|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
7.11.2014 13:31:45   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: tea 88

Uste vo poned.dr.mi gi prekina aspirinot togas samo kafeav iscedok imav.ama mene ova seto mi e Skopje sto se traskav vo sredata cel den na transfuziologija.eve denes koga bev vo wc imav pak malku krv ama temna nekako . I sega d dimerite mi se pokaceni i treba clexsan inekcii da primam, a krvaram abe ludilo.


Теа88; докториве не третираат како заморчиња, аспирин даваат па кога ќе се појави хематом, прекинуваат, па потоа почнуваат со инекции и тн. Замена за асприин е крилово улје, бар така знам, ни дека аспирин поевтино, сите тоа го даваат. А знам примаш еутирокс и бромергон, па треба и за тоа да водат сметка. Издржи, биди силна да помине овој период, ИВФ бременоста не е како другите, повеќе ќе припазуваш и на крај да се израдувашuser posted image .

Роберта-р, докторите таму имаат друг принцип на работа, не очајувај, кога ќе ти кажат тогаш оди на преглед, сигурно се понапредни од нашиве овде, тоа не се сомневам, позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
7.11.2014 13:50:35   
tea 88
Ne znam stvarno ne mi e jasno krvarenje a kleksan inekcii(a tie ja razlozuvaat krvta),plus sekoj den kako ke gi stavam a treba da miruvam.abe se ko ke se soberi toa e.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
7.11.2014 14:11:48   
Hopeful RR
Tea88, Клексанот ти рекоа да го продолжиш и др. Таше и матичниот гинеколог? Во секој случај, добро е што е крвта темна и нема нова. Ќе се среди, не се секирај, важно бебињата се ок user posted image

Инаку во повеќето случаи е неопходен аспирин при ивф, сепак е битна циркулацијата во матка за имплантација, и колку што читав, мистерија низ цел свет е зошто се појавуваат хематоми баш кај пациентки со аспирин или каква било друга антикоагулантна терапија. Од една страна подобро е да искрвари хематомот отколку да се зголемува, и затоа во странство го продолжуваат и аспиринот, но не да се предизвика и нов.

Најлогична теза за појава на хематоми ми е дека се појавува заради реструктурирањето на крвните садови при самата имплантација - како што се закачува, се менува микроструктурата при што секако пукаат крвните садови. Таа крв може да се насобере меѓу хорионот и матката, и се додека нема постелка, е ризик. А тоа дека од напор, дигање или нешто слично се појавува мене ми е приказна за мали деца. Тоа може само да го зголеми притисокот и евентуално да го зголеми хематомот, но не знам баш дали е тоа причина. Ај да не се правам попаметна од докторите, сосема друга професија имам user posted image



_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
7.11.2014 14:54:21   
tea 88
Znaci dosega nemam primano kleksan,samo aspirin i dr Tase mi go prekina zaradi hematomot.maticnata mi rece zaradi zgolemena terapija od progesteron da ispitam d dimeri i f-ri na hemostaza. D dimerite mi bea pokaceni i mi dadoa terapija clexane od 40, ama .maticnata mi rece denes od 20 da zemam zasto krvaram, i ne mi bile mn.pokaceni i trebalo postepeno.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
7.11.2014 15:09:22   
Hopeful RR
Tea88, не сум многу упатена - што значи кога се покачени д-димери?
Штом ти рекла матичната да се боцкаш и покрај крварењето, верувам дек е ок. Ти само одмарај и ќе се среди. Пробај да најдеш некој што може да доаѓа дома да те боцка, да не комплицираш, макар што мислам дека не е страшно ако излезеш на кратко.



_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
7.11.2014 15:29:46   
tea 88
Iskreno i jas ne znam bas sto znaci,znam samo deka vo bremenost normalno rastat ama si ima granica.e sega mene ne mi bile mnogu visoki i zatoa od 20 clexan mi dade, a ako bile mnogu pokaceni i ne se lecat za da se simnat moze da dojde do tromboza,uginuvanje na plodot radi nemanje kislorod itn.a gi ispitav radi zgolemena progesteronska terapija.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
8.11.2014 12:24:13   
tea 88
Kako ste mamicki.jas si lezam celo vreme samo do wc i tolku ama imam uste temno kafeavo na vloskata malku.vcera od sto mi bese strav da izlezam da ne go aktiviram pak toj hematomot,vidov nevidov se iznagledav videa kako se stava clexan i sama si ja staviv vo stomakot,si velam pravilno ja staviv .

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
8.11.2014 14:56:44   
Hopeful RR
Tea88, браво! user posted image
Сигурно добро си ја ставила, да имало реакција одма ќе се видело. Поткожна е, штом во стомак? Ако да, немаш гајле, продолжи си. А и да е мускулна, штом ок поминало првото ставање, продолжи и не искачај да шеташ без потреба.

Јас еве, исто лежам или во полуседечка положба, добро што на последната контрола ми рекоа можам и да седам, пошто ќе се мрднам. Цел грб и задник ми се исфрлани, с'клет невиден, ама само нека се бебињата ок, се ќе се издржи. Имам и јас се уште темен исцедок, како парченца, искачаат само на тоалетната помешани со Кринонот, и се надевам дека хематомот се чисти со секое ново взкво "ѓубренце" user posted image

Сабајлево со страв излегов до аптеката кај мене на улица, немав кој да отиде да ми земе прогестерон депо, и ми бараа извештај или рецепт - задолжителен бил за хормони. Какви глупости! Иако е на приватно, пак морало рецепт?!! Среќа се погоди една фина женичка па ми ги даде под услов накнадно да и однесам документ...

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
8.11.2014 16:54:43   
tea 88
I mene preeska koga bev vo wc kako parcenca mali mi izlegoa duri mokrev i kako kafeavi grutcinja mali.znaci toa od hematomot e sigurno.a da te prasam Hopeful na kolku vreme se tusiras?sakam da sa istusiram i mi e strav nekako.tebe Hopeful sigurno ti e apsorbiran hematomot i sega se docistuva nadvor ama ako preventivno lezi si do 18 eve kade e.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
8.11.2014 17:02:21   
Hopeful RR
Се туширам на 3-4 дена, и тоа набрзински. Кога се уште имав крварење си земав столче и си седев додека се туширам... Немаш гајле, слободно освежи се.

Него девојки, јас паднав прееска user posted image Дека сама дома, морав да идам пак до аптека да го однесам рецептот за прогестеронот, и си викам ај пак полека како сабајле, ама по малкуте скали што ги имам пред влез се лизнав и паднав на задник и на половина, и дури викав на глас од што ме болеше. Немаше никој околу мене да ми помогне, и едвај се собрав и се вратив дома да легнам. Крварење нема, ни болки во матка, но затоа половината ме искина. Гледав на нет дека не е опасно, заштитени се бебињата, посебно што не го удрив стомакот, ама сепак сум многу уплашена. Се намачкав со ice gel, малце како да се смири, ама на секое помрднување ме сецнува болка од десната страна на половината, каде што и паднав. Не ми се верува дека и ова ми се деси, не е фер! user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
8.11.2014 17:34:26   
tea 88
Ne se plasi Hopeful ne e strasno stom ne e na stomak, e za zadnikot i polovinata ke te bolat nekoj den i ke ti pominat.nisto strasno ne e ama nie za sekoja sitnica se tupime i mislime ko kojznae sto da e.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
8.11.2014 18:11:16   
Hopeful RR
Дај боже да си во право, јас што од страв, што од хормони, се потресов и си го сфатив страшно сериозно. Сега ме мачкаше мајка ми со ладен гел пак, и плачев од болки... да не е раат човек user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
8.11.2014 18:34:00   
LoveableMe RR
Хопефул, мислам дека не е страшно, зошто немаш крварење уживај, само сега задникот ренде.....user posted image , издржи и ќе помине овој период. user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
8.11.2014 19:04:14   
Milicka 30
Houpful мила user posted image , штом не е на стомакот мислам дека не е страшно, сестра ми 4 месец падна од стол ништо не му беше не бебето ама задникот и беше рендеuser posted image ,знам мајка ми и ставаше леб натопен со црвено вино за да се спречат отоци и модринки, одмарај ...и викни некој да ти прави друштво, да ти подава нешто ако треба а ти мирувај си .

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
8.11.2014 19:13:32   
Bethany
Hopeful ne e strasno. Bebinjata toa ni ne osetile, ama razbiram kolku bese isplasena sigurno.
Sega kje te boli polovinata ama kje pomine. Fala na Bog se dobro zavrsi.
user posted image

Jas si zemav Femibion 1 i za prv pat denes ne mi se losi. Mozno li da e od tie vitamini? Ili mi e vo psiha. 670 denari kostat pa barem da gi cuvstvuvam od nekoja polza user posted image



_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
8.11.2014 20:09:14   
tea 88
Ej super ako ne ti se losi od niv.i jas od pon.ke pocnam so femibion1,dosega samo obicna folna zemav ama nautro mi se gadi epten .bas da vidam kako ke mi bide i mene so gadenjeto otkako ke pocnam da gi pijam,moze do niv da e.a i Hopeful mislam tie gi pies i ti taka?i kako ti e imas gadenje?

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
8.11.2014 20:18:58   
Hopeful RR
Девојки, ме смиривте, фала ви. Болката е језива и во комбинација со хормоните, крш сум. Сега ќе јадам чоколадо да се оправам user posted image
Инаку испив неколку тури Фемибион 1 и супер е, додуша имав малце гадење ама ништо неподносливо. Овие две недели ми е намалено. Инаку сега пијам Фемибион 2, немаше 1, па гледам дека се исти со 1 само плус омега 3.
Фемибион е супер зашто само тој има активна фолна киселина, што било многу битно.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
8.11.2014 23:29:46   
gina
Hopeful dusicke poveke vnimavaj i ne misli na toa sreka lesno si pominala user posted image

jas od vcera pocnav so femibion mozno li e od niv da mi se gadi vcera mi se gadese i utrovo koga stanav si rekov otkako doznav deka sum bremena pocna odma da mi se gadi milam psihiki deka e a prethodno piev pregnazol i gi prekinav kaga gi najdov femibion1

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
9.11.2014 0:10:54   
kapina
Mozno I gina mene I mi se povraka

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
9.11.2014 0:23:45   
tea 88
Dobredojde Gina user posted image .i mene mi se gadi nautro ama samo folna pijam.moze e normalno.site citam pijat femibion1 samo jas ne,ama pocnuvam od pon.i se nadevam ke prestane gadejnevo.a tebe Gina ti zakazaa prvo eho?mene prvoto mi bese na 5+4 i togas se vide samo eden embrion i hematom do nego.sledno eho 6+3 i se vidoa dveteuser posted image user posted image i hematom povtorno i imase srceva akcija kaj dvete.sega pon ke mi bide sledno eho 7+4 i ke vidime sto e kako e i do kade e glupaviot hematom

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
9.11.2014 11:07:18   
Hopeful RR
Знаете што, ве читам и си размислувам за гадењето - не е од Фемибионот, од бременоста е user posted image

После секоја инсеминација пиев Фемибион, и секако и после ивф-то, а гадење имав само сега, откога сум трудничка user posted image И јас откако дознав како нагло да почна да ми се гади, и исто мислев да не е психички, но не е - големите количини хормони (како што читав, или од прогестерон или од хцг) предизвикуваат гадење, посебно ако е со близнаци, и нормално си е. Фемибионот е супер, ама нема врска со тоа, исто како и Прегназон.

Инаку, вчера чув теорија дека мајките што си ги посакуваат и планираат децата не повраќаат, а мајките кои случајно останале трудни или не го планирале бебето повраќаат user posted image Сигурно нема врска, ама додуша јас со ивф - ниеднаш не повратив user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
9.11.2014 11:44:57   
gina
Blagodaram user posted image
utrovo povrativ kako kisselini uste li sega

tea jas vo cetvrtok ce odam kaj Lazareski pa ce vidime sto ce kaze i dali se dve a sto znaci ova 5+4user posted image oti jas vrska nemam od ovaa

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
9.11.2014 11:54:51   
Hopeful RR
gina, не ти пишав прееска - ептен, ама ептен се радувам што си збориме во оваа тема, а не во другата user posted image

5+4 значи пет цели недели и четири дена од петтата недела. Јас сум во 11 недела, односно 10+4 - десет цели недели плус 4 дена од единаесеттата. Во среда здравје влегувам во 12 недела. Ти си на прво ехо сега во четврток и ќе дознаеш точно колку си - макар што можеш и сама да си пресметаш, има онлајн калкулатори за ивф.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
9.11.2014 12:05:05   
Bethany
Хаха, е па во право си Хоупфул, дефинитивно гадењето е од бременоста, туку мислев Фемибион ( или патем било кој друг витамински препарат за трудници) содржи витамините од б групата кои што инаку помагаат при мачнини и вртоглавици, па дека досега земав само фолна, па можеби си велам требаше порано со витамините да почнам.

Јас и синоќе чувствував тешкотии, ама не до толку, па може и проаѓаат, и време е, веќе сум 9 недела. Така и ми имаат кажано дека прогестерон е најмногу концентриран (ако е точен термин) до 8-9 недела и потоа се стабилизира, па и мачнини би требало да се намалуваат. А и не чувствувам веќе надутост во стомакот, така да ова и држи вода, сега само мало меше имам :)

А за тоа гадењето јас досега на сите што се имам пожалено дека ми е лошо, а со првото, со синчето, не ми беше сите ми викаат: а па можеби е женско па затоа. Ете уште една верзија user posted image
Мада во мојот случај е точна и таа на Хоупфул user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
9.11.2014 12:13:18   
Hopeful RR
Знам за случаи што имаат и машки и женски деца и со лошење, и без лошење, и тоа изгледа не е репер user posted image А јас со близнаци, како да рачунам? user posted image

Лошењето ми поминува, така што држи муабетот Bethany дека после 9 недела се стабилизира. Сега веќе ретко имам и е послабо и побрзо поминува. Море само нека е се во ред, здрави прави нека се сите бебиња, па ќе повраќам без проблем user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?