|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прва нова храна на бебето
25.1.2010 14:57:55   
Јасминка
 да, тиквичката е едно од првите нешто кое му ги воведов на моето бебе (по сокче од јаболко и варено јаболко) и одлично ја прифати



(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Прва нова храна на бебето
25.1.2010 14:59:34   
profesorica
тиквица му давам од 6 месеци на Дамјан, заедно со месо и брокула.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Прва нова храна на бебето
25.1.2010 15:00:25   
tamara.emili
sto moze da napavi glutenota mozes li da mi kazes falati od napred
jas sobiram informacii zasto kerka mi ima 3 ipol meseci i seuste e samo n majcino mleko i sakam da mi kazes od koga da vocedam voda zasto seuste i nemam dadeno

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Прва нова храна на бебето
25.1.2010 15:05:30   
mis.
Глутенот ја предизвикува алергијата која е позната и како целијакија кликни тука имаме таква тема каде поубаво е објаснето.

(Одговор на членот tamara.emili)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Прва нова храна на бебето
25.1.2010 15:06:35   
mis.
тиквичката е сосема безопасна како прва храна кај бебенцето.На стефан му дадов уште на 5 месеци мислам дека беше.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Прва нова храна на бебето
25.1.2010 15:17:08   
bablgam
Tamara.emili voda ne moras da i davas se dodeka ne pocnete so cvrsta hrana.Posle mozes da i ponudis, no doenite deca potesko prifacaat voda taka da nemoj da se sekiras ako e zedna  pocesto ce cica.Jas na Lana i dadov voda so prvite ovosni kasicki znaci polni pet meseci.Ne bese nesto odusevena i sega ne e no pie po malku posle jadenje i seuste cicame.pozz

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Прва нова храна на бебето
25.1.2010 15:25:32   
tamara.emili
koga prvat i dade odnosno koga pocna da ja potxranuvas i sto prvo i dade?

(Одговор на членот bablgam)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Прва нова храна на бебето
25.1.2010 15:30:50   
mami
no doenite deca potesko prifacaat voda taka da nemoj da se sekiras ako e zedna pocesto ce cica.


па не би рекла дека доените деца потешко прифаќаат вода. Мојот пие водичка уште од почетокот, без проблем. Мислам дека тоа е повеќе до детето. Еве мојот пие вода многу, а чај не сака да помириса. Додека на девер ми малиот пие само чај, а вода никако. Секое дете е различно

(Одговор на членот tamara.emili)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Прва нова храна на бебето
25.1.2010 15:31:48   
caci20
Jas ne sum doktor ili farmacevt ama po odnos na kasickite i mesecite sto gi pisuva na niv se konsultirav so farmacevt i mi vika deka ako e za 4 meseci togas taka e. Se izdvojuvale sostojkite koi odgovaraat. Niedna firma ne e glupava da ja tuzat za alergija ili za proizvodstvo na kasicka nesoodvetna za vozrasta.
Sto znam sto da kazam? Ne znam sto da se veruva

(Одговор на членот Mammy)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Прва нова храна на бебето
25.1.2010 15:32:28   
mami
ИЗВОРНА ПОРАКА: tamara.emili

koga prvat i dade odnosno koga pocna da ja potxranuvas i sto prvo i dade?



врати се на почеток на темава и ке видиш кој како почнувалuser posted image

(Одговор на членот tamara.emili)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Прва нова храна на бебето
25.1.2010 15:37:25   
mis.
За вода еве тука имаме пишувано.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Прва нова храна на бебето
25.1.2010 15:41:31   
Mammy
Да, Цаци и јас мислам така, но сепак се изненадив кога видов шпагети болоњезе за бебе од 4 месеци..исто така има јаболко со шумско овошје која содржи јагода, повторно за 5 месеци, а сметам дека јагодата е предизвикувач на алергии..Има кашички со пашканат, со брокула и слично, ама мено тоа ми делува малку бљуткаво и не се осмелувам да купам.
Така да, битно е да се почне со полесни овошја, па постепено зеленчук и се останато.

_____________________________

Me, Myself and You..and our Baby too...

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Прва нова храна на бебето
25.1.2010 15:43:22   
caci20
Se slozuvam. Ubav pocetok e prva kasicka od jabolko mislam bese od HIPP, a i najsigurno e domasnoto. Na pocetok ke se frla ama mora se da se proba.

(Одговор на членот Mammy)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Прва нова храна на бебето
25.1.2010 15:50:00   
Mammy
Да домашно, само ако си сигурна дека е непрскано, така ми рече педијатарот. А ХИП имаат знак дека е ЕКО храна, така да малку поскапо, ама барем полесно и посигурно.
Домашно тек после една година. Така ми кажаа, а му верувам на педијатарот, па терам така.

_____________________________

Me, Myself and You..and our Baby too...

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Прва нова храна на бебето
25.1.2010 15:51:11   
mami
Зеленчуковите кашички јас би ти препорачала да му ги правиш дома. Тие купечките имаат далеку погаден мирис и вкус отколку да земеш дома да му го направиш. Брокула со ориз дава прекрасна кашичка.еве како за пример. А на тоа можеш и морковче да додадеш

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Прва нова храна на бебето
25.1.2010 15:54:01   
bablgam
Mami mislam deka  bebinjata na koi do pocetokot so cvrsta hrana(a toa e negde 4-5 meseci) ne im e davano nisto osven majcino mleko posle potesko sakaat voda .So bebinjata pak sto od pocetok im e davano vodicka ili cajce ne e ist slucaj.Sepak toa e i do deteto no poveceto iskustva so samo doeni deca  se takvi.  

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Прва нова храна на бебето
25.1.2010 16:57:26   
nutelizza
Mammy од 6 месеци до денеска ( 1+) користам сокчиња, млечни каши и секакви др каши од хипп секојдневно.
Крвна слика секогаш одлична, детето напредува супер и еве го сега 1 годинка си јаде се. Има деца кои неможат да видат брокула ние ја јадеме со сласт.
Еден човек беше летоска на одмор овде а работи за Хипп и случајно низ муабети ми кажуваше на кој принцип ги растат овошјата, каде пасе стоката на органска почва и се тоа минува низ 150 контролиuser posted image user posted image user posted image
Јас му правам и природни домашни каши ама кога зимам од луѓе што не е прскаат јаболка, праска што произведуваат за себе.
Викаат домашно кое домашно?!!? надувано, пораснато огромно .....е затоа ја се одлучив првата година да јадеме органска храна.

(Одговор на членот bablgam)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Прва нова храна на бебето
25.1.2010 17:15:05   
mis.
Дали е подобро дома спремена кашичка или купена еве кликнете тука имаме пишувано

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Прва нова храна на бебето
15.2.2010 11:16:25   
pacuvce
Вчера купив мелен ориз и денес сакам да му дадам,ама на кутија пишува дека се спрема со млеко...Може ли јас да го направам со вода или?user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Прва нова храна на бебето
15.2.2010 11:21:28   
mis.
Јас на почетокот го правев со вода и нема проблем.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Прва нова храна на бебето
16.2.2010 13:29:58   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce

Вчера купив мелен ориз и денес сакам да му дадам,ама на кутија пишува дека се спрема со млеко...Може ли јас да го направам со вода или?user posted image user posted image user posted image


Направив и денес му дадов,ама некако не го бендиса многу...Цело време ми се давеше како за повраќање...Изгледа не му се допаѓа...Ама затоа овошните и зеленчуковите каши многу ги сака...Само не ја сака многу брокулата...Одма прави фаци...user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Прва нова храна на бебето
16.2.2010 13:41:42   
mis.
Пацувче мешај го со зеленчик така и ќе се збогати вкусот и мислам дека повеќе ќе го сака.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Прва нова храна на бебето
16.2.2010 13:43:42   
zami
ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

Пацувче мешај го со зеленчик така и ќе се збогати вкусот и мислам дека повеќе ќе го сака.


i ne se otkazuvaj, mal e za da znae sto saka, probaj razlicni kombinacii, sigurno nekoja ke mu se dopadne.



(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Прва нова храна на бебето
19.2.2010 12:05:38   
Adrijana
Znam deka falbata e 'rga ama sto da se pravi, moram da se pofalam, Eva denes za prv pat proba kasicka od jabolko, i ja napraviv doma, i prvo plukse, no posle pocna i usta da otvora. Izede nesto kako pola rezne jabolka. Taa uste sakase, no mi bese strav da i davam poveke, zasto ne sakam da i go optovaram mesenceto.mnogu sum vozbudenauser posted image user posted image user posted image

_____________________________



(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Прва нова храна на бебето
19.2.2010 12:08:30   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image браво Ева..па тоа е супер...штом и се допаѓа браво..утре дај и пак, само малку повеке и се така...не се секирај, нема да ја оптовариш- децата кога не сакаат да јадат веќе сами си покажуваат

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?