|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прва нова храна на бебето
15.1.2010 22:47:29   
lidijas
Mene ne me buni voveduvanjeto na ovosjeto tuku kolicinata, a bas ke pobaram vo nekoi knigi sto gi imam pa ke pisam.

(Одговор на членот Матеа)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Прва нова храна на бебето
15.1.2010 22:47:50   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: lidijas

Ne znam sto da pravam, da ne ima vrska oti ne cica tuku pie adaptirano mleko stvarno ne znam ke prasam
i drug doktor, stvarno toa mi e mnogu hrana za tolku malo bebe


Jas mislam deka ne e vo prasanje adaptiranoto mleko tuku do pedijatarot e.Pobaraj i vtoro mislenje.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот lidijas)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Прва нова храна на бебето
15.1.2010 22:48:21   
Еца
Матеа слободно напиши конкретно на кои делови, таман ќе продискутираме и од лични искуства ќе разрешиме некои сомнежи. 

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Матеа)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Прва нова храна на бебето
15.1.2010 22:49:44   
melody
Jas pocnav da ja dohranuvam kerka mi so polni 4 meseci ( ja dojam ama i ja dohranuvam so aptamil)i toa prvo probav sokce od jabolce koe so zadovolstvo go prifati i toa po nekolku lazicki vo denot za pocetok dodeka se navikna na noviot vkus i taka nekolku dena,potoa prodolziv so sok od krusa,a veka posle 2 nedeli pocnav da i davam po 50 ml od sokcinjata.Pravev i mix od niv ,a so kasicki pocnav od 4 i pol i toa pedijatarot ni preporaca sama doma da i ja spremam hranata taka da gotvev supa od oriz kompir i morkov i i ja davav vodickata ,a i da ne zaboravam so maslinovo maslo zgotvena i vednas se osmeliv i kasicka od smesata da i dadam.I toa si go izede so slast.taka da lidijas prvo probaj se postepeno vidi deteto sto ke ti jade i poleka zgolemuvaj i dojdi do ta pedijatarot sto ti rekol.

(Одговор на членот lidijas)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Прва нова храна на бебето
15.1.2010 22:53:36   
melody
Ah i da ne zaboravam uste ova na nas pedijatarot ni preporaca banana portokal mandarina kivi posle 6 mesec.Bananata radi tvrda stolica zaradi toa posle 6 mesec i jas se osmeliv porano da i dadam i gledam detevo tvrdo mi kaka(ne znaev za ova)eve ja sega so polni 6 meseci i 5 dena ona nema nikakov problem od banana i slobodno i ja davam

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Прва нова храна на бебето
15.1.2010 22:53:49   
lidijas
Da prvo kaza da dadam po dve-tri lazicki poradi alergija a potoa da prodolzime ako e se vo red.
I jas mislam kako tebe prvo so sokceto pa so kasicka za dve-tri nedeli.

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Прва нова храна на бебето
15.1.2010 22:55:09   
lidijas
Za juzno ovosje znam deka ne treba da se dava sega samo sezonsko.

(Одговор на членот lidijas)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Прва нова храна на бебето
16.1.2010 0:05:32   
Матеа
Еве некои од аргументите кои ветив да ги изнесам:
како прво, јагодата, праските, кивите и други слични влакнести овошја се силни алергени и потребно е огромно внимание со нивното внесување, не само кај бебињата, туку и кај поголемите деца. До шестиот месец бебето го добива имунитетот преку мајчиното млеко, а по овој месец започнува засиленото развивање на неговиот сопствен имунитет. Од овие причини, не се препорачува внесувањето на вакви силно алергизирачки храни во овој период. Овие храни треба да се избегнуваат кај деца со фамилијарна историја на алергија и треба да им се воведуваат многу подоцна од првата година на живот. Кај останатите деца, оваа храна би требало да се воведува некаде околу 1 година.
А за зелка, карфиол, брокула и други зеленчукови растенија кои се наведени, сетете се прво како се чувствувате вие кога ќе изедете некое од нив и замислете како му е на user posted image со многу нежен организам. Бебешкиот дигестивен систем не е доволно развиен за да може да ги обработи овие растенија и тие нема да се усвојат целосно. Оттука, нивното прерано внесување во исхараната само го обременува организмот. Од друга страна, некои од нив содржат преголемо количество минерали (за user posted image ) кои само можат да му наштетат на организмот со тоа што создаваат дополнителен напор за бебешките бубрези. Тие се' уште не се совршени и не можат да ја регулираат размената на вода во организмот на начин на кој работат бубрезите на возрасни. Кога тие ќе се обидат да го регулираат нивото на некој минерал во крвта (да го намалат), најчесто ќе реагираат со исфрлање на поголемо количество течности. Тоа води до ожеднување, па организмот ќе реагира на тој начин што ќе повлече вода од цревата (од дебелото). Овој процес од своја страна (може да) предизвикува запек или отежнат пасаж на цревата.
Слично се случува и при предвремено воведување на месо, особено на потешки меса. Не само што ензимите задолжени за разградување не се совршени (или воопшто ги нема се' уште), туку и оние месни протеини што ќе се разградат можат да нанесат повеќе штета од корист. Меѓутоа за тоа потоа, во наредниот пост.
Се разбира дека сето ова зависи од дете до дете, и кај некое ќе помине без никакви симптоми, а кај некои ќе се појави нешто. Алергијата на пример, не мора да се појави веднаш, или по месец-два. Некогаш се појавува и по неколку години. Овие први контакти со високоалергизирачка храна го „спремаат“ организмот (имуниот систем) за бурните реакции при идните внесување на таа храна, познати како алергија.
Ве молам, имајте ги овие работи во предвид кога му внесувате нова храна на вашето бебе. Помислете дали е во ред, консултирајте се со некого, со педијатар, па и со два-тројца, а на крајот, го имате интернетот. Побарајте ги Европската или Американската педијатарска организација, имаат доста совети и линкови за исхрана на деца.

(Одговор на членот lidijas)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Прва нова храна на бебето
16.1.2010 0:15:15   
Еца
Одличен пост Матеа, убаво образложено, се согласувам со тебе посебно сум претпазлива бидејќи си имавме мака со алергија. Зарем на доилките им се забранува да јадат грав, карфиол, зелка, брокула, за да бебето нема гасови, а замислете што се случива кога му го даваш на самото бебе. затоа си има период од кога до кога се треба да се внесува. Точно е и тоа дека има родители кои многу рано воведуваат одредени намирници кои навистина можат да бидат штетни за него.

Како пример некаде напишав за познаничка која на бебето од 3 месеци му даваше кравјо млеко од тетрапак, сега тоа има 6 месеци, јадело буквално се, и манџите на постарата сестра која има 6 годинИ, чоколади, ма се. Јас на ова сум без коментар, зошто искрено не знам колку е паметно и што е веќе паметно да се дава и да не се даваuser posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Матеа)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Прва нова храна на бебето
16.1.2010 1:01:46   
Матеа
Можеби сега детето нема проблеми ниту симптоми но кога тогаш ќе се појават и некој нема да се сети да ги поврзи со исхраната во овој период.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Прва нова храна на бебето
16.1.2010 14:36:07   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

4 - 6 месеци

Бебето обично цица поголемо количество млеко. Не обидувајте се да му наметнете ритам на оброците. Тоа само ќе побара да јаде кога е гладно. На оваа возраст бебето покажува зголемено интересирање за околината и доколку не е гладно многу лесно некој настан од околината може да му го одвлече вниманието од хранењето.

Веќе по четвртиот месец бебето може да почне да прима сокови, кашички од зеленчук и овошје за полека да се навикнува на друга храна освен млекото. Време е бебето да почувствува полуцврста храна, ќе почне да учи да јаде, да голта а подоцна и да џвака храна која не е течна. (Забелешка: користете пластична лажица со заоблени рабови)

Иако кашичките за бебиња за возрасните се вообичаено невкусни, сетилата за вкус кај бебињата се сў уште во развој и нивното сетило на вкусот е различна. Така на бебињата нема да им се допадне премногу солена, слатка или кисела храна. Од 4 до 8 месеци бебето не смее да јаде храна со сол за да не ги преоптовари бубрезите. Исто така во овој период треба да му се даваат само природните овошни сокови кои не содржат дополнителен шеќер, туку само природен шеќер фруктоза. На тој начин се избегнува создавање наклоност спрема слатката храна

Внимание! Кај бебињата со склоност кон алергија, храната што дополнително ќе почне да се внесува треба да биде хипоалергенска (со многу мал потенцијал да даде алергиска реакција).

Најдобро е да почнете воведување друга храна, освен млекото со лесно сварливи состојки. Потоа следете како бебето ќе ги прифаќа и воведувајте една нова состојка неделно.

Покрај млекото, бебето е подготвено да прима храна богата со железо, бидејќи на оваа возраст депото на железо што бебето го има добиено од мајката е речиси потрошено. За ова се најпогодни кашички од зеленчук и од житни кашички збогатени со железо.

Се согласувам дека на бебето од 4 месеци постепено да му се воведува друга храна да распознава вкусови и најчесто тоа да бидат лесни нискоалергени овошја и зеленчик.Круша,јаболка,банана,морков,тиквичка,компир,ориз се потполно сигурни производи за со нив прво на се започне во исхраната на бебето.Ако има мека столица како што беше кај нас зошто да не и банана.И количински на почетокот да биде малку за да ве види реакцијата и постепено количината да се зголемува.И да не се мешаат овошјата и зеленчукот додека не се оформи вкусот кај бебето.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Прва нова храна на бебето
17.1.2010 12:40:49   
Еца
Денес прв пат на Мила и дадов варено морковче и тоа само неколку лажички, ама со сласт си ги изеде.user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Прва нова храна на бебето
17.1.2010 12:49:42   
BEBICA
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image ako neka si jade i samo taka da prodolzi da bide lakoma da nepravi problemi neli.

_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Прва нова храна на бебето
17.1.2010 12:50:59   
bablgam
Neka vi e na zdravje prvoto morkovce i se ponatamu so slast da si jadeteuser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Прва нова храна на бебето
17.1.2010 13:13:28   
arh_diz
Браво за Мила така треба user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот bablgam)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Прва нова храна на бебето
17.1.2010 13:32:30   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Денес прв пат на Мила и дадов варено морковче и тоа само неколку лажички, ама со сласт си ги изеде.user posted image



Еца јас до сега му имам дадено банана и варено јаболче и баш се мислев дали да пробам да му дадам и морков и млада тиквичка...Сакав да се консултирам со педијатарот,ама еве гледам дека ти веќе си и дала...Да пробам и јасuser posted image user posted image user posted image ...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Прва нова храна на бебето
25.1.2010 14:09:07   
Mammy
Ние почнавме со дохрана уште пред месец дена со кашички.
Педијатарот ни препорача готови кашички, пред се поради еко одгледувањето.
Меѓутоа од среќа дека ги јаде со сласт, му купивме од ХИП за добра ноќ на база на ориз, па со кекс, банана и сл.
Е тоа беше веќе проблем,се јави опстипација. Така да сега сме строго на јаболко, крушка, морков и банана од Фрутек ( ми се чинат поубави од ХИП) и се враќаме во нормала.
Затоа внимавајте, иако на кашичките пишува од 4 месеци па нагоре, не е се за нив.
Замислете има дури и шпагети болоњезе за 4 месеци..ЛУДОСТИ..

_____________________________

Me, Myself and You..and our Baby too...

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Прва нова храна на бебето
25.1.2010 14:26:11   
Еца
Искрено јас досега и давав јаболче, банана, морковче и еве денес компирче. Се мислам за круша и ориз, морам да ги чекам резултатите, веќе ќе си пукнам од мака. И по колку пати на ден им давате кашички.Мислам каков ви е распоредот на давање оброк? доење + кашички

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Mammy)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Прва нова храна на бебето
25.1.2010 14:47:41   
Mammy
Јас му давам најизменично, една тегличка цел ден ја влечка..како, кога сака, немам правило, ама гледам да е на сабајле и попладне околу 17часот , како ужинки.

_____________________________

Me, Myself and You..and our Baby too...

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Прва нова храна на бебето
25.1.2010 14:51:14   
pacuvce
ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

И по колку пати на ден им давате кашички.Мислам каков ви е распоредот на давање оброк? доење + кашички


Ние сме на адаптирано млеко,така да кога ќе стане му давам шише млеко,па спие,па кога ќе стане јадеме некаква кашичка (варено јаболче,банана,морков),па пред второто спиење пак шише млеко,па кога ќе стане повторно каша (овојпат од ХИПП со ориз и пченка),па пред спиење шише млеко...И во текот на ноќта уште два пати млеко...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Прва нова храна на бебето
25.1.2010 14:52:37   
mis.
внимателно со кашичката со кекс може да содржи глутен.

(Одговор на членот Mammy)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Прва нова храна на бебето
25.1.2010 14:55:06   
pacuvce
ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce

A млада тиквичка...


Давал ли некој досега...Што мислите за тоа?

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Прва нова храна на бебето
25.1.2010 14:57:25   
tamara.emili
jas se soglasuvam so tebe sto e toa davanje kravjo mleko na tolku mala vozraz i jas imam eden primer na 6 meseca deteto jade bukvalno se odnosno rucekot sto e spremen od toa jade a koga prasav zosto ne mu prigotvuva za nego posebno mi odgovori deka ne jadelo od to sakalo od nivnoto jadenje i tolku mi bese tesko da go prifatam toa i mnogu jas iskarav a uste po tesko mi bese koga mi kaza deka e anemicen a jas so revolt i kazav toa zatoa sto deteto ne prima vitamini user posted image i navistina ne mozam da ja razubedam da pocne da go gleda i da mu gotvi za nego 

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Прва нова храна на бебето
25.1.2010 14:57:25   
Mammy
е ја фрлив тегличката, ама мислам дека пишуваше дека е без глутен..

_____________________________

Me, Myself and You..and our Baby too...

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Прва нова храна на бебето
25.1.2010 14:57:41   
mami
млада тиквичка е онаа што си ја пржиме за јадење?
ако е таа да- му давав летово и ја сакаше, само ако му е подебело исечена, за да може да ја џвака

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?