|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Фази кај децата
12.5.2011 10:39:47   
Maca25
Арх_диз, Нина моја уште е во таа фаза. Мислам дека и камче од надвор да го најде дека прво во уста ќе го пикне.

Е сега почна во уво да пика работи и ме вади од памет. И тоа виде на Ноди дека Ушко во ушите си става бели памукчиња и таа земала леб мало парче од средина и одма во уво. И ми вика: мамо, види, јас сум Уко (Ушко)!!! Се извадив од памет! Значи се да се повторувало од цртаните.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Фази кај децата
12.5.2011 10:42:04   
Viktori
Значи се да се повторувало од цртаните.

аууу страшно... Пази Том и Џери коа гледа, да не ти мавне филџан од глава user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Фази кај децата
12.5.2011 10:46:04   
Maca25
Сабајле пред градинка и пуштив ТВ да гледа малце цртани, за јас да можам да се облечам и измијам. И баш се погоди Том и Џери. И доаѓа во спална и ми вика: мачето и мајсот (од маус) лоши. трчаат и тепаат! пушти ми Ноди!  user posted image user posted image user posted image user posted image
Гарат ако гледа такви насилни цртани ќе почне да повторува и да не малтретира по дома user posted image


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Фази кај децата
12.5.2011 10:53:20   
anedespo
Maloto moe e vo faza milion Zasto.. da te prasa vo tekot na denot.
A golemoto imitira junaci od crtanite (de e Tarzan, de e majmun, de e kuce)

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Фази кај децата
12.5.2011 11:40:27   
Maca25
Нина по цел ден: ова што е? ова какво е? и така едно 1000 пати, посебно пред спиење. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Фази кај децата
12.5.2011 11:51:19   
big_mama817
леле маца те разбирам и Тарик е таков со неговите прашања и тие траат до бескрај user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Фази кај децата
23.6.2011 22:02:37   
Џесика
Овие 2-3 дена сме во фаза кога на секое прашање ми одговара со ДА...
„Сакаш вода?“ -ДА. 
Сакаш да какаш? -ДА.
Сакаш да спиеш? - ДА.
Сакаш ќотек? - ДА.  user posted image

Си викам, добро е, бар нешто...


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Фази кај децата
23.6.2011 23:54:26   
strelec 1982
So mojot sin koj e dveipol godini skoro sekoj den sme vo razlicni fazi ne e predvidliv kako ke reagira na razlicni raboti.Ovie nekolku nedeli samo prasuva Sto e toa? za se i sesto.Trca samo da guska dadi a vidi i samo trca da gi gusne nema razbiracka ne mu promasuva niedno devojce.Ako ne e po negovo znae da vriska silno ama go ostavam go negiram i taka e podobro sam se smiruva.Se naucil da se luti i odi na krevetot sedi ako ne e po negovo i kvici i jas go ostavam ne ka sedi ke mu pomine lutinata i evego ide me bara po sobite.Se naucil da se krie pod masa zad vrata da go baram.Najmnogu od se me nervira sto se stava vo usta kamcinja pesok nekoi delovi od igrackite i toa ke vikne mamo toa ruckam i znae deka se nerviram za inaet taka mi vika i se stava vo usta so ubavo mu kazauvam ne svaka pa ako se iznerviram pa mu podviknuvam go karam za cabe nema razbiracka ne znam samo mi e strav da ne gtne nesto da se zadavi.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Фази кај децата
24.6.2011 0:34:55   
Maca25
Стрелец ова што го кажуваш со мамо, мамо што е ова?а ова? а ова? ми е ептен познато. Одиме по улица и повторуваме: ова е излог...ова е бандера...ова е дрво...и така натака.

А проблемот со пикање све и свашта во уста си го имаме од поодамна..денес земала со солено стапче брцнала во пепљара и пикнала во уста. И одма дојде да ми каже, и дојде грознен вкус и одма се измивме. Не знам таа фаза кога ќе и помине.



_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот strelec 1982)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Фази кај децата
24.6.2011 8:28:56   
miana
Kerkami e vo faza - kaj e tatkomi? Luge me poluduva.....     ke kenka dodeka ne si dojde tatkoi..A i koga on ke si dojde mene ne me pusta ni vo wc ni nisto.. :(

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Фази кај децата
24.6.2011 8:43:18   
Maca25
ах тие татини ќерки!
ќерка ми додека е сама дома со татко и тие си се најдобри другари, ама чим дојдам јас...имам лепенка залепена за мене. секаде си одиме заедно user posted image


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Фази кај децата
24.6.2011 8:46:32   
AnnaMolly RR
Сега е во самостојна фаза :) Сам сака да си игра, да јаде, да спие, сам се сака да прави user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Фази кај децата
1.8.2011 15:51:45   
AnnaMolly RR
Почна да тепа, да мава кој ќе стигне. И тоа лут. Вчера во раце ми беше и ме утепа од мавање!Ќе земе играчка, доаѓа до мене или до татко му и не тепа!


< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 1.8.2011 15:52:04 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Фази кај децата
1.8.2011 15:58:41   
zapce
до пред извесно време беШе во фаза „а а а а“ пример, му кажувам нешто-тато отиде на работа а тој а, јас повторно истото и тој пак а ааа и се така 4 или 5 пати, ми беше помалку и смешен.user posted image  

_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Фази кај децата
2.8.2011 8:35:45   
arh_diz
Mislam deka e vo najlosa faza dosega
Se saka da pipne ako ne mu dades place

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Фази кај децата
2.8.2011 16:07:52   
Maca25
Моментална фаза на Нина: Не сакам бебиња! Тие се лоши и треба да ги тепаме!!! 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Фази кај децата
21.9.2011 13:44:38   
kremco
Ve imam citano od porano koga moeto dete bese pomalo i mnogu mi bevte interesni,kaj mene nemase nikakvi fazi a sega se pronajdov skoro sekadeuser posted image Imav mnogu teski situacii skoro sekoja vasa ja doziveav skoro se pominavme iako moeto dete ima dve god i pet meseci jas mozam da se pofalam deka mnogu ubavo so nego pominuvam.Imase sekakvi fazi,imase uzasni situacii koga mu idese da place i place i po cela nokj bez pricina.Smeam da se pofalam (sto iskreno ne se nadevav bidejkji se teski licnosti) deka na maz mi roditelite ne mi se mesaat vo vospituvanje na maloto,navistina se fer sto se odnesuva do nekoi pravila i koga gledaat deka vekje gubam kontrola od nervoza a nikako ne mi se slucuva da poludam i da vikam kako nenormalna ili da go istepam maliot i kolku znae maloto da pretera i tie odma go zemaat,pa so razni pesni zamajuvanja i setanja zboruvanja od niv toj se smiruva.Inaku nema da pogresam ako kazam deka konecno nauciv kako da se smiram i da go smiram nego,ne e razgalen,iako imase i takva faza iako e mal toj e mnogu pameten i so razgovor mnoooogu postignuvame.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Фази кај децата
21.9.2011 13:48:11   
AnnaMolly RR
Сега е во фаза на инаетење. Ако не добие нешто што наумил, прави една смешна фаца и демек плаче, а солза никаде да пушти. Ама јас го игнорирам и веднаш се смирува, како ништо да не било си продолжува со друга занимација.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот kremco)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Фази кај децата
21.9.2011 13:58:45   
kremco
Sega go nauciv na mnogu ubav red,sekoj den sme sami jas i toj i go rasporeduvam vremeto da mu bide interesno se..Jas ne rabotam bremena sum so vtoro,se selime naskoro vo nasa kukja,maz mi raboti jas planiram da studiram od godina i sama da si gi cuvam decata dodeka zavrsam.Taka da malo dete koe ne odi vo gradinka mora da go naucam i da mu ovozmozam mnogu zanimacija,druzenja,setanja sto e moze da se kaze i vistinska pricina za nekoi negovi fazi na placenje i nepodnoslivost.Sekogas koga mu e mnoogu dosadno a na mama i snemale idei i premnogu zboruva i stanala zdodevna i vekje se mu e isto na nego mu se slucuva toa problematicno odnesuvanje.Mi se slucuvalo i da ne znam od 3 saati placenje i uspivanje sto da pravam go vikam maz mi od rabota (toj samo go guska i se pokrivaat i toj se smiruva) za pomos.Sega znam deka koga mu se slucuvaat takvi fazi da prodozlam da bidam smirena i da najdam nesto MORAM da najdam nesto da go smiram,ne go tepam,nikogas,mi se slucilo da go plesnam i da imalo efekt ama ne sakam da go ucam taka da go vospituvam.Samo go zemam maliot i naogjam NESTO da go smiram( ako mozam go banjam,toa go obozava ili se vozime so kola ili go setam do prodavnica ili neznam sto li ne sum probala) nesto mora da uspee.. Samo treba mnogu trpenie,strogost i razgovor gorda sum deka moeto dete iako ima mnogu tvrdoglav karakter me slusa i svakja,mi pomaga po doma tolku malecko(se zanimava)..
Se nadevam ne sum dosadna samo nemozev da docekam da pisuvam i na ovaa tema..

(Одговор на членот kremco)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Фази кај децата
21.9.2011 14:00:03   
kremco
A moeto taka koga pravi jas mu se smeam i velam stvarno places i go baknuvam i toj se zasramuvauser posted image

(Одговор на членот kremco)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Фази кај децата
21.9.2011 14:05:26   
miana
Mia ima tri ipol godini i e vo faza: ZOSTO? Na se,sledi prasanjeto ZOSTO? I koj na kogo,sto mu e ..Koj me rodil mene,koj go rodil tato? koj ja rdil baba? Sto ti e vujce na tebe? i taka gi znaeme site rodninski vrski user posted image

(Одговор на членот kremco)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Фази кај децата
21.9.2011 14:30:05   
dostickage
Mislam deka e vo najlosa faza dosega
Se saka da pipne ako ne mu dades place


Ne place,samo se treska od zemja . Sega fala Bogu moze da si otide kaj so saka , se kacuva kako majmunce i sve si zima ,pagja, lele lele lele

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Фази кај децата
10.10.2011 18:13:32   
Pepelaska *
сега сме во фаза ЛУДНИЦА user posted image

сака да оди а уште не знае трчаме по цел ден за раче зема играчки ги носи врти круг и фрла насекаде кај што ќе стаса, се лути ако му земеш нешто , скржав е не дава ништо и ако види некој друг (баба му дедо му татко му ) одма бега од мене и им подава рачиња што најмногу ме боли, цел ден се расправам со него и сака кај другиuser posted image знам дека сум себична ама тешко ми е,па уште се фалат леле по нас плачи ела кај мене демек мајка ти не те чуваuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Фази кај децата
10.10.2011 21:09:19   
mamamoni

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska###

сега сме во фаза ЛУДНИЦА user posted image

сака да оди а уште не знае трчаме по цел ден за раче зема играчки ги носи врти круг и фрла насекаде кај што ќе стаса, се лути ако му земеш нешто , скржав е не дава ништо и ако види некој друг (баба му дедо му татко му ) одма бега од мене и им подава рачиња што најмногу ме боли, цел ден се расправам со него и сака кај другиuser posted image знам дека сум себична ама тешко ми е,па уште се фалат леле по нас плачи ела кај мене демек мајка ти не те чуваuser posted image


Пепелашка можеби оди кај други затоа што по цел ден е со тебе па му треба промена на детето а и ти малку ќе одмориш. И ние сме на приближно иста возраст, јас си идам од работа и како лепенка се лепи за мене и не можам ни да се пресоблечам, не сака да слушни за баби и дедовци, па почнуваме да се гушкаме. Инаку и таа е себична ништо не дава на други, се расфрла и секаде се исправа, многу ми е страв, да пропатка па си велам нема да биди толку страшно


_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Фази кај децата
11.10.2011 10:32:58   
dostickage
nie sme tendjere faza.da padnes u nesvestuser posted image
cel den edno te isto.u kujna go vadi tendjereto nadvor od plakarceto.do nosi na stolicata od trpezarija.go vadi kapakot i go dosi u dnevna na klub masickata.mu zbori na kapakot neso na negov jazik pa posle go vrakja te go pokriva tendjereto.posle pak ke mu kaze nesto pa pak go vadi kapakot i go nosi u dnevna na klub masa.pak kazuva neso i go vrakja na tendjereto. i taka cel den edno te isto ,samo si gi menja tendjerinjata.nekoi se da ne recam pogolemi od negouser posted image user posted image user posted image
ja se gazam od smeenje i ne davam nikoj da mu gi trgne.a ako proba ne daj boze tatko mu da mu trgne tendjere eeeee e togas se pretvara vo drugo dete , losiot Hugouser posted image user posted image

mene mi e epten cool , si se zabvljam i jas so negouser posted image

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?