|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
4.7.2015 16:10:34   
nadez vera ljubov
otoci nemam nekoj golemi dlankite mi otekuvaa povise desnata a pritisokot gore dole go drzim pod kontrola so terapija,ova sto mi ree maticniot ne napraviv se javiv vo remedika kaj sestrata od petanovski i ona mi rece ako treba ne e problem no sekako vo vtornik sum kaj nego na kontrola pa ce vidime sto ce rece, sestrata mi rece za 3 dena ne igra uloga.koga bev kaj petanovski pred 11 dena na kontrola albuminite mi bea 25 mi rece da gi povtorim istite i na kontrola so rezultatite.sega se 24.ce pisem sto ce mi rece petanovski vo vtornik

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
5.7.2015 22:14:10   
Azzura
Еве ме и мене, девојки. Ве читам денеска и гледам дека се прават некои испитувања за отоците...јас имам благи отоци на нозете, но и дланките, дури и зглобовите на дланките ме болат. Притисокот ми е добар, исто така. Имам проблем со грбот, едноставно ми тежи стомакот и ми прави проблем на рбетот и затоа не можам долго да шетам или стојам на нозе...и во спиење ми смета болката, се вртам со болки. А да кажам и дека бебево рипа како откачено, имам чувство дека ќе ми излезе од папокот...Инаку, сега сум 31+5 и се занимавам со д-димери. На 10-15 дена испитувам крв + хемостаза и ставам клексани.
Felly RR, сакав да те прашам зошто ја прими инекцијата за зреење на плуќата. Мене матичниот ми предложи да ја примам наводно да сме спремни за предвремено породување, иако нема некои индиции. Кога отидов на клиника кај д-р Тофоски кој треба да ме породи, ме виде на ехо и рече дека апсолутно нема потреба од инекцијата, и еве остана на тоа. Бев и кај мојата поранешна докторка, која исто така рече дека нема потреба.
Утре пак крв за д-димери, а во среда брисеви...уморна сум веќе да ви кажам user posted image

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
6.7.2015 0:09:11   
lukajana RR
Gina што направи на Гак, има ли нешто ново?user posted image

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 6.7.2015 0:10:15 >


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Azzura)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
8.7.2015 17:53:34   
Dothy
Zenski Ima li nekoj predhodno iskustvo so indukcija bez prirodni bolki? Jas prvite dve si gi rodiv koga na niv I'm dojde keifot a utre treba da odam I neznam moze Dr kje me ostavi I nekako panika me fakja..cel den lezam I na toa mislam. Drugo e koga kje te fatat bolkite I sakash-nesakash Mora da odis a vaka nekako panika me fakja..ako imate iskustvo Ve molam pishete

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
8.7.2015 18:23:26   
lukajana RR
Dothy еве TEMA за породување со индукција,неодамна имаме дискутиран на таа тема ,таму го има и моето искуство а и на многу други рингерајки,се надевам ќе ти биде од помош

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 8.7.2015 18:27:56 >


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Dothy)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
8.7.2015 19:53:56   
Azzura
Devojki, vcera bev na eho kaj maticen i spored merkite bebeto docni 3 dena, no ok...ona sto me isplasi e dolzinata na butnata koska FL koja e ednakva za 30 nedela, a jas sum 32. Sabajle go prasav doktorot i rece ne se zamaraj, se e dobro....epten se plasam sega da ne e bebeto so dawn sindrom :( ima nekoj iskustvo so ovie merki?

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
9.7.2015 0:06:30   
Melanija RR
Azzura FL - должина на `рбетот , тоа колку знам нема врзаност со Даунов синдром.Ајде прашај пак доктор за која мерка се работи,но штом ти рекле ок незнам зошто тоа ти дошло на памет
Скратениците ги има во темата ТУКА а повеќе за 32 недела од бременоста ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Azzura)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
9.7.2015 0:56:17   
nadez vera ljubov
azzura da odis na drug lekar ce ti dade drugi merki ,zavisi od kade do kade merel.jas bev vo petokot kaj maticniot mi dade merki i me vodi od posledna menstruacija a bebusot mi rece 2100 g ,a vo vtornikot bev kaj petanovski vo remedika toj me vodi od trasfr toest edna nedela pokasno od maticniot i mi dade drugi merki a bebeto 2023g i edniot i drugiot vikaa si odgovara za nedelite a me vodat so nedela razlika.i za toa da primam albumini to mi rec maticniot petanovski ne mi rece nisto mi rece ce vidime na naredna kontrola po 2 nedeli,a za pritsokot da si meram 3 pati na den i metildopa obavezno

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
9.7.2015 11:45:53   
vanessa30
Azzura, prvo da ti kazam i kaj mene e isto toa znaci deka podocna si zabremenila. I kaj mene dimenzijata na Femurnata koska e pomala na primer od dimenzijata na Glavata. Taka da ako ehoto poka\uva deka spored dimenzija na glava bebeto e 33 nedela, a sprema butnata koska 31 nedela, nemas nisto za panicenje. Spored dolzinata na koskata na rakata moze da e 32 nedela. Najcesto maskite deca imaat pogolemi glavi ( ova mi e od ginekologot, ona sekogas mi objasniva za da nemam vakvi sekiracii kako tebe). Znaci spored posledna menstruacija ti si racunas deka si 33 nedela, a vsusnost si 32 nedela po dimenzii na bebeto.
Voedno site bebinja ne se ragaat so ista dolzina razliki ima +- od nekolku santimetri, moze samo mesto 49 da bide dolgo 48 koga ke go rodis. Ako napreduva vo tezina kako sto treba ic ne se sekiraj, ako protokot na krv e dobar niz papocna i srcevata akcija, +- nekoj mm na butna koska ne ti menuva mnogu.

Pozdrav

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
9.7.2015 11:48:52   
vanessa30
Azzura FL - должина на `рбетот , тоа колку знам нема врзаност со Даунов синдром


Znaci daunoviot sindrm e spored dimenzija na vratnoto zadebeluvanje (nuhalna transulencija), nema vrska so r'betot.
I toa se gleda uste vo 12 nedela.

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
9.7.2015 13:42:22   
Azzura
Вака, бев денеска кај мојата поранешна докторка која работи приватно, но е супер и има добра апаратура. Бебето е добричко, меревме по трипати и сите мерки се понапред една недела. Ми олесна многу, бидејќи кога и кажав дека според последното мерење на Бутната Коска (Femur Length) касни две недели, и она се загрижи бидејќи јас не направив амниоцинтеза. Но, еве бебуш е супер и одиме даље. За матичниот можам да го оправдам со тоа што апаратот му е стар 2D, а и некако не се замараше овојпат со должината на бутната коска, повеќе се насочи кон главчето.
Е сега, морам да ве поправам, Melanija RR, Femur Length e должина на Бутна Коска, не е на `рбет, и ве молам поправете тоа во значењето на мерките во соодветната тема. Може да се провери секаде по интернет дека станува збор за бутна коска, чиј развој во текот на бременоста е мнооогу важен. Ако успори растот на оваа бутна коска, значи дека бебето не добива доволно крв, и дека имаме проблем со постелката, нооо исто така децата со даунов синдром имаат помала бутна коска, исто и деца со џуџест раст. Ако бебето не напредува во развојот на коските, исто како и во тежината, се индуцира пораѓај и тоа е тоа. Значи должината на бутната коска е индикатор дека бебето добро се развива, поточно пропорционално. Инаку, тука секако влегува и генетиката, некои бебиња се раѓаат поситни ако родителите се со помала градба. Во секој случај, ви благодарам на утешните зборови, ве гушкам и чувајте се на жештинава... user posted image

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
10.7.2015 22:37:46   
Melanija RR
Azzura ќе исправам и напишам сепак точно во оригиналuser posted image Таму копирав мерки за 32 недела

Оправдание бидејќи е старо ехо не е оправдание,мојата матична цела бременост ја водеше сп 2Д ехо и гледаше точно се и така и беше.Ако недајбоже е Даунов тоа ќе се види во растот уште пред 20недела.

Мило ми е што се е во ред user posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 10.7.2015 22:44:50 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Azzura)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
13.7.2015 10:07:34   
blue_blue
Што направи gina, се породи ли, има ли некој инфо? Ја снема женава скроз во последниве две недели...

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
14.7.2015 19:32:11   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Azzura

Felly RR, сакав да те прашам зошто ја прими инекцијата за зреење на плуќата. Мене матичниот ми предложи да ја примам наводно да сме спремни за предвремено породување, иако нема некои индиции. Кога отидов на клиника кај д-р Тофоски кој треба да ме породи, ме виде на ехо и рече дека апсолутно нема потреба од инекцијата, и еве остана на тоа. Бев и кај мојата поранешна докторка, која исто така рече дека нема потреба.



Azzura, не сум ти пишала, ама јас и втора доза за зреење примив - минатата недела и 3 дена на болница поминав. Во вторникот ноќта добив контракции - прво како менструални болки почнаа, слаби, ама постојани. Прво не бев сигурна што е, ама кога веќе поминаа неколку саати и болките не се губеа, го разбудив мм, и заминавме на болница. ЦТГ-то покажуваше контракции и тоа на неколку минути, па ме задржаа, ми ставија токолиза и д-р предложи уште една доза за зреење. Јас прво се двоумев за нив, зошто првиот пат од тие инекции бебето беше послабо активно неколку дена, јас имав слаба главобока, имав како жештина некоја во образите, и ај се договоривме да почекаме за нив, ама пошто и по 3 саати од токолизата уште имав контракции на д-р не му се ризикуваше и почнавме пак со зреење.
Др ден ми се намалија контракциите, ама ме задржаа три дена за да ме следат, ЦТГ по 3-4 пати во денот и антибиотик зошто според испитувањата најверојатно уринарна инфекција беше причина за контакциите.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Azzura)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
15.7.2015 17:15:56   
Dothy
Zenski da Ve Pozdravam, neznam slobodno trgnete me od spisokot da napravime mesto za drugi ringerajki, jas se poroduvanja na 09.07 super pominav, se citame vo dtugite temi. Pozz

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
15.7.2015 17:39:43   
lukajana RR
Cestitkite za Dothy se Tyka

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Dothy)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
15.7.2015 22:06:47   
Azzura
Felly RR, мене ме исплаши матичниот доктор кога ми предложи да ја примам инекцијата за зреење, бидејќи знам дека откако се прими, по 2-3 недели жениве добивале контракции и или се раѓа бебето или, вака како тебе, ги хоспитализираат. Во глобала, нема веќе од што да се плашиш, зашто си ги примила двете дози и бебуш ако се роди пред време ќе си биде добричко. Сепак, не се нервирај, мирувај за да пробаш да издржиш уште некоја недела, барем полни 35. Радувај се, ќе имаш бебе user posted image

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
16.7.2015 10:33:25   
Felly RR
Се трудам и јас да бидам опуштена, веќе сум 33+1, бебето треба да е околу 2 кг според ехото, ете ги примив и инекциите за зреење, друга добра работа е што грлото на матката е вложиво за прст (д-рката вели дека со таа дијагноза може и до крај на бременоост да се тера) и должината беше добра пред една недела кога меревме, единствено што тој фанелинг си стои цело време.
Ама пусти страв, user posted image сношти ете пак ме фати паника, имав пак такви менструални болки, само послаби од претходниот пат, и не постојани. Пак заминавме на болница, ми направија ЦТГ, и на ехо ме виде д-р и вагинално, и рече дека нема место за паника, тоа биле подготвителни болки, и само ми ставија инекција, рече утрогестанот да ги зголемам на 3 и ме пуштија.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Azzura)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
16.7.2015 10:47:58   
LoveableMe RR
Feli, зголеми ја ако треба и повеќе дозата магнезиум и нека ти стават прогестерон инекција, ете Хопефул ќе ти пише, таа примаше прогестерон инекции до крај мислам, ајде уште некоја недела да истуркашuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
16.7.2015 12:35:53   
Hopeful RR
Баш сакав да пишам - Felly RR, прогестерон примав скроз до крај, можеби една недела пред породување ја примив последната инекција, а пиев магнезиум 2х250 од Natural Wealth. Тие се со продолжено дејство, за разлика од Директот, кои веднаш се ресорбираат, мислам. Издржав до полни 37 недели, и не се отворив, туку едната постелка почна да се калцифицира, старееше. Одмарај, пиј Б комплекс и мисли позитивно! И кажи му на бебето да почека уште малце, да не излегува на топлово user posted image

Инаку Azzura, јас примив три дози инекции за зреење, и искрено не се сеќавам колку време пред самото породување, но контракции немав, а мислам дека и не мора да значи 2-3, и дека тоа е само за добро.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
16.7.2015 16:32:44   
gina
vanessa30 se doime samo prvite dva dena mu davaa dohrana ma pravime masazi stavame i toplo i od Espumissan kapkite mu davam ama ne mu pomognaa malu mu davam hipp cajce od komoraca ma pedijatarot mi rece ne neznam kako da mu pomognam na moeto malecko samo place
moize da go premestite na druga tema

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
16.7.2015 23:24:19   
lukajana RR
Cestitkite za Gina se Tuka
Del od postovite sto se odnesuvaat na Grcevi kaj bebeto - koliki ke gi prefrlam Tuka

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
19.7.2015 23:18:17   
Azzura
Devojki, imam cudni bolki vo dolniot del od stomakot, kombinacija na menstrualni i kako da mi se shirat ligamentite, a imam i blaga bolka vo kichma :( se napiv magnezium i mi se smiri...mozno e da se rodi beba porano?! Sega sum 33 nedela...

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
20.7.2015 0:15:54   
lukajana RR
Можно е да се лажни контракции ако се смирува кога ке легнеш зашто телото на тој начин се спрема за породување.
Ако не те смирува кога ке легнеш и ако зачестат оди на лекар да видат на цтг дали имаш контракции и не паничи сега има начини како да се спречи предвремено породување а и да дојде до тоа медицината е напредна ,за се има решение

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Azzura)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
20.7.2015 13:04:12   
Felly RR
Azurra, се смирија ли болките? Како си денес?
И да се вистински контракции, не мора да значи дека пред време ќе се породиш. Еве кај мене речиси 2 недели поминаа одкако ми се јавија контракции, па сега е релативно ок. Само ако сетиш дека не се губат болките, ако се постојани, оди одма на лекар за да може навреме да се реагира.
Мене првиот пат ми се јавија контракции вторникот наспроти средата, ноќта. Тогаш и лежев на болница, и наредната недела, во средата пак ми се јавија болки, ама послаби, па само ми ставија инекција и ме пуштија дома. И сега пак некако ме фаќа паника, за два дена е среда, па пак да не ми се повториuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?