|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
13.11.2014 21:42:06   
sashka123
Hello devojki, jas sum skoro 5ta nedela, i sakam da ve prasham za sovet.. Poslednive nekolku dena mnogu me bolat bubrezite, polovinata.. Dali e toa normalno ili?? Blagodaram

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 251
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
14.11.2014 0:47:19   
Bethany
Dobredojde Saska123 i cestitki. Imaj lesna i ubava bremenost.
Bolkite vo polovinata se normalni, i jas gi imam, duri i takva podmukla bol, konstantna, ama izdrzljiva.
A za bubrezite ne znam, da ne si nesto nastinata, ili ti se prenesuva bolkata od polovinata na bubrezite, pa ti se pricinuva?

Jas da se prijavam. Bev na pregled tuka na privatno i spored merkite sum 10+3, a spored data na posledniot ciklus sum 9+ nekoj den.
Malku napred, ama doktorka mi kaza deka najverovatno sum ostanala bremena vednas posle ciklusot, sto e i tocno.
Mudro kutev za utrogestanot, uste ja prasuvav namerno dali e se dobro, se zalepeno ko sto treba i taa mi vikase: da, da, se e vo red.
Taka da definitivno ke prekinam so utrogestan, dodusa uste edna kapsula mi ostana i tolku.
Mi zakaza prv skrining za 3 nedeli, a maticnata mi ima zakazano za 4 nedeli od denes. Ke treba kaj maticnata za brisevi da odam, a za skrining mozebi i tuka kje odam, pa i kaj maticnata, kje vidam. Ovaa mi e nekako podoverliva doktorka od maticnata.

Jas i preeska imav macnini i bolki i grcevi vo stomakot, lezev pa se potsmirija bolkite, a za protiv macnini jadev zu-zu. Definitivno samo testo e lek za mene :))

< Поракaта ја уредил Bethany -- 14.11.2014 0:48:48 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот sashka123)
Непосредна врска до пораките: 252
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
14.11.2014 14:26:54   
Roberta r
Zravo ringerajki eve nie sme 6 ned. i 2 dena, no sme bolni.dali imate nekoj sovet za krajnici i sinusi.bitno e temperatura nemam,a nejkam da odam na doktor ke mi dadat apcinja.
Vi blagodaram odnapred.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 253
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
14.11.2014 14:47:08   
Melanija RR
Користи се што е на природна база,многу чеси се настинките во рана бременост.Чаеви и овошје и домашна инхалација со камилица.Доколку имаш температура тогаш задолжително на лекар

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 254
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
14.11.2014 15:06:03   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: Roberta r

Zravo ringerajki eve nie sme 6 ned. i 2 dena, no sme bolni.dali imate nekoj sovet za krajnici i sinusi.bitno e temperatura nemam,a nejkam da odam na doktor ke mi dadat apcinja.
Vi blagodaram odnapred.


Роберта р, земи прополис капки за грло. Претпоставувам може да ги земеш тие во аптека без рецепт.
Во крајна линија, отиди на лекар, па знаат тие што треба да препишат а што не на бремена жена user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 255
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
14.11.2014 15:16:57   
AneLav RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Roberta r

Zravo ringerajki eve nie sme 6 ned. i 2 dena, no sme bolni.dali imate nekoj sovet za krajnici i sinusi.bitno e temperatura nemam,a nejkam da odam na doktor ke mi dadat apcinja.
Vi blagodaram odnapred.

Како што ти кажа Меланија можеш да користиш се што е природно, а за грло ти препорачувам пантенол да си лижеш и мислам дека имаше едни се викаа Прополки природни за лижење. Ако евентуално ти е многу лошо можеш Парацетамол да се напиеш. Првите 4 месеци е така мора да се внимава после можеш се што сакаш да пиеш. Поздрав.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 256
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
14.11.2014 15:24:19   
blond
Ti dale sovet RR pred mene, a jas bi te sovetuvala (kako sto mene me sovetuvase ginekolog) podobro e ponekogas da se ispie terapija otkolku da dozvolis infekcijata/bakterijata bilo sto da e, da vlijae na bebeto. Paracetamol smees da pies. Napravi si caj so pregoren sheker, ili mleko so pregoren sheker i lazica margarin stavi vnatre, epten omeknuva.

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 257
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
14.11.2014 21:30:16   
gina
rr jas sum neuka vo ovie raboti i ce si prasam jas neznam dali sum 3-ta ili 5ta nedela prvo Lazareski mi rece 3nedeli pa potoa 5gestaciska nedela znaci od transfer ima pominato tri nedeli a spored posledniot ciklus 5 kako se racuna ova vrska nema ako sum 5 toa znaci eden mesec i edna nedela aaaauser posted image

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 258
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
14.11.2014 21:34:34   
tea 88
Gina sigurno si 5 nedeli bremena, tri idi prvata nedela po transfer nema sansa da si tri. A koga ti bese posleden ciklus?

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 259
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
14.11.2014 23:04:26   
gina
posledniot ciklus mi bese 9 oktomvri

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 260
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
15.11.2014 0:32:13   
Roberta r
Vi blagodaram na site , sega sum podobro.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 261
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
15.11.2014 10:10:11   
tea 88
Gina znaci denes si tocno 5 nedeli i 2 dena.sekoj cetvrtok vleguvas vo naredna nedela.idniot cetvrtok na 20 ke napravis tocno 6 nedeli i taka sekoj nareden cetvrtok nova nedela.

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 262
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
15.11.2014 13:11:29   
gina
ti blagodaram tea user posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 263
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
15.11.2014 18:56:54   
gina
devojki celata sum vo panika pred malku nesvesno krenav tesko i sega samo tamu mi e pametot i si placam da ne si napraviv nesto da ne mu nastetiv bebusot

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 264
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
15.11.2014 20:55:36   
lolla RR
gina, не се секирај, ништо не си му направила. Уживај!

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 265
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
15.11.2014 22:24:03   
tea 88
Ne se sekiraj Gina nisto nema da mu bide.na site ni se slucuva da zgresime pa sto.uzivaj i ne se nerviraj na prazno.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 266
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
15.11.2014 23:31:15   
blond
Gina, ne se sekiraj, no vnimavaj poveke za sekoj slucaj.
Ne mora da znaci nisto krevajneto, drugarka mi trudna do zabi televizor sama premestuvase od eden na drug kat user posted image , majka mi pak so mene trudna spalna premestuvala user posted image user posted image user posted image
Jas preska mali od kola do doma go nosev vo race, a ima okolu 16kg, ama aj se tesam za kratko bese, nekolku metra. Ne se trevozi mnogu.

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 267
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
16.11.2014 11:42:14   
tea 88
Otkako pocnav so Femibion1 mi potprestana da mi se gadi, ama ako setam deka pocnuva zemam i b6. Dali e do niv ili toa sto vlegov vo 9 nedela neznam, oti citav po forumi deka po 9-10 nedela prestanuvale. A kafeav iscedok imam seuste,ne e mnogu ama e prisuten pa si velam moze se cedi toj hematomot. Vie kako ste devojki ,kako vi pominuva vremeto?

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 268
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
16.11.2014 13:12:28   
profe
Zdravo, devojki. Eve da pisam i jas, dobro e se'', so tek na vreme pomalku grcevi. Gadenje, koga kako, obicno po jadenje, i pocesto navecer. Tuku vcera se vidov so edna prijatelka, isto e bremena. Nesto sto ne zamisli, e sto nejzinata maticna i'' rekla deka amniocinteza se preporacuva sega po 33 godini. Taa pravela vo drzavna, iako priskata pokazala se'' ok. I skriningot, sepak maticnata i'' rekla taka. Mene nisto ne mi kazala maticnata. So godini sum tuka nekade. Ama ic ne sakam da pravam. Sto vi preporacale vasite maticni? Ubavo popladne :)

< Поракaта ја уредил profe -- 16.11.2014 13:13:17 >

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 269
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
16.11.2014 15:09:55   
blond
Profe, jas mislam deka amnioto e poveke nameneto za nad 35 godini i za onie sto vo familija imaat slucaj so nekoe hromozomsko poremetuvanje ili pak prisca-ta pokaze golema verojatnost. Jas soznam, ne bi ja pravela, nekako mi e mn rizicna(bar ja taka u glava si ja imam vgnezdeno). Mene dr sto bev na skrining vo 12ta mi rece deka nemam potreba i od prisca...

(Одговор на членот profe)
Непосредна врска до пораките: 270
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
16.11.2014 15:58:06   
Hopeful RR
Profe, и јас се мислам за амниоцентеза, бидејќи тоа гледиште за над 37 или семејна историја е веќе надминато. Случаи со даун, трисомија итн има и кај млади мајки од 23 год, кои немаат ништо во семејство, и јас сум на памет да ја правам. Следната недела ќе правам приска, но со оглед на тоа дека приска е само софтвер кој не гарантира ништо, најверојатно ќе правам и амнио, иако сум далеку од 37. Здравје, едно по едно, има време до тогаш. Ја исчитав целата тема за амниоцентеза на РР, знам дека има ризици, но не ми се играат играчки.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 271
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
16.11.2014 17:27:55   
tea 88
Ne mislite deka prvo doctorot vrz osnova na skriningot i priskata treba da ve upati na amnio.? Ne razbiram jas skriningot i priskata ne se tolku sigurni?

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 272
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
16.11.2014 17:31:59   
Hopeful RR
Не се, не. Пресметуваат проценти и веројатност, но не е се сигурни. Не знам, но дури и да ми каже докторот дека се е во ред и има ниска веројатност, откога ја исчитав темата, мислам дека би правела и амнио.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 273
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
16.11.2014 19:07:41   
Milicka 30
Пред некое време прочитав статија во вечер дека cryo save имале некој нов Днк тест за рана дијагностика на даунов синдром кој може да се прави уште од 9та недела ама ништо не најдов на нет ако знаете бешто повеќе сподеете. Поз

< Поракaта ја уредил Milicka 30 -- 16.11.2014 19:09:03 >

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 274
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
16.11.2014 20:57:39   
Hopeful RR
Освен приска и амниоцентеза, знам уште и за NIFTY тестот, за кој има посебна тема на РР, веројатно се мисли на тоа. Инаку, подобар е од амниоцентеза во смисла на точност и порана дијагностика, но е прескап - 1000е.



_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 275
Страница:   <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?