|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Менструација по породувањето
15.1.2013 10:53:03   
eli07

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ring

Posle 9 meseci ....deneska dobiv menzis user posted image
A so ubavo mi bese 18 meseci raat user posted image user posted image ....aj za nekoja godina pak.

Uff pa toa e dosta vreme...Ne deka bi mi precelo ali normalno li e da dobies toklu kasno.Prasuvam od pricina sto nie eve terame 6 meseci pa da znam do koga e normalno da ne dobiesuser posted image

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 301
   RE: Менструација по породувањето
15.1.2013 11:07:29   
princessa
i mojata prva menstruacija ja dobiv posle 9ipol meseci nekade i toa e najnormalno ako bebeto cica, zaradi pokacenoto nivo na prolaktin izostanuva redovniot ciklus.

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 302
   RE: Менструација по породувањето
15.1.2013 12:56:58   
eli07

ИЗВОРНА ПОРАКА: eli07


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ring

Posle 9 meseci ....deneska dobiv menzis user posted image
A so ubavo mi bese 18 meseci raat user posted image user posted image ....aj za nekoja godina pak.

Uff pa toa e dosta vreme...Ne deka bi mi precelo ali normalno li e da dobies toklu kasno.Prasuvam od pricina sto nie eve terame 6 meseci pa da znam do koga e normalno da ne dobiesuser posted image
Jas se izvinuvam, pogresno sum ja razbrala Ring.Jas mislev deka dobila 18 meseci posle poroduvanje :) Sorry


(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 303
   RE: Менструација по породувањето
15.1.2013 15:36:28   
Hunny
Ауу Ринг кај нас се некако слични работи се случуваат, ту со деца, ту со насuser posted image И кај мене после 9 месеци. Од што заборавив на неа, ни на крај памет не ми беше од што ме боли стомакотuser posted image

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 304
   RE: Менструација по породувањето
15.1.2013 21:20:24   
JanaMarija
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

jas dobiv po 1,5mesec pa sledniot me preskokna pa sega pak dobiv i toa bolna menstruacija...a subavo si krkav apcinja-e sega nema...umrev od bolki a se tesev nema da boli mozebi posle poragaj :))))

Zenski uzivajte cim dobivate pokasno
pozz

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 305
   RE: Менструација по породувањето
7.2.2013 12:15:06   
Just baby
Od kako se porodiv dobiv 3 pati i toa normalno bez docnenje. ovoj mesec mi docni 5 dena. seuste go dojam bebeto. dali e normalno da mi docni pa duri i da ne dobijam ovoj mesec? ne sme imale nezastiteni odnosi za da se somnevam deka sum bremena.

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 306
   RE: Менструација по породувањето
7.2.2013 12:23:50   
sandriana RR
Се'додека доиш, нормално е ако не е редовен циклусот, па и да изостане некој месец, поради прогестеронот. И мене се уште ми се случува да ми скокне по еден месец (и јас уште дојам).

(Одговор на членот Just baby)
Непосредна врска до пораките: 307
   RE: Менструација по породувањето
18.2.2013 12:27:44   
Фиданче
Jas posle poroduvanje krvarev 39 dena, 40tiot nisto :) tochno, duri smesno mi beshe. Posle edna nedela malku prokrvariv, najverojatno normalno e, dojam, ke vidime za ponatamu, rano mi!!!

Sum ja zgresila temata imalo i za ova posebna tema user posted image

< Поракaта ја уредил Фиданче -- 18.2.2013 12:29:56 >

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 308
   RE: Менструација по породувањето
11.3.2013 7:45:37   
Ana1Dimitar
Eve po 6 meseci od poroduvsnjeto na user posted image dobiv, a togas poleka pocnavme so kasicki od sabajle ili porucek.
Pa mozno e koga ke pocne poleka da se odviknuva od majcinoto mleko, togas da ti dojde.
pozdrav.

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 309
   RE: Менструација по породувањето
11.3.2013 10:41:47   
deluxe
mene posle prekinuvanjeto na doenje mi doje po 1,5 mesec,iako doev samo 2,5 meseci hehehheheheheh

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Ana1Dimitar)
Непосредна врска до пораките: 310
   RE: Менструација по породувањето
11.3.2013 12:46:59   
baby 27
jas se uste ja dojam A (ima skoro 8 meseci), a mi dojde koga imase 4 meseci.Nema pravilo, jas mislev deka pokasno ke mi dojde i ke bidam poveke raat, ama nisto user posted image A otkako mi dojde, redoven ciklus imam, bez zadocnuvanje

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 311
   RE: Менструација по породувањето
11.3.2013 12:50:25   
mila28
jas dobiv psole 10 meseci od poroduvanje, a predhodno imav redovni cikluci. Sin mi go doev do 14,5 meseci(pred 1 nedela go odbiv) A namaliv podoi duri na 9 meseci otkako trgnav na rabota. Cicase mnogu cesto i po celi noki, zatoa i prolaktinot nikako nemozese da s enamali z ada mi se ergulira ciklusot. sega evek si dobivam povtorno redovno na 29 dena

_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот baby 27)
Непосредна врска до пораките: 312
   RE: Менструација по породувањето
11.3.2013 12:54:08   
barbi03
mene mi dojde posle 6meseci bev zagrizena i otidov na ginekolog.Doktorkata rece da ne se plasam deka normalno e toa deka dodeka go doam bebeto deka me cuva mlekotouser posted image

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 313
   RE: Менструација по породувањето
11.3.2013 12:59:49   
temjanuska75
Јас добив точно 40 дена по породувањето, а доев до 6 месеци. Потоа ми задоцни три недели,
крварев мнооогу обилно повеќе од месец дена, не помогнаа ни капки ни инекции и заврши
крварењето со киретажа. Бидејки беше со целосна анестезија тогаш престанав да го дојам М.
И тука почнаа моите маки. Не добивав без апчиња. После една година почна да ми доаѓа на
13, 24, 26, 48, еве сега на 21 ден.И веќе незнам што да правам. Докторот ми рече дека ми
треба подолго време да ми дојдат хормоните во нормала по породувањето.А поминаа 2 ипол години.
Веќе не пијам апчиња. А претходно ми беше точна на 28 дена.

(Одговор на членот baby 27)
Непосредна врска до пораките: 314
   RE: Менструација по породувањето
14.3.2013 13:58:35   
ema28
pozdrav mamicki jas krvarev do 40 dena i posle po 7 meseci odkoga se porodiv dobiv priot mesec koga mi dojde imav obilni krvarenja potoa se stabilizira zasega redovno mi doaga:))))user posted image

(Одговор на членот temjanuska75)
Непосредна врска до пораките: 315
   RE: Менструација по породувањето
14.3.2013 17:30:35   
eli07
Jas dobiv minatiot mesec na tocno 7 meseci otkako se porodiv arno ama mi traese mnogu kratko 3 dena, nemav nikakvi bolki i nekako kako kafeav iscedok poveke nego krvarenje.Eve denska dobiv vtor mesec i pak isto.Ne znam dali e normalno vakauser posted image

(Одговор на членот ema28)
Непосредна врска до пораките: 316
   RE: Менструација по породувањето
14.3.2013 23:23:30   
mmbucko
Uh mamicki i jas so maka. Znaci sekoja bremenost si e prikazna za sebe. So predhodnite 2 decinja dobivav na 4,5 meseci i posle reovno ko shvajcarec. Sega bebco e 8 meseci i dosega dobiv 2 pati, na rastojanie od 30 dena. Sega eve pominaa 17 dena odkako mi docni i epten sum zbunka. Dosega nikogash ne mi docnelo sem koga sum trudna. Iako nemashe shansi da sum trudna sepak zemav test i normalno negativen. Sekoj den cuvstvuvam pritisok vo jajnicite i matkata ko da ke mi dojde a aber nema.
Mnogu mi e cudno.....

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 317
   RE: Менструација по породувањето
14.3.2013 23:26:06   
deluxe
najverojatno hormonite ti se seuste vo faza na sreduvanje,dois? ako dois normalno e toauser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 318
   RE: Менструација по породувањето
15.3.2013 2:30:26   
elenaanamarija
po vtoroto poroduvanje dobiv duri na 11 meseci tocno na eden mes pred rodendenot na bebuleto i ottogas bez promena sekoj mesec na ista data bez razlika kolku denovi pominale tocno na 24 i obicno od sabajle cudno ama toa e...;)

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 319
   RE: Менструација по породувањето
15.3.2013 7:21:53   
Ikana
Јас добив 4 недели точно откако се породив и потоа редовно си добивав. Приметив дека е менструација бидејќи тоа другото крварењенекако беше послабо, а ова 5 дена обилно. Потоа си продолжив уште некоја недела да си крварам повремено, за да сосема ми престане накај 50 ден.

(Одговор на членот elenaanamarija)
Непосредна врска до пораките: 320
   RE: Менструација по породувањето
26.4.2013 13:21:30   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Аууу, циклусот после породување ми е катастрофа. После породувањето крварев околу 50тина денови. Прв циклус имав 6 месеци после породувањето, и тоа нешто видоизменето, без никакви болки и само неколку дена. И од тогаш не можам да пофаќам никаков ред, ту еднаш ми доаѓа на 20 дена, ту еднаш на месец ипол, еднаш трае 3 дена, еднаш цела недела..никаков ред. Тоа и не ме загрижува толку многу оти докторот ми рече ќе ми треба време да ми се стабилизираат хормоните. Повеќе ме загрижува ПМСот. Луѓе ова не се издржува..неклку дена пред циклис и за време на циклус притисокот ми е катастрофа, ми шета ко луд, еден ден 90 со 60, друг ден 170 со 80 и така цела недела..Тие денови сум неспособан за живот, страшно е. Не знам што да правамuser posted image user posted image user posted image


Леле чудо едно, абе ова цилкусов ми се опраи, ама црта ми стана. Точен е како швајцарки саат, никогаш не ми бил таков во животот. Абе точно на 28 дена, не можам да си поверувам. Али ПМСов ме уништува тоталка. Притисокот ми паѓа на 90/60 секој циклус и секоја овулација, а од нервоза можам жив чоек да изедам мислам. Треба да преземам нешто под итно оти мав ми работава и мене и на сите околу мене.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 321
   RE: Менструација по породувањето
30.5.2013 15:29:37   
Gwendolin
Ете после 9 и пол месеци од породувањето добив. Мислев ќе се смени нешто, ќе ми трае пократко, нема да имам болки, ама јок. Пак исто ПМС, пак болки. И забележав дека ми намали млекото пред да добијам, па ете сега пак ми се враќа. А влошки заборавив што се, што рает си бев 9 месеци трудноча + 9 и пол немав добиено...ама тоа е, ај пак на ново.

_____________________________

Само Вселената и човечката глупост се бескрајни. Всушност, за Вселената и не сум толку сигурен. - Ајнштајн

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 322
   RE: Менструација по породувањето
30.5.2013 15:31:59   
deluxe
И кај мене се си остана исто како пред породувањето,буквално се исто само ПМС е со појак интензитетuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Gwendolin)
Непосредна врска до пораките: 323
   RE: Менструација по породувањето
1.6.2013 13:09:09   
sandriana RR
Пред породување имав болни менструации, а овулацијата скоро и да не ја чувствував. После породување, добив дури некаде после 10 -11 месеци, со таа разлика што сега чувствувам овулација, а менструалните болки ми се драстично намалени. ПМС за жал остана со ист интензитет user posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 324
   RE: Менструација по породувањето
1.6.2013 13:16:54   
Bethany
Првите месеци по породувањето, многу ми беше обилна менструација и многу болки имав.
Сега како малку да се стабилизираа се, интензитетот ми додуша варира од месец до месец, ама немам болки.

Исто пред забременувањето многу се нервирав бидејќи и по неколку дена пред да добијам имав браон исцедок (spoting),
а после породувањето немам таква појава, барем не толку дена како порано, обично еден ден пред да добијам, што е издржливо.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 325
Страница:   <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?