|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
11.11.2014 21:01:21   
Milicka 30
Фала ви девојки на поддршката и советите user posted image , незнам што би правела без вас.
Сакав да ве прашам како се справувате со мачнините? Мене цел ден повремено ми се лоши, особено насабајле, пробав со бисквити ама таман ќе изедам ефна за 10 мон пак исто...јадам овошје особрно мандарини ама се ме држи многу кратко, ве молам кажете ми како вие се справувате? Поздрав

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 226
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
11.11.2014 21:51:17   
Bethany
Миличка 30, како се справуваме - никако, нема лек user posted image

Навистина,да ја оповргнам мојата теорија дека можеби витамините ми помагаат при мачнини, пак ги имам и еве сега ги имам, ми се гади ужассс! Ми здосади веќе! user posted image

Пробувај со се, со лимун, ѓумбир, крекери, ама што и да е ако се тука мачнини може само за кратко да ги ублажиш, пак се вратат.
Ќе помине во секој случај. Само со тоа се тешам, ама па кога овака ме спотерат навечер, па и во текот на ноќта ако станувам по вц (а обавезно станувам) ми се лоши, ми се врти, па ни да се одморам, ни ништо. Таман мислам подобро е, ете ти ги пак.

Јас имам уште некоја капсула од тоа утрогестанот. И ќе одам на преглед на приватно тука, и ништо не спомнувам, и не ставам веќе утрогестан.
Патем, така ми кажаа и матичната, само една кутија, ама ќе видам и оваа друга што ќе ми рече, дај Боже да нема потреба наравно. user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 227
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
11.11.2014 22:25:32   
tea 88
I mene vo tekot na denot mi se gadi povremeno ama nautro mnogu poveke duri se razbuduvam i neznam dali da povrakam so sila ili da lezam i da zaspijam.i neznam preku den custvuvam glad ama koga ke pocnam da jadam po kratko mi se gadi,a i leb ne mozam da jadam ,veke nekolku denovi nemam jadeno voopsto leb.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 228
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
11.11.2014 22:33:45   
Melanija RR
user posted image пробајте со печен леб,со апаратче,во релна ,на тостер ..... ублажува гадење а е храна која држи user posted image .Мене не ми се гадеше ама се буквално ми смрдеше и 2 неде јадев само тостови со путер и сирење и к.млеко или јогурт

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 229
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
12.11.2014 9:16:06   
sanjaaaa!
milicka30 браво, веќе слушнавте срцева акција!!!! Прекрасно, сега максимално уживај во бременоста, најубавиот дел од животот на една жена!!! Гадењеее имаш .... не е тоа страшно, тоа се слатки маки!!!! user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 230
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
12.11.2014 12:43:41   
Hopeful RR
Нема лек за гадењето, тоа е user posted image Баш се слатки маки, што вика sanjaaaa. Инаку мене ми се поднамали гадењето, веројатно дека сум на крај од прв триместар. Кога ми беа најинтензивни, ми се појавуваа одма после јадење, многу чудно. И сега знае да ми се згади после јадење. Знам повеќето ако каснат нешто им се смирува, мене обратно, само што сум завршила со јадење ми идеше да повратам, ама еве го, се стабилизира. Само user posted image user posted image нека се ок, мене нека ми се гади колку сака user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот sanjaaaa!)
Непосредна врска до пораките: 231
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
12.11.2014 13:13:53   
tea 88
Da vi se pofalam denes majka mi mi gi zede rezultatite od endokrinologija i tsh e 0,970 skoro 1(a normalno bilo do 2.5 vo prvite 3 meseci),i ft4 e 15 i toa e vo red i endokrinologot rekla da prodolzam isto so eytirox 75 i po 2 mes kontrola.mnogu se isplasiv zasto pred ifv mi bese tsh 2.35 i odma po prvata beta se pokaci na 6 a toa e mnogu i arno sega padnal za 2 nedeli samo. A prl mi e 100 ama dr.Brankica rekla normalno e da e tolku oti se pokacuva vo bremenost plus se dve i da da gi namalam bromergon i vo 12 nedela da gi prekinam.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 232
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
12.11.2014 13:21:48   
profe
Zdravo i od mene. Prvpat da pisam ovde, cekav srceva reakcija. Vcera bev6+1 i go slusnavme srcenceto. Doktorkata vide uste edno embrionce 5mm ama nema srceva reakcija. Mozebi kje se razvie ponatamu. Drugo sto me ispanici, e sto imav krvarenje. Ama nemam hematom, ne se znae zosto sum iskrvarila. Eden den, i prestana. No 15 dena sum na boleduvanje, iako prethodno si odev na rabota. I kje moram pak po boleduvanjeto, da odam na rabota. Ama kje vidime. Mi go zaprea aspirinot samo, i odmaranje. Srekjna sum za srcenceto, ama isplasena zaradi krvarenjeto.
Vo odnos na macninite, mene mi se javuvaat po jadenje. Brzo ogladnuvam, jadam malku, brzo se zasituvam i obavezno moram da odmoram 10 min, za da ne povratam.
Srekjno na site. user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 233
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
12.11.2014 15:59:20   
LoveableMe RR
Девојчиња, честитки на сите од форумот на ИВФ што се префрливте тука како user posted image , пишувајте, споделувајте искуства, така полесно ќе ви помине бременоста. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот profe)
Непосредна врска до пораките: 234
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
12.11.2014 17:09:07   
lolla RR
Женски, ако ви се верува, јас дури уживав кога ми се гадеше. Секој ден бев исплашена дали се ке биде во реди кога ми се гадеше си претпоставував дека се е во ред и не ми сметаше воопшто. Што пиша некој погоре - слатки маки. Само сакав бебињата/ подоцна бебето да е ок,друго ништо не ми беше важно. Ке мине, макс 2 месеци ке трае. Мене најмногу ми помагаше 3 пати Б6 дневно и чај од ѓумбир си пијуцкав голтка по голтка цел ден.

Уживајте си и галете си ги стомачињата.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 235
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
12.11.2014 17:20:25   
kapina
Jas b 6 piev prviot pat ednas dnevno taka mi kaza Dr tase I sega pijam da mi se srede organizamot poskoro

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 236
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
12.11.2014 17:29:33   
tea 88
Da ve prasam devojki znam deka e individualnlo ama do koja nedela vi se losese,jas utre ke pravam 8 polni nedeli i kako sto citam i po dr.forumi do 10-11nedela najmnogu imale gadenje potoa se namaluvalo.a lolla i ti si bremena so bliznaci ili neubavo razbrav? inaku uste imam kafeav iscedok ne mnogu ama tuka e .

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 237
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
12.11.2014 17:40:56   
lolla RR
теа, до кај 12 недела трае гадењето, барем така е вообичаено, но не мора да значи. Потоа како со нож се пресекува гадење, пречесто мокрење и заморот, и се чувствуваш како нова, да не си бремена, преполна со енергија.

Не сум со близнаци, беа до кај 9-10 недела две, но едното престана да има срцева акција и веќе не сум го видела ни на ехо user posted image . Но тоа е што е, божја работа, нека е здраво и право ова што ги носам сега.

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 238
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
12.11.2014 17:59:02   
tea 88
Taka e Lolla Bozja rabota e toa,taka trebalo da bide i kako sto velis da bide zdravo pravo i so zivot drugoto.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 239
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
12.11.2014 20:11:45   
blond
Mene kratko mi se gasdese, nekade okolu 7-9nedela i tolku. Od togas ko da ne sum bremena sto se veli :D osven stomakov ko za 6ti mesec, drugo ne me izdava deka sum u drugo stanje.
Lola neka e se vo red so ona bebence sto ostanalo da se bori, ednostavno taka trebalo da bide. Podobro taka prirodna selekcija otkolku posle ti da treba da resavas. Koncetriraj se na bebusko vo meshko i kuliraj

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 240
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
12.11.2014 20:18:26   
Hopeful RR
Само што пишав прееска дека ми се намалува гадењето, и оп - ете го user posted image Ама и мене не ми смета, не е пријатно, нормално, ама го сфаќам како знак дека се е ок.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 241
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
12.11.2014 20:25:47   
blond
Ahahahah Hopeful, i ja taka se opsednuvav do skoro, veke ne. Sega se obiduvam so stetoskop da go naslusam srcenceto :D ludacha. Probajte da videte kakvo e cudno, buchno :D

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 242
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
12.11.2014 20:49:35   
Milicka 30
ЛовеаблеМе дај боже што побргу да ни се придружиш user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 243
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
12.11.2014 20:57:04   
blond
kapina, ne sum vo tek, pravese test?

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 244
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
12.11.2014 20:57:07   
Milicka 30
Мене не дека толку ми смета гадењето некако и интересно ми е, ама јас отсекогаш сум осетлива на мириси а сега,леле на работа бегам од сите, ми пречат некои неубави мириси, цигари...а на никој ништо немам кажано затоа што е рано ќе си кажат шо и е на овааuser posted image
Вчера првпат имав и вртоглавица ми требаше пола час да се стабилизирам ама помина...

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 245
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
12.11.2014 21:43:14   
tea 88
I mene ne mi smeta nisto, samo se da bide vo red.pred ifv si velev sega sum nervozna duri da zabremenam, potoa otkako ke gi vidam dvete crti ke uzivam,ke setam po sopinzi,na frizeri nonstop ke se raduvam i ke uzivam vo bremenosta.si velev mnogu ke bidam srekna ispolneta samo da bide. Ama sega ne deka ne sum srekna sum ama srekna zagrizena panicarka i samo cekam naredno eho i se da bide vo red.sega toa me ispolnuva zvucite od sekoe naredno eho.

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 246
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
13.11.2014 13:22:28   
Hopeful RR
blond, не ми текнало за стетоскопот, одма ќе проверам! user posted image

Инаку нема фризееееер user posted image Отидов ама ми рече фарбање ни под разно до 4 месец, и еве си седам со корени за машала user posted image

И ние си мислевме ќе се опуштиме штом ќе останеме трудни, ама не е баш така, се отвараат сто други врати и гајлиња на кои мислиш. Па чекај срцева акција, па чекај хематом, па сега чекај приска... Еве денес ги земав резултатите од крвната слика и уринокултурата, и за крвта ме пофали докторката, никогаш не ми била подобра, но на уринокултурата нашле некоја бактерија - enterobacter aerogenes, која фала богу е во мали количини и се надевам не е опасна. Ништо, увин чај денес на мени user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 247
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
13.11.2014 19:41:21   
tea 88
Dobro e Hopeful sto na pocetom ste ja otkrile i sigurno ke ti pomine so cajot.ama i da bese nekoja strasna ke ti kazese dr.ke ti dadese nekoi lekovi taka da pij si caj i ke ja snema. A da ve prasam dali piete b6vitamin i dali vi pomaga so gadenjeto.mene mi rece dr. moze da pijam 3x1 ako mi se losi i vecer ke se napijam.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 248
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
13.11.2014 20:26:27   
lolla RR
теа, јас пиев б6 3 на ден и енормно ми помагаше.

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 249
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
13.11.2014 21:27:24   
gina
i jas taka si vikav koga ce ostanam trudna posrekna od mene nema da ima za nisto nema da se nerviram i i ne deka ne sum srekna presrekna sum i ako Lazareski mi rece deka e edno mnogu se nadevav na dve ama neka bide samo se dobro edno ama vredno da se nasalam a inaku stanuvam nervozna mm samo me kara a pak deneska sum poveke user posted image neznam sto mi e radosna sum na eho go vidov mi go pokaza Lazareski i i sega ne svativ ednas mi recedeka sum treta nedela a posle mi rece 5 i na izvestajot pisuva taka 5 -ta g.s neznam sto znaci i sega nemozam da docekam dve nedeli za srceva akcija se nadevam deka ce cueme
a od terapija e prodolzuvam istata samo mi gi prekina estrofemot i vitaminot D

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 250
Страница:   <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?