|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Широко повивање
2.6.2011 11:21:34   
AnnaMolly RR
Јас само еден или два дена му ставав широк повој на Филип кога се роди, ама му го тргнав и после тоа не му ставав. Мислам дека тоа е останато само кај нас на Балканот, никој друг не става широк повој.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 276
   RE: Широко повивање
3.6.2011 13:03:43   
menki
Ние користиме широк повој еве веке три недели од како се роди керка ми така не советуваа сите сто ги прашав и педијатри и ортопеди мислам дека нема штета плус и ми е постабилна кога ја држам

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 277
   RE: Широко повивање
3.6.2011 14:23:06   
rina13
da i jas taka sum cula deka samo na balkanot postoi toa siroko povivanje a greota mi bese koga ja gledav kako se maci da mrdne so nozete i bataliv pa sega sme radosni plivame so nodzinjata obozavame koga sme samo na pelenka...

(Одговор на членот menki)
Непосредна врска до пораките: 278
   RE: Широко повивање
8.6.2011 14:33:02   
tnade
pred dva dena bevme na ortoped vo majcin dom i mi rekoa za sirok povoj namesto edna tera i sveska, da stavam dve tetra i svetska, tetrite edna vrz druga, pa dobro bre zarem na ova zesko da go kaznuvam deteto, ne znam dali da gi poslusam? sovet???

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 279
   RE: Широко повивање
9.6.2011 14:01:54   
vida
na sin mi mu stavav sirok povoj samo prviot mesec i od togas sme samo so pampers.Vo rumunska ni rekoa da stavame dve tetra peleni i edna svedska ama ne gi poslusav mislam deka nema potreba i vaka e pekol toplo pa uste toa mu fali.Jas znam kako mi e koga nosam uloska a mozete da zamislite na niv i pampers pa i odozgora uste tri peleni...nema sansi

(Одговор на членот tnade)
Непосредна врска до пораките: 280
   RE: Широко повивање
9.6.2011 18:02:53   
rina13
abe srcki pravete za vaseto bebe kako sto mislite deka e najdobro jas sum protiv sirok povoj i za toa ne stavam,posto ne mi ide toa demek nie kako endemsko podracje mora da nosime a vo amerika ne..valjda tie pedijatri tamu znaat sto zborat,demek ovie kaj nas vikaat preventivno sirok povoj a ako nedaj boze nesto ne e vo red sirokiot povoj ne pomaga,jas edino sto non stop praktikvam so sekoe menjanje na pelena toa se vezbickite a gledam i deka bebenceto mi se raduva koga gi pravime taka da e na obostrano zadovolstvo...

(Одговор на членот vida)
Непосредна врска до пораките: 281
   RE: Широко повивање
6.9.2011 10:39:00   
Annet
jas na Iva i stavav samo nekolku dena sirok povoj,znaci 3-4 dena,potoa ne zadrzaa vo detsko odelenie vo bolnica,tamu edna nedela bevme,nitu edna doktorka ne rece,zosto nema sirok povoj? .
i eve ovaa i e 4 nedela jas ne sum i stavila,prasav pak mi rekoa kako sakas,ama koa ja nosis na ortoped stavaj i,uste eden mesec treba da pomine za otroped.a moze li porano da se odnese da ne cekam tolku mnogu??? of lele,ovoj sirok povoj starno e zbunuvacki,neznam sto da pravam.

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 282
   RE: Широко повивање
6.9.2011 15:21:44   
MERUSHKA
Moeto bebe ima mesec i polovina.Pred 2 nedeli bevme na ortoped vo Re Medika,i normalno ni rekoa da stavame sirok povoj! I normalno.....jas ne mu stavam,samo na sekoe smenuvanje na pelenata,pravime vezbicki :)

_____________________________

B.B.B.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 283
   RE: Широко повивање
6.9.2011 15:46:28   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

jas na Iva i stavav samo nekolku dena sirok povoj,znaci 3-4 dena,potoa ne zadrzaa vo detsko odelenie vo bolnica,tamu edna nedela bevme,nitu edna doktorka ne rece,zosto nema sirok povoj? .
i eve ovaa i e 4 nedela jas ne sum i stavila,prasav pak mi rekoa kako sakas,ama koa ja nosis na ortoped stavaj i,uste eden mesec treba da pomine za otroped.a moze li porano da se odnese da ne cekam tolku mnogu??? of lele,ovoj sirok povoj starno e zbunuvacki,neznam sto da pravam.



Не разбирам зошто да му ставате широк повој само кога одите на ортопед и зошто ги лажите дека му ставате редовно, а всушност не му ставате? Кого го лажите во тој случај, докторот или самите? Мислам, Анет не се однесува ова стриктно на тебе, ама ако може некоја да ми одговори, не ми е јасно што добивате ако го излажете докторот.
Јас па, му ставав широко редовно, а кога одев на ортопед му го вадев, за да не губам таму време со преслекување, односно побрзо да го соблечам и да го облечам, а ако се одлучев да не му ставам, сигурно ќе му кажев дека не ставам, тоа е мој избор, нека вика колку сака

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 284
   RE: Широко повивање
6.9.2011 15:57:07   
Annet
epa bas toa snowhite i mene me nervira,kako moze pedijatar da ti kaze takvo nesto.i da koj kogo laze? ama ajde eve ja stavam,vadam,zesko e mnogu ne go trpi,pa vecer ke stavam mora da se navikne,veke nikoj ne slusam ke pravam kako so mislam.......

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 285
   RE: Широко повивање
6.9.2011 16:53:16   
Andriance
ja mislam deka i kaj nas vekjepoleka se isfrla upotrebata na toj shirok povoj..ja site shto gi prashav mi rekoa deka ne stavale..osven ne znam ako postoi nekoja zdravstvena pricina za istoto a i toa iskreno ne znam kolku kje pomogne..tuka sepak vezbi najmnogu pomagaat mislam..ama sepak toa neli neka si bide pravo na izbor na sekoja mama

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 286
   RE: Широко повивање
6.9.2011 16:59:57   
Sandric
Детето додека е во матката има позиција на нозете точно така како да има широк повој и со тоа се постигнува најдобра позицја на коските во колкот и најдобра прокрвеност на колкот со што и воедно подобар развој. Со ставање на широк повој само се продолжува таа полжба на колковите и се овозможува подобро крвоснабдување.Затоа и се препорачува носење.
И искрено освен Видоевски јас друг доктор не сум чула да препорача неносење на широк повој. И нормално по форумите каде што секој пишува од некое свое искуство или како ни било полесно....
И јас да бидам искрена забушавав со повојот и се нервирав зошто ортопедите немаат унифициран став по ова прашање за на крај да сфатам дека само Видоевски вика така...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 287
   RE: Широко повивање
14.9.2011 11:46:22   
Mamicka32
ИЗВОРНА ПОРАКА: Sandric

Детето додека е во матката има позиција на нозете точно така како да има широк повој и со тоа се постигнува најдобра позицја на коските во колкот и најдобра прокрвеност на колкот со што и воедно подобар развој. Со ставање на широк повој само се продолжува таа полжба на колковите и се овозможува подобро крвоснабдување.Затоа и се препорачува носење.
И искрено освен Видоевски јас друг доктор не сум чула да препорача неносење на широк повој. И нормално по форумите каде што секој пишува од некое свое искуство или како ни било полесно....
И јас да бидам искрена забушавав со повојот и се нервирав зошто ортопедите немаат унифициран став по ова прашање за на крај да сфатам дека само Видоевски вика така...

Samo Vidoevski i site ortopedi od zapadniot svet.... dali ste slusnale za majka vo Germanija ili Avtsralija na pr koja stava sirok povoj na deteto? I dali ste prasale moze li voopsto vo zapadnive zemji da se kupat tetra peleni i svedski kako sto kaj nas gi ima na sekoj cekor? Ama zlaten Balkan, samo nie sme najpametnite vo cel svet - sirok povoj inace gotovo deteto ke dobie nekoj deformitet na kolkovite. Siroti decinja od zapadnive zemji, po ova ispaga deka site imaat nekakov deformitet

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 288
   RE: Широко повивање
14.9.2011 12:02:30   
anedespo
Razlikata proizleguva od razlicnite skoli : tradicionalnata koja e prifatena kaj nas i modernata, pa taka ima razliki vo odnos na povojot, vo odnos na dodavanje fluor vo ishranata, otvaranje na kureto kaj maskite bebinja i slicno. Loso za nas majkite e sto nema eden unificiran stav, pa sme rastrgnati od site strani. Odlukata sepak e nasa, megjutoa posle casovi i casovi minati nad internet za da doznaeme sto e pravilno i najdobro za nasite deca. Seto ova kaj nas e poradi preventivni pricini: sirok povoj kako prevencija na deformiteti na kolkovi koi potoa za da se dovedat na red se maltretira i bebeto i skapo e za sistemot. Fluor kako prevencija na karies i otvaranje na kureto kako prevencija na fimoza. Sigurno ima i drugi primeri, megjutoa odlukata e Vasa. 2-3 meseca sirok povoj mislam deka ne mu steti na deteto, a od druga strana ke bide odlicna prevencija za nesto sto moze da se sluci, pa potoa Vie samite a i drugite okolu Vas ke ve obvinuat deka ste mozele da go sprecite a ne ste sakale.

(Одговор на членот Mamicka32)
Непосредна врска до пораките: 289
   RE: Широко повивање
14.9.2011 12:56:53   
dushice
jas na mojata kerka koja ima 20 dena i stavam edna tetra i svedska a do koga treba da nosi vaka?

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 290
   RE: Широко повивање
14.9.2011 14:47:39   
Felly RR
Душиче, тоа најдобро ќе и го каже ортопедот, кога ќе појдите на преглед.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 291
   RE: Широко повивање
14.9.2011 15:01:04   
kikicka
nie do 3ipol meseci nosevme posle koga kako,obicno na 5m i stavav navecer dodeka spiese bidejki mng se vrteshe a so sirokiot po mirno spieshe ,posle veke me mrzeshe i tolku.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 292
   RE: Широко повивање
15.9.2011 14:57:48   
Mamicka32
Sirokiot povoj ne prevenira vroden deformitet ako veke postoi, tuku kolku porano se pristapi kon lecenje, a ne odlozuvanje na problemot so sirokiot povoj tolku pododobro za bebeto. Znam nekolku takvi primeri koi se tesea so sirokiot povoj, ama na kraj ne samo sto ne pomogna tuku go odlozi resavanjeto na problemot. Zatoa definitivno sum protiv takviot nacin na maltretiranje na bebeto koe i vo matkata ima sloboda na dvizenje na nozete a so sirokiot povoj mu go ogranicuvame toa. I pak ke se navratam na toa sto go napisav pogore - dali sme nie popametni od zemjite koi se 100 pati porazvieni i na poelto na medicinata i na ortopedijata od nas.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 293
   RE: Широко повивање
15.9.2011 16:27:22   
Sandric
Nie sme genetski opteretena nacija so deformiteti na kolkoviuser posted image

(Одговор на членот Mamicka32)
Непосредна врска до пораките: 294
   RE: Широко повивање
15.9.2011 20:02:42   
lilicka
Mојата малечка има 2 месеца на почетокот и ставав широк повој и престанав затоа што беше прежешко се потеше...незнам сега дали кога ќе биде посвежичко да почнам да и ставам??Или сега веќе не е битно??

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 295
   RE: Широко повивање
17.9.2011 16:42:49   
sweety girl
Јас и за првото дете ставав широк повој ми рекоа на ортопед до 4 месеци но јас и ставам плус уште месец,и сега за 2 то исто ставам постабилно е за држење а и нема штета мислам

(Одговор на членот menki)
Непосредна врска до пораките: 296
   RE: Широко повивање
17.9.2011 19:21:48   
Annet
i jas se prasuvam toa???
ИЗВОРНА ПОРАКА: lilicka

Mојата малечка има 2 месеца на почетокот и ставав широк повој и престанав затоа што беше прежешко се потеше...незнам сега дали кога ќе биде посвежичко да почнам да и ставам??Или сега веќе не е битно??


(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 297
   RE: Широко повивање
3.11.2011 15:15:32   
Ana26
Го прочитав целиот разговор на темава, на која ми се чини има најмногу поделени мислења и тешко е да се одлучи човек кој е во право а кој не....но едно само ме интересира-има ли некој кој не ставал широк повој на своето user posted image , а поради тоа се јавил некој проблем подоцна??? Има ли некој таков што ќе биде пример дека неставањето широк повој може да биде причина за некоја аномалија на колкчињата? Бидејќи до сега не сретнав да пишал некој нешто слично...

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 298
   RE: Широко повивање
3.11.2011 15:29:31   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ana26

Го прочитав целиот разговор на темава, на која ми се чини има најмногу поделени мислења и тешко е да се одлучи човек кој е во право а кој не....но едно само ме интересира-има ли некој кој не ставал широк повој на своето user posted image , а поради тоа се јавил некој проблем подоцна??? Има ли некој таков што ќе биде пример дека неставањето широк повој може да биде причина за некоја аномалија на колкчињата? Бидејќи до сега не сретнав да пишал некој нешто слично...


E pa eve jas da kazam. Jas ne stavav sirok povoj.
Koga otidovme na prva kontrola na ortoped ni rekoa deka ednoto kolkce ne e ubavo namesteno, pa sega osven sirok povoj treba i korektivni gakicki da nosi. Mislam deka se cuvstvuvam mnogu loso znaejki deka sum mozela da sprecam a ne sum go napravila toa.
Normalno vednas se konsultiravme i so drug ortoped koj sto go potvrdi istoto. I taka namesto samo sirok povoj do 3 meseci moeto zlato nosese i povoj i gakici vo sred leto do 6 mesec, do pred da pocne da sedi. Posle ova bese se vo red no mozevme da go izbegneme.
Znad deka im podeleni mislenja za ova mnogu, ama sega koga bi imala bebe bi mu stavala sirok povoj navistina nema nisto strasno...duri i mnogu polesno e za drzenje.
I da ne zaboravam, ortopedot mi naglasi deka sirokiot povoj pomaga i pravilno da se drzi bebeto koga e malo i so toa se izbegnuvaat deformacii na kolkot vo pocetnite meseci. Edna od pricinite bila i nepravilnoto drzenje na bebeto.

(Одговор на членот Ana26)
Непосредна врска до пораките: 299
   RE: Широко повивање
3.11.2011 15:35:59   
maki1
Neznam dali e deka ova se slucuva samo kaj nas ili ne ama me interesira sto pravat po dr.zemji kade za sirok poviv ne ni slusanle.Jas na moeto user posted image mu stavav samo 2 nedeli i se dodeka ne otidov na pedijatar i koga me vide dr.mi rece odma da vadam zosto samiot pampers e napraven da deluva kako sirok poviv i deka nema potreba od dopolnitelni peleni.E toa e tuka vo stranstvo a na Balkanot uste ima podeleni mislenja i stvarno covek ne znae sto e pravilno sto neuser posted image user posted image user posted image .

_____________________________

Pantai Rai

-Heraclitus

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 300
Страница:   <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?