|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Фази кај децата
30.1.2011 23:29:55   
Maca25
Денеска пробавме друга тактика по дома и имавме мир во куќа цееел ден. Цело време имавме некои активности, сабајле на Нина и дадов крпа па заедно бришевме, па чистевме јас со мојата, таа со нејзината правосмукалка. Па си јадеше сама и си гледаше цртани. Излеговме 1 саат надвор. Се измори од одење, јадеше и заспа. Кога ќе имаше некој испад на тепање и вриштење, јас и мм одевме на друга страна и она како попче ќе си се смири и дојде кон нас. Попладнето ја однесов во Рамстор да протрча низ продавниците, се измори и дома само јадевем и одма заспа. Денес беше друго дете, за разлика од вчера, кога коси кубев од нервоза. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Фази кај децата
30.1.2011 23:45:35   
nadica
значи кај сите исто додека да поминат тие фази
и кај нас има испади и по мое а и од искуства на пријателки па и од литературата што ја имам најдобро е да се игнорираат испадите и да се пренасочи вниманието на нешто друго, арно ама ние со мм имаме 3 деца и двете поголеми(свекор ми и свекрва ми) не се сложуваат со нас па кога надица има испад настанува хаос невиден кој прераснува во краница со премногу конфликти и несогласувања user posted image
имено вчера таа бараше да оди кај комшиите а јас не и дозволив и обидувај`и се да и го свртам вниманието свеки ми ја грабна од раце и ја однесе - немало потреба детето да се секира за небитни работи, а тоа што јас излегов од коза и ми го поремети цел ден не е вазно user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Фази кај децата
30.1.2011 23:52:31   
Maca25
Е надица, тоа е лошто во заедницата, кога старите мислат дека тие знаат најдобро. Со ова се бореше мајка ми 25 години. Баба ми и дедо ми секогаш беа во право.
Јас не живеам во заедница и не знам како би постапила во твојов случај. Мислам дека би пресекла и би рекла дека не може да оди. Мое дете, мои правила. На моите им имам објаснето дека тоа што ќе одлучиме јас и мм во врска со воспитувањето на Нина дека тоа треба да се почитува и нема отстапки, ни кога сме тука ни кога тие ја чуваат. Нина е многу итра и ако нешто не добие од мене, одма трча кај мајка ми или татко ми и им се улизува, ги гушка, им вика дека ги сака, само за да го добие посакуваното. Но, ако јас не одобрам џабе улизување.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Фази кај децата
2.4.2011 23:46:40   
sone
Se nadevam deka se obrakam na vistinsko mesto. Dali moze nekoj da mi kaze nekoj dobar psiholog za deca? Ako znaete nekoj sto raboti i privatno stpo ima  iskustvo so razvoj na deca. Moeto dete ima 3 ipol godini i mi reba edna konsultacija. veke podolgo vreme se obiduvam da najdam nekoj ama nikako. Duri probav da pobaram i vo zlatna kniga ama dzabe koga ne mozam da najdam t.e. naodjam ama ne znam kaj kogo da s eobratam. Dali nekoj znae?

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Фази кај децата
3.4.2011 16:02:47   
Pepelaska *
Соне ти пратив ПП, само заборавив да ти пишам дека работи и приватно ама сепак ќе си прашаш, а инаку во врска со темава едно искуство од другарка ми, таа тргна на работа кога детето имаше 13 месеца, детето доам со баба му седеше, стана бесно немирно се нешто не му беше в ред, беснееше тепаше и што не, е сега вчера ни беа на гости и како да дојде друго дете, мирно, за се ја прашуваше мајка му, си играше со играчки што досега никогаш не му се случило, ама мајкава месец веќе не е на работа и цело време му го посетува нему, многу ми беше мило за промената на детево зашто стварно беше многу лошо направено , што мислите има ли влијание присуството на мајката во неговото однесување?Јас мислам дека е посмирено , зашто сепак е мало , кога знае дека таа е тука

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Фази кај децата
3.4.2011 16:13:24   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska###

што мислите има ли влијание присуството на мајката во неговото однесување?Јас мислам дека е посмирено , зашто сепак е мало , кога знае дека таа е тука


Кога го носам Филип доле кај свекрва ми, ако седам и јас таму се лигави, сака кај мене, плаче по мене, ништо не го интересира. Ама ако го оставам и не ме гледа е мирен, си игра, си јаде... А ме види кенка по мене. Мислам дека се си зависи од детето.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Фази кај децата
4.4.2011 8:42:27   
vesna1
Ajde ve molam za sovet. Maleckata mi e vtoro dete so prvoto ne sum imala vakov problem. Ima 1,5 god i odednas stana strasen inat. Odnosno koga sme nadvor ako ne idam kade sto naumila ona legnuva na zemja i vristi. Jas nekolku pati ja ignorirav no ova stanuva sekoj den. Nekna vo kam market mi legna na kasa zosto nejkese da si odi od prodavnica. A kako da ja ostavam da lezi na prljavoto kade site gazat. Ja natepav po gazeto i pravo doma no neznam kako da reagiram. Treba da nauci deka jas sto ke kazam e zakon.
Pogolemata kerka ne mi pravese taka a jas gi vospituvav i dvete.user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Фази кај децата
4.4.2011 15:15:39   
mama26
znaci na 4 ipol godini u faza sme sega na :: mama ne me interesira i nesakam so nea da igram ,sakam samo drugari i drugari i drugari uf ,ajde i ova ke pomine pak mene ke me bara neli?user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Фази кај децата
5.4.2011 17:01:24   
Snowhite RR
Не знам дали му е фаза, ама ептен ме заморува, се сака по негово да е, ако го тргнам од таму тој кај што сака почнува хистерично да вреска, ако му земам нешто што не е за играње, пак исто вреска. Цело време сака по негово да биди, не знам дали е таков, дали му е период, па ќе му помине, или бабите го направија таковuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Фази кај децата
5.4.2011 17:07:49   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

znaci na 4 ipol godini u faza sme sega na :: mama ne me interesira i nesakam so nea da igram ,sakam samo drugari i drugari i drugari uf ,ajde i ova ke pomine pak mene ke me bara neli?user posted image

НЕ! user posted image
Ова значи дека твоето детенце станало батко! user posted image


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Фази кај децата
5.4.2011 23:06:52   
Slagjana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite

Не знам дали му е фаза, ама ептен ме заморува, се сака по негово да е, ако го тргнам од таму тој кај што сака почнува хистерично да вреска, ако му земам нешто што не е за играње, пак исто вреска. Цело време сака по негово да биди, не знам дали е таков, дали му е период, па ќе му помине, или бабите го направија таковuser posted image

Јас мислам дека е фаза. Истото се случува и кај нас, а не ја чуваат баби. Само колку ќе трае фазава не знам.user posted image . Ај за дома не ми смета ако вреска. Или ќе ја заиграм со нешто, или ја игнорирам па престанува. Ама вчера во Веро почна да вреска. Луѓе не гледаат, а јас не можам да ја смирам. И се сетив на една реклама каде детето се прпелка по земја во супермаркет за татко му да му купи нешто. И на крај пишува „користете кондом“user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Фази кај децата
5.4.2011 23:22:46   
Viktori
Такви периоди мислам дека почесто ќе има. Не смееш да попушташ, за да не сконта дека уствари попушташ. user posted image user posted image user posted image_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Фази кај децата
5.4.2011 23:59:54   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite

Не знам дали му е фаза, ама ептен ме заморува, се сака по негово да е, ако го тргнам од таму тој кај што сака почнува хистерично да вреска, ако му земам нешто што не е за играње, пак исто вреска. Цело време сака по негово да биди, не знам дали е таков, дали му е период, па ќе му помине, или бабите го направија таковuser posted image


Иста е и моја Јана, појма немам од каде го научи тоа врескањето ама сфати дека така може да манипулира со менеuser posted image

< Поракaта ја уредил Тања -- 6.4.2011 0:00:54 >


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Фази кај децата
6.4.2011 8:56:11   
Felly RR
Исто и Матеаuser posted image Гледааат дека се им угодуваме и после ако нешто не им дозволиме одма плачатuser posted image Едно време не и дававме да го фаќа далечинското, и таа ако го начекаше на дофат оставено, одма се стрчуваше да го земи и со сета сила го акнуваше од земја. После почнав да и го давам и сега не прави така. Сега кога ќе го земе и ни го исклучува телевизорот.user posted image
А за некои работи што се опасни, не и давам да фаќа, и ја карам.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Фази кај децата
6.4.2011 10:32:42   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

znaci na 4 ipol godini u faza sme sega na :: mama ne me interesira i nesakam so nea da igram ,sakam samo drugari i drugari i drugari uf ,ajde i ova ke pomine pak mene ke me bara neli?user posted image

НЕ! user posted image
Ова значи дека твоето детенце станало батко! user posted image

i tolku bese od mama?lele kako rastat brzo znaci ,mama ne e spremna za batko uste si go sakam bebeto nazad user posted image user posted image


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Фази кај децата
6.4.2011 20:57:18   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly

Исто и Матеаuser posted image Гледааат дека се им угодуваме и после ако нешто не им дозволиме одма плачатuser posted image Едно време не и дававме да го фаќа далечинското, и таа ако го начекаше на дофат оставено, одма се стрчуваше да го земи и со сета сила го акнуваше од земја. После почнав да и го давам и сега не прави така. Сега кога ќе го земе и ни го исклучува телевизорот.user posted image
А за некои работи што се опасни, не и давам да фаќа, и ја карам.И јас не сакам да му дозволувам да игра со далечинското и мобилните, а тие па ко за инает му се најомилени, и му ги земам и почнува да вришти, да плачи, некогаш не попуштам не му ги давам назад, гледам да го залажам со нешто друго, да заборави, ама некогаш не можам уморна сум и му ги давам пак, свесна сум дека не треба така, ама па не може да го слушаме само него кај што плачиuser posted image


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Фази кај децата
21.4.2011 11:41:09   
Maca25
Моментална фаза кај Нина:
- Што е ова?
- На кого е ова?
- Какво е ова?

Одиме по улица и за се и сешто ми ги поставува овие прашања. Смешки живи сме. Па и нешто кога нема да ме разбере ми вика: Како, како??!?!!

Фазата НЕ уште трае ама сега поинтересно и е да прашува за се што ја опкружува и не се кара многу со нас.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Фази кај децата
21.4.2011 12:34:13   
lukas
ako ne e dalecinskoto nema da jade go zema pricka na dugminjata i smenva vo tv...a koga ke gi vide na krevet deka imame 5 dalecinska,site edno po edno na zemja i pravo pod petosed,i ako ni fali nesto niz doma se znae prvo mesto barame pod petosed nezz so navika mu e taa,i posle gi nadzira..hahhaha

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Фази кај децата
21.4.2011 12:37:57   
Maca25
И нина се крие под тросед или под маса. Не знам од каде тоа. Се чудевме со мм пред некое време каде ми е телефонот, а госпожата си го земала од маса и си го ставила под маса. user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Фази кај децата
8.5.2011 8:29:32   
mama26
neznam dali e faza ,,pred nekoj den devojcevo so koe si igraa mu dade srcence nacrtano i mu rece da si go isece srcenceto i da si go cuval...abe se utepav od smeenje a a babata pocna svake da me vikauser posted image user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Фази кај децата
8.5.2011 11:55:10   
Martins mom
И јас не знам дали му е фаза или доживотно ќе му остане оваа бујна фантазија и лажење на Мартин. Детево е ептен мало, не ми се верува колку многу лаже и од кај му истекнуваат такви лаги на 14 месеци. На пример ќе му текне, почнува да кенка, се удира по глава бам-бам и ми вика тепа, го прашувам кој те тепа, ми одговара тета...или пак тато, а нема врска, никој го нема удрено. Или пак ќе ми ги преврти сите перници од двоседот, троседот и кога ќе го прашам што направи, ми крева раменици и вика „панаа“ (паднаа). Или ќе му текне одеднаш и ќе почне да вика „има кака“ (од кога ќе се покака ми кажува, ама ете некогаш лаже). Ќе праша некој каде е татко ти, тој вели дома, а татко му е на работа. Кој ја скрши играчката ќе го прашам - ми кажува имиња на некое другарче. Ееее еден куп лаги кажува, а јас се чудам од кај му текнуваат.

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Фази кај децата
8.5.2011 16:47:20   
Maca25
Мене Нина најмногу ме лаже за во градинка. Ја прашувам секој ден дали јадела, пиела, спиела, мочкала, а нејзиниот одговор е НЕ. Еден ден ја прашувам дали имаат играчки во градинка, а она пак НЕ. После тоа дали има деца, она НЕ. Па дали има учителки, она ми вика Не, сама сумuser posted image user posted image user posted image Не знам од каде и е ова. А ми кажуваат секој ден дали јадела, спиела, со кого си игра... не знам зошто ме лаже. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Фази кај децата
11.5.2011 12:12:05   
AnnaMolly RR
Не знам дали ова е фаза или некој друг проблем, ама Филип откако е роден нон стоп со рачињата ми ја фаќа косата, или на кој било што го држи, и ја јаде. Ама онака, со жар. Некогаш и навечер кога ќе се подразбуди го легнувам до мене и во сон ми фаќа коса и ја јаде. Нон стоп го тргам и го карам, ама џабе.
Има некој ваков случај?


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Фази кај децата
11.5.2011 12:22:34   
Yummy Mammy
Vo kontekst na lazenjeto eve vi edna smesna desavka:

So kerka mi sme na golemoto igraliste vo Kapistec, i ni se zakacuva edno devojce od okolu 4-5-6 godini, i pocnuva da ni pravi muabet za se i sesto. Na kratko, vaka nekako tecese nejziniot muabet: "jas ovde ziveam vo ova zgrada. a vie kade ziveete? jas se vikam Kjara, a ona kako se vika? a ti kako se vikas? a majka ti kako se vika? a ima ona brat ili sestra? jas imam brat, ene onoj onde sto si igra mi e brat. brat mi se vika Filip. a vie kade ke odite na odmor? nie ke odime vo Turska so avion...." itn itn, vprocem znaete kako izgleda toa...

I oddednas se pojavuva edno pogolemko devojce i ja zavlekuva malava, a mene mi vika:
- "pak vi dosagase, ne i obrnuvajte vnimanie"
- Ne, be, vikam, bas si pravevme muabet ubavo.
- I golemava vika: "Kako pa da ne! sto vi kaza? deka se vika Kjara? nema vrska, Marija se vika! I vi kaza deka ziveeme tuka, nema vrska, na gosti kaj tetka mi sme tuka! I onoj ne ni e brat, komsija ni e vo zgradata kaj tetka ni! ... drugo sto vi kaza? za odmrot vi kaza deka ke odime vo turska? e pa nema vo turska da odime, vo grcka ke odime!!!"

user posted image  user posted image  user posted image  user posted image  user posted image

Malata ke bide nekoj kreativen direktor u marketing agencija...

< Поракaта ја уредил Yummy Mammy -- 11.5.2011 12:25:14 >


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Фази кај децата
11.5.2011 12:34:01   
arh_diz
Moentalno e vo faza se da pipne i da stavi vo usta.Odime vo prodavnica a toj tegne so racete od raftovite.Izlegovme da mu kupam kapa toj zelam od druga kapa vrvkata i vo usta user posted image

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

razlika
alfa

koja e najdobrata razlika vo godinite izmedzu prvoto i vtoroto dete

1godina (6%)

2 godini (24%)

3 godini (37%)

4 godini (17%)

5 godini (5%)

ili nad 6 god (11%)


Број на сите гласови: 113

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!