|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
25.10.2014 10:59:48   
lolla RR
За познавањето на мешко, јас читав дека до 12 недела матката е сеуште позади срамната коска и тоа што мислиме дека е меше е уствари подуеност од надојденоста на прогестеронот.

Честитки и тука до новите трудници, да си имате најлесна бременост и да си донесете на свет здрави бебенца.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
25.10.2014 16:01:30   
Hopeful RR
А значи затоа сум јас толкава, од прогестеронот! user posted image И Кринон, и Прогетерон депо инекции, и Дабростон - нормално ќе излезе мешко! Добро е, lolla, фала за податокот, бар да си знам дека не е до мене user posted image

Значи они две се кријат зад срамната коска, а... морее... кога ќе ги грабнам user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
25.10.2014 21:08:31   
tea 88
Hopeful kako si kako se custvuvas, sto simptomi imas? jas dosega nikakvi samo nekoi blagi bolki vo stomak ama toa mi e od hiperstimulacijata.me faka strav zasto nisto ne custvuvam.lele odvaj cekam pon na eho da otidam.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
25.10.2014 23:37:19   
Hopeful RR
Теа 88, не се секирај за симптоми, секако ќе ги видиш цуфките во понеделник, еве кај е user posted image
Во однос на мои симптоми, крварење нема веќе неколку дена, не знам дали да гледам на тоа како на добро... Од време на време имам болки и грчеви, за среќа не толку интензивни за да одам на лекар.
Во однос на општите симптоми, се уште имам гадење, додуша помалце овие денови, осетливи гради и замор.
Со среќа во понеделник, да ни пишеш! user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
26.10.2014 12:11:07   
tea 88
Dobro e stom nemas krvarenje ,ti samo odmaraj do slednata kontrola i ke go nema poveke hematomot.a za grcevite i bolkite se normalni skoro site gi imaat samo da ne se nepodnoslivi.odvaj cekam utre na eho sto ke mi kazat.utre ke mi bide 5n i 4d.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
27.10.2014 17:16:57   
Hopeful RR
Теа88, беше на ехо денес? Се надевам се е ок, те чекаме да ни пишеш user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
27.10.2014 18:42:49   
tea 88
Bev denes na eho.dr vide gestaciski sakus so mal odek na embrion zo zolt sjaj pisuva e sega sto e toa zolt sjaj pojma nemam.i mal hematom do nego 4-5 mm.mn se iznervirav zasto betata bese samo 1500 i nekako e niska kako za 5 nedela .mnogu mi e strav da ne ne e kvalitetn embrionot po betata cetvrtok pak treba da ispitam beta da vidime dali ke raste.mn se razovarav denes

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
27.10.2014 19:22:13   
Hopeful RR
Да не мисли на yolc sac? Сега го проверив мојот извештај од 5 недела и пишува два гестациски сакуси до yolc sac, така што веројатно е тоа, сепак е рано за поголема дефиниција. За бетата не се секирај, неквалитетни ембриони имаат пониска бета, и мислам дека си ок.

Инаку, дали ти даде нешто терапија за хематомчето или ќе чекате резултати од следната бета? За две недели би требало да чуете срцева акција user posted image Немој да бидеш разочарана, мислам дека се е ок user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
27.10.2014 19:36:42   
tea 88
Da si prodolzam so utrogestanot 3x200 i ciklo provinova a za aspirinot ne go prasav dali da go prekinam.mn bev iznervirana nisto ne mi se zboruvase.tebe ti v
go prekinaa aspirinot? pisuva zolt sjaj so otsustvo Sa(srceva akcija sigurno).e sega ako e nekvaliteten kako ke k
Izdrzi jas neznam.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
27.10.2014 20:03:59   
Hopeful RR
Ама зошто си се изнервирала, ништо лошо нема user posted image СА е срцева акција, да, и сосема е нормално да не се слуша толку рано - кај мене се слушна дури во 7 недела. Немој да мислиш дека е неквалитетен, таман работа! Бетата си е висока, олабави се, немој да си правиш сама стрес без потреба.
Инаку ми го прекинаа аспиринот, да, и ми додадоа Дабростон, со тоа што мојот хематом е каде каде поголем и поопасен - 4см. Уживај и опушти се, се ќе биде ок user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
27.10.2014 20:25:03   
tea 88
Fala ti Hopeful za utehata i jas se nadevam deke se ke bide vo red.pozzquser posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
27.10.2014 20:35:21   
kapina
Tea ne e niska betata presmetaj znaci ako na 14 den da kazeme e 160 na 16 treba da bide duplo povisoka

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
27.10.2014 20:52:36   
kapina
Tea bitno e drugite parametri da se vo red kako golemina na gestaciskI sakus I dr

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
27.10.2014 21:11:21   
Melanija RR
tea 88 рана бременост е за 10-12 дена ќе има user posted image

Hopeful како поголем?Нешто не ти дадоа,некој совет,нели не крвариш?user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
27.10.2014 21:28:08   
Hopeful RR
Па да, ова ми се информациите уште од минатата недела, рано е за контрола. На извештајот тогаш е напишан како поголем, и ги има димензиите. Од истиот ден престанав со аспирин и почнав со дабростон, и лежам како фока со денови. Ми рекоа и витЦ од 1000, кој ионака го пијам редовно.
Крварењето продолжи уште следниот ден, се помалце и помалце, па малце спотинг и денес имаше само една темна трошка од спотингот. На контрола сум во четврток, па се надевам дека ќе го нема до тогаш.

< Поракaта ја уредил Hopeful -- 27.10.2014 21:29:51 >


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
29.10.2014 11:31:22   
blond
Мешиња мали, јас денес бев пак на котрола, морав да отидам за да си отворам пат за боледување. Како и секоја бременост до сега, и ова бебуле го носам ниско и плацентата е на долен ѕид. Прогестерон инекции еднаш неделно и утрогестан вагинално. Утре сум на работа и во недела, а потоа зимам одмор, откако ќе помине одморот останувам на патолошка. И така.
Бебулето е супер! 9+6 покажа на ехо, а треба да сум 10+3 (ништо страшно де). Сега сум спокојна.

Туку што пиете кога имате главоболка? Мене вчера ќе ми пукнеше главата, едвај заспав некако, лимон не ми помогна, обично притисокот ми е 85-55, а вчера ми беше 100-70 а тој притисок мене ми е висок!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
29.10.2014 15:24:20   
Melanija RR
blond совети и искуства за главоболка има во темата Главоболка во текот на бременоста=ТУКА и совети за притисок во Крвен притисок во бременоста=ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
29.10.2014 16:59:06   
Hopeful RR
Blond, само нека расте бебушко, се друго ќе се среди. Немам многу информации за плацента на долен ѕид, но сигурно се ќе биде ок. Дали тоа што ќе бидеш на патолошка значи дека треба строго да мируваш или само да не одиш на работа и претежно да бидеш дома?

Многу ме нервира што Прогестерон инекциите не одат на рецепт! Стварно е безобразно, секоја трудница ги прима, и уште сами си ги плаќаме...

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
30.10.2014 13:22:03   
tea 88
Lele kako se nerviram so betata nemate pretstava,ova e stres neviden.vo pon.mi bese 1517 a denes 6440.doctorot vo pon.mi rece nekako e niska kako za 5 ned.a denes se slusnav so sestrata rece mu kazala na doctorot i rekol super e(a denes mi pocnuva 6 ned).mene me buni sto nepravilno raste,nekako mnogu e porasnata za 3 dena.ve molam kazete mi sto mislite po vaseto iskustvo dobra e ili ne?

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
30.10.2014 13:27:04   
lolla RR
tea88, идеално ти пораснала бетата, така и треба да прогресира, дупло на речиси секои 48 часа. УЖИВАЈ, без стресови непотребни, и веќе на ехо треба да се види срценце. Релакс....

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
30.10.2014 14:22:15   
Melanija RR
Мене во 5 и 5 дена би беше 2.000 и нешто,и јас мислам дека е таман и за 1 недела најмногу ќе има user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
30.10.2014 18:35:03   
Hopeful RR
Теа88, таман си е бетата, ич не се секирај и не мисли на тоа. Следно срцева акција user posted image

Инаку девојки, бев прееска на контрола за хематомот. Намален е, но не којзнае колку, и се уште морам да лежам, уште 10 дена на боледување, а може дури и до 12 недела, а сега сум 10+1. Бебушките се супер, со супер СА, 33 и 35 мм, и едното мрдаше со рачиња и ноџиња, а другото спиеше па се разбуди и почна да мрда user posted image Ептен беа мили!

Терапијата продолжува со Кринон, Прогестерон депо отсега по една цела на 4 дена (досега по половинка ставав), витЦ по 2гр, вит Е дупло, и Фемибион. Аспирин и Дабростон веќе не, а плус пијам и Хемовит за крвта.

Ќе се мрднам со ова лежењево, ама само нека е на арно user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
30.10.2014 19:01:12   
Milicka 30
Houful мила прекрасноо ,само нека си растат ,ќе издржиш, гледај серии,филмчиња...и времето ќе помине.
Мене во понедрлникот на 15 ден од трансфер бетата ми беше 343 и ми кажаа за две недели на контрола. Леле едвај чекам да поминат 2 недел и дај боже се да е во ред. Имам главоболка секој ден .
Дали да си испитам повторно бета хцг што мислите?

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
30.10.2014 19:02:03   
kapina
Ajde hopefullce moras da izdrzes citaj nekoi knigi pusti si komedii pesni I uzivaj

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
30.10.2014 19:05:52   
lolla RR
Houpful, ке го снема, штом е поднамален, само лежи си, мисли си на снимките од ехо и гали си го мешето. Кажи кое прекрасно чувство е, 3 цм се а веќе имаат рачиња,ножиња, мали човечиња.

Милицка, 2 недели брзински ке минат, па ке си го/ ги видиш цуцето.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?