|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Нутриционизам наспроти медицински лекови
22.10.2012 12:27:31   
Fiao
Оваа тема се вика „Семејно здравје“ ама по отворените теми ќе треба да ја прекрстиме во „Семејни болести“. Токму затоа си реков да ја отворам оваа тема каде ќе може малку повеќе да позборуваме на тема „Здравје“ и како да стигнеме до него? (мислам дека секој човек откако ќе стане родител многу повеќе обрнува внимание на оваа тема отколку претходно)
Има една стара српска изрека вели „Bolje spreciti - nego leciti“ и тргнувајќи од неа јас лично многу повеќе верувам во нутриционизмот отколку во медицинските откритија. Лично сметам дека добрата и квалитетна храна го одржува телото здраво, го штити од болести, но исто така и го лечи од многу тешки заболувања, за кои се вели дека нема лек. Кое е Вашето мислење?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Нутриционизам наспроти медицински лекови
22.10.2012 12:43:23   
dostickage
Sum za toa deka zdravata i kvalitetna hrana e osnova za dobro zdravje.
Sekogas se trudam zdravo da gotvam i redovno se informiram i baram noviteti ,zdravi recepti.
No, od druga strana pa i ne sum za i striktni zabrani za odredena hrana zasto sepak na teloto mu treba se vo umereni kolkicini.
Osven hranata smetam deka podednakvo vazna uloga ima i rekreativnoto zanimavanje so sport.
Sto povekje se sportuva toa podobro.Site znaeme deka kolku e sportuvanjeto zdravo a vo kombinacija so zdravata hrana se postignuva posakuvaniot rezultat-dobro zdravje.
I kako treto no ne i psoledno spored mene go stavam i odenjeto na more vo leto i na planina vo zima.
Mislam deka  jodot i cistiot planinski vozduh podednakvo pridonesuvaat za zdravjeto.
Ovde vklucuvam i redovno spienje , pomalku stresovi i povekje pominuvanje na kvalitetno vreme.
Ne sakam konzumiraje na suplementi(osobeno onie na "prirodna baza") zasto seto toa mi e samo biznis na farmacevtskite kompanii da si pravat pari na tugjata maka.

Seto ova zboruvam kako preporaka za zdrav covek .
Sega ako nekoj ima zdravstven problem togas konzumiranjeto na suplementi go opravduvam ama pa ne i konzumiranje se i sesto. Sepak pretpocitam deka za parite od eden suplement moze da se kupat mnogu kilogrami ovosje i zelencuk .

Klucno e da covek da e umeren i vo nisto da ne preteruva.

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Нутриционизам наспроти медицински лекови
22.10.2012 12:44:46   
sandriana RR
Избалансираната исхрана е најголема превентива од сите болести. Внимателно искомбинирани продукти, во умерени количества, што поедноставно подготвени, или свежи, без адитиви, со природни зачини- се најдобра превентива.

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Нутриционизам наспроти медицински лекови
22.10.2012 12:47:01   
rina13
ubavo e covek da vnimava sto vnesuva(ama ubavo e I da si go slusa organizmot pa sto mu dusa saka toa da si jade sekako vo umereni kolicini).Jas lichno veruvam deka zdravjeto preku usta vleguva,ama bez medicinski preparati koga se potrebni ojde voz u kukuruz,ke se namali instantno zivotniot vek,ete poznavam 2 3 osobi koi se hranele iskucivo zdravo,a se borele so teski bolesti.

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Нутриционизам наспроти медицински лекови
22.10.2012 13:03:11   
Fiao
Мислам дека нашиот проблем е точно во онаа дефиниција за „се хранам здраво“, што вие подразбирате под тоа „се хранам здраво“? На пример јас неодамна слушнав дека било каква термички обработена храна и храна од животинско потекло (особено онаа до која најлесно можеме да дојдеме, а се продава во маркетите) е далеку од здрава храна. Не само што не е здрава туку е максимално штетна. На пример дали сте знаеле дека телешко месо на скара е ручек кој е можеби меѓу првите 10 најканцерогени ручеци што би можеле да ги внесете во себе?
Јас до многу скоро МИСЛЕВ дека се хранам прилично здраво, но откако почнав да ја запонавам суровата исхрана малку подлабоко, сфатив дека во мојата исхрана нема ни „З“ од „здраво“...

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Нутриционизам наспроти медицински лекови
22.10.2012 13:16:26   
dostickage
I toa e tocno so teleskoto.
Ama i tocno e deka taa  hranata najcesto raste pokraj pat i e puna izduvni gasovi i iskaca od toksicna pocva.Eve trgni nakaj Radisani na primer rastat eden kup tikvi pored patot. Na vesti trubea kolku e zagadena vodata kaj Rafinerija a od tamu se hrani pola Skopje. Na istite vesti koga ja karaa babata zasto ja vadi pocvata so toksicna voda ona im rece pa so sto da ja vadam,druga nema.
Od kade jas da znam deka hranata sto ja kupuvam od maret ili od pazar ne e bas od taa.
Kade da zasadam zdrava hrana, na plocnikot u Porta Vlae?

Samo nekolku dilemi koi samata si gi postavuvam i ne si go znam odgovorot.

Inaku dokazano od naucnici mediteranskata ihrana se smeta za najzdrava ishrana vo svetot. 

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Нутриционизам наспроти медицински лекови
22.10.2012 13:41:17   
Fiao
Јас знам дека најдобра опција е да имаш домашно посадено или барем да купуваш од проверено место. Како и да е наше е да се штитиме од она за кое сме свесни дека не чини (како телешкото на пример), а она за кое немаме информација секогаш ќе биде под знак прашалник... Мислам дека најголемиот проблем во врска со здравјето кај луѓето е тоа што тие свесно го јадат тоа за кое многу добро знаат дека не чини, што е потполно исто како пушачите user posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Нутриционизам наспроти медицински лекови
1.11.2012 23:28:11   
niki
Ako zboruvame za semejno zdravje i kako do nego, smetam deka samo zdrava ishrana ne e dovolno. Denes sme izlozeni i na mnogu hemija koja ja vnesuvame sto preku hrana, sto preku kozmetika sto koristime, sto preku razni sredstva za higiena, potoa sme izlozeni i na raznorazni zracenja i zagaduvanja od sekakov vid, stres, brz nacin na zivot, nedostatok na vreme,volja i zelba i tn.
Generalno smetam deka i so najdobra nasa volja sepak sme prinudeni da ziveeme vo najgolema mera nezdravo i mnogu malku mozeme da napravime toa da go promenime, za nasa zalosot.
Jas licno se vodam so dve devizi koga e zdrav zivot vo prasanje, umerenost i raznovrsnost i koga e ishrana vo prasanje a isto taka i aktivnosti, a vtora deviza mi e deka ednas se zivee i na kraj od zivotot site od nesto ke umreme pa ako nekoj umre dodeka uzival togas nema sto da mu se zamerauser posted image


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Нутриционизам наспроти медицински лекови
2.11.2012 9:57:20   
Ikana
Еден од најголемите фактори за одржување на добрата здравствена состојба е исхраната, а по неа на второ место е физичката активност.
Огромно влијание имаат и надворешните фактори, како загаденоста на воздухот, промената на климатските услови, индустријата итн...

Сепак за човек да се храни здраво, потребни му се време и пари.
Но, кога ќе ни тропне на врата некоја болест, за жал мора и да внесуваме лекови, кои колку што се добри, толку се и лоши.

Сметам дека умереноста и балансирањето на овие две полиња е најдобар начин за превентива.

Постојат и психички моменти кои придонесуваат кон целокупната слика, треба и на тоа да се внимава, човек да е смирен и умерен во се.
За жал, расте бројот на луѓе кои страдаат од депресија и други психички нарушувања, па оттука и нивната здравствена состојба е влошена. Повторно ќе направам корелација дека со исхраната може да се влијае и на расположението, така што и овие два домени се тесно поврзани.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Нутриционизам наспроти медицински лекови
10.11.2012 2:10:09   
SkCura77
Секогаш, секогаш, уште како мало девојче не сакав ни апче, ни сируп да се напијам, ни инекција да примам. До денес сум таква, си го слушам организмот што ми бара, кога ќе се разболам си фурам некои домашни експериментални лекови што обавезно се нешто што се јаде, а докторите ги слушам повеќе од информираност. Исхраната е најдобар лек засите болести и за целото здравје, се обложувам во тоа. Од лично искуство сум забележала кога ќе сменам начин на исхрана, веднаш ми реагира организмот (викенди по гости, одмори, излети и сл.). Се нервирам што ММ е тежок таблетоман, а нешто го заболи или го загребе грло, веднаш лупа хемија во себе! Мислам дека се е до храната, а лековите си имаат свои 2 страни - ако едно го лечи, друго го расипува. И не рекле за џабе - рани душа да те слуша!

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Нутриционизам наспроти медицински лекови
2.12.2012 1:52:14   
Fiao
Тука се потпишувам! user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: SkCura77

Секогаш, секогаш, уште како мало девојче не сакав ни апче, ни сируп да се напијам, ни инекција да примам. До денес сум таква, си го слушам организмот што ми бара, кога ќе се разболам си фурам некои домашни експериментални лекови што обавезно се нешто што се јаде, а докторите ги слушам повеќе од информираност. Исхраната е најдобар лек засите болести и за целото здравје, се обложувам во тоа. Од лично искуство сум забележала кога ќе сменам начин на исхрана, веднаш ми реагира организмот (викенди по гости, одмори, излети и сл.). Се нервирам што ММ е тежок таблетоман, а нешто го заболи или го загребе грло, веднаш лупа хемија во себе! Мислам дека се е до храната, а лековите си имаат свои 2 страни - ако едно го лечи, друго го расипува. И не рекле за џабе - рани душа да те слуша!


(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 11
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?