циклус.Ти до 40 ден уште се чистиш и јас барем мислам дека е нормално и грутчиња да имаш.Јас на пример првото дете не го доев и се чистев цели 40 дена без да ми сопре и еден ден.И ми се случувало да има и грутчиња.Е после првата менструација ми дојде може после месец откако поминаа 40 дена.Ама има право Меланија сепак најдобро е да си посетиш гинеколог не за друго туку да ти направи детален преглед и да го види твоето тело после породувањето.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 346
   RE: Менструација по породувањето
28.7.2014 1:56:31   
bucko mal
Jas se porodiv so carski I go doev bebushov.Krvarev mnogu malku okolu dve nedeli.
Posle 40 dena dobiv menstruacija koja beshe strasho obilna.Dva dena bev so pampersite na sin mi.Sledniot mesec isto taka si dobiv ,samo ne beshe tolku obilna.
Od togash se do den denes si dobivam normalno.

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 347
   RE: Менструација по породувањето
11.9.2014 11:52:17   
oli_naum
Kerka mi ima 10 i pol meseci i nemam dobieno seushte i veke pocnav da se sekiram po malku so prvoto dobiv na 8 meseci. ne sum bila sega na kontrola ama spored prethodnive postovi ka pocekam uste malku da pouzivam. Inaku ja dojam kerka mi pocesto navecer.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 348
   RE: Менструација по породувањето
11.9.2014 13:09:38   
Melanija RR
oli_naum подобро е да нечекаш и да одиш на преглед и ќе си бидеш смирена ќе знаеш што е ,и како е

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот oli_naum)
Непосредна врска до пораките: 349
   RE: Менструација по породувањето
11.9.2014 13:21:19   
oli_naum
Ne mozam da povervam mi dojde denes hahah. a taman se pozaliv.user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 350
Страница:   <<   < Претходна страница  11 12 13 [14] 15   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 13 [14] 15   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?