|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  41 42 [43] 44 45   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
2.12.2016 11:31:09   
Kvisko
Soned1 не знам дали имаш испитано на трансфузиологија нешто ама таму се испитуваат низа параметри. Со спонтани и со mizzed најмногу е поврзана мутација на Лајден ама не мора баш да значи.

На пример јас имам само хетерозиготна мутација на МТХФР која како што ми објаснија не е поврзана со спонтани, ама имав пред бременост и низок протеин С и ниски времиња на коагулација и во тек на бременост имав многу покачени Д-димери и намалени времиња на коагулација па примав клексан од 13 недела до месец дена после породување. Инаку пред ИВФ пиев аспирин 100 и фолна.
Сега за сега не мисли на тоа туку само на убави нешта.

(Одговор на членот Soned1)
Непосредна врска до пораките: 1051
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
2.12.2016 12:44:20   
Soned1
Kvisko испитував и на Имунологија и на Трансфузиологија, правевме и кариотип, но ништо посебно не ми кажаа. На Трансфузиологија ми дадоа терапија со клексан и 100 мг аспирин, да се почне веднаш по трансфер, но истата терпијами ја даваа во Ремедика и без овие испитувања. Исто така ми рекоа фолна од 5 мг, Б6 40 мг и Б12 во спреј, поради хетерозиготни мутации на МТХФР двата и на Б Фибриноген, но никој не ми кажа дека се работи за вродена тромбофилија, затоа ја прашав kapina за кои мутации се работи кај неа.
Во вторникот бев повторно за хемостаза и Д-димери и пишала само хиперкоагулабилна состојба, останат наод уреден и да продолжам со терапијата, а терапијата ја препиша од гинекологот, наместо клексан ми дада фраксипарин од 0,6 и апсирин од 100.
Не знам дали овие мутации може да допринесат за мисед?

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1052
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
2.12.2016 20:00:38   
kapina
Za faktor 5 jas imam heterozigotna mutacija a zasto posle et aspirin jas uste sega pijam kardiopirin uste odma pocnav so zemanjeto na rez od transfuziologija dr lazarevski mi dade aspirin za mthfr kaj mene e kombiniran i jas ne pijam obicna tuku metilirana folna kis od obicnata nema efekt

(Одговор на членот Soned1)
Непосредна врска до пораките: 1053
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
2.12.2016 20:09:36   
kapina
Dzabe ti sto ke ja pies nea nema efekt plus toa 5 mg e visoka doza ako imas nekoj da ti ja nabave od bugarija neofolik meta najdobro e nasiot organizam i taka nemoze da ja metilira folnata kis pa i uste ova ni fali mene toa mi go rekoa bugarskite lekari ovie nasive ne

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1054
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
2.12.2016 21:30:33   
kapina
Kaj nas koga barav da se registira ovaa folna kiselina mi rekoa ne im bila isplatliva i nikoj ne me podrza da mi dade podrska da se registira sega toa e ke se snaogame kako znaeme za mene e lesno od bugarija ke mi ja nosat ili od grcija l methylfolat vo srbija isto ja ima vo belgrad pod imeto folik aktiv plus plus toa vit b 12 treba da se pie kako metilkobalomin koga se ima mutacija na mthfr a ne vo forma na cijanokobalomin i normalno kaj nas go nema vo taa forma vo bugarija go ima letoto sestra mi go zema okolu 2000 den bese

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1055
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
2.12.2016 23:01:57   
kapina
mene mi se vlosi sostojbata so zabite inaku ke se spremav za ivf vo pon ke videme so stomatologot sto ke bide koga ke me operiraat

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1056
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
3.12.2016 12:09:05   
budalce1
Добро да ве прашам играат ли улога забите во овој процес на пр расипани заби прочитав негде дека со расипани заби е неуспешно ивф му кажувам на мм он ми се смее може и затоа е неуспешно ова мое прво ивф.user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1057
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
3.12.2016 12:14:13   
budalce1

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

budalce a zasto ne napraves betahcg ovie testovi domasnite pokazuvat ako e beta nad 25 ako e pomalku ne pokazuvat a se sto e nad 5 znaci bremenost

Готово добив конечно а правев и домашен тест правев и преку крв ми искочија негативни а бета имам испитано на 9 ден ми беше 4.7

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1058
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
3.12.2016 12:55:51   
Soned1
kapina, фали ти за објаснувањето. Не знам каде да се консултирам уште еднаш со некој за мутацииве. Терапијата со фолна и Б витамините, како што ми објаснија се дава за МТХФР мутациите, поради можност за складирање на хомоцистеин, но мене хомоцистеинот ми беше во нормала, така да не знам дали уопште имам потреба од толку додатно...тебе каде ти кажаа за метилираната фолна, во Бугарија?

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1059
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
4.12.2016 9:43:17   
kik@
Bi sakala da ve prasam nesto, dali nekoja od vas sto primala fostimoni I ostanale, znaci ne I trebaat, ke saka da mi dade mene. Prethodniot pat dokupiv plus 10 ,toa se 14 000 den. A I sega izgleda ke se tolku.Edna dve kolku sto imate, ako imate barem da kuoam pomalku. Ili ako znaete nekade da se poeftini pisete mi da baram. Vo sreda treba da dokupam. Fala vi mnogu.

_____________________________

Ne pravi im go na drugite ona sto ne sakas tie da ti go napravat na tebe.

(Одговор на членот Soned1)
Непосредна врска до пораките: 1060
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
4.12.2016 15:40:27   
Kvisko
Soned1 хиперкоагулабилна состојба е индикација за бременост многу често. Кај трудници е нормално да има ниперкоагулација. Така што прекини барем до ехо да се замраш со овие прашања.

(Одговор на членот kik@)
Непосредна врска до пораките: 1061
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
4.12.2016 18:11:01   
kapina
Da vo bugarija mi kazaa za metiliranata folna kiselina i kaj mene homocisteinot bese vo red a imam kombiniran mthfr

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1062
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
4.12.2016 18:13:39   
kapina
Da i zabite imaat uloga posebno koga se ima spontani na edna sto pravela ivf voslovenija a imala i istorija na spontani i rekle da si gi sredi zabite

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1063
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
4.12.2016 19:21:25   
budalce1
Обавезно ке ги средам пред да го правам второто инвитро и на мм му искочи на спермокултурата бактерија ешерихија коли, др рече дека тоа нема да прави проблем, а може и тоа да е нешто незнам само си нагаѓам што може да е.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1064
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
4.12.2016 19:51:44   
kapina
Za eserihijata neka pie caj od brusnica i uvin caj i luk neka jade

(Одговор на членот budalce1)
Непосредна врска до пораките: 1065
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
4.12.2016 21:23:40   
budalce1
Пие сега некои тревки незнам како се викаат сепак фала ке пробаме и со брусница,а лукот хм тешкооо.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1066
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
4.12.2016 21:48:53   
kapina
Secni mu malku od lukot i neka go goltne kako apce

(Одговор на членот budalce1)
Непосредна врска до пораките: 1067
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
4.12.2016 22:01:28   
budalce1
Koa ke go podberam za slednoto ivf i luk ke jade i taa nezdrava hrana ke ja isfrli kako znae ako saka edno vakvo user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1068
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
4.12.2016 22:34:34   
Bebence 15
Jas sum petta nedela no me plasi ovoj kafeaviot iscedok sto se pojavuva. Vrativme 2 embriona, no samo eden uspesen dali toj isdedok e rizicen za vtoriot embrion? Kontrola vo petok, koj ke ceka do petok :(

(Одговор на членот budalce1)
Непосредна врска до пораките: 1069
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
5.12.2016 1:03:54   
kapina
ne se plasi odmaraj samo toa mozda e od 1 embrion sto ne e uspeal da se zadrze ama ima sansi i toa dobri drugiot da e ok

(Одговор на членот Bebence 15)
Непосредна врска до пораките: 1070
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
5.12.2016 9:22:09   
srce123
zdr ringerajki nova sum sakam da ve prasam nesto posle dve neuspesni ivf sega ce proveruvam genetski ispituvanja dali znae nekoj kolku kosta i so treba za ponatamu da ispita za da bidi uspesnouser posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1071
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
5.12.2016 9:36:43   
Bebence 15
Kaj mene srce bese vaka, zemav upat od maticniot ginekolog za mene i od maticnata doktorka za maz mi koj sto bea do institut za imunologija i humana genetika do Dr. Dejan Trajkovski mislam deka se vikase doktorot. Otidovme tamu, mu raskazavme koj e problemot toj napisa sto treba da ispitam jas, a sto maz mi otidovme vo taa edna crvena zgrada sto e nakaj infektivno se bocnavme, ni dadoa livce so broj za proveruvanje rezultati i posle 3-4 nedeli gi dobivme rezultatite. Plativme za mene okolu 2700 denari i mislam deka i za nego bese okolu 2000. Poveke od 6000 ne e sigurno.

(Одговор на членот srce123)
Непосредна врска до пораките: 1072
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
5.12.2016 12:54:40   
Kvisko
Bebence15 јас има искуство со два вратени ембриони и еден успешно имплантиран. Јас немав ехо рабо туку дури накај 7 недела. Имав висока бета и тоа беше индикација дека двата ембриони се имплантирале. Некаде кај 6 недела имав исто кафеав исцедок кој траеше неколку дена и на ехо имаше едно срценце. Ми рекоа дека кафеавиот исцедок веројатно бил отфрлање на ембрионот што не се имплантирал и тоа е тоа. Кога имав кафеав исцедок ми рекоа повеќе мирување и ме боцнаа со прогестерон депо зашто после ембрио трансфер бев на утрогестан и дабростон.
Сега за сега до контрола нема што друго да правиш освен да мирувап малку повеќе ако си физички активна. Јас на пример одев на работа цело време во текот на постапката и после позитивниот тест па тие неколку дена гледав повеќе да одмарам по дома лешкарав и слично.

(Одговор на членот Bebence 15)
Непосредна врска до пораките: 1073
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
5.12.2016 13:34:23   
Soned1
Девојки, ми паѓа бета хцг, пред 5 дена беше 4027, сега е 3384. Закажав за утре ехо, ама мислам дека веќе нема на што да се надевам.

Bebence 15, кафеавиот исцедок не мора ништо да значи, примај си ја редовно терапијата и мирувај обавезно до ехо.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1074
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
5.12.2016 15:35:39   
Minna20
Здраво на сите. Јас сум нова на форумот... Се надевам дека не сум на погрешно тема user posted image каква улога има полната бешика при ембриотранфер?

(Одговор на членот Soned1)
Непосредна врска до пораките: 1075
Страница:   <<   < Претходна страница  41 42 [43] 44 45   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  41 42 [43] 44 45   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?