|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
14.10.2014 21:46:21   
blond
И јас кивам цела недела, ама не се давам.
Јас уште еден месец ќе терам со фолна, па после ќе се префрлам на дополнителни витамини, мада во претходната бременост аир не видов од нив.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
15.10.2014 8:56:05   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: blond

Туку освен фолна, пиете нешто друго? Мене др ми препорача веднаш со витамините за трудници и магнезиум да почнам. Со првото магнезиум пиев при крај на бременост, а со витамините после 13 недела почнав.

blond jas od start piev folna i magnezium od 250 mg,potoa okolu vtori mesec mi rece da si gi dopijam folnata i da si preminam na vitamini,koi si sakam jas ii da ima zelezo...po aptekive se rasprasav mi preporacaa pregnancy care- na forte vital,germanski se..bas sabajlevo si kupiv vtora doza,425 den se vo Zegin,ima 30 apcinja

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
15.10.2014 11:27:51   
Hopeful RR
Еве сме, сите тројца, или сите три user posted image

Само што се вратив од ехо, слушнавме две возбудени срценца! 8гн+1, се си е во ред, а и двата ембриони се по 12мм, и подеднакво се развиваат, што е супер. Терапијата ми останува иста - Фемибион, Аспирин, Кринон и Прогестерон инекции, со тоа што Декортинот од утре ќе го намалам по шема и за неколку дена скроз ќе заврши. Грчевите се нормални, а се засекиравме малце за можен цистит, па ќе направам уринокултура чисто за да знаеме, а секако нема ништо повеќе од увин чај и брусница во овој период. Ми се смачи веќе од увин чај!

Следен преглед ми закажаа за еден месец, со претходно резултати од крв, гликемиски статус, урино култура. Тогаш и Приска ќе правиме.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
15.10.2014 11:32:05   
Bethany
Браво Хоупфул. user posted image Не се ни сомневав дека ќе биде поинаку. Уживај мила :)


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
15.10.2014 12:18:50   
LoveableMe RR
Hopeful, супер вести уживaјuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
15.10.2014 12:31:35   
Melanija RR
Hopeful user posted image за user posted image user posted image што посакуваш да сте трите?user posted image или и user posted image user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
15.10.2014 12:43:25   
Hopeful RR
Искрено, сакам user posted image и user posted image , во рамнотежа user posted image , мада луѓе ми даваат и други прогнози, user posted image user posted image или user posted image user posted image

Здравје, нека продолжи се ок како досега, па тоа е споредно. Кај да е ќе почнам да ве напнувам за имиња user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
15.10.2014 17:37:39   
blond
Odlicni vesti hopeful.
Ke pisev deka zaedno ke ragame ama ti so bliznaci ke se olesnis pred mene ahahaha. E poradi ova mm se murti,odma planovi u glava si pravam sto I kako ke bide :D

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
16.10.2014 10:20:41   
blond
Ве нема мешковци.
Мене стомачето почна да ми се заоблува user posted image .
Туку постојано прашувам нешто и никако да прашам, забоарвам. Како ги сметате неделите/ Пример ако сте 5+4 се рачунате 5та недела или 6? Од секогаш ова ме буни user posted image

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
16.10.2014 11:03:56   
Hopeful RR
blond, не се тоа некои големи планови, сепак! Мм одма планира нова поголема кола, а не па за породувањето! user posted image
Инаку мене датумот ми е 27 мај, ама некако не ми се гледа дека ќе држам до тогаш, на нет за близнаци вика 6 мај user posted image

И мене стомачето ми е заоблено и стврднато, во долниот дел. А за неделите, си ги рачунам полните и завршените, како за роденден. На пример сега сум 8+2, па си викам дека имам 8 недели.

Него, да не знаете некоја добра Андроид апликација за близнаци? Ги има еден куп за бременост, ама ниедна за близнаци!


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
16.10.2014 11:33:21   
Bethany
Јас ги рачунав овака, ако сум 5+некој ден, ќе речам влегов во 6 user posted image
Не знам зошто, мислам така сум слушнала од мојот гинеколог.

Стомакот ми се познава од денот кога открив дека сум бремена. Прво ми беше тврд и чувствував притисок и болка, а сега ми е тврд во долниот дел, ама некако полесно ми е. Вчера почна да ме чеша, значи кожата се растегнува и ми е сува. Веднаш се намачкав со крема. Од прва бременост немам ниедна стрија,па се потсетив уште сега да ја одржувам кожата хидрирана, да не речам мрсна user posted image
Мачнините, како и во прва, чувствувам најмногу навечер и ми помага нешто кисело.
И да, фала на Бога, подобро се чувствувам, се изборив со настинката.

Хоупфул, пробај со Twin Pregnancy ili Pregnant with twins, ама немат нешто добар review.

< Поракaта ја уредил Bethany -- 16.10.2014 11:34:30 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
16.10.2014 11:41:04   
Hopeful RR
Фала Bethany, ќе ги ѕирнам. Ако не, со обична, па ќе си дуплирам податоци user posted image

Исто така, дали смееме да патуваме за време на овој период? Под патување мислам на викенд во Солун user posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 16.10.2014 18:31:02 >


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
16.10.2014 15:32:13   
Bethany

А за патувањето, па зошто да не ако ти се чувствуваш добро. Солун е само 230 км од Скопје, таман ќе се одмориш од патот, ќе уживаш, ќе прошеташ и убаво ќе ви биде. Сега ви е моментот да уживате со сопругот (претпоставувам заедно идете), затоа секој момент користите сами user posted image
Во секој случај, ако се двоумиш, консултирај се и со гинекологот, да бидеш раат user posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 16.10.2014 18:30:39 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
16.10.2014 16:06:00   
Hopeful RR


А за патувањето, да - сопругот сака да прошетаме, и докторот рече дека е ок се додека возиме полека и не се траскаме многу, па ќе видиме. Некој негде ми имаше кажано дека не смее патување, па ми се врзало во крпче, ама како што гледам и на нет, стварно нема врска. Да ги прошетаме мешковци покрај море малце, ако не па user posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 16.10.2014 18:30:01 >


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
16.10.2014 16:29:53   
Bethany
Ризични бремености, жени кои крвараат и мора да лежат секако дека не смеат да патуваат, ама ти не си во оваа група и најбитно имаш и зелено светло од докторот, затоа уживај! user posted image


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
16.10.2014 18:32:42   
Melanija RR
Тазе user posted image корисните совети за мачкање на делови од телото се префрлени во темата Стрии,целулит,попуштени вени,испукани капилари=ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
16.10.2014 19:42:07   
blond
Бооооже, јас со првата бременост бев до Плевен, со автобус до Софија, па од таму чекавме друг бус до Плевен, На нова година бевме таму, јас 3ти месец трудна, и тоа на патолошка бев оти прокрварував од време на време. Будала user posted image

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
16.10.2014 19:43:18   
blond
Туку јас изгубив некои од симптомите т.е само не ми се гади толку многу де. И одма на најлошо мислам. И нормално сабајле кај матичната ојдов ама немала да работи до 27 најмалку.
И сеа кој ќе чека до 27 уфффф.

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
17.10.2014 10:55:44   
Hopeful RR
blond, не се секирај - и мене ми се поднамали гадењето. Веројатно е флуктуација на хормони и е нормално. Кај многу не ни има гадење user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
17.10.2014 11:15:20   
kapina
Blond koj ti e maticen gin na tebe

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
17.10.2014 11:30:10   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: blond

Туку јас изгубив некои од симптомите т.е само не ми се гади толку многу де. И одма на најлошо мислам. И нормално сабајле кај матичната ојдов ама немала да работи до 27 најмалку.
И сеа кој ќе чека до 27 уфффф.

a zosto se sekiras ako ne ti se gadi?? pa toa ne e merilo deka sega nesto ti e??? ajde uzivaj,kakvi se tie crni misli,uzivaj si ne se zamaraj

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
19.10.2014 14:55:41   
Bethany
Каде сте мешковци? сигурно уживате на сонцево user posted image

Јас сум еве дома, синко спие, ама се токмам после да излезам малку. Искрена да бидам немам излезено надвор неколку дена user posted image
Толку ми се гади, имам мачнини, не повраќам, ама нон стоп трпам во уста нешто кисело, за да убијам тоа чувството на гадење.
Со синко имав мачнини ама паметам само една до две недели, чинам некаде во 7 и 8 недела, а сега многу порано и почна преку целиот ден.
Друго се сум во ред, и ово ќе помине, ама некогаш толку ми е лошо да ме спречува да функционирам нормално.

Друго, мајките со деца, едно прашање. Синко ми има скоро 20 кила, имаше случаеви кога го дигам во раце, како вие постапувате, ги подигате ли дечиња во раце?

Блонд, се надевам си потсмирена сега user posted image Пиши како си.

Поздравче до сите други user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
19.10.2014 15:35:24   
Mihaela 2010
Bethany jas od koga ostanav trudna M ne ja krevam iako e polesna od tvoj J..taka da ti preporacuvam da ne go krevas..i koga ja banjam go vikam mm da ja krene.

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
19.10.2014 17:14:40   
blond
Kapina, Suzana Medika mi e maticna ama ke ja menam, ne ja biva definitivno. Ke odam utre kaj nejzinata zamena sto e Trajco Ivanov (mislam taka bese de), moram da napravam eho, plus mi treba sovet za gripot sto me fati, edvaj se dvizam, jadam mnogu limoni ama dzabe, ne mine bre, tri dena sum katastrofa, koga kivam mislam deka jajnicite ke mi izletaat. Ako bebus go prezivee ova, navistina miracle baby ke bide :D
Simptomi na bremenost nemam nikakvi, a pricinata sto odma mislam na loso e sto prethodniot spontan bese slicen, prestanav so simptomite na bremenost, plodot veke prestanal da se razviva togas, a jas mislev deka mi se normalizirala bremenosta.Ne znam dali utre da odam kaj zamenata na maticnata. Ama sekako moram da odam, bar da mi odobri nesto za inhalacija, ne se izdrzuva ova.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
19.10.2014 17:16:09   
blond
Bethany, ne go digam maliot, okolu 15kg ima. Mama ja boli meshe i zatoa ne moze da go kreva poveke. I se razbira od zbor. Samo sto pocna i toj istite finti mene da mi gi pravi, mi vika daj mi sokot, mu vikam eve pred tebe e zemi si go, toj vika aaa ne me boli mesheto ne mozam da stanam :D

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?