|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Менструација по породувањето
20.8.2012 13:50:39   
mila 3

ИЗВОРНА ПОРАКА: majka na eva

ги прочитав сите постови и не најдов некоја да пише дека не дои веќе повеќе време а уште нема добиено,туку сите што user posted image цица.барав за да се утешам!јас откако се породив немам воопшто добиено ниту еднаш,user posted image а Ева е веќе 9ипол месеци. цицаше само 3месеци,што значи веќе половина година не цица,а од менструација ни мuser posted image веќе навистина почнав да се загрижувамuser posted image .а пред 2 месеци бев на гинеколог и се било во ред,е сега зошто не доаѓа навистина не знамuser posted image а не сум ни user posted image ај некој нека ме утеши дека е нормално тоа

jas dobiv posle 10- 11 meseci, bidejki imene me fakase panika odev na ginekolog na 2 meseci. istoto i mene mi go vikaa, deka e se vo red koga ke dojde togas

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 276
   RE: Менструација по породувањето
30.8.2012 13:29:53   
eli07
Moze li nekoj da mi kaze dali e normalno posle 40 dena (imame veke 45 dena) se uste da imam kafeav iscedok non stopuser posted image Ne krvaram ama non stop mi tece kafeav iscedok....Do koga ?? Pozz

(Одговор на членот mila 3)
Непосредна врска до пораките: 277
   RE: Менструација по породувањето
30.8.2012 13:55:29   
AnnaMolly RR
Ели, јас до кај 40 дена некаде крвавев, по два дена пауза пак почнав да крвавам и тоа ми траеше уште 6-7 дена. Си претпоставувам дека тоа ми била и првата менструација по породувањето затоа што следниот месец пак на иста дата добив, па од тогаш наваму си добивам нормално.

Ако не го доиш бебето (јас не го доев) има големи шанси да си добила. Но за секој случај оди си на гинеколог или барем на телефон јави се да се консултираш.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 278
   RE: Менструација по породувањето
30.8.2012 15:18:23   
Cipi Ripi
Не се секирај ели, и јас крварев повеке од 40 дена, отидов на лекар 1 недела пред да направи бебе 2 месеци и др ми рече "еве уште малку се чистиш, ама се е во ред со матката, истата е како никогаш да не си родила" После добив после 3 и пол месеци.
Сигурна сум дека истиот случај е и кај тебе, споро се чистиш. Но за да си бидеш раат оди на преглед, и онака веќе ти е време.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 279
   RE: Менструација по породувањето
23.9.2012 23:54:42   
Just baby
KAj mene se e nekako pokomlicirano, krvarev nesto poveke od 40 dena. na krajot pocna da bide zolto i mirizlivo.pojdov na pregled i doktorot mi rece deka imam granulacii od sienjeto i mi gi presece. se bese vo red 3 nedeli koga povtorno pocnav da osekam nekoja bolka pri sednuvanje i nekoj zoltenikav iscedok. pojdov povtorno i povtorno imase uste nekoi granilacii od koi ednata bese podlaboko. mi gi iscisti i rece deka se e vo red. jas od strav da ne se inficiralo nesto kapnuvam vnatre po malku betadin, i eve denes edna nedela posle cistenjeto nekako kako da me pece vnatre, a imam i nekoj ligav proziren iscedok, a na hartijata ostanuva zoltenikavo ama kako zasuseno. neznam sto e a ne sakam pak da krevam paniki. si velam toa ligavoto i prozirno, zat pat beluzlavo da ne e nekoja ovulacija. skoro 3 meseci kako sum porodena. eve sega si staviv betadin i malku me pecese, a betadinot ne treba da pece neli, nitu na rana nitu na nisto...

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 280
   RE: Менструација по породувањето
25.9.2012 0:21:53   
majka na tri deca
Neznam mozda ke bidam of topik ama moram da prasam nekoja so iskustvo posle epiziotomija , dali e normalno da boli ranata i kolku vreme i dali treba so nesto da se premackuva?user posted image

(Одговор на членот Just baby)
Непосредна врска до пораките: 281
   RE: Менструација по породувањето
25.9.2012 11:13:05   
Malecka23

ИЗВОРНА ПОРАКА: majka na tri deca

Neznam mozda ke bidam of topik ama moram da prasam nekoja so iskustvo posle epiziotomija , dali e normalno da boli ranata i kolku vreme i dali treba so nesto da se premackuva?user posted image


Kako expert za premackuvanje i traumaticna epiziotomija ke kazam deka sto pocesti premackuvanja tolku pobrzo ke zazdravi ako se moze i vo denot po 2pati jas premackuvav t.e toaleta sekoj vtor den hidrogen betadin a bivacin po nekolku pati vo denot redovno i eve zaq eden mesec se mie zatvoreno duri i delot kade sto mi falese parce meso e 80% zatvoren.
POgore procitav za granulomi go imam i jas i toa golem sea koa bev kaj nadica samo mi kaza "poveke sex i samo ke se povlece" bez gorenje bez nisto zasto ako te goram pak moze da se vrati.Zoltiot iscedok e normalen do negde i mozebi se rab za nekoja infekcija zatoa zemi vaginali plantagin tie mene mi gi dadoa i pomagaat

(Одговор на членот majka na tri deca)
Непосредна врска до пораките: 282
   RE: Менструација по породувањето
25.9.2012 22:46:33   
temjana

ИЗВОРНА ПОРАКА: majka na tri deca

Neznam mozda ke bidam of topik ama moram da prasam nekoja so iskustvo posle epiziotomija , dali e normalno da boli ranata i kolku vreme i dali treba so nesto da se premackuva?user posted image


Мене еве веќе 10 дена од породување сеуште ме боли раната. Јас до пред 2-3 дена не можев да го поминам денот без 2 кетонала форте значи имав навистина неподносливи болкиuser posted image Сега сум подобра се одмивам со физиолошки раствор или хиперманган и полека заздравувам но сеуште не можам да седнувамuser posted image Се надевам дека за брзо време ќе се опоравам

(Одговор на членот majka na tri deca)
Непосредна врска до пораките: 283
   RE: Менструација по породувањето
1.10.2012 12:27:35   
Malecka23
posle tocno 44dena denes me posetiuser posted image user posted image

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 284
   RE: Менструација по породувањето
3.10.2012 0:18:00   
majka na eva

ИЗВОРНА ПОРАКА: majka na eva

ги прочитав сите постови и не најдов некоја да пише дека не дои веќе повеќе време а уште нема добиено,туку сите што user posted image цица.барав за да се утешам!јас откако се породив немам воопшто добиено ниту еднаш,user posted image а Ева е веќе 9ипол месеци. цицаше само 3месеци,што значи веќе половина година не цица,а од менструација ни мuser posted image веќе навистина почнав да се загрижувамuser posted image .а пред 2 месеци бев на гинеколог и се било во ред,е сега зошто не доаѓа навистина не знамuser posted image а не сум ни user posted image ај некој нека ме утеши дека е нормално тоа

уште еден месец и Ева ќе наполни 1 година,а кај мене сеуште ништоuser posted image

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 285
   RE: Менструација по породувањето
3.10.2012 1:32:41   
lilicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: majka na eva


ИЗВОРНА ПОРАКА: majka na eva

ги прочитав сите постови и не најдов некоја да пише дека не дои веќе повеќе време а уште нема добиено,туку сите што user posted image цица.барав за да се утешам!јас откако се породив немам воопшто добиено ниту еднаш,user posted image а Ева е веќе 9ипол месеци. цицаше само 3месеци,што значи веќе половина година не цица,а од менструација ни мuser posted image веќе навистина почнав да се загрижувамuser posted image .а пред 2 месеци бев на гинеколог и се било во ред,е сега зошто не доаѓа навистина не знамuser posted image а не сум ни user posted image ај некој нека ме утеши дека е нормално тоа

уште еден месец и Ева ќе наполни 1 година,а кај мене сеуште ништоuser posted image

Беше на гинеколог??

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 286
   RE: Менструација по породувањето
3.10.2012 9:24:27   
Yummy Mammy
Ako ti e nekakva uteha, moevo user posted image za 2 nedeli ke pravi 1 godina, i jas sega dobiv (prestana da cica na 10 meseci). I so prvata kerka dobiv posle 10tina meseci, i sega eve posle 12 skoro.
Ne grizi se, ke si dojde, samo idi redovno na ginekolog.

I uzivaj vo vremeto dodeka ne dobivas, ke go baras posle user posted image



< Поракaта ја уредил Yummy Mammy -- 3.10.2012 9:25:11 >


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 287
   RE: Менструација по породувањето
5.10.2012 10:57:35   
Debora
Dragi RR neznam kade da go postavam moeto prasanje, pa ovaa tema mi se vide najbliska do mojot problem. Se porodiv vo April, od togas pominaa veke 5 i pol meseci, a jas uste osekam nekoj cuden neprijaten miris odozdola. Bev na ginekolog, mi rece deka se e vo red i deka si zamisluvam, no nema utka, mn mirisa.. A, menstruacija dobiv posle 5 meseci i toa dosta obilna. Dali ima nekoj so slicno iskustvo?

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 288
   RE: Менструација по породувањето
19.10.2012 20:42:56   
majka na eva
менструација по породувањето КОНЕЧНО после единаесет ипол месециuser posted image

(Одговор на членот Debora)
Непосредна врска до пораките: 289
   RE: Менструација по породувањето
20.10.2012 12:38:38   
mila28
i jas doiv konecno posle 9,5 meseci i imav bas obilno krvarenje kako nikogas do sega.Koga trgnav na rabota maliot pomalku cica, imame 3-4 podoi i jas dobiv

_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 290
   RE: Менструација по породувањето
30.10.2012 17:41:51   
lavche_oh
jas dobiv menstruacija na 40 dena od poragaj i najubavo e toa sto nemam veke bolki,a pred poragaj imav neizdrzlivi bolki so inekcii pominuvav sekoj mesec,apce ne pomagas:)

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 291
   RE: Менструација по породувањето
26.11.2012 15:41:50   
katalina
zdravoo sakam da mi pomognete dobiv mens a se porodiv pred 3mes a mi trae eve 18dena dali e toa normalno.???? user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 292
   RE: Менструација по породувањето
26.11.2012 16:12:07   
arh_diz
Toa e premnogu , najdobro odi na ginekolog .

< Поракaта ја уредил arh_diz RR -- 26.11.2012 16:14:09 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот katalina)
Непосредна врска до пораките: 293
   RE: Менструација по породувањето
26.11.2012 17:24:31   
deluxe
jas se porodiv pred 3 mes.i seuste nemam dobieno a bebusko do 2,5 meseci cicase,znaci li toa deka naskoro ke dobijam?/bidejki ne dojam veke

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 294
   RE: Менструација по породувањето
21.12.2012 23:11:36   
Ring
Posle 9 meseci ....deneska dobiv menzis user posted image
A so ubavo mi bese 18 meseci raat user posted image user posted image ....aj za nekoja godina pak.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 295
   RE: Менструација по породувањето
22.12.2012 0:08:08   
deluxe
Posle 4 meseci si dobiv normalno kako ipredhodno bez nikakvi bolki kako sto si bese :) pomina 1 mesec od koga prestanav da dojam i opaaaaa stigna "drugarka mi"

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 296
   RE: Менструација по породувањето
22.12.2012 0:38:25   
MAKMUZIKA
OD ISKUSTVO MOZAM DA VI KAZAM DEKA SEKOJ ORGANIZAM E RAZLICEN ZATOA NEMOJTE DA SE NERVIRATE, EDINSTVENO E ZABRANET E STRES VO TEKOT NA DOENJE VO TEKOT NA BREMENOST DRUGOTO IC NEKA NE VE NERVIRA user posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 297
   RE: Менструација по породувањето
22.12.2012 7:58:47   
MamaOhrid
Моето бебе воопшто не цицаше и јас добив прва менструација 1 месец и 3 недели по породувањето .

_____________________________

23.09.2009
23.10.2012

(Одговор на членот MAKMUZIKA)
Непосредна врска до пораките: 298
   RE: Менструација по породувањето
14.1.2013 22:22:43   
Margareta
Здраво Рингерајки. Јас сум мамичка за прв пат и циклусот го добив точно по тие 40 дена, баш на денот кога што и претходно добивав. Баш се израдував, оти ми била точка како швајцарски саат. Ама минатиов месец, на истиот датум само 1 ден ми траеше. И тоа многу малку имав. Скоро и да не немав. Инаку мојот фраер го дојам.

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 299
   RE: Менструација по породувањето
15.1.2013 9:29:29   
zzaa
ja prvata mestruacija posle poroduvanjeto ja dobiv tocno koga Eva imase 8 meseci,i od togas mi se namali mlekoto za na 9.5 meseci mi prekina skros i ja odbiv,ama sekoj organizam si e razlicen

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот Margareta)
Непосредна врска до пораките: 300
Страница:   <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?