|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
25.6.2015 16:54:05   
nadez vera ljubov
of be gina site so isti stravovi i prasanja.jas imam kako na gacite kako voda ne sekogas ama se isplasiv da ne istekuva plodovata voda mu kazav na maticniot gin on mi vika ne dobro si a jas mu vikam pa ti kaj vide toj se smee i mi pokazuva na ekranot humor.kako sto citam poveceto sto se porodile pred termin se so zakazan carski.jas sakam prirodno normalno .mu kazav na petanovski posto vo remedika planiram za poroduvanje mi rece da moze zasto da ne ama da ne ja mislime pred vreme da doguram do 36 nedela pa ce vidime zaradi mojot visokiot pritisok.vo ponedelnik ce bidam 31 nedela.nekako se custvuvam sigurno so petanovski se sto mi rece taka i izleze

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
25.6.2015 18:26:53   
Melanija RR
Gina што е добар лекар и му веруваш неможе да не види дали расте бебе како што требаuser posted image и пред 40 недела тоа не е порано,најнормално е од 37 па до 42 недела.Постои некоја веројатност само кај близначка бременост,а дали ифв или природно забременување нема влијание за недели на носење на бебеuser posted image уживај во деновите после почнуваат слатките грижи
nadez vera ljubov ако приртисокот ти е покаче но со терапија се одржува нема потреба за порано ниту со царкси.Јас качував притисок но повремено и немав терапија се породив 39 недела царски но и поради други причини

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
25.6.2015 20:44:53   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: nadez vera ljubov

of be gina site so isti stravovi i prasanja.

Вистина е тоа надеж, сите трудници ги имаат истите стравови. И јас еве со плодовата вода, два пати си правам филм, и некни, викендот, дури и на болница бев, па таму ме виде докторка рече имам доволно плодова вода, по некој ден бев пак на контрола кај докторката што сакам да ме породува, ме гледаше и таа, исто ми рече има доволно плодова вода, и бебето е во ред. Па си велам треба да им верувам, сепак двете исто ми кажаа. Сепак правев и брисеви кај матичната, да видам да не е зголемен исцедок од некоја инфекција, макар што не верувам, оти немам некои знаци на инфекција, а и онака од утрогестанот ми истекува, па мое затоа ми се чини многу, ама сепак да бидам мирна.
И јас наредната недела во среда сум 31 недела, и некако веќе полесно ми е, поопуштена сум.
Друго сега се сетив, кога бев кај докторката што сакам да ме породува,, и кога и реков за грлото на матката да го видиме, дека имаше формирано тунелче, таа на ехо воопшто не виде, туку вагинално ме прегледа, и рече дека е со нормална должина и е затворено. Па ме збуни зошто на ехо не виде, не знам дали постаро и беше ехото, па не можеше убаво да види, и колку е веродостојно само со вагинален преглед тоа да се кажеuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
26.6.2015 9:44:49   
Milicka 30
Гина душо не се вознемирувај .... Мислам дека сите кои се со нормална бременост во која е и инф бременоста се пораѓаат 40 недела па и 41. Кај мене беше сосема друг случај и затоа ме породија со полна 38 нед. Инаку на Цтг покажува дали имаш контракции така да оди преку ден да бидеш спокојна еднаш неделно прави ехо и ќе си бидеш поспокојна .

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
26.6.2015 13:14:31   
marina111
Абе жени уживајте во бременоста се шт е ваше ке си дојде јас прва бременост во 33 се породив после имав спонатан во 17 гн на трета бременост ја лежев до 6месец со погестерон депо инекции и вагиналено прогестерон ставав во 33гн без отворена 2см па пак уште две недели лежев и примав за зреење на бели дроови инекции па коа си влегов у 9 си го изгурав цел 9 и надминав 16дена над термин се породив 42,2 гн така да уживкате и не се замарајте после ке го барате овој период

< Поракaта ја уредил marina111 -- 26.6.2015 13:16:29 >

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
26.6.2015 21:25:27   
Felly RR
Марина, навистина охрабрувачки е твојот пост, јас си велам до 34 недела да стигнам супер ќе биде, а сепак потајно и си велам дека и цел 9ти месец може да го истуркам. Ништо не е знае. Кога ми почна боледувањето и овие 30 недели ми изгледаа далеку, ама ете наеднаш помина месец и пол.
Инаку ми стигнаа и резултатите од брисевите, и во ред се, па уште едно олеснување. Испитував и скриен шеќер, и тоа во ред, па сега во вторник на ехо кај матичната.
Вие, другите труднички како сте?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот marina111)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
26.6.2015 22:52:36   
lukajana RR
Кај секоја трудница постои страв од предвремено породување,јас дека првото ми е родено 36+1 втората бременост ја поминав во страв дека нема ни во деветти да влезам и дека многу рано ке се породам но на бебето му се заарни па остана во меше до 42 недела.
Ама ние жените сме многу чудни прво викав само да го родам во деветти,кога влегов во деветти викав да догуркаме до термин а како се ближеше терминот а бебе не се раѓа викав аман веќе нека излегува.user posted image
Уживајте си во бременоста и не мислете на лоши работи сепак сте во сигурно тромесечие, барем овие недели да ви поминат убаво и брзо ке дојде времето за гушкање со бебушките.
Со лесно женски се ке си дојде на свое место

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
26.6.2015 23:29:34   
Dothy
denes se sretnav so Dr sto ke me porodi 36+3 sum I mi rece na 9ti juli da odam moze I kje me porodi togas..treto mi e a neznam zosto vo panika sum kako da mi e prvo iako dvete bremenosti I poroduvanja mi bea super ..vo smisla se odeshe brzo. Nemozam da ja najdam Renata za epiduralna anestezija da vidam iskustva..?

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
26.6.2015 23:48:34   
lukajana RR
Dothy eve Tema za Epiduralna anestezija sigurno ke najdes nekoe iskustvo

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Dothy)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
28.6.2015 20:32:14   
sandica
eve i jas stinav do 36+5 i slednata nedela treba da odam na kontrola za da se dogovorime za datum! bidejki i prvoto mi e carski sigurno i ova ke bide so carski barem taka vika Dr. i ako do sega se zamarav so toa da stigneme do deveti mesec, sega veke me faka panikata od raganjeto! iako so carski nemas gajle za raganje, sepak e toa operacija, pa so nedeli oporavuvanje....aj so prvoto bese polesno, ama sega sinceto mi iima skoro 4 godini i e hiperaktiven i plus bebe, a i rana..... uf a i operacija e sepak strasno....kako li ke bide??user posted image

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
1.7.2015 14:44:52   
Felly RR
Сандица, ајде без секирации, не мора да значи дека опоравувавњето ќе трае со недели, има и тука на форумов мами што се породиле со царски рез, па за кратко време се вратиле на секојдневните активности, така да без грижа, се ќе биде, само со позитивна мисла.

Јас вчера бев на ехо, бебуш е 1730, по мерките си одговара одлично, но сепак бидејќи грлото на матката е тунелизирано, и скратено од претходниот пат, докторката одлучи да ми даде инекции за зреење на белите дробови, за секој случај. (си пишав и во соодветната темаuser posted image ) Ми направија и цтг, не покажа контракции, па наредно по две недели.
Пак продолжувам со повеќе мирување, докторката вика барем до 34-35 недела да издржиме, што и не е толку далеку, па се надевам се ќе биде во ред.

Ја чекаме и gina да ни пише како помина во СК, а исто и Аzzura одамна нема пишано.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот sandica)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
1.7.2015 14:51:57   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

.....Јас вчера бев на ехо, бебуш е 1730, по мерките си одговара одлично........Пак продолжувам со повеќе мирување, докторката вика барем до 34-35 недела да издржиме, што и не е толку далеку, па се надевам се ќе биде во ред.


Имам чувство дека ќе се породиш во периодот од 1-10 августuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
1.7.2015 15:16:37   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

.....Јас вчера бев на ехо, бебуш е 1730, по мерките си одговара одлично........Пак продолжувам со повеќе мирување, докторката вика барем до 34-35 недела да издржиме, што и не е толку далеку, па се надевам се ќе биде во ред.


Имам чувство дека ќе се породиш во периодот од 1-10 августuser posted image

Ти си ни главна прогнозерка на РР, така да можно.user posted image Искрено и јас сакам да биде некаде до кај 15 август, веќе ќе бидам 9 месец и нема никаков ризик за user posted image а ќе имам и време да бидам тука и за големово прваче. Не сакам да ми се поклопат двете нешта, зошто и тргнувањето на училиште е битен момент за големата. Не сакам да го пропуштам.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
1.7.2015 20:13:59   
gina
rr jas denes bev na GAK kaj dr.Slagjana Simeonova me gledase na eho vo red e samo me zagrizi sto rece deka ima poobilno plodova voda user posted image da ne gi slusam sto kazuvaat gi barase miomite ama ne mozese da gi vidi me pregleda vaginalno sto strasno bolese mi rece deka skoro 2 sm sum otvorena sto jas odma ispaniciv mi rece ne e nisto mozes da teras1-2 nedeli i spomnav da se porodam tamu mi rece pa za tuka si pa me prati na ctg i tamu doziveav horor ne rabotea aparatite ima majstori pa ajde me vrza so kaisite i celo vreme setase so taa sondata na stomak ne mase tonovi ne se slusase nisto prasuvam da ne ne e nesto vo red taa si cuti vikna edna druga aj fatija ton po nekolku sekundi pak nema nisto sto e problemot e prasuvam gi vikna pak majstorite i vikaa ova e vo red samo sto go zamenivme novo pocna malku i pak nisto jas pocnav da panicam da ne se slucuva nesto so bebeto taa sto bese do mene rska ctg kaj mene nisto aj pak vikna druga dr. taa mesti bara tonovi nema nisto samo sto ne pocnav da placam pa me stavija na drugoto ctg tamu bese ok ctg ne im cinelo pa od vag.pregled prokrvarev i toa stres dr. rece normalno bilo i si me pusti i vikam kako ce patuvam otvorena mi e strav slobodno mi vika za tri dena na kontrola pa togas pagja sabota ne prasav dali rabotat ako ne vo petok da pojdam
vo izvestaj citam deka na postelka na zaden sid retki lakuni do 1 sm sto znaci toauser posted image
se nadevam se ce bide dobro do petok o se nadevam da me zadrzat taa mi vika rano bilo sum bila 37+6 a mat. vcera polna 38 a od utre si racunam 39 pojma nemam

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
1.7.2015 21:24:47   
Felly RR
Штом ти рекла дека се е во ред, значи и плодовата вода не е нешто алармантно зголемена. Имаме и тема, читни тука, ќе видиш дека на многу рингерјаки им го кажале истото, па немале никакви проблеми.
А и за ЦТГ-то не се секирај, и кај мене не можеше да ги фати тоновите на бебето, рече може и со грпче е завртено па затоа.
Штом докторката ти рекла на контрола во сабота, сигурно си испланирала дека тогаш е на работа, не може да не работат. Подобро почекај до сабота, ако одиш петок може нема да биде таа, еден ден ништо не менува. Баш како што ти кажала 2см не се многу, ако ЦТГ-то не покажало контракции немаш место за паника.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
1.7.2015 21:28:32   
Melanija RR
Felly RR значи останува на тоа повеќе мирување но не е уште многу user posted image еве каде е 1-10 август user posted image мала шега .Но стварно таман ќе се опоравиш и привикнеш со бебче па на прв школски час со М

Гина има тема за зголемено количество на плодова вода но штом е само зголемена а се друго е ок нема причина за паника ,а и доста ти е за денес.СЕ од 37 недела е време за породување а медицински по документ се брои од последен циклус.Секој ден си работи ГАК и дежурни лекари не се секирај,а ако сакаш оди и во петок

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
1.7.2015 21:36:26   
gina
devojki doktorkata sekako nema da bide mi kaza deka tie denovi ne e taa vo ambulanta i ce odela na odmor
no sega pak se zagriziv preeska kako da nemav krvarenje sega koga bev vo wc na hartija se izbrisav nekolku pati i ima krv neznam dali e sa plasenje ili pak e normalno jas mislev skroz ce se smiri kako me pregleda neznam

< Поракaта ја уредил gina -- 1.7.2015 21:37:16 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
2.7.2015 11:32:49   
Bethany
Gina, moze cel den po malku da imas iscedok od pregledot, ne se grizi.
A kako planiras da se porodis, carski li? Bidejki ako si za priroden porogaj, navistina probaj da se opustis, loso kje pomines taka vo grc.
Raduvaj se na bebeto sto doagja, misli pozitivno, nema porogajot da ti izbega, ne se sekiraj user posted image
Sala na strana, se ke bide vo red. Nie sami si pravime ili ubavo ili loso da bide da znaes.

Jas taka sakav edna doktorka da me poroduva, i bese dezurna vo nedela. Planirav da odam i da se dogovoram so nejze, sto kako, pak da me pregleda.
Megutoa, ete dobiv bolki vo sabota i vo sabota se porodiv. Mi se pogodi edna akuserka, Gospod se najubavo da i dade, kolku mi pomogna i kolku me ohrabri.
Doktor vsusnost i nema mnogu sto da pravi, osven ako ne sakase carski ili so epidural pa da ti go izdejstvuva.
Jas odev na taa opcija epidural, zatoa barav doktorka, ama koga stignav vekje tolku otvorena ne se ni dava epidural, pa pominav najlesno na svet.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
2.7.2015 13:47:19   
gina
eve i denes imam po malu krvarenje ne pojdov kaj mat. pocekuvam sakam utre da odam pak na GAK a vo saboti sugurno rabotat za kontrola ili e guzva
neznam kako ce se porodam koga e prasav doktorkata za carski mi rece ce vidime i kazav za miomite za da se otstranat taa mi rece moe mislenje da ne se cepkaat gi prekinavme frahiparinot inekcitee


Bethany ako bide prirodno ce baram epiduralna oti mi e mnogu strav e sega deka nemam vrski neznam kako ce bide ce si e platam samo da mi dadat

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
2.7.2015 17:16:34   
Bethany
Gina, po pravo epidural ti sleduva. Oni kazuvaat kako trudnica samo treba da go pobara, ama vo praksa ne znam kako e.
Bidejki na Gak se guzvi, a za epidural treba da go angaziraat i anesteziolog, ova, ona, i ako ti sleduva, moze kje gledat da te otkacat za da ne si sozdavat dodatna rabota. Ne znam sigurno, ova se moite pretpostavki samo.
Zatoa jas sakav da imam doktorka i so nea da se dogovoram i preku nea da baram.

Za vikend obicno ne se guzvi, togas nema moj termin zakazuvanja. Ete jas otidov vo sabota demek na pregled poradi bolki, ziva dusa nemase vo ambulanti.
Jas ti predlagam da koga kje odis povtorno otvoreno da ja prasas doktorkata za epidural. Mada jas bi ti kazala da ne treba da se plasis od bolki, sto povekje se plasis povekje kje te boli. Bolkite gi gledaj kako dobredojdeni bidejki tie kje dojdat i kje projdat, a znaes sto ti bolkite nosat> bebe user posted image

Jas bev epten opustena i gi cekav bolkite bukvalno. Veruvam deka zatoa i bea tolku podnoslivi.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
2.7.2015 18:06:52   
lukajana RR
Гина кога ке одиш во сабота разговарај со доктор и кажи дека не можеш да доаѓаш секој трет ден дека си од друг град и ти е малтретирање иначе секој трет ден ке треба да доаѓаш,барај да те породат побрзо.
Реално ако немаш познат доктор нема да ти дадат царски ,прво ке пробаат природно па ако не иде тогаш царски.
Ако ти кажат природно подобро за тебе е да соработуваш за побрзо да излезе бебето ,болките се издржливи до моментот кога ке добиеш напони ама трае кратко зашто со напонот доаѓа и бебето.
Ајде стисни заби и не мисли на лоши работи,секако дека ке стигнеш на време ,бебето не излегува толку брзо.


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
2.7.2015 18:48:01   
gina
izgleda ce odam utre i jas sakav da zboruvan so niv deka nemozam da patuvam sekoj vtor den po zestinive neka me zadrzat i neka me porodat ama sega neznam pri sekoja kontrola razlicen doktor drugo eden da te vodi ama sega so odmorive ni sami neznat koj ce bide

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
2.7.2015 19:05:12   
Melanija RR
gina убави совети ти дадоа lukajana RR и Bethanyuser posted image пробај малку да се опуштиш ,се ќе биде во ред за породување е потребна ментална сила и храброст без оглед дали е за природно породување или царски/ Кога ќе одиш ако ти се види ок докторот убаво поразговарај, дали да те задржат или како што бидејќи си на крај.
Со лесно user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
3.7.2015 13:01:53   
nadez vera ljubov
zenski ispitav krvna slika i imam namaluvanje kaj proteinskiot status.vkupni proteini 68 sto e vo granica na normala a vednas pod nego albumini 24 a referentna vrednost e od 35 do50 znaci namaleni.maticniot ginekolog brzo na bolnica da sum primala vensi albumini d sum sedela do vecer da mi pravele ctg atek vo ponedelnik vleguvam vo 32 nedela.mi rece od namaleni albumini stradale bubrezite

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
4.7.2015 13:28:20   
Melanija RR
nadez vera ljubov и мене албумини,рпотеини и калциум ми беа со мали отстапки,а ајс ги испитував поради отоци и сл.Но со исхрана целосно без сол и се што содржи повеќе отоците беа ок. Ако не ти се качува притисокот и немаш преголеми отоци е во ред,но треба да се држи под контрола.
Како си,што ти дале да примаш?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?