|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Проверка на проодност на каналите
19.9.2010 22:15:42   
minerva
Здраво дечки, ве следам веќе подолго време и сум многу пријатно изненадена од целата поддршка што си ја пружате едни на други и начинот на кој со заеднички сили се борите. Решив да ви се приклучам и да го споделам моето искуство со HSG.
Го правев на ГАК, пред 10 дена. Се` што ви е потребно од документација е упат од матичен, плаво картонче и крвна слика со седиментација. Имам слушнато за некои искуства дека таму на лице место ја проверуваат седиментацијата, но мене такво нешто не ми направија, туку ми кажаа да си донесам сама резултати од крвта. И покрај тоа што имав проверено крв пред 1,5 месец со супер седиментација, сепак сакаа пак да правам и резултатите да ми бидат најнови. Затоа, мој совет е да си имате спремено крвна слика однапред и тоа не постара од една недела. Седиментацијата треба да биде максимум 10, за да може да се спроведе снимањето.

Не сум сигурна дали го прават ова испитување секој ден, бидејќи е во координација со Радиологија. Тим од ГАК се организира и оди на радиологија, а однапред се договорени. Така што мислам дека прво закажуваат барем 5-6 души, за еден-двајца не знам дали ќе одат. Го кажувам ова од причина што мене за малку ќе ме зезнеа. Отидов во понеделник, велам да закажам за снимање, кој ден да дојдам, велат дојди во петок (btw, снимањето се прави од 5-9 ден, најубаво на 7-8, и тоа на завршена менструација, две-три капки не пречат, но крварењето да е престанато). Одам во петок и ми кажуваат дека нема да има снимање, бидејќи Радиологија си ги поврзала празниците и не работат. Ме пресече, велам во понеделник ќе ми биде доцна, а не сакам пак да го одложам снимањето како прошлиот месец. Ајде брзо во Воена болница, знам дека и таму прават HSG, ама таа ми вели, до пред некој месец снимале, но сега веќе не, бидејќи немаат гинеколог. Бев решена да не чекам до следниот месец повторно и да одам на приваатно кај Толовски. Но, пред тоа ми падна сомнително како може на клиника да се поврзат 5 дена за празници и да нема никакво снимање, сигурно има некои итни случаи. Се вратив пак, овојпат на Радиологија да ги прашам дали се затворени, ми велат работиме и снимаме, може ти кажале така бидејќи тие си поврзале празници, па се вадат на нас. Трк назад на ГАК, кога таму истата сестра кога ме биде колку сум наапана, наудрено вели ах, добро што се врати еве БАШ СЕГА ми јавија дека ќе има снимање.
Мој совет е, јавете се штом ќе ви почне циклусот, за да си закажете, не за друго, колку да ве имаат на ум и да бројат, бидејќи ако не се соберат доволно пациентки можно е да ви кажат да дојдете друг ден. Бидете упорни и не се откажувајте. Одете порано, накај 8 сабајле и фатете го редот, бидејќи прво има шетање наваму/натаму по шалтери, за да ви ги спремат документите.

Инаку, испитувањето е многу кратко, не подолго од 5 минути, зборам со сите тракатанци, од влегување до излегување. А самата постапка кога го вбризгува контрастот трае 30 сек., така да што и да е се издржува. Мене многу ме болеше, ама претерано, бев спремна на болка, ама не до тој степен. Испадна матката супер, каналите ми се проодни, ама се извијугани, бидејќи имаат прираслици. Причина за ова најверојатно е мојата операција на слепо црево кога бев дете (друга причина може да биде јака инфекција, а јас никогаш сум немала). Секоја оперативна постапка на абдоменот предизвикува прираслици како нормален процес на заздравување на организмот, па така кај мене се јавиле. Тоа е и причината зошто толку ме болело, бидејќи кога контрастот оди низ каналите, ги поместува од дотогашната позиција, тие прскаат, се кинат и тоа е тоа што боли. Сега ќе се обидуваме некои 2-3 месеци, матичниот кажа дека HSG за овој проблем делува терапевтски, ама ако не биде ништо, тогаш не ми гине лапароскопија.

Инаку, на ГАК кошта 700 ден. со картонче, а кај Толовски е 4,000 ден.

(Одговор на членот bate)
Непосредна врска до пораките: 276
   RE: Проверка на проодност на каналите
19.9.2010 22:24:06   
Bogdancanka
dobredojde Minerva ti posakuvam prijatna druzba na rruser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image pozz mila

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот minerva)
Непосредна врска до пораките: 277
   RE: Проверка на проодност на каналите
20.9.2010 14:41:36   
bate
сите кои се мислат user posted image за HSG нека одат и проверат за да бидат сигурни дали е се во ред, не е ништо страшно. јас направив проверка и моите канали се непроодни. може ли некој да ми сподели слично искуство? поздравче

(Одговор на членот minerva)
Непосредна врска до пораките: 278
   RE: Проверка на проодност на каналите
20.9.2010 20:50:37   
babyhope
Драга minerva, топло добредојде user posted image user posted image user posted image ти посакувам и јас.
Би сакала да споделиш со мене некои искуства околу квалитетот на извршената интервенција во Државна болница. Имено јас се надевам дека наскоро ќе ја смирам СЕ па ќе треба да направам ХСГ. Мене ми кажаа дека на Радиологија во државна снимањето било со многу лош квалитет, односно апаратот бил многу застарен и дека ништо не се гледало. Затоа јас се распрашував за кај Толовски или во Систина.
Како и да е, не е мала разликата во средствата ако квалитетот е скоро ист или е на задоволително ниво.
Пиши какво е твоето искуство по ова прашање


(Одговор на членот minerva)
Непосредна врска до пораките: 279
   RE: Проверка на проодност на каналите
20.9.2010 21:27:27   
Idna mamica
Таа Државна болница неможам да ја смислам!Неколку пати сум била во Лабараторијата на Гинекологија и имам многу лошо искуство,пред се заради турканиците и гужвата,не се знае кој јаде кој пие,идат преку ред,а персоналот-посебна приказна.Да не те однесе патот натаму.Треба да правам ХЦГ а ке го правам кај Толовски,на Државна не ни помислувам,да ме чачкаат со тие ќстари апарати,да гледаат колку само да завршат побрзо со тебе,не фала!Ќе одам по приватниве клиники,ке платам повеќе ама барем знам дека ке биде звршена работата како што треба
.

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 280
   RE: Проверка на проодност на каналите
21.9.2010 20:07:02   
minerva
Ви благодарам девојки на топлото добредојде, сигурна сум дека убаво ќе се дружиме. user posted image

Babyhope, во однос на квалитетот на HSG снимката навистина не знам да ти кажам дали има разлика, бидејќи вакво нешто прв пат од тебе слушам. Но, она што можам да ти кажам е дека мене тројца различни доктори ми ја видоа и сите ми дадоа исто мислење. Еден доктор што ја пишува отпусната листа, матичниот и уште еден доктор на ГАК каде бев на консултации. Ниту еден не ми спомна нешто околу слаб квалитет.

Кога се мислев дали да го правам приватно или на клиника, се одлучив за второто од причина што таму ја гледа ренгенолог, што сигурно видел мал милион такви снимки. Втората причина беше тоа што сметам дека HSG понекогаш може да даде нецелосна информација. Точно е, се гледаат каналите и проодност, евентуално некои деформации, миоми и сл. Меѓутоа, доколку нешто биде пропуштено и не се види, а бременост не настанува после уредно HSG, секако следен чекор е дијагностичка лапароскопија, која е многу поверодостојна.

Така што, моите аргументи беа тие. Ако е се` како што треба, тогаш супер. Ако евентуално не е, тогаш секако по неколку месеци ќе превземев други чекори. Не сакам да ти влијаам на одлуката, ти најубаво си знаеш. Размисли си што најмногу ти одговара и така направи. Се надевам дека ти помогнав.

(Одговор на членот Idna mamica)
Непосредна врска до пораките: 281
   RE: Проверка на проодност на каналите
22.9.2010 14:37:40   
bate
vezilka мила и мене каналите ми се затнати скроз те молам, пиши ми како помина? какво е искуството, операција ин витро...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 282
   RE: Проверка на проодност на каналите
22.9.2010 14:39:28   
bate
minerva 

(Одговор на членот minerva)
Непосредна врска до пораките: 283
   RE: Проверка на проодност на каналите
22.9.2010 14:40:30   
bate
minerva user posted image user posted image user posted image uspeh...


(Одговор на членот minerva)
Непосредна врска до пораките: 284
   RE: Проверка на проодност на каналите
23.9.2010 12:05:29   
iki82
Eve i jas se sprema za proverka na kanalite od slednata menstruacija. Ke ja pravam vo Sistina kaj Lazarevski. Me gledase na 4D eho i mi rece deka matkata e so pravilna forma bez anomalii, no da vidime i kanalite uste. Uff kolku mi e strav :( Me prati da proveram i faktori na hemostaza, AFA i d-dimeri i krvna slika. Site rezultati mi bea ok, no ne znam zosto se pravat tie ispituvanja na krvta? Ako znae nekoj neka mi pise.

(Одговор на членот bate)
Непосредна врска до пораките: 285
   RE: Проверка на проодност на каналите
25.9.2010 22:04:31   
sharlot
eve i jas Iki 82 imam zakazano naredniot petok da pravam proverka na prodornoet na kanalite vo Sistina kaj Pancevski.koga bev na pregled kaj nwgo toj mi rece njaprvin da go napravam ispituvabjeto a  maz mi istiot dena kr pravi spermogram,a potoa so rezultataite (da vidime kako ke ispadant)ke se dogovorime sto ponatamu.Jas imam i malav hormonalen disbalans no toj mi rece deka to ne e nisto strasno i deka moze vednas da se sredi.Me interesira dali sansite  za zabremenuvanje  se pogolemi posle ova ispituvanje? citam nesto po internet deka imalo i slucai kade se zabremenuvalo najcesto vo rok od tri ciklusi posle ispituvanjeto.Iki 82  ako go napravis HSG -to pred mene te molam pisi mi kako pomina??

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 286
   RE: Проверка на проодност на каналитеoa
26.9.2010 0:04:40   
zorana
Ika 82  Mene mi gi pravea istite ispituvanja AFA HLA d dimeri vo Plodnost  Se pravele da se iskluci proces na tromboza Afata mi bese zgolemena Primav posle embriotransferot Kleksan amp posle prodolziv so aspirin i go zemam uste  Toa e  za razvodnuvanje na krvta i podobra cirkulacija Mozi i zatoa ne zabremenuvav

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 287
   RE: Проверка на проодност на каналитеoa
26.9.2010 16:35:35   
arh_diz
da zorana imas pravo mnogu zeni nemozat da zabremenat bas poradi pokaceni Afa i d-dimer

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот zorana)
Непосредна врска до пораките: 288
   RE: Проверка на проодност на каналитеoa
26.9.2010 21:42:00   
cece81
Dragi moi ve citam i nemie jasno kakvi se tie ispituvanja AFA i HLA d- dimeri , se zema krv pa se ispituva , dali sekoja zena pred IVF treba da napravi takov pregled kolku pari se vo Plodnost  i za kolku vreme se ispituva . Zorana pisi mi poopsirno za ova!
Pozdrav Milicki moi user posted image .... 

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 289
   RE: Проверка на проодност на каналитеoa
26.9.2010 21:55:39   
iki82
cece81, jas treba da pravam proverka na kanalite i doktorot mi rece da proverime i kompletna krvna slika, afa i d-dimeri. Jas koga go prasav sto e toa , mi rece nesto da vidime kako koagulira krvta i tolku. kolku sto citam ovde na forumot ako ti se tie vrednosti pokaceni navodno mozes da imas spontani abortusi ili nemoznost da zabremenis. za sreka mene mi bea vrednostite vo granicite na normalata. znaci mene ginekologot me prati sam, a valjda e pozelno da si gi napravi sekoj osobeno ako ima problemi so zabremenuvanje ili ako imal nekoi krvarenja i sl. Se pravat na transfuziologija ili moze i vo Sistina

(Одговор на членот cece81)
Непосредна врска до пораките: 290
   RE: Проверка на проодност на каналитеoa
26.9.2010 22:26:04   
zorana
Afa D dimeri hemostaza Hla se testovi za dokazuvanje na normalna cirkulacija na krv dali ima trombozi koi se pricina za nezabremenuvanje ili spontani abortusi

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 291
   RE: Проверка на проодност на каналитеoa
26.9.2010 22:26:18   
zorana
Cece 81 Jas pred da ja zapocnam postapkata vo Plodnost DrTase mi gi pobara site dokumenti od predhodnite in Vitra Bidejki imav 5 neuspesni mi rece  da napravime imunoloski ispituvanja i hemostaza da ne imam trombozi AFA testot imase pozitivni vrednosti Mi dade Cleaxane amp 2 nedeli koga ja pocnavme postapkata mi gi prekina Posle ET  pak mi gi prodolzi Koga ja vidovme na eho bremenosta gi povtorivme  d dimeri koi bea okolu 520 -mi rece lesno zgolemeni prodolziv so aspirin 0.75 i sega go zemam Sega ke proveram pak d dimeri i mi rece ako treba ke gi povtorime Kleksanot Vo megu vreme dodeka cekav imase trudna zena koja sto mi kaza deka e non stop od embrion transferot so klexane bese 6 mesec HLA Afa hemostaza pravev na transfuzija sk. d dimeri vo adrialab

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 292
   RE: Проверка на проодност на каналитеoa
26.9.2010 23:12:50   
cece81
Macinja vi blagodaram na brzite odgovori , sega se mi stana jasno. Pozdrav milicki !

(Одговор на членот zorana)
Непосредна врска до пораките: 293
   RE: Проверка на проодност на каналитеoa
26.9.2010 23:50:52   
pinokio2010
ИЗВОРНА ПОРАКА: zorana

Afa D dimeri hemostaza Hla se testovi za dokazuvanje na normalna cirkulacija na krv dali ima trombozi koi se pricina za nezabremenuvanje ili spontani abortusi


Izlegovme malku od temava, no uste ova da prasam. Dali postoi nekoj odreden den od ciklusot koga se pravat ovie ispituvanja ili moze koj bilo den ?

(Одговор на членот zorana)
Непосредна врска до пораките: 294
   RE: Проверка на проодност на каналите
30.9.2010 14:27:55   
bate
моето искуство со HSG е, јас правев во странсво д-р само ми кажа кога ќе можам да одам и да проверам. значи предходно не правив апсолутно никакви испитувања. по некое време само отидов и направив снимка. траеше 10-тина мин. не беше ништо страшно и болно. кај мене двата канали беа не проодни и ме прати на ин витро. ама не им верувам тука многу на д-р и во јануари идам во МК и почнувам со постапката. никој нека не се плаши само напред,  храбро user posted image

< Поракaта ја уредил bate -- 30.9.2010 14:29:45 >

(Одговор на членот minerva)
Непосредна врска до пораките: 295
   RE: Проверка на проодност на каналите
30.9.2010 15:28:35   
veskucame
Jas denes pravev HSG na klinika.Neznam mnogu me bolese a mi rekoa prvicno deka kanalite se super,snimkite ke se gotovi od ponedelnik.megutoa sega krvaram.Doktorkata rece deka e normalno dodeka da si odime doma znaci nekade okolu 1 cas.Kaj mene pominaa okolu 5 casa.Neznam dali e ok ili ne.Imam citano i slusano deka denot koga ke pravis HSG treba da imas odnosi.Dali i pokraj krvarenjeto treba ili ne?Ve molam sto pobrzo da mi odgovorite.Hormonite mi se ok.A cekam rezultati i od AFA i D-Dimeri.Pozdravce CEkam odgovor

(Одговор на членот bate)
Непосредна врска до пораките: 296
   RE: Проверка на проодност на каналите
30.9.2010 18:51:21   
babyhope
veskucame јас не знам да ти одговорам баш за тоа после колку време треба да ти престане крварењето после интервенцијата. Вајда тоа е индивидуално кај секој, меѓутоа нека ме корегира некој кој што е подобро упатен во тоа. Секако дека ако не ти престане до утре треба да се јавиш кај гинек. да се консултираш. Инаку за  односи после ХСГ прв пат слушам, ниту мојот гинеколог ме советуваше за такво нешто при консултацијата за мојата проверка ниту имам слушнато од други. Единствено знам дека после инсеменацијата се препорачува да се има секс. односи за да се зголемат шансите за забременување. Не знам зошто сега би биле  препорачани односи кога ти е 6-10 ден од мензис, што значи не си ни во плодни денови (најверојатно)
Поздравчеее

(Одговор на членот veskucame)
Непосредна врска до пораките: 297
   RE: Проверка на проодност на каналите
30.9.2010 22:20:43   
minerva
Ne se sekiraj, jas koga pravev HSG go prasav doktorot bas za toa, mi kaza deka krvarenje prviot den e normalna pojava i eventualno tocka dve i sledniot den. Ako trae 2-3 dena intenzivno krvarenje kako menzis, togas odi na doktor, inaku za prviot den e normalno. Jas cel den go pominav so uloska, bev utop kako prv den menzis, a utredenta nisto. Ne se plasi, normalno e.

Za odnosi dali uste istitot den ne znam, jas ne bi preporacala, sepak imalo nekoe rabotenje vnatre vo matkata. Inaku, dvajca doktori mi potvrdija deka moze istiot mesec koga se pravi HSG i da se zabremeni, ne e opasno.

< Поракaта ја уредил minerva -- 30.9.2010 22:22:37 >

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 298
   RE: Проверка на проодност на каналите
30.9.2010 22:59:58   
iki82
lele jas treba da pravam hsg nebrgu, ne znaete kolku mi e strav user posted image osobeno od ova krvarenjava..ahh 

(Одговор на членот minerva)
Непосредна врска до пораките: 299
   RE: Проверка на проодност на каналите
1.10.2010 10:21:16   
petra27
ИЗВОРНА ПОРАКА: iki82

lele jas treba da pravam hsg nebrgu, ne znaete kolku mi e strav user posted image osobeno od ova krvarenjava..ahh 

Ne se plasi ne e nisto nitu bolno nitu strasno.....jas pravev pred dve godini i ne krvarev voopsto....znaci cudno cuvstvo e ne e bolno...hsg-to go pravev kaj Tolofski.....

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 300
Страница:   <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?