|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Железото во крвта
8.1.2010 18:09:18   
caci20
Za slabokrvnost sum ekspert so zelezo 1,8 i hemoglobin 50 sto da vi kazuvam. Mislam deka se imam probano i moze da diskutirame do besvest. Duri i transfuzija nekolku pati. Na kraj mi gi dadoa heferol apcinjata od koi go pokaciv zelezoto na 8 i hemoglobinot na 110 za mesec i pol. Ama so doza od po dve na den, plus dve folna kiselina, plus dve vitamin C. Ama posle toj mesec mi stana strasno loso i zaklucija deka sum pocnala da se trujam so zelezoto i prestanav. Sega pak po staro. Posledna stanica MANU. Ako nekoj ne e tolku slab so krvta neka proba od ovie apcinja po edno nasbajle, moze ke mu bide podobro.

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Железото во крвта
30.1.2011 15:42:54   
veckasr
na mene vcera maticniot mi gi dade heferol da gi pijam   po edno na den zaedno so vitamin c  ama neznam kolku se efikasni  prvpat ke gi pijam

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Железото во крвта
30.1.2011 16:17:32   
veckasr
inace da si kazam pravo hemoglobinot  mi bese 128 a crvenite krvni zrnca mi bea 5,1 sto znaci bea vo granici na normala no zelezoto mi bese nisko 4,6 

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Железото во крвта
30.1.2011 16:23:29   
arh_diz
vecksar jadi hrana bogata so zelezo. Ako se sekavam dobro ti se macis so zabremenuvanje , pred da zabremenam jas mene mi bese nisko zelezoto i piev Ferlatum fol ova sodrzi i folna kiselina.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Железото во крвта
31.1.2011 8:32:21   
anedespo
Можеби прво треба да се испита и крвта да се одреди кој тип на анемија имате, за да се пропише правата терапија. Не секоја анемија се лекува со железо, туку некои и со Б12 и фолна киселина (мегалобластна анемија), има и потешки типови кои се испитуваат во МАНУ и чинат 2000 денари преку електрофореза на хемоглобин. Затоа мој совет би бил прво испитајте се, да направите крвна размаска која ќе ви ја види хематолог, па после со терапии.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Железото во крвта
31.1.2011 8:41:42   
denim
Majka mi imase golem problem so anemija cel zivot. Bese na ispituvanje vo Skopje i na VMA vo Belgrad. Mislam deka se proba sto mozese i na krajot eden Dr. i preporaca sekoj den po 1 casa crveno vino. Godini nanazad nejzinata krvna slika e zadovolitelna.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Железото во крвта
31.1.2011 11:56:30   
Natuska85
Женски сакам да ве прашам дали има шанси од тоа што пијам шумливи со железо да ми се покачува притисокотuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Железото во крвта
31.1.2011 15:09:11   
mila mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85

Женски сакам да ве прашам дали има шанси од тоа што пијам шумливи со железо да ми се покачува притисокотuser posted image


Natuska jas mislam deka ako imas nedostatok na zelezo i pies tableti od zelezo, ne bi trebalo od toa da ti se javi visok krven pritisok. Treba da se vnimava da ne se predozira zelezoto, no ako imas nedostatok, togas treba da pies.


_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Железото во крвта
31.1.2011 20:28:46   
anedespo
шумливите таблети содржат натриум кој го качува притисокот

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Железото во крвта
3.3.2011 11:26:36   
veckasr
moeto zelezo e sega vo red vcera pravev kontrola i bese vo red no holesterolot mi bese malku pokacen 

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Железото во крвта
16.3.2012 10:53:09   
mammica
Jas gi pijam Tot'hema od pred tri dena i strasno mi e loso po cel den, a sto se vika tri meseci prethodno dali sum povratila 4 pati.
Vcera bev na klinika i i kazav na doktorkata, mi vika ne gi pi togas, pij Legofer po 15ml na sabajle i navecer.
Dali nekoj drug tolku loso gi podnesol , i dali i pokraj losenjeto prodolzil da gi pie?

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Железото во крвта
16.3.2012 14:48:03   
mama_sk
ИЗВОРНА ПОРАКА: veckasr

moeto zelezo e sega vo red vcera pravev kontrola i bese vo red no holesterolot mi bese malku pokacen 


veckast ne se sekiraj,site bremeni zeni imaat pokacen holesterol, normalno e toa user posted image


< Поракaта ја уредил mama_sk -- 16.3.2012 14:51:03 >

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Железото во крвта
23.11.2012 21:42:53   
Maca25
Давајте совети како да ја подобрам крвната слика? Денес правев крвна слика хемоглобинот ми е низок, ама и серумско железо ми е исто така многу ниско. Кажувајте некој делотворен природен лек?
Се изначудив кога видов дека тоа не ми е ок, јадам многу свежо овошје и зеленчук, житарки, телешко месо. Се друго ми е супер, само со железово си имам проблем. Добро CRP ми е позитивно, а и седиментација висока.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mama_sk)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Железото во крвта
23.11.2012 21:49:01   
kapina
maca zelszoto moze da ti e nisko od tiroidnata zlezda jas jadev med i seme od kopriva sto go kupuvav od zegin na sabajle na gladno jadev po 1 lazicka eden mesec piev lekovi za zelezoto heferol posle gi prekinav i posle toa edna 2 meseci jadev samo med i seme od kopriva i duri na kontrolata samiot doktor se cudese sto e toa sto e podobar lek duri i od nivnite tamu lekovi i jas mu kazav sto jadev

< Поракaта ја уредил kapina -- 23.11.2012 21:56:33 >

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Железото во крвта
23.11.2012 22:59:45   
Maca25
Фала капина за инфото, само јас мед не смеам да јадам, алергична сум на мед. Ќе ми треба мене нешто друго, без мед.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Железото во крвта
23.11.2012 23:08:02   
kapina
togas jadi splinka slezina najdobo e svinska slezina ima vo mesarite se prodava ke im kazes za sto tie samo

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 41
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?