|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Здрави навики за спиење
11.5.2009 23:39:11   
Mami4ka
Луѓето кои спијат помалку од седум часа имаат три пати повеќе шанси за добивање на настинка отколку оние кои спијат осум часа или повеќе.
Помалку сон,влијае на имунолошкиот систем и има директно психолошко влијание.

Недоволната количина на сон не само што го зголемува ризикот од настинка туку и од хипертензија, од разни удари а лошо влијае и на емоционалната состојба.

Колку часа е потребно за здрав сон?

Зависи од особата.Нашата DNK диктира колку ни е потребен сон-но сите треба да спијат од 7 до 9 часа.

Ако ноќе спиете седум часа и понатаму се чувствувате уморно веројатно ви е потребен уште сон.

Пробајте две недели да спиете по осум часа и видете како ќе се чувствувате.Ако по две седмици и понатаму се чувствувате уморно значи треба повторно да го зголемите сонот на девет часа.
Ако и по девет часа се чувствувате уморно,посетете лекар за да проверите дали патите од можно пореметување на сонот.

Како да се развијат здрави навики за спиење?

За почеток треба да одите исто време на спиење и исто време да се будите,но и викендите.

Многу не го сваќаат тоа, дека не може да ги надокнадите непреспиените часови и спиејќи повеќе за викендот.Со тоа го пореметувате вашиот внатрешен сон.

Потоа погрижете се вашаата спална соба да биде тивка и да е удобно место каде ќе можете да се опуштите.За да си дозволите пријатен сон без сметање од собата исфрлете ги непотребните електроники.
Избегнувањето на алкохолот,цигарите и кафето исто така допринесуваат за квалитетен сон.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Здрави навики за спиење
15.5.2009 1:15:10   
biljanaM
Женски јас никако рано да си легнам.....:), А насабајле нонстоп се успивам, и секогаш сум ненаспана, знам дека требе да си ја сменам таа навика за седење до касно, ама неможам....user posted image

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот Mami4ka)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Здрави навики за спиење
20.5.2009 16:51:52   
fibimk
Jas imam mnogu neubavo spienje.Ne znam zosto ama jas se budam mnogu cesto vo tek na nokta i posle maka macam duri pak zaspijam.Isto i prvoto zaspivanje mi  e tesko...se vrtam na strana,se budam,pak se vrtam....ne znam sto e pricinata.Ne legnuvam redovno vo isto vreme ama okolu polnok plus-minus eden sat sum legnata.Stanuvam 9-10.Probav da legnuvam pokasno a da stanam porano.na pr 8 satot,so nadez deka podobro ke spijam vecerta ama bez uspeh!
Koga stanuvam od sabajle sum kako otepana,nenaspana....razdrazliva.
Koj e lek za dobro spienje spored vas?Kafe pijam edno dnevno....ne pijam,ne pusam.....Plus zemam antidepresivna terapija ama i so nea ne spijam kako treba!

_____________________________

You have to have a darkness....for the down to come!!!!!!

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Здрави навики за спиење
17.11.2012 12:13:42   
Luci
Јас си легнувам во 21-22:00 а станувам во 7 за на работа, недела може и до кај 9 ако спие М. Што значи спијам околу 9-10 часа ама пак ми се спие, ми се чини ко да сум вечито ненаспана

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот fibimk)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Здрави навики за спиење
17.11.2012 14:57:04   
Maca25
Јас легнувам секој ден во 10- 10:30 и станувам во 5:30 од пон. до петок, а за викенд околу 6:30 - 7. Ако преку недела легнам покасно, готова сум - нема станување за на работа. Првите недели ми беше ептен мачно да станам толку рано, ама се навикнав. И мислам дека најубаво се наспивам сега, кога легнувам порано. И педијатарот на ќерка ми ми има кажано дека најубавото спиење е од 21ч. до полноќ - тогаш децата растеле најмногу. Може и јас ќе пораснам малце user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Здрави навики за спиење
17.11.2012 16:09:04   
AnnaMolly RR
Јас честопати заспивам со Филип во 21 часот, а кога не заспиван со него легнувам најдоцна во 23 часот, а станувам во 6:40.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 6
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?