|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Широко повивање
11.3.2011 9:38:28   
Maca25
Во болница кога се породив ќерка ми беше без повој. Така лежевме 5 дена и без повој не пратија дома. И јас не и ставав. Се додека не дојде една тетка на мм да ја види Нина која работи во ГАК и ми рече обавезно да и ставам повој, само со една пелена, а посебно за спиење навечер. На првото мерење на 1 месец во советувалиштето ми рекоа дека треба да и ставам повој. И така ќерка ми носеше широк повој до кај мај, додека не се затопли, потоа веќе не. Не и ставав две пелени туку само една. На овој начин и ми беше многу полесна за држење. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 251
   RE: Широко повивање
11.3.2011 9:49:29   
Bjanka

So prvoto dete stavav sirok povoj, no po site iskustva i soznanija, svativ deka sirok povoj se stava samo dokolku ima nekakvi anomalii deteto, ne bes potreba ili kako vikaat preventivno, dokolku deteto si e zdravo nemoze da se izmesti potoa!!!! Taka da sega so vtoroto ne staviv voopsto!! I se e Ok!user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 252
   RE: Широко повивање
12.3.2011 9:35:40   
podarok
Nestor napravi 4 meseci i po sovet na ortopedot go izvadiv sirokiot povoj. Interesen mi e kako uziva i celo vreme so nozinjata  si igra, predhodno nemozese . Iskreno sega za drezewe vo race mi e malku cudno ne e taka stegnat, osobeno mm vika deka sega mu bil nekako pomal user posted image user posted image .No nema potreba da go sprecuvam bidejki vo relaksatorot samiot se diga so glavceto i nozete za da dojde vo polusednata polozba. Na kontrola treba da odime za mesec. Bravo za negouser posted image user posted image user posted image .

(Одговор на членот Bjanka)
Непосредна врска до пораките: 253
   RE: Широко повивање
13.3.2011 2:02:28   
aleksandra90
Sin mi e roden vo Svajcarija i tuka bebinjata voopsto ne gi povivaat. I jas ne sum ni pomisluvala na toa da zemam da go povivam. Toa kako sto kaza nekoj pogore e ostanato uste kaj nas na balkanot. Inaku nikade na drugo mesto kolku sto znam bebinjata ne gi povivaat. Inaku Dario pocna da sedi po malku na 5 meseci ( sam se ispravuvase i mnogu bese uporen da sedi), a pocna do odi so 10,5 meseci.  Taka da toa sto ne bese voopsto povivan ne napravi nikakvi problemi, deteto se razviva vo najdobar red fala mu na Boga. Jas mislam deka sekoj ima pravo na razlicno mislenje i sekoj naubavo znae da go izbere najdobroto za svoeto dete.. 

(Одговор на членот podarok)
Непосредна врска до пораките: 254
   RE: Широко повивање
29.3.2011 13:59:39   
Nadezna
Кај Видоевски ми рекоа да си го потседнувам Дамјан кога го ранам слободно, има 4 месеци.
Што мислсите?

(Одговор на членот aleksandra90)
Непосредна врска до пораките: 255
   RE: Широко повивање
29.3.2011 14:05:45   
mamamoni
ние имаме 5м и сеуште ми е страв да ја седнувам, а широкиот повој веќе го извадовме, незнам дали е рано или не, гледам има некои кои не ни ставале широк повој па не е ништо страшно

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 256
   RE: Широко повивање
29.3.2011 16:17:11   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Nadezna

Кај Видоевски ми рекоа да си го потседнувам Дамјан кога го ранам слободно, има 4 месеци.
Што мислсите?



Да го потседнуваш, сигурно мислеле во положба од 45 степени, јас од 4 месеци така правев кога го ранев


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 257
   RE: Широко повивање
29.3.2011 16:56:20   
Nadezna
ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite

ИЗВОРНА ПОРАКА: Nadezna

Кај Видоевски ми рекоа да си го потседнувам Дамјан кога го ранам слободно, има 4 месеци.
Што мислсите?



Да го потседнуваш, сигурно мислеле во положба од 45 степени, јас од 4 месеци така правев кога го ранев



Ne, slobodno da go sednuvamuser posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 258
   RE: Широко повивање
29.3.2011 17:18:51   
Pepelaska *
Надежна знам многу мајки кои ги седнувале user posted image на 4м, не им фали ништо, е сега според мене е рано за 45 степени да, јас почнав да го седнувам убаво на 6 а пред тоа по малку сосема, сега седи но по некое време знае да падне на меше и се пукнува од смеа, ти си знаеш најдобро колку е цврсто детето, можеш по малку 45 степени потседнат, па после од кај 5 по малку седење со твоја помош, па од 6 слободно , негд епрочитав дека негде во странство бебињата ги седнувале веднашuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 259
   RE: Широко повивање
29.3.2011 21:51:48   
mila mama
Tocno e deka vo stranstvo gi sednuvaat vednas i, kolku sto gledam nisto ne im fali user posted image Mene mi bese strav da ja sednuvam bebuska, ama veke na 5 meseci taa sama se drpase da sedne koga ja drzev vo ispravena polozba. Seuste ne stanuva sama od lezecka polozba, ama koga e vo race doprena na moeto telo so nejzinoto, sama na stomacni muskuli se vitka i probuva da sedne. Uste ne sum probala sama da ja sednam na krevet, mislam deka ona sama ke si kaze koga ke i dojde vremeto. Deteto samo si kazuva koga e spremno za sednuvanje ili za sto i da e drugo.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 260
   RE: Широко повивање
29.3.2011 22:05:11   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: Nadezna

ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite

ИЗВОРНА ПОРАКА: Nadezna

Кај Видоевски ми рекоа да си го потседнувам Дамјан кога го ранам слободно, има 4 месеци.
Што мислсите?



Да го потседнуваш, сигурно мислеле во положба од 45 степени, јас од 4 месеци така правев кога го ранев



Ne, slobodno da go sednuvamuser posted image



Па ако ти кажал што е проблемот? Седни го само потпри го на нешто да не падне наназад. Инаку и да падне ништо нема да му стане ама сепак ќе се извади од памет user posted image Што ви кажуваат лекарите тоа правете. Ако го седнеш додека јаде во прашање се околу 15 минутки! Демек ајде ќе му се издеформисаат колковите? како не бе...

Гледате сите различно си прават, не значи дека нешто е погрешно. Некои не ги седнуваат ич, други им ставаат широк повој до 6 месеци, јас ништо од тоа не практикував за ниедно дете. Слушајте си ги ортопедите!
Инаку секоја чест на Видоевски! Треба храброст човек да има да донесе нешто ново во вакво затуцано здравство ко нашето...

< Поракaта ја уредил виктори -- 29.3.2011 22:06:43 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 261
   RE: Широко повивање
29.3.2011 22:11:55   
aleksandra90
Dragi mamicki jas od moe licno iskustvo ke vi kazam deka tuka vo stranstvo gi sednuvaat uste koga ke se rodat, jas duri se iznervirav kogana prvata kontrola koja bese na 1 mesec gostavija Dario da sediuser posted image i odma prokomentirav dodeka pedijatarot pocna da mi se smee i da mi objasnuva deka toa voopsto ne e strasno. A sto se odnesuva na sedenje nemoj da se sekirate, bebeto samo ke si dade znak koga ke e sposobno da sedi, ne e nisto strasno ako so 4 meseci zazema polusedecka pozicija, Dario nemavme sansi da go zadrzime legnat, sam se ispravuvase i se mestese da sedi user posted image taka da mesto za panika nema, uzivajte- gledajki go vaseto user posted image kako naprednuva den so den se poveke.. pozdrav do site

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 262
   RE: Широко повивање
30.3.2011 9:09:10   
skorpijana
nitu edno od decata ne sum go povivala ne sum koristela peleni pa nisto ne im e postariot sin pocna da sedi na 5 meseci a bliznacite na 5 ipol
jas sum protiv siroko povivanje koga go vidov deteto na edna bratucetka so 5 peleni megu noze duri se isplasiv bese razabeno a ima 6 meseci pedijatarot taka i kazal do 6 meseci so siroko povivanje sto za mene e ne svatlivo kako na nekoj i vikaat ne povivanje a drugi i vikaat da gi povivaat sekoj doktor razlicno kazuva zatoa si teram kako jas mislam


_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот aleksandra90)
Непосредна врска до пораките: 263
   RE: Широко повивање
30.3.2011 11:45:46   
Calypso
Јас почнав да му ставам широк повој на Илија штом дојдовме дома, и тоа со една пелена, по препорака на педијатар. Ќе видам на ортопед што ќе ми кажат, ама искрено, не мислам дека има нешто лошо во широкиот повој, напротив, и планирам да го повивам син ми барем до 4 месец.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 264
   RE: Широко повивање
30.3.2011 12:14:19   
Tamarce Bubamarce
Zdravo na site.

Vidov deka temata e sirok povoj,mojataTamarka ke polni 4 meseci na 8April.Nosime sirok povoj vekje 3 meseci(nosi pampers i dve peleni)Ziveeme vo Ceska i ovde isto se stava sirok povoj :))))))))Nema nisto loso vo toa jas taka mislam.Na kontrola ke odime vo cetvrtok i ke vidime sto ke kaze doktorkata.

Pozdrav

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 265
   RE: Широко повивање
30.3.2011 12:25:15   
bebuskicka
nema nisto loso vo siroko povivanje ama dokolku ima potreba da se koristi.Jas kerka mi ja nosev na eho na eden mesec i na dva i mi rekoa nema potreba od sirok povoj i ne stavav.Sega ima pet meseca i veke sama pocnuva da sednuva iako jas ne i davam barem do sest da izdrzi.Sega na sest meseca pak ke ja nosam na pregled.

(Одговор на членот Tamarce Bubamarce)
Непосредна врска до пораките: 266
   RE: Широко повивање
30.3.2011 12:40:16   
Tamarce Bubamarce
Zdravo pak :)

Da normalno dokolku ima potreba i jas taka mislam.Nas pedijatarot ni dade upat i ja odnesovme na eho i rece doktorkata da nosi sirok povoj.Ke vidime vo cetvrtok sto ke kaze,jas sakam da ni rece deka ne treba Tami mnogu se raduva koga nema peleni moze poslobodno da si mrda so nozinjata.I vaka e dobro jas i stavam posiroka obleka.

Pozdravce

(Одговор на членот bebuskicka)
Непосредна врска до пораките: 267
   RE: Широко повивање
30.3.2011 15:10:51   
anedespo
ИЗВОРНА ПОРАКА: skorpijana

nitu edno od decata ne sum go povivala ne sum koristela peleni pa nisto ne im e postariot sin pocna da sedi na 5 meseci a bliznacite na 5 ipol
jas sum protiv siroko povivanje koga go vidov deteto na edna bratucetka so 5 peleni megu noze duri se isplasiv bese razabeno a ima 6 meseci pedijatarot taka i kazal do 6 meseci so siroko povivanje sto za mene e ne svatlivo kako na nekoj i vikaat ne povivanje a drugi i vikaat da gi povivaat sekoj doktor razlicno kazuva zatoa si teram kako jas mislam



Sekoe dete e razlicno vo razvojot. Mozebi ova ima potreba da nosi.  Zatoa se nosat decata 3 pati dodeka napolnat 6 meseci na kontrola, bas poradi ova.

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 268
   RE: Широко повивање
30.3.2011 15:58:54   
tnade
od pocetok Teodora ja povivav so tri pelen (dve tetra i svedsa), se dodeka ne dojde patronaznata sestra i mi ja povi so edna pelena tetra i svetska. Nie na 05.04 pravime 40 dena, koga prv pat treba da odime na ortoped? (izvinete sto prasanjevo nadvor od tema)?!

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 269
   RE: Широко повивање
30.3.2011 16:07:18   
Pepelaska *
На ортопед се оди на 2 месеци

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот tnade)
Непосредна врска до пораките: 270
   RE: Широко повивање
30.3.2011 22:33:35   
tnade
blagodaram na brziot  odgovor Pepelaska###

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 271
   RE: Широко повивање
21.4.2011 9:11:21   
none
vcera bevme na pedijatar i ni rekoa obavezno sirok povoj iako se bese vo red so sin mi taka da mislam ubavo e da se oblekuva i onaka nisto ne se gubi samo podobro za nego

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 272
   RE: Широко повивање
28.5.2011 21:43:00   
hejli
nie pred 2 dena bevme na ortoped vo Filip 2 i ni rekoa da i gi trgneme pelenite samo na pampers da ja ostavam kerka mi taa e 2,5 meseci, dodeka na drugaraka mi ima sin  bile na drugo mesto i rekle do 6 meseci treba so sirok povoj sekako sega ne sum sigurna sto da pravam ama kako sto se stopluva vremeto najverojatno ke gi trgneme skros sega sme samo so edna tetra pelena mislam da napolni 3 meseci i da ja ostavam samo na pampers.

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 273
   RE: Широко повивање
28.5.2011 22:28:58   
rina13
jas sum strasno protiv sirok povoj tolku mi izgleda neprirodna polozbata na nodzinjata toa nesto strasno,i kerka mi ima 2,5 meseci i nevolno bez kef po insistiranje na pedijatarot i stavav do 2 meseci i tolku ne planiram da go spuruvam bebevo vo leto i taka imama ekstremno problemi so suvata koza so gazet so svivkite so egzema...ne planiram dodatno so vrukici da se raspravam,....

(Одговор на членот hejli)
Непосредна врска до пораките: 274
   RE: Широко повивање
1.6.2011 16:09:20   
Nadezna
Дамјан не носи сирок повој од 2 месеци и од тогаш си го седнувам, денес бевме на ортопед на 6. 5 и се е супер.


(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 275
Страница:   <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?