|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Фази кај децата
19.8.2010 15:34:17   
mama26
eve jas sum frizerka ucev ama neznam nisto.pa aj ke ve lazam jas sve znam neli?.ova e primeruser posted image rabotev od 15 godini sprekinav na 23.taka ke mu dojde nesto i so decata.samiot zivot ke te nauci kako i sto da pravis.a ne da gi maltretiras.toa porano bese sega.sega malku poveke im popustame sto e ok so mene.ama ne i na glava da mi igra.se znae koj e majka koj ima pamet.a koj e dete odnosno koj nesvaka.samo nekoj tuka gi uvelicuva rabotite ali nema veze..ili drugarka moja vika fakultet imam ama stoako.za da rabotam mi treba da se naucam nemam den praksa.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Фази кај децата
19.8.2010 15:34:35   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

Мама во УСА го тепаат со стап по газ! И после децата излегуваат Мајкл Џексон! Сори ама кога веќе земаме пример од други земји никако не треба да ни биде УСА!

Инаку да, животот не е книга! Ама дете да удриш значи ти си попуштила и не знаеш веќе што да правиш. Проблемот е дека детето го сфаќа тоа! Ти си немоќна за друго и тогаш веќе не го воспитуваш детето туку покажуваш слабост!

И кога ќе помине периодот кога ќе можеш да го плескаш, си наебала (извини за зборотuser posted image ) Не дека детето ќе те тепа тебе, далеку од тоа туку апсолутно ќе си прави што си сака! user posted image_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Фази кај децата
19.8.2010 15:36:52   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

Мама во УСА го тепаат со стап по газ! И после децата излегуваат Мајкл Џексон! Сори ама кога веќе земаме пример од други земји никако не треба да ни биде УСА!

Инаку да, животот не е книга! Ама дете да удриш значи ти си попуштила и не знаеш веќе што да правиш. Проблемот е дека детето го сфаќа тоа! Ти си немоќна за друго и тогаш веќе не го воспитуваш детето туку покажуваш слабост!

И кога ќе помине периодот кога ќе можеш да го плескаш, си наебала (извини за зборотuser posted image ) Не дека детето ќе те тепа тебе, далеку од тоа туку апсолутно ќе си прави што си сака! user posted image


znam deka go mrazis ova ama aj da pisam potpis stavam hehehee

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Фази кај децата
19.8.2010 15:43:57   
mama26
kako nema da popustis viktory.koga neslusa.nemoj vikam da skokas nemoj vamu nemoj tamu.ke stanam nemoj nemoj.epa ednas u mesec ako se sluci da go slapnam golemo cudo veke.duri mi ima slusnato kako si pravam muabet so zena kako i se zalam deka ne me slusa na glava mi se kacuva a sakam so razgovor nejkam da go pipnam ic.pa vecerta ne mi se smeese sinov i mi vika aj mama da ti se kacam na glava?vikam na ramena da si igrame.ne vika sakam na glava.i kako sto sedam na krevet probuva so nozete da se kaci.user posted image ne go istepav za ova ako nekoj pomisli da si kazam odma.user posted image ama mu ja simnav nogata stanav i znam deka ne znae sto zbori i sto znaci zborot na glava da ti se kaci.ali za seriozni raboti sekako deka ke viknam ako e inat i ke go plesnam.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Фази кај децата
19.8.2010 19:49:19   
Viktori
мама, најважно е, што не смее денес, не смее никогаш. Така ќе почнеш полека да воведуваш ред и поредок.user posted image

Не го тепај, модифицирај го гласот, строго да звучиш. Не да вриштиш, не да крескаш ко мрдната user posted image (вакви највеќе мразам мене ми иде да им мавнам една user posted image user posted image user posted image )
И нема карање за играње, скокање и фрлање. Тоа се нормални детски игри и ако не сега кога?

Дури можеш и место за казна да си смислиш и да го праќаш по 5 минути. Ама не ко на филм во темница или подрум, нешто како ќош или столче да има. Јас таква казна имав.
И мама без нервози. тоа е детенце, како ќе го воспиташ, такво ќе биде. Со многу љубов и трпение и по некоја казна, колку да знае дека се во животот има последица user posted image user posted image user posted image< Поракaта ја уредил виктори -- 19.8.2010 19:53:57 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Фази кај децата
19.8.2010 20:02:58   
lukas
a be celo vreme zborame deka stanva zbor za pleskanje kako po raka da se plesnis ti po gazeto ti zboras za kotek koteK i pleskanje ima razlika aman od edno pleskanje gotovo stana nasilnik ili zaostanato a be aman te molam...ene gi vnukite dvete mi se nasilnicki sigurno ili drugite dve od bracedami sega se po 6 god.ili pak komsivceto tuka so go podplesnuva majka mu pa site ene gi so prav rast se...protivzakonski e deteto da ti odi na uciliste so posinati usni so skrsena arkada e toa e tepanje a ne da go plesnis tro i toa ne e tepanje..majkata znae najdobro za nejzinoto dete...ne velam deka so muabet ne se pravi ama,nekogas toa ne uspeva i so treba toa da mi se kacva na glava jas prikazni da kazvam a toa u lice mi se msee sega popametni se od nas....itri....pleskanje i tepanje ima razlika stopati go kazav toa tepanje ne dozvolvam da zemam primer po gaz tri pati da go potkrenam tri samari da mu manam i kaj so ke stignam da mavam ne zboram za toa imam gledano takva situacija zboram zsamo za edno ples po gazeto...tepanjeto e segde protiv zakonsko ako jas gledam nekoe dete ete vo komsiii kaj so go maltretira majakta sekoj den i ako gledam sekoj den deka e raskrvaveno e togas toa e za prijavuvanje i toa e KOTEK....a dete ako udris ne e toa popustanje toa e veke deka deteto navistina ja preterakla sekoja zabrana usna i deka ne te klava poveke na gaz za toa sto zboras,i sega jas uste da brblam..a viktori kolkavi deca imas mozi da znam?pozz

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Фази кај децата
19.8.2010 20:26:53   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

a be celo vreme zborame deka stanva zbor za pleskanje kako po raka da se plesnis ti po gazeto ti zboras za kotek koteK i pleskanje ima razlika aman od edno pleskanje gotovo stana nasilnik ili zaostanato a be aman te molam...ene gi vnukite dvete mi se nasilnicki sigurno ili drugite dve od bracedami sega se po 6 god.ili pak komsivceto tuka so go podplesnuva majka mu pa site ene gi so prav rast se...protivzakonski e deteto da ti odi na uciliste so posinati usni so skrsena arkada e toa e tepanje a ne da go plesnis tro i toa ne e tepanje..majkata znae najdobro za nejzinoto dete...ne velam deka so muabet ne se pravi ama,nekogas toa ne uspeva i so treba toa da mi se kacva na glava jas prikazni da kazvam a toa u lice mi se msee sega popametni se od nas....itri....pleskanje i tepanje ima razlika stopati go kazav toa tepanje ne dozvolvam da zemam primer po gaz tri pati da go potkrenam tri samari da mu manam i kaj so ke stignam da mavam ne zboram za toa imam gledano takva situacija zboram zsamo za edno ples po gazeto...tepanjeto e segde protiv zakonsko ako jas gledam nekoe dete ete vo komsiii kaj so go maltretira majakta sekoj den i ako gledam sekoj den deka e raskrvaveno e togas toa e za prijavuvanje i toa e KOTEK....a dete ako udris ne e toa popustanje toa e veke deka deteto navistina ja preterakla sekoja zabrana usna i deka ne te klava poveke na gaz za toa sto zboras,i sega jas uste da brblam..a viktori kolkavi deca imas mozi da znam?pozz


Lukas, во дискусијата јас ниеднаш не кажав дека децата ќе се пореметат ако некој ги плесне. Прочитај прво што сме дискутирале со мама 26 наназад.
Се сведува на дискусија, не значи ни дека она треба да се сложи ниту пак дека треба некој на помош да и притрча. Јас и давам совет од лично искуство, затоа што она погоре ми има пишано како да не попуштиш виктори?

Децата не можат да претераат! Со што да претера??? Со дерење? и Сеа? Што треба? Да го мавнам по уста? Не. Лукас, нека се дере ако нешто не му е по ќеиф. Негово право. Ако веќе удрам дете или казнам тоа е затоа што правело нешто опасно по живот, а не затоа што мене ме болеле ушите или не сум можела на раат кафето да си го испијам или серијата да ја изгледам.

Децата мои имаат 11, 7 ипол и 6 ипол години.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Фази кај децата
19.8.2010 20:37:45   
lukas
ve sfativ jas se sto pravevte gore muabet ama celo vreme velis deka ako ima nasilstvo ako ima kotek sakam da ti kazam deka nie ne pravevme muabet za kotek sakav samo da ti kazam deka pleskanjeto i teppanjeto imaat razlika!!!i jas ne opravduvam nitu pleskanje zaradi kafeto so nemozam da si go ispijam imam gledano takvi situacii zboram za to sto jas i velam nemoj da ja zemas casata taja uporno me gleda vo oci i prodolzuva ja zema a ako stopati rekov nemoj nemoj nemoj e kako da ne ja plesnis ednas taka dvapati drugiot pat ne slusa....jas ne sakam da branam nekoj ili da kudam,ama ne sakam koga nekoj mi zbora deka ne go plesnal nitu ednas deteto toa nemozam ete da go povervam nitu po raka nitu po race deka ne  gi plesnale decata nmitu ednas vo zivotot...pozzz...i jade ja napravivme dlga siroka...hahhaha...uzivaj viktori...pozz golem ubava ni bese diskusijata...hehee..pozz

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Фази кај децата
19.8.2010 20:43:24   
niki
Од фази кај децата темава во хорор филм сте ја претвориле...
Не можев да оддолеам да не пишам нешто, правење паралеала дека се помалку од скршени аркади и помодрени усни не е тепање уфuser posted image
незнам што да искоментирам, без зборови останав......
Инаку за оние кои незнаат имам ќерка од 3 и пол години, која ја воспитувам со зборување, ја имам плеснато се на се 3-4 пати во момент на слабост, а потоа и се имам извинето и и имам објаснето дека тоа што сум го направила не е воопшто добро и дека ни една мајка на своето дете не би смеела тоа да му го прави. НИКОГАШ не ми паднало на памет да ја соблечам за да ја плескам по газ, немам коментар за такво  однесување на родител......_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Фази кај децата
19.8.2010 20:51:05   
Viktori
Не Лукас, не сум у филм јас. user posted image Пишав дека разбирам да плеснеш дете, ако прави нешто опасно...ама не треба прво да маваме. Сепак ние сме возрасни и треба да најдеме и други методи. Позз и ноу хард филингс user posted image


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Фази кај децата
19.8.2010 21:00:14   
lukas
viktori ne rekov deka si vo film...i ne ne se lutam nisto...no niki koga ubavo ke ja procitas temava jas toa so arkadite go napisav kako cist primer da go objasnam poimot TEPANJE a ne netepanje...ne si procitala dobro...pisav deka krsenjeto arkadi spaka pod TEPANJE...
citiram od niki:

ја имам плеснато се на се 3-4 пати во момент на слабост, а потоа и се имам извинето и и имам објаснето дека тоа што сум го направила не е воопшто добро и дека ни една мајка на своето дете не би смеела тоа да му го прави. НИКОГАШ не ми паднало на памет да ја соблечам за да ја плескам по газ, немам коментар за такво  однесување на родител......


   e ova celo vreme i jas go pisam...i go objasnuvam deka nekogas kako sto rece ti mora da se plesni vo moment na slabost!!!pozz


(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Фази кај децата
19.8.2010 21:22:00   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

viktori ne rekov deka si vo film...i ne ne se lutam nisto...no niki koga ubavo ke ja procitas temava jas toa so arkadite go napisav kako cist primer da go objasnam poimot TEPANJE a ne netepanje...ne si procitala dobro...pisav deka krsenjeto arkadi spaka pod TEPANJE...
citiram od niki:

ја имам плеснато се на се 3-4 пати во момент на слабост, а потоа и се имам извинето и и имам објаснето дека тоа што сум го направила не е воопшто добро и дека ни една мајка на своето дете не би смеела тоа да му го прави. НИКОГАШ не ми паднало на памет да ја соблечам за да ја плескам по газ, немам коментар за такво  однесување на родител......


  e ova celo vreme i jas go pisam...i go objasnuvam deka nekogas kako sto rece ti mora da se plesni vo moment na slabost!!!pozz
Не, не! Не мора да се плесне во момент на слабост, тоа некогаш едноставно се случува. Но, разликата во моето и твоето видување е во тоа што јас сметам дека е грешка плескањето и сходно на тоа реагирам потоа признавам грешка и барам прошка од моето дете, а ти сметаш дека плескањето е оправдано и дека не е ништо.
Плескањето е плескање и боли, посебно кога се применува како начин на воспитување и воопшто тогаш не е нешто што се случува понекогаш туку е редовна пракса.
Ќерка ми ништо нема научено од едно кажување, ниту пак од десет, а којзнае дали и 100 повторувања се доволни за да се научи нешто дека нетреба, едноставно не бројам колку пати кажувам една иста работа, како што и не плеснувам секој десети пат кога ќе кажам а нема да ме послуша.
Тоа ми е работа да зборувам и да ја учам и да изнаоѓам начини за секоја фаза која во почеток ми се чини невозможна, на крај да ја надминеме и да излеземе со едно искуство повеќе  и научена лекција.
Со удирање можеби може да воспоставиш однос да кога ќе го погледнеш детето да се откаже од тоа што го наумило, но дали си сигурна дека ја сватило пораката и дека тоа истото нема да го направи кога не гледаш.
Мене целта ми е детето да научи тоа што не смее да го прави да  не го прави и тогаш кога не го контролирам и кога не го гледам, да разликува што е опасност, што е пристојно, што е прифатливо, што е дозволено, а што не и да се потпира на својот сопствен суд и на тоа што го знае, а не да цени по погледот јас што ќе му го упатам.
_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Фази кај децата
19.8.2010 21:32:35   
mama26
ajde zenski dosta se nervirate lepota mi gubite.ne se karajte.ne gi komplicirajte rabotite stajte tocka na ovoj muabet.pa i za drugi treba da komentirate.koga se fativme za ova pa za ova.user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Фази кај децата
19.8.2010 21:32:36   
lukas
BRAVO............NEMAM KOMENTAR....UPS so golemi pisam ne vikam...bravo navistina...posle ova mi ja zatna muckata...heheh...


Со удирање можеби може да воспоставиш однос да кога ќе го погледнеш детето да се откаже од тоа што го наумило, но дали си сигурна дека ја сватило пораката и дека тоа истото нема да го направи кога не гледаш.
Мене целта ми е детето да научи тоа што не смее да го прави да  не го прави и тогаш кога не го контролирам и кога не го гледам, да разликува што е опасност, што е пристојно, што е прифатливо, што е дозволено, а што не и да се потпира на својот сопствен суд и на тоа што го знае, а не да цени по погледот јас што ќе му го упатам.ova go izumiv i tuka si vo pravo...bravos nemozev podobro nitu jas da napisam...no sepak pleskanjeto e opravdano vo nekoi situacii taka li?ne tepanje...pozz...i mn ubavo objasnato...


(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Фази кај децата
19.8.2010 21:33:59   
lukas
ne mama26 ne se karame diskutirame nemozi site istomislenici da sme...delime mislenja..ete od niki jas denes nauciv nesto taka i nekoj drug...hehehe..pozz do vas...

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Фази кај децата
26.8.2010 23:44:26   
blagica*
vi blagodaram na site za sovetite deneska bev vo detska klinika  i so moeto dete e se vo najdobar red t.e zdravo kako dren znaci nekoi doktori te vadt od pamet bez potreba

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Фази кај децата
26.8.2010 23:57:06   
lukas
vi blagodaram na site za sovetite deneska bev vo detska klinika i so moeto dete e se vo najdobar red t.e zdravo kako dren znaci nekoi doktori te vadt od pamet bez potreba


milo mi e,super  pozz


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот blagica*)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Фази кај децата
28.8.2010 10:09:54   
beki RR
Blagica, super,  mnogu mi e milo. user posted image

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Фази кај децата
28.8.2010 10:53:33   
Тања РР
Благица мило ми е за вас. Сакав да те прашам како ја врти твоето дете главата? Како кога велиме не, не, не (нишкање лево десно)? Мојата ќерка во последно време го прави тоа ама забележувам дека е свесно. Кога ќе и викнам престанува. Инаку го прави тоа кога сака да заспие и кога не сака да јаде а јас упорно и ја пикам лажицата. Баш ко да вели не, не , не.
Мамички има ли некој со слично искуство?

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Фази кај децата
28.8.2010 11:44:05   
Џесика
Јас имам такво искуство Тања, едно време кога му се спиеше така ја вртеше главата лево-десно, после тоа почна да ја врти од што му беше интересно, па и стоејќи ја вртеше до губење рамнотежа, а сега е во фаза кога му е досадно и кога не сака нешто да јаде и пие така да прави...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Фази кај децата
28.8.2010 12:03:20   
lukas
tanja na devericata moja isto taka pravi devojceto od sto i e interesno i se smee.toa kaj nekoi deca e glumenje...isto i taa koga ke i vikne da prestani nekogas prestanuva nekogas prodolzuva...pozz..

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Фази кај децата
2.9.2010 0:29:09   
blagica*
tanja i mojto since taka pravese koga mu se spie i prestanuvase koga ke mu recam" ne taka ''ama mene me isplasi maticnio mnogu duri mi dade diazepam da mu davam koga go odnesov na detska k tamu mi kazaa deka deteto e zdravo uste kaj kakov doktor nego odnese i site go kazaa istoto
toa im se samo trikovi ko sto mi kasaa na mene sto im stanuva interesno i go pravat toa da ne kazam od inat veruvaj toa e samo period mene mi rekoa da go nosam vo gradinka za da se poveke druzi so deca i eve deneska go odnesov na dva saata i ono ne prestanalo da place se inatelo nejkelo da jade i povrakal a bese zdrav so znaci nisto ne mu e oti nekna bevme kaj doktorkata

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Фази кај децата
2.9.2010 10:25:04   
beki RR
Тања, не се секирај.
Простор за загриженост отвараат само оние движења кои телото ги прави без сопствена воља и кои детето не моеж да ги исконтролира.Штом Јана запира кога ќе и кажеш да запре , тоа не е ништо.Најверојтно сака нешто да ти каже.срце мало, почнало да разбира, и тоа е одлична работа.

(Одговор на членот blagica*)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Фази кај децата
29.1.2011 16:29:47   
Maca25
Нина од пред неколку месеци е во НЕ фаза. мака мачиме по дома. За се живо се вика не, се дере, плаче, тепа - или нас или себе, се корне коса, се расфрла се пред себе..веќе не знам што да правам. јас сум при крај со нервите. а гледам дека и мм веќе нема стрплење. Нина доаѓа и од чиста мира почнува да го мава, гризе, гребе. И во такви моменти тој ја плеснува по газ, а тоа е нешто што и двајцата рековме дека нема да го правиме. Ама и ние веќе нервно попуштивме, со ништо не се смирува, задоволува, се живо околу неа тепа. Не можам никаде да ја однесам, зошто ако нешто не и се даде ќе го земе сама и ќе го искрши. Ова се случува еве веќе 2 месеци.
Забележувам дека кога оди во градинка е малце помирна, отколку кога е дома со мене. еве оваа недела не оди, болна е и најискрено едвај чекам да дојде 9 саат за да ја успијам, затоа што полудувам.

Не помага кај неа ни одење во ќош, уште повеќе плаче и почнува да се дави од плачење, не помага ни разговор - едноставно не ме слуша, не помага ни плескање по газот. Ова последново воопшто не сум ни помислувала дека некогаш ќе го направам, но во моменти на голема слабост ја имам плеснато. И после цел ден се каев за тоа и не можев да се смирам. Таа плаче и вика: дојди мамо! а јас сум до неа. Ја земам во раце, почнува да ме тепа. Со мм откако ќе ја легнеме само се расправаме како да постапуваме со неа. тој мисли дека ако и вика да престане со повисок тон додека таа плаче, дека ќе престане, но кај неа тоа има спротивен ефект - уште повеќе се разлутува и после цел ден вика дека не го сака тато. Од време навреме знае сама да се смири и одма ни го врти муабетот во друга насока, носи сликовници да гледаме, кажува некои смешки и се обидува да не насмее, само да заборавиме на бељата која ја направила.

Помагајте, советувајте, зошто јас веќе не знам како да се справам со своето дете.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Фази кај децата
29.1.2011 17:12:00   
Џесика
Исто Мацо, исто и Борјан прави, си мава шамари, се фрла од земја, мава по нас, и тогаш максимално го игнорирам и сам се смирува... некогаш се случува кога сум понервозна да му свикам, и тогаш знае или да се заќути, или уште толку да збесне... кога прави така игнорирај ја, и по некое време ако не се смири сама, седни кај нејзините играчки и играј си, ќе видиш сама ќе ти дојде и ќе ти ги земе... така бар Борјан прави... во тие моменти му нудам нешто да касне, или да пие сокче, дур го испие ќе му помине  мислам дека залажување со некоја игра добро му доаѓа, се пренасочува вниманието на друга активност... 

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Maski Iminja
*Elena*

Koe masko ime vi e najubavo od ponudenite?

Damjan (20%)

Gabriel (13%)

Teodor (10%)

Matej (27%)

Ognen (7%)

Petar (23%)


Број на сите гласови: 342

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!