|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
30.10.2014 19:13:31   
Hopeful RR
Фала ви девојки, да не сте ми вие уште толку ќе се мрднам по дома! Денес жива среќна што излегов од дома, макар и на гинеколог, и со задоволство си ставив пудра, не можев да се гледам така веќе user posted image

Неверојатно е, какви се малечки ама баш така, цели човечиња, се си имаат, и грпче, и меше! Душиња user posted image

Milicka30, одма ќе поминат две недели и ќе се видите user posted image За главоболката гледај да пиеш повеќе течности, магнезиум сигурно си пиеш, цеден лимон и такви работи. Одмарај, шеткај по малку, додуша и по многу - шеткај и за мене и ќе се среди user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
30.10.2014 21:08:48   
Bethany
Здраво труднички.

Да се пријавам и тука. Денес бев на преглед, иако порано од што требаше, ама сакав да решам и да изберам матичната, пред да дојде прегледот во 13 недела, па да не ги плаќам брисевите на приватно.

Е сега, 7+2 дена сум, бебето одговара според очекувана недела, имаше срцева акција, го видовме срцето како трепка и го слушнавме! Ах, колку е интересно и технологијава е чудо, толку мало како зрно грашок, а да можеш и срцето да му слушнеш.

Нешто што ме малку збуни, бидејќи беше збунувачко и пак не разбрав на крај, е што докторката прво спомна хематом, и јас кога ја прашав дали го гледа хематомот, таа ми вика не го гледам, не е исполнета матката се уште (што и да и значеше тоа, мислам дека мислеше не е убаво бебето зацврстено), па не е сигурна, ама не е ништо страшно, таа ќе ми препишала утрогестан само една кутија - превентивно user posted image

Вика, се е добро, ама немојте вие да се плашите што јас зборувам, нисам сигурна, се уште сте мали, слабо се гледа итн. и на тоа остана.

Прегледот следен дури во средината на декември! Значи во 13 недела. Многу далеку е тоа, ама ако , се нека биде во ред, ќе чекам.
Јас искоментирав дека е далеку, а таа ми одговара дека тие си имаат некоја рутина со прегледите и дека обично се доаѓа во 9 недела, кога повеќе се гледа, а дека и не е препорачливо да се доаѓа без потреба на ехо, мислам пречесто, па редовен преглед остана за 13 недела.

Друго, да е нешто загрижувачки, би ми кажала да дојдам пак за две недели барем, ама таа дури во декември. user posted image
И ме остави во мисла малку, ама пак се надевам дека се ќе биде во ред.

Ми кажаа да пијам само фолна и ништо друго, што и правев. Дури и магнезиумот го баталив, го заборавав да се напијам.

Јас со мачнините се уште се расправам. Малку се демек потсмирија, ама пак знаат да ме мачат многу, после навечер, тогаш се случува и да повраќам.

Лелее, колкав пост. Ајд чао user posted image

Пс. ХОупфул, издржи, се ќе биде во ред. user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
30.10.2014 21:44:27   
Hopeful RR
Bethany, супер! Срценце малечко, си чука, радосно дека си го видела user posted image

Да не се правам паметна, ама мислам да продолжиш со утрогестан до 13 недела, посебно ако спомнала хематом, иако не се гледа. Исто така, пази мнооогу на физички напор од секаков вид - не дигај ништо, не буткај, не влечи, не се напнувај (мене докторот ми кажа може и од запек да е, мада ми текна дека е од што еднаш подигнав потешко), и пази ептен. Пиј витамини - Ц, Мг, Е, и многу вода, и ќе биде ок.

user posted image



_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
30.10.2014 22:08:01   
Melanija RR
Вака така сите со добри вестиuser posted image

Hopeful иако треба сеуште да лежиш најважно е дека е намален хематомот.
Bethany тоа е така на 4-5 недели ехо, а дека е штетно нема везе.Кога ќе завршиш со утрогестан јави се и прашај дали треба уште,добро вика Hopeful
Milicka 30 вреди да се чека user posted image

user posted image за сите user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
30.10.2014 22:20:13   
Bethany
Па работава е во тоа што јас ја прашав само ли една кутија? Нели тоа се капсули 15 комада, по една навечер, вагинално.
И таа ми вика да. Ионака утрогестан не менувал нешто подрастично после 9 недела (тоа се нејзини зборови), па доволно било само една кутија за мене.
Ќе видам, можам и да одам на приватно тука, таму околу 9-10 недела.

Моето чувство ми вели дека таа нешто сакала да рече, па избрзала, па потоа кога ја препрашував, таа го гледаше местото подобро, па викаше нема ништо, нема крварење, па како и самата да се збуни. Не знам user posted image

< Поракaта ја уредил Bethany -- 30.10.2014 22:22:17 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
31.10.2014 9:15:24   
LoveableMe RR
Hopefiul, Bethany, Milicka30 i tea88, прекрасни вести, уживкајте!user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
31.10.2014 16:43:10   
blond
Бетани, ја не би издржала до декември, ехееее далеку е бреее!
Со мали на две недели одев на ехо, од што постојано прокрварував и ме следеа така до 9ти месец и одев еднаш на приватно еднаш на редовна контрола кај матичниот.
Миличка,гледај со нешто друго да се окупираш, да не мислиш и да видиш како ќе летнат неделите :)

Сите со прекрасни вести, така да продолжиме до крај!!!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
31.10.2014 17:36:00   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: blond

Бетани, ја не би издржала до декември, ехееее далеку е бреее!
Со мали на две недели одев на ехо, од што постојано прокрварував и ме следеа така до 9ти месец и одев еднаш на приватно еднаш на редовна контрола кај матичниот.
Миличка,гледај со нешто друго да се окупираш, да не мислиш и да видиш како ќе летнат неделите :)

Сите со прекрасни вести, така да продолжиме до крај!!!


Дефинитивно ќе одам пре декември пак, така и минатата бременост ја водев напоредо кај двата доктори, додуша поради тоа што матичниот ми беше далеку, ама сепак не е лошо да се има двајца доктори. Патем и сегашнава матична ми предложи за тој преглед што следува во 22 недела чинам беше, да побарам и второ мислење, е за тоа не знам се уште за кого да се одлучам, највероватно ќе го уфрлам и третиот доктор во игра :)))
Ај само со Господ напред, се ќе биде во ред.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
31.10.2014 17:54:08   
blond
Bethany, од кај си? Скопје? Се сеќавам дека прочитав некаде, кај Органџиски во штип си одела на контроли, или сум те помешала со друга?

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
31.10.2014 21:43:20   
lukas
3 i pol nedeli sum trudna,i me interesira,zosto sluzi aspirin 100,
mi dade da pijam ednas na den,folna dva pati po edno,i magnezium oksid edno na den..folnata veke znam za so e ,no nezz za so se aspirin 100 i magnezium oksid,i kazete mi od koi magnezium da zemam>?? pozz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
31.10.2014 21:59:25   
kapina
Za cirkulacijata sluze aspirinot da ne se stvarat trombovi a magneziumot da nemas grcevi

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
31.10.2014 22:00:49   
lukas
:) tnx

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
31.10.2014 22:04:27   
kapina
Aspirin treba da gi pies pola cas pred jadenje na mene taka mi rekoa I jas pijam ama na 4 dena oti taka mi rece transfuziologot

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
31.10.2014 23:39:03   
gina
Milicka30 i tea88 Bethany Hopefiul, cestito devojki i jas se raduvam za vas uzivajte vo bremenosta user posted image tolku ubavi custva mi dojda koga procitav za racinjata nozinata srcencata nivni dusicki mali user posted image user posted image user posted image user posted image se nadevam i jas ovaj pat deka ce go doziveam toa

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
1.11.2014 12:56:05   
Hopeful RR
Девојки, фала на убавите зборови и ајде што поскоро и кај вас!
Со задоволство ве чекаме во оваа тема user posted image


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
2.11.2014 19:56:57   
Hopeful RR
Мешковци, гледам некако не сте ми активни тука, па ај да ве размрдам, и онака имам една дилема user posted image

На последната контрола докторот ми кажа уште 10 дена боледување, а следна контрола ми е кога ќе правам приска, тек на 18 ноември. Уз муабет спомна дека за хематомот битна е 12 недела, неа да ја изгураме. Арно ама, не ми потенцира дека после тие 10 дена можам да одам на работа! Матичната не да не се ангажира и загрижи, него ептен, и само е за да го потпише боледувањето.

Недоумицата ми е - ќе ги лежам овие 10 дена во ред, се фаќаат до 9 ноември, односно на 10 би била на работа. А во 12 недела влагам на 12 ноември. Што мислите, дали да лежам баш до влез во 12 недела, или не е страшно да одам на работа два дена претходно? Или да лежам до крај на 12 недела, односно до приската на 18, кога би била 12+6? Се мрднав дома сама, не можам да ви опишам. Плус мм од следната недела е на пат и ќе дремам ко кретен некој... Ако е неопходно секако дека ќе лежам, но штознам... Што мислите?

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
3.11.2014 10:23:17   
tea 88
Lele devojki kazuvajte sto da pravam.utrovo na vloskata imav malku kako kafeavo ,i sega sto da pravam da otidam na doctor? Moze da e hematomot da se zgolemil?pred edna nedele bese 4 mm.denes sum 6+4.ako otidam moze da se vidi srveva akcija ili uste e rano?

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
3.11.2014 17:34:22   
tea 88
Mi olesna mnogu. Pred nekoj cas si dojdov doma od kaj doctorot i na eho vide user posted image user posted image i srceva akcija kaj dvete i hematomot uste e tuka.mi gi prekina aspirinot i na 7dena progesteron depo.koga otidov kaj maticnata mi rece da ispitam d-dimeri i f-ri na hemostaza.zasto sum primala progesteron a ne primam aspirin zatoa treba da ispitam da ne treba kleksan inekcii.moze da mi kazete nesto poveke za ova?

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
3.11.2014 17:38:59   
Milicka 30
Houpful најубаво остани си дома, една недела повеќе или помалку ќе истрае мила, знам дека е досадно, ама гледај филмчиња,книги читај викај си дугарки да ти прават друштво и ќе помине времето ќе видиш...ќе издржиш за твоите убави бебчиња.
Теа88 најубаво е да одиш на доктор, што ќе се мислиш што е така најсигурно.
Јас едвај чекам да дојде другата недела да одам на ехо. Со исхраната имам проблем, од се ми е тешко. Имам мачнини цело време, и стомскот ми е многу издуен.
Незнам дали и оваа недела да испитувам бета хцг да видам дали се зголемува? Што мислите? Поздрав

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
3.11.2014 17:43:26   
Milicka 30
Теа88 прекрасноооо , user posted image user posted image бебчиња?
Нема поубаво од тоа, кај др.Таше ли одиш?

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
3.11.2014 17:46:03   
Melanija RR
tea 88 user posted image за user posted image user posted image и нивните срценца повеќе за клексан прочитај ТУКА има совети и како да побараш поврат на средствата
Milicka 30 нема зошто Бета на ехо се си се гледаuser posted image

Hopeful а зошто уште денес дена поледување ако е најдобро до 12 недела?Според мене незнам дали со боледување е изводливо или до 12 н или до приската па таман тогаш ќе се види како е на ехо

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
3.11.2014 18:07:26   
tea 88
Milicka30 ic so betata da ne se zamaras.jas nervite si gi iskinav so nea.otidi si na eho toa e najsigurno i najtocno. Kaj dr Tase sum, da.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
3.11.2014 18:33:30   
kapina
Hopefull odi na komisija za boleduvanje ke ti izdadat bez problem samo treba potpis od trojca ginekolozi

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
3.11.2014 18:38:24   
kapina
Osekam oti I jaske vi se pridruzam za nekojden ovde no strav mi e test da napravam

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
3.11.2014 18:45:27   
sonce79
Zdravo na site,
Eve i jas da se priklucam na ovaa tema, denes bevme na srceva reakcija i gi slushnavme 2te bebinja... :))))))
user posted image se e vo red,bebinjata se razvivaat super,taka da moze da vi se pridruzam i ovde na druzenje..
Inaku sum 7n+4, do slednata kontrola na 4ti Dek. treba da prodolzam so Femibion/Pregnazon i Crinone gel.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?