|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
17.6.2015 21:49:00   
Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko
Матичната и закажа кај лекарот што знаеја дека нема да ја врати (преку мој термин) за преглед прво. На преглед му ја објаснила на лекарот што и е маката и потоа одеше на неколку прегледи и ЦТГ на ГАК. Се породи без проблем со таквата постапка.
Ти можеш исто да закажеш преку матичниот кај некој лекар што заедно со матичниот ќе го изберете сигурно тој/таа подобро зане од нас кај кого да одиш. На преглед со лекарот може да се договориш за миомите и да завршиш работа.


И јас мислам дека вака е исправно,но матичните се чудни.Кога има основи тие сами треба тоа да го направат.
Gina Некој да губиш време,уште утре кај матичниот.Миомите се и внатре во матката?Ако е така тоа е причина и за царски за да те исчистат,

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
17.6.2015 23:22:17   
gina
da miomite mi se na sidot od matkata no kako sto rastese plodot tie ne se gleda i bea 2 vcera mu rekov da mi zakaze termin mi rece ce te zakazam koga ce bides 38 nedela demek imalo termini slobodni ako ne me zafrkne nesto

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
18.6.2015 10:58:42   
Kvisko
Gina с одијагноза високо ризична бременост секако можеш да одиш на пороѓај на ГАК. Само ама оди свикај му се на матичниот да ти закаже преглед на ГАК ти следува и тоа и тоа кај лекарите што се на оддел патолошка бременост п со нив ќе се договараш. Ех некогаш се матичните за ќотек.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
18.6.2015 15:06:31   
gina
e toa e jas da mu kazam sto treba kako nie da znajme tie sami toa treba da go pravat bez nie da barame da ne pratat nekade
preku nekoi drugi ce baram za na Gak ako uspeam

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
18.6.2015 22:24:28   
Melanija RR
Каква 38 недела?Кажи му дека имаш потреба и сакаш за некој ден да ти закаже,нормално е во 37 недела да се оди на ЦТГ

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
19.6.2015 0:14:18   
Roberta r
zdravo ringerajki da pisam jas morav da se porodam pred edna nedela (36) odednas vo 35 nedela mi se kaci pritisokot duri do 180/110 i nikako ne mozea da go simnat pod 150 pa moraa da me porodat.inaku se bese vo red so poragajot se porodiv prirodno bebeto e super eve sega si raste doma a mojo pritisok uste e visok primam terapija pa se regulira nekako.pozdrav do site se nadevam ste dobri

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
19.6.2015 11:08:46   
LoveableMe RR
Честитките за Роберта се ТУКА.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
19.6.2015 12:32:13   
gina
citajci po net me fati strav za vo GAK od iskustva na zene sto se porodile tamu aj kazete nekoi doktori kaj kogo da baram termin user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
19.6.2015 12:34:55   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: gina

citajci po net me fati strav za vo GAK od iskustva na zene sto se porodile tamu aj kazete nekoi doktori kaj kogo da baram termin user posted image


gina, јас од повеќето другарки/пријателки имам слушано позитивни искуства на ГАК, кај повеќе доктори, а слушам и доста позитивни мислења за ЧАИР, само таму не знам дали можеш да се породиш?

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
19.6.2015 13:00:27   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: gina

citajci po net me fati strav za vo GAK od iskustva na zene sto se porodile tamu aj kazete nekoi doktori kaj kogo da baram termin user posted image



Gina, te citav koga mozam i znam deka si pri kraj i normalno e da imas strav, ama za tvoeto dobro opusti se malku.
Veruvaj mi, podobro kje pomines taka.

Inaku, eve jas svezo porodena na Gak, demek barav doktorka i imav edna v predvid, otidov na prvoto ctg, ja prasav fino da mi ja vodi bremenosta, taa se soglasi, trebase vo nedela da ze vidam so nejze da me pregleda, da se dogovorime okolu poragjajot, megutoa vo sabota otidov na klinika, vekje bev 8-9 prsti otvorena, ni doktorka ni nisto.
Gospod da i dade se najubavo na edna akuserka Vesna, taa me porodi, mi se najde, me ohrabri.

Ako si rizicna bremenost nema da mozes vo Cair, gi preprakaat na Gak. Takov bese slucaj so mojata cimerka.

Drugo, sto tolku se zamaras okolu gak. Ti imas pravo da se porodis kade sakas, tokmu taka mene mi kazaa na gak. Zemi upat od maticniot uste sega i kje ti trae mesec dena. So lesno. Ajde, krajot e blisku, opusti se sega barem.




_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
19.6.2015 17:00:11   
gina
user posted image of sto bi pravela bez vas ja fala sto me ohrabruvate i mi davate podrska vaka se opistam malku , zatoa i mozebi mi lupa srcevo ko ludo samo tamu mi e pametot edinsteveno sto se plasam dali ce pojdam na vreme posto ne sum od Skopje user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
22.6.2015 10:57:26   
Felly RR
Гина, што направи со матичната, закажа ли за на ГАК? Јас денес се изнервира со мојата матична. Уште во четвртокот имав закажано за денес, и кога си појдов во мојот термин, гледам во чекална 9 жени. И се изнервирав, дома ме праќа да лежам, ми дава боледување, а таму кога и да појдам треба да чекам 2 саати, немаше дури ни место да се седне во чекалнатаuser posted image И кога ја прашав сестрата дали сите имаат закажано, ми рече дека две што биле пред мене, уште не се влезени а другите 7 се договориле со докторката.user posted image
Си заминав и сега еве ја чекам сестрата да се јави кога ќе се намали гужвата, да појдам пак. user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
22.6.2015 12:32:15   
Melanija RR
Леле Felly RR безобразни, па тогаш нека те известуваат кога да отидеш и влезеш.Да помине добро контролата user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
23.6.2015 13:16:04   
vanessa30
Здраво женски, незнаев каде да го ставам постов па си реков ај тука,но можеби ке треба и нова тема да отвориме под наслов ЖАЛБИ И ПОФАЛБИ НА НАШИОВ ЗДРАВСТВЕН СИСТЕМ.
А и, уште од одма да ви Се извинам за постов бидејќи ќе биде долг.
Еве вечера ми прекипе ми идеше да мавам некој со стап, ама хормониве што вријата во мене само ме тераа на user posted image .

Значи пред некоја недела (бидејки тогаш влегов во 28-ма), а сум Рх- добив приоритетен упат од мат гинек за 8-ми септември на трансфузиологија да направам Cooms - тест и да примам Иммуно ро инекција (Рогам или како и да се вика во зависност од производителот). Одам таму околу 9 ч гузва невидена еден куп старци во едно тесно чекалниче, без вентилација, времето жешко пекол, значи не се дише. Сетрата на шалтер ми вика дека сум со приоритетен упат, да почекам ако не дојде некој на закажан термин јас да влезам. И така јас си чекам едно 2 часа, брзина на преглед 1 пациент на 30 мин, и сите дошле на закажан преглед. Си викам ови стариве кој со мака, ама кој си дошол да си направи муабет со докторов. Мислам таму внатре нема никаква апаратура, освен анамнеза ништо друго не прави докторов, а прегледов по 30 мин, и така јас си чекам, па и ми се слоши бидејки како што кажав ние трудниците осетливи на миризба, а вентилација нема. Докторов само си излегува и си чита од списочево и си влегува, на крај ми прекипе и му викам дали може да ме прими бидејки веке два часа чекам, а он ми вика оди во следнава ординација кај колегата. Одам јас таму исто гужва пред врата, и пробувам да влезам кога една старка ми се испречи пред врата и почна да ми вика, дека неможело да влезам, дека она чекала имала закажано и на друго место ке пропуштела термин итн итн. И на крај останав да чекам уште едно пола час за на крај да се испостави дека докторов од вторава ординација преку сестринската соба си здувнал и никој нема таму, за џабе си чекаме. И после уште едно пола саат ме прими овој докторов од првава ординација, и после се останато по шалтери за плаќање, зимање крв заврши за 20 мин. Во 14 часот одам по резултати и право кај матичнава да ми аплицираат Иммуно Рхо инекцијата која приватно си ја купив од аптека околу 2900 ден.
Е ама сега за заебанцијата да биде поголема, за да рефундирам пари од ФЗО, освен фискалната и сметкопотврда од аптеката кај што сум ја купила инекцијата и потврда од кај матич гинек дека ми е аплицирана(вака беше пред 4 години со мојата прва бременост), требало да одам на клиника за гинекологија и таму да ми издадела некаква потврда-извештај. И така јас закажана таму во 17 часот одам и сетрата ми вика дека докторката без резултати од трансфузиологија нема да ме прими (a резултатите ми останаа во досие кај матичната), од тука пак се вратив кај матичната по резултатите и пак на клиника. Таму 18 часот живо пиле нема, почекав едно пола саат за да ме примат, а мислев само ке ми издадат потврда, ама не морало и на ехо пак да ме прегледаат (читај меѓу редови да ти земат 150 ден партиципација), а кај матичната пред неколку дена бев на редовен преглед. Ај бидна и тоа ми издадоа извештај дека сум Рх- и дека треба во 28-ма недела да примам РХ- профилакса (што всушност јас и ја примив веќе). Така значи цел ден од 09,00 до 19,00 јас си се акав по болници.
На крај ги спремив документите и ги поднесов Во ФЗО-Скопје , за вчера да ми кажат дека извештајот од гинекологија не бил добар бидејки докторката пишала дека треба да примам “ РХ- профилакса“ а требало да стои дека треба да примам “Рх (Д) имун глобулин“. И сега треба да ја барам пак на докторката на гинекологија и нејзина добра воља со пенкало да го допише ова што го бара ФЗО, да се потпише и да удри печат. Па мајку му што може да биде Рх- профилакса освен да примам Рх (Д) имун глобулин инекција , нема што друго да ми дадат. Мислам неписмени, како ги искомплицирале и избиократизирале процедуриве што да ви кажам, само за да не ти рефундираат пари. Па прашањето ми е зошто бе секој месец да ми одбиваат од плата за здравствено осигурување кое евидентно е дека не функционира. Незнам што е следно, мислат јас на моја рака си се боцкам со инекции, можеби треба и снимка од г*зот да направам како ми ја аплицираат инекцијава, случајно да не лажам вака најубаво ке им докажам дека сум ја примила инекцијава.user posted image
А и ова чекање по болнициве со секаква раја, па мајкуму како трудници треба да имаме некаков приоритет при прегледиве, не да се мешаме по чекалните со разни луге, вируси, бактерии.... Ама не стрикно они си се држат до е-здравство, треба малку флексибилност, а на овие старциве ако не им напишеш дека трудници имаат предимство, ќе те заколат по чекалниве ако им влезеш преку ред.

Поздрав и ви препрачувам на сите идни трудници да си се набилдате со трпение и челични нерви.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
23.6.2015 17:02:45   
Melanija RR
vanessa30 да си знаеш за до крај на бременост ,трудници СЕКАДЕ имаат предност.Биди и дрска,кажи си за што си отвори врата и влези си.Недајбоже да фатиш бактерија нема да те прашам од каде ја фати.
Твојот пост го копирав во Дали сте задоволни од услугите на нашето здравство? и Рогам инјекција

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
23.6.2015 19:18:43   
gina
jas deneska bev pak na kontrola i ctg kaj maticniot i mi zakaza termin na 1 juli na Gak kaj nekoja dr. VESNA SIMONOVA ako dobro zapamtiv pa ce vidime sto ce napravam na uputot mi pisa visoko rizicna bremenost. so koagulacionen defekt i lejomiom na uterus
dali nekoj ima slusnato za ova doktorka dali e dobro ili da ne nagazam na nekoja

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
23.6.2015 20:29:36   
nadez vera ljubov

ИЗВОРНА ПОРАКА: Roberta r

zdravo ringerajki da pisam jas morav da se porodam pred edna nedela (36) odednas vo 35 nedela mi se kaci pritisokot duri do 180/110 i nikako ne mozea da go simnat pod 150 pa moraa da me porodat.inaku se bese vo red so poragajot se porodiv prirodno bebeto e super eve sega si raste doma a mojo pritisok uste e visok primam terapija pa se regulira nekako.pozdrav do site se nadevam ste dobri

te molam pisimi koja terapija ja primase pred i po poracajot za visokiot krven pritisok.jas deneska bev vo remedika kaj palanova za visokiot krven pritisok mi napravi eho rece srceto e dobro nema ostetuvanje i mi stavija na raka toa za erenje 24 casa pritisok za da ja odredi dozata na metildopa.mi rece deka se bezbedni vo bremenost i posle za vreme doenje.vvo vrska so bebeto e vo red 1650 g 30 nedela mi rece da gurame do 36 nedela pa posle moze i poroduvanje radi viskiot pritisok moze da ne dogurame do kraen termin

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
24.6.2015 14:51:10   
Melanija RR
nadez vera ljubov и Roberta r ваште постови за висок крвен притисок се префрлени во темата Крвен притисок во бременоста на некој ќе помогнете

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
24.6.2015 17:19:33   
gina
milicka30 ja nema da ne se porodi slucajno

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
25.6.2015 5:11:17   
Milicka 30
Zdravo ringejajki, se porodiv vo ponedelnikot, ni pristigna nasata princeza, pominavme dobro, sega proces na oporavuvanje od carskiot rez kaj mene pa i vertikalen i se ucime da doime...Pozdrav i so sreka na site. Ve guskam.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
25.6.2015 8:50:25   
LoveableMe RR
Честитките за Миличка30 ги упатуваме ТУКА.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
25.6.2015 12:32:45   
gina
jas rr pak vo panikauser posted image i dilema se prasuvam dali site bremenosti sto se so ivf bez razlika dali se so bliznacinja ili edno gi poroduvaat porano od terminot na pr.37,38 ,39 nedela poradi posigurnost da ne se ceka do termin ili ne mora da znaci ako se e vo red se odi na terminot
citam poveketo se porodeni porano za 2-3 nedeli sega mene me vaka strav dali ce go izvadat bebusot so vreme dali mat.ce reagira navreme dali ce vidi ili neznam sto koga bev na kontrola mi rece ok e rano e ama jas cela vo prasalnici
bas edna sto pravese ivf so mene se bevme isto i terminot ist vcera e porodija poradi ova sum zagrizena user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
25.6.2015 13:03:29   
vanessa30
Gina ne se panici, koga saka ke izleze. Moze da si ceka do kraj na termionot, ako nosis i masko moze i terminot da go precekoris (najcesto vikaat deka maskite pomrzlivi se i podocna izleguvaat).
Fino mu e vo meseto na mama, si spie si jadi, toplicko ugodno, zosto da izleguva poranouser posted image user posted image .

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
25.6.2015 13:39:21   
Felly RR
Гина, и јас ќе ти речам да не се грижиш премногу, секоја бременост е индивидуална, не споредувај со други. ДУри и да се породуваш со закажан царски, лекарите ќе проценат најдобро кога е вистинско време, не значи дека мора да е 2,3 недели пред термин. Ако на бебто му е добро во мешето, нема потреба зошто да се брза со породувањето. Лекарите знаат да проценат, и може во случај ако бебето не се развива доволно, ако има проблем со плодовата вода... т.е. ако лекарите проценат дека ќе му биде подобро на бебето надвор од мешето на мама, па тогаш да се побрза. Не се секирај, еве нели на 1ви си и СК на контрола, па ќе видиш што ќе ти каже и таа докторка.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
25.6.2015 15:14:35   
gina
fala sto me tesite user posted image znam deka sekoja e razlicna ama aj kako da se opustam da odvaj cekam Skopje da pojdam si vikam ako ne me zadrzat tamu ne deka ne mu veruvam na mojot mat. ama dali ce proceni dali ce mu bide podobro nadvor user posted image
devojki ne mi zameruvajte sto sum dosadna ama samo so vas mozam da spodelam kako se custvuvamuser posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?