|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Широко повивање
3.6.2010 23:44:27   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

Kako izgledaat tie peleni moze li da postavite fotografija


Еве тука можеш да ги видиш
клик


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 226
   RE: Широко повивање
4.6.2010 10:54:12   
Martins mom
Jas go povivam siroko moeto user posted image ...sto e sigurno sigurno e...edna tetra i edna svedska pelena i taka ke bide do 4 meseci, taka mi rece ortopedot...



_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 227
   RE: Широко повивање
4.6.2010 10:56:56   
MamaOhrid
И моето е машко, па пак му ставав памперс, две тетра и триаголник до 5 и пол месеци. После му тргнав една тетра, а кога наполнивме 6 месеци останавме само на памперс.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 228
   RE: Широко повивање
10.6.2010 0:33:21   
Snowhite RR
Ми позајми една другарка фани гаќички и би ви ги препорачала на сите, навистина се практични и лесни за употреба

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 229
   RE: Широко повивање
21.6.2010 13:00:49   
Martins mom
сега се вратив од ортопед и колкчињата на Мартин се супер...ни рекоа да го извадиме широкиот повој...јееееuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 230
   RE: Широко повивање
21.6.2010 13:02:20   
nadica
user posted image user posted image user posted image за мартин

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 231
   RE: Широко повивање
21.6.2010 13:11:54   
Slagjana
user posted image user posted image user posted image Нема да му сметаат на жештиниве.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 232
   RE: Широко повивање
21.6.2010 23:17:42   
Martins mom
ИЗВОРНА ПОРАКА: Slagjana

user posted image user posted image user posted image Нема да му сметаат на жештиниве.


за тоа ми беше најмногу...се трпеле ли еден куп пелени меѓу нозе на жештина...
ми падна камен од срцеuser posted image user posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 233
   RE: Широко повивање
22.6.2010 15:52:54   
lukas
jas na moeto mu gi izvadiv mi e grev vo zestinite bev mnogu protiv toa i velev da  se nosat ama jas samo po edno fustanve i so dolen ves zovrev a ne toa so se na nego...4 meseci sega napravivme pa utre ke odam da vidam kako mu se ama ke odam sose sirok povoj i ke mu recam deka celo vreme nosevme a izvaden mu e 2 nedeli...pa ke vidime so  ke ni recat.daj boze se da e vo red sekoe preslekvanje mu pravam vezbi e sega kaj e gospod nikoj ne e...pozzz do site..

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 234
   RE: Широко повивање
22.6.2010 19:30:41   
Slagjana
И јас пред 2 недели и ги извадив самоиницијативно. На 3 месеци кога бевме на ортопед, ни рече дека се е во ред. Контрола дури на 6 месеци. Ама ако чекавме до тогаш за да ги извадиме, цело лето ќе зовриеше детето. Плус откако и ги извадив стана поподвижна. Си ги става нозете в уста, се врти од грб на стомак и мислам дека и е подобро без пелените. 

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 235
   RE: Широко повивање
3.7.2010 23:36:58   
Iv14
nie gi izvadivme pelenite na nepolni 3 meseci. koga bevme na ortoped na 2,5 meseci ni rece deka se OK i ne mora da gi nosime, pa jas i gi izvadiv.

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 236
   RE: Широко повивање
4.7.2010 12:23:50   
*miki mami*
Го носев на 2 месеца на ортопед во ре медика кај Д-Р Стефановска Иванка го пргледа се беше ок ни рече широк повој до 4месеци и на 6месеци на рутинска контрола,да ги правиме вежбицките со ноџинјата и да се ставаме нс стомаче по 3пати на ден.Имаме проблем со вежбите не скака да ги прави ги стега ноџинјата или ги исправува имал ли некој ваков проблем..user posted image user posted image пробувам несака ,а многу е активен клоца цело време ги дига нозете нагоре и во спиенјеuser posted image user posted image многу е смешен,несакам ништо на силаuser posted image

(Одговор на членот Iv14)
Непосредна врска до пораките: 237
   RE: Широко повивање
4.7.2010 22:48:43   
lukas
i moeto nesakase od prven ako gi stega probvaj toj otpor dava zatoa...ete go sega moeto a mu gi istegnam nozinjata samo se smee...

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 238
   RE: Широко повивање
5.7.2010 16:24:44   
Snowhite RR
Ако мрда самииот со ножината, нема потреба од дополнителни вежби. бидејќи на тој начин тоа си вежба, мене така ортопедот ми рече дека јас не мора да му правам вежби, самиот ќе си прави, затоа не се плаши и не прави ништо со сила

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 239
   RE: Широко повивање
5.7.2010 16:34:04   
mama26
jas od bolnica so pampers go donesov maliot doma.e sega vikaat deka za devojcinjata bilo poloso.navodno radi karlica moralo taka.dali e vistina neznam.i kako sto rekovte sami si pravat vezbi so diganje na nogjinjata.se brojat na prsti kolku pati jas mu pravev vezbi.a pelena neznam kako izgleda.i sve  e ok

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 240
   RE: Широко повивање
20.8.2010 10:42:45   
arh_diz
Nie sme samo so pampers taka ni rece pedijatarot , na ova toplo vreme uste sirok povoj mu treba

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 241
   RE: Широко повивање
29.8.2010 12:50:21   
talisman
Не ја повивав со широко повивање, вчера бевме на ортопед и фала Богу се е во ред со колкчињата, дури не пофали дека сме вежбале. За да не ми држи „ паметни „ предавања го излажав ортопедот дека ја повивам ноќе бидејќи е претопло, а тој со цел памет дека тоа нема врска до 6 месеци сум морала да ја повивам сеедно какво е времето. Не сакав да се расправам, само помислив половина планета, ако не и повеќе, не практикува широко повивање па ене ги сите здрави и прави. user posted image  Плус ми коментираше како на запад не користат широко повивање, не пијат капки, во некои земји имаат помалку сонце и пак немаат дисплазија на колковите како кај нас, хмммuser posted image  Се мислам некој и мене да ми ги укочи цел ден во онаква положба и мене би ми било тешко потоа да ги мрдам ножињата и да ги исправам user posted image  Кој како сака но јас сум од оние кои се против широкото повивање како превентивна мерка, доколку нешто не дај Боже не е во ред, тогаш ОК, во спротивно никогаш не би го практикувала со ниедно мое дете...

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 242
   RE: Широко повивање
22.2.2011 20:29:51   
penelopa
Јас син му не сум го повивала никако само памперс и тоа било тоа.
Друго ми е зборот- тука кај нас обично по раѓање прават ултразвук на колковите и на тој начин проверуваат колку се развиени и дали е се во ред. Е сега по ново ортопедите заклучиле дека најдобар период за таква проверка (ултразвук) е меѓу 6 и 8 недела од раѓањето. Доколу се е во ред нема потреба од понатамошни контроли и сл.
Прашањето ми е: дали и вие сте биле само еднаш на ваква контрола или пак ве пратиле повеќе пати?

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот talisman)
Непосредна врска до пораките: 243
   RE: Широко повивање
22.2.2011 20:45:30   
mami2
Јас ги носам на ултразвук во вториот месец. Зависи како ќе има термин за закажување во која недела ќе отидеме...Потоа околу четвртиот месец повторно иста контрола со ехо, ако се формирани јадрата на колковите тоа е последен ваков преглед, наредните прегледи на шест и девет месеци, и по проодување и стабилизирање на одењето се само мануелни. Не ставам широк повој, само памперс...

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 244
   RE: Широко повивање
22.2.2011 21:54:00   
bebuskicka
mene od remedika a i maticnata mi vikase obavezno sirok povoj.Ama jas vo vtori mesec zakazav vo filip 2ri na ortoped ja gledaa na eho i mi rekoa nema potreba se e vo red.Sega sme veke 4 meseci i ne turam povoj sirok samo pampers.Sirok povoj se tura dokolku ima potreba a ne na site kako sto bilo porano.p.s.Svekrva mi vika porano bebinjata ne gi povivale siroko tuku kako fisek zavitkano celo pa nisto ne im e.user posted image bez potreba sirok povoj mislam samo bebeto ke go maltretiras

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 245
   RE: Широко повивање
6.3.2011 7:06:07   
Bilence!
Eve sega i tuka da go kazam mojot problem i moeto mislenje mojata kerkicka se rodi so krivo stapalo i poradi toa doktorite mislea deka ima icasuvanje so kolkovite koga bevme na 5ta nedela na exo kolkovite bea malce iscaseni i ni rekoja sirok povoj da klavame a da napomenam deka jas se naogam vo stranstvo i tuka ne praktikuvaat sirok povoj i jas do 5ta nedela neklavav sirok povoj odev po zapadnite zemji ama ne etaka koga pocnav da mu go klavam na mojata kerkicka sirokiot povoj odma imase podobruvanje vidno pocna se poveke i poveke da si gi otvara nozinjata i koga otidovme na 12 nedela kolcinjata bea veke vo normala vrateni i neroja deka poveke nema potreba od sirok povoj ama jas seuste i go stavam a mojata kerkicna na 13 pravi 3 meseci i mislam do 5 meseci da i go stavam oti mu pomogna i mie strav nahnadno nesto da ne mu se sluci na kolkoviye pozdrav golem i sirokiot povoj ne e samo preventiva nekogas moze i lek da bide od licno iskustvo

(Одговор на членот bebuskicka)
Непосредна врска до пораките: 246
   RE: Широко повивање
6.3.2011 10:47:02   
anedespo
Prvo i osnovno najvazni se vezbite koi se pravat odma posle ragjanje. Jas gi pravev na vtoroto dete uste vo bolnica. Posle na 2 meseca na ortoped da vidi dali se razvieni jadrata na kolkovite. I tolku od sirok povoj.

(Одговор на членот Bilence!)
Непосредна врска до пораките: 247
   RE: Широко повивање
6.3.2011 10:49:06   
strelec 8
prvoto dete mi nosese pet meseci a vtoroto mesec ipol.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 248
   RE: Широко повивање
11.3.2011 8:17:22   
petra27
Nie se povivavme do 3 meseci i posle pocna da go nervira povojot i mu go izvadiv.....inace na ortoped na 40 dena ni rekoa aj stavajte samo preventivno....i eve denes sme pa ke vidime sto ke kazat...

(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 249
   RE: Широко повивање
11.3.2011 8:49:11   
Viktori
Penelopa, кај нас нема ултразвук на колковите по раѓањето, барем немаше. Ние бевме еднаш на 3-4 месеци и ни кажаа кога ќе проодат да одиме пак.
Инаку и моите се само на памперс. А Биленце е во право. Широк повој е лек, ама кај нас се прави за секој случај. Јас не го практикував за ниедно дете.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 250
Страница:   <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?