|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
7.6.2015 23:26:12   
tea 88
Devojki se porodiv pred deset dena, bliznacinjata se super si napreduvaat uste se na klinika Sk ama za brzo ke si gi zemime se nadevam.
Inaku makite mi prodolzija i po poroduvanjeto. Nakratko ke vi.pisam se kako bese.
2 ned pred poroduvanje mi se pokaci pritisokot i dobro sto sama zabelezav zasto na site rutinski kontroli mi bese super i isto i toj den vo Plodnost koga bev mi bese 130/90. I vecerta slucajno rekov aj da meram i 160/100. Vednas na bolnica metildopa i nekako se stabilizira. Po deset dena na kontrola dr mi vika plodovata voda e reducirana, i dijastolata kaj ednoto bebe ne e dobra i treba da se vadat nadvor pobrzo a toa bilo narednite denovi sto znacese pred 9 mes. Istiot den nervozi vrski fativmr za sk na klinika i uste vecerta zaminavme i tamu istoto mi go rekoa i naredniot den me napravija carski. Dobro pominav so ogled na toa sto eden cas pred carskiot jadev (normalno pred ctg), koga odednas dojde dr i vika spremajte ja za carski denes ke ja pravime. Jas mu kazav deka sum jadena i toj vika nema vrska ,ako. Malku sum povratila za vreme na carskiot i zatoa narednite denovi imav poteskotii so disejneto pa eden den bev na kislorod, pa se iscisti plu kata vo red si bese posle i disenjeto. Me pustija doma a niv gi zadrzaa. Bitno dobri bea. Primiv doma uste 4 kleksani neli preventivno gi davale posle carski i napraviv kontrola i mi pisaa uste 5 kleksani. A vo bremenost gi kontrolirav dimerite i bea super a sega po bremenost malku nad granica.

E sega pocna pritisokot skros da zbesnuva. Uste Sk po carskiot mi ja zgolemija metildopata na 4×2 i pak imav oscilacii. Moze da bide 150/100 a za pola cas 130/90 i taka cel den varira. Isto i ovde bev na kardiolog mi ja namali na 4×1 i pak istiot pritisok mi e. Mnogu se plasam sto ne go sekavam voopsto koga e pokacen i ako prodolzi vaka nema da mozam da gi dojam bebinata.

Jas se somnevam deka porano go imam dobieno vo bremenosta uste 7 mes koga pocnaa da zaostanuvaat so razvoj bebinata samo ne go sekavav a go merev samo na kontrola i tpgas dobar bese sto ne znacese deka i po eden cas e istiot so ogled na oscilaciite sto mi gi pravi.

Sega se mislam da otidam Filip ftori kaj nekoj dobar kardiolog da se sredi nekako so terapija.

Za dolzinata na grloto na matkata moze da se zgolemi so strogo lezenje mene toa mi se sluci.
Istoto.e i so funelingot. Toa e ustvari otvoranje odvnatre, forma na matkata. Prvo e mislam t, y, u i v. Jas imav celo vreme funelling skros do konecot od serklazot i lezev so podignat zadnik i na krajot funeingot se povlece i bev skros zatvorena od vnatre i se prodolzi grloto za 1cm. Vo 25 ned mi bese samo 5mm a od 30 ned 1.5 mm.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
8.6.2015 2:03:00   
gina
tea neka ti se zivi i zdravi bliznacinjata golemi da rastatuser posted image user posted image user posted image cestitki

super sto se se zavrsilo dobro i navreme i sto sega ste dobri ne se sekiraj ce ti se sredi i pritisokot ako treba ce im davas vestacko mleko sto ce pravis toa sto mora morauser posted image


i jas nekako se zagriziv dali ce me pratat navreme Skopje i grloto na matkata mi e skroz zatvoreno na poslednava kontrola mi bese 48mm mat. mi rece kaj tebe so klesti otvoranjeuser posted image
inaku sum 35nedela
vo koja nedela se porodi tea

< Поракaта ја уредил gina -- 8.6.2015 2:07:13 >

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
8.6.2015 9:48:40   
LoveableMe RR
Честитките за теа88, ги пишуваме ТУКА.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Трудници во третото тромесечје IV- од 27....
9.6.2015 11:29:47   
mamita83
Tea 88 доколку сакаш да отидеш на преглед кај кардиолог, ти препорачувам да идеш во Атик Кор - Др. Јосифовски мислам се презиваше кај Грчка амбасада. Мајка ми имаше проблеми со притисокот и само таму и одредија соодветна терапија. Беше и во Филип 2 и на клиника и дури откако отиде во Атик Кор терапијата даде резултати.

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
11.6.2015 14:07:32   
LoveableMe RR
Бeтани одамна ја нема, да не се спрема за породување или веќе се породила?user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 12.6.2015 22:17:08 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот mamita83)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
12.6.2015 13:54:48   
Azzura
Devojki, da prasam dali nekoja imala visok CRP vo bremenosta? Se ispituva preku krv. Kolku sto citav visok CRP e protein koj se laci vo crniot drob koga vo naset_o telo ima nekoja infekcija (bakteriska ili virusna). E sega, jas sosema slucajno koga vo pred edna nedela pregledav krv im rekov da mi ispitaat i CRP, i ispadna navistina visoka vrednost sto ukazuva na infekcija. Maticniot mi kaza deka visok CRP moze da predizvika predvremeno poragjanje i dobro sto sum go ispitala, a moze da se prefrli i na bebeto, pa posle toa vo bolnica da go zadrzat i lecat so antibiotici...Mi dade da pijam 10 dena antibiotik Pancef, i ke vidime za deset_ dena kako ke bide. Sakav da prasam dali nekoja od vas imala takvo iskustvo vo bremenosta?

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 12.6.2015 22:16:04 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
12.6.2015 14:31:24   
lukajana RR
А не го праша докторот зошто за нешто така битно не праќаат да се испита туку треба се сам да си бараш?
Јас не сум испитувала такво нешто ,никогаш не ми спомнале сигурно не им е по протоколuser posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 12.6.2015 22:15:17 >


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Azzura)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
12.6.2015 15:40:16   
gina
lele devojki edna nedela nemozev da se prijavam na ringeraja i me fati panika koj ce mi dava soveti ama ete konecno uspeav

a ova se ispituva so obicna krvna slika i od kade ce znaes pa sam da si pobaras ili kade se ispituva


mat. pred nekolku dena mi zede bris dva i sega ce gi cekam rez. pa na kontrola mi rece i za na eho se nadevam ce prati celo vrema za navreme da me prati Skopje samo tamu mi e pametot

drugite kako ste do kaj ste


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 12.6.2015 22:13:20 >

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
12.6.2015 16:27:07   
Felly RR
Мене матичната ме прати да испитам ЦРП во првата бременост, бидејќи имав константно високи леукоцити, а инаку ако нема некои знаци кои укажуваат на инфекција мислам дека не праќаат за ова испитување.
Азура, што те натера тебе да испитуваш ЦРП, се соменваше нешто, или...? Во секој случај со антибиотикот би требало да се среди.
Гина, ти до која недела стигна? Се ближи веќе времето да се гушкаате со бебуш, така?

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 12.6.2015 22:12:28 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
12.6.2015 21:21:18   
tea 88
Gina sent porodiv tocno 36 Ned.
Mamita 83 fala za informacijata I jas imam slusnato pozitivni iskustva za Atik Kor. Ne znam sto da pravam. od Edna strana imam mleko ama od drugs pritisokot nikako da se normalizira I pokraj metildopata mi e visok. A opasna rabota e , treba da bide ponizok.
Jas redovno ispituvav crp poradi serklazot. Dr na toj nacin znaese dali imam nekakva infekcija vo organizmot. Malku pokacen bil vo red vo bremenost no ako bil mnogu togas imalo infekcija.

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 12.6.2015 22:11:47 >

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
13.6.2015 10:43:39   
gina
Felly jas misla po moe deka sum 36 nedela mi pomesa dr. otprvin se sovpagjav so nivnite presmetki i posle se se ispomesa mat. mi kaza edna nedela plus vo sistina edna nedela minus sto znaci tuka sum 35 -36 bas narednava nedela sum na kontola so rezultatite od brisevi i od hemostaza i D-dimeri pa tocno da mi kaze koja sum
se nadevam ce mi gi prekinat inekcite i noze i race mi se modri nema poveke mesto kaj da se bocnam od oktomvri mesec a prethodno so ivf cela sum so dupkiuser posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
13.6.2015 13:55:16   
Azzura
Lukajna rr, ne znam dali im e protokol na doktorite da ispituvame crp, no jas se setiv bas koga bev vo labaratorija. CRP se ispituva od prst, kaj decata koga se bolni i taka pedijatrite odreduvaat dali e virus ili bakterija vo zavisnost od vrednosta na crp. Ova go znam od vnuk mi koj bese stalno bolezliv kako mal. E sega, vo 16 nedela bev mnogu bolna, i posle toa bolesta mi se prefrli na uvoto i sinusot, i mi se zatnaa. Usniot lekar mi objasni deka lekovite sto treba da gi pijam se stetni, pa ostavivme da sredime posle porogjaj. I taka, jas si ziveam so zatnato uvo....toa me natera da vidam da proveram crp, no i postojano visokite leukociti. Od taa teska nastinka, se do deneska mene leukocitite mi se 11. A treba max 10. ...se nadevam deka antibiotikot ke go namali crp-to i ke bide se vo red. user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
13.6.2015 14:16:00   
lukajana RR
Ајде сигурно ке биде во ред сите работи ке се средат после пораѓајот,сега бебето е најбитно,муабетот ми беше дека не тераат да правиме безвезни испитувања а за битните работи треба сами да си бараме упати

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Azzura)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
13.6.2015 15:55:39   
nadez vera ljubov
bev do kaj ginekologot maticen pred edna nedela so rezultatot od hemostaza i d- dimeri rezultatot vo red me gledase i na eho po moe baranje .mu zdosadiv. se vo red mi rece bebuskata 1450 g .pa neli e golemo za ovaa nedela 28.ne mi rece nisto za kilazata na bebeto.mi dade i edna slika so licenceto na bebeto buce so obravcinja .da vidime uste so visokiov pritisok da se sredi sto ce mi rece kardiologot

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
13.6.2015 22:11:55   
sandica
epa zenski eve stignavme do 35+5 i uste maka macime so hemoglobinot koj e mnogu nizok a treba da odam na carski, mnogu se niski i proteinite i duri veke vo urina mi se pojavija acetoni!! znaci za toa dali i kolku jadam....ne stanuva zbor posto sum +15 kg a i na toa koga ke se dodadat od prvata bremenost jas sum stvarno user posted image !! a izgleda kako da se pregladnuvam!! pocnaa otoci a za kiselinite.... da ne zboram, a gi imam od zacnuvanje znaci!! uf i na kraj TOPLOVOOOOOO!! kako izdrzuvate???

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
13.6.2015 23:48:10   
mamicka21
Sandica и јас имам проблем со хемоглобинот,последно ми беше 8.9 многу низок.Нема нешто што не пиев од апчиња и јадев се што ке ми каже докторот ама нема никакво подобрување.Сега пијам хеферол по 2 на ден заедно со ц витамин и во понеделник со цтг ке правиме пак крвна слика.Ако не е подобрена ке морам да примам крв на пораѓајот па го спремав таткоми(крводарител)како утеха да е од мој човек.Иначе сум 37.3 денеска и сум многу исплашена за породувањето user posted image

(Одговор на членот sandica)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
15.6.2015 11:41:32   
vanessa30
Mamicka i jas i so prvata i eve so vtorava bremenost maka macam so zelezovo. I samo tothemata mu e efikasna. So prvata bremenost posledniot mesec po preporaka na ginekologot piev po dve ampulu nautro i navecer.
Probaj so tothema-ta mislam deka e poefikasna eve jas za eden mesec uspeav serumskoto zelezo da go kacam od 4.8 na 12.5 samo so 20ampuli tothema. Gi rastvarav vo malku voda so isceden limon i taka gi piev. A posle toa uste edna casa sok sto sodrzi vitamin C ili raka jagodi ili nekoe ovosje sto sodrzi vit c.

A i moj sovet isfrli koristewe na kafe ja oteznuva apsorbcijata na zelezoto, mesto kafe pi po edna solja kakao, i 2 saati pred i po pienje na tothema ne konzumiraj mlecni proizvodi. Bidejki Ca sprecuva apsorbcija na Fe.

< Поракaта ја уредил vanessa30 -- 15.6.2015 11:49:13 >

(Одговор на членот mamicka21)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
15.6.2015 19:09:46   
aloevera
Женски како сте, како се справувате со жешково време? Ние сме 33 недела, малечкава клоца ненормално user posted image . Сакав да ве прашам дали сте правеле тест за сида и хепатитс, матичнава ми вика дека за породување ќе ми барале тие тестови, а по жештиниве ич не ми се оди по болници?

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
15.6.2015 21:31:40   
kapina
Jas tothemata odma ja frliv nemozev ic da ja podnesuvam pogadno nesto nemam probano a zelezoto go srediv so heferol i seme od kopriva i cist domasen med nasabajle na gladno i eve veke 5 god nemam problem so nego a bese 3,5samo za heferolot prasaj dali smees da go pies oti si bremena jas togas ne bev koga go piev a za medot i semeto znam oti mozes da go koristes i limon mozes da si kapnes malku vo lazickata

(Одговор на членот aloevera)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
15.6.2015 22:13:47   
Melanija RR
user posted image пробувајте терапии хемоглобинот многу паѓа на крај на бременост а е многу важен за породување природно или царски независно. И за вас за да станете на нозе и за бебето да има подобра слика.
Многу совети има во темата Анемија за време на бременост =ТУКА прочитајте

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
16.6.2015 19:35:48   
gina
i jas denes gi zedov brisevite se ok D-dimerite i hemostaza se vo red no mora da prodolzam so Frahiparin
denes go napraviv prvoto ctg bese dobro i me gledase na eho se e dobro i sega za poroduvanje mi vika Skopje si resila pa na GAK sakam ne mi se rizikuva tuka a carski ili prirodno pa kako sto ce treba jas sakam carski za ako se moze da mi se otsranat i miomite pa vika ako se e vored moze ce te vratat ce ti recat porodisise kaj vas i mu vika sto znaci vrski trebat e pa taka kaj nas funkcionira se pa ce me prati vo 38 nedela pa ce vidime sto ce pravam


devojki i mene zelezoto mi bese 5 pa piev heferol 2x1 i mi se kaci na 15 e sega pijam 1x1 pak za edna nedela treba da proveram
a opstata mat. mi gi preporaca feroelobin(mislam tocno gi procitav od receptava) kapsuli deka od niv so sigurno se se pokaci bile negde 500-600denari ama jas ne gi zedov mi pomogna heferol

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
16.6.2015 20:57:32   
Milicka 30
Здраво девојки ,како сте?
Гина незнам дали некој би имал срце да врати трудница, најдобро појди кај некој доктор твојот матичен сигурно има контакти во Гак, за да не бидеш во неизвесност.
Јас сум 38 недела за наредната недела ми закажаа царски ,малку нервоза ме фаќа, дали се ќе биде во ред, дали ќе се снајдам... инаку за железото мене многу ми помогна семе од коприва со мед и хеферол на алкалоид во комбинација со ц витамин.
Инаку како се справувате со жешкото? Мене ми е многу мачнооо

< Поракaта ја уредил Milicka 30 -- 16.6.2015 20:59:28 >

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
17.6.2015 9:38:53   
LoveableMe RR
Milicka30 и gina, со лесно, наскоро ве очекуваме во темите за честитки.user posted image user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
17.6.2015 9:49:42   
Kvisko
Gina за на ГАК ти треба некаква си дијагноза за патолошка бременост или пак ете дека имаш миоми кои мора да се отстранат и ќе те примат. Другарки ми се породи на ГАК од друг град. Немаше некои проблеми во бременоста ама имаше пукната пелвична коска при една несреќа па тоа го искористи како изговор да се породи на ГАК. Е сега мислам дека не можеш баш така да им упаднеш (иако ако видат трудница со болки и почната да се отвора ќе те примат секако нема на улица да те остават) ако сакаш да добиеш добар третман.
Постапката отприлика одеше вака кај другарка ми. Матичната и закажа кај лекарот што знаеја дека нема да ја врати (преку мој термин) за преглед прво. На преглед му ја објаснила на лекарот што и е маката и потоа одеше на неколку прегледи и ЦТГ на ГАК. Се породи без проблем со таквата постапка.
Ти можеш исто да закажеш преку матичниот кај некој лекар што заедно со матичниот ќе го изберете сигурно тој/таа подобро зане од нас кај кого да одиш. На преглед со лекарот може да се договориш за миомите и да завршиш работа.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Трудници во третото тромесечје V- од 27. ...
17.6.2015 18:09:07   
gina
se nadevam devojki deka ce uspeam sekako se vodam so dijagnoza visoko rizicna bremenost
fali vi sto mi davate podrska mnogu sum isplasena samo tamu mi e pametot user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?