|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Проверка на проодност на каналите
1.10.2010 12:16:59   
iki82
fala petra27, jas ke go pravam vo Sistina, sega i tamu imaat rengen znaes, porano gi prakale kaj Tolovski. Vlajda Lazarevski ke mi go pravi, mi rece da se javam od koga ke dobijam. premnogu mi e strav..mislam i nervozna sum od toa, ama aj se ke se izdrzi samo se da bide vo red.

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 301
   RE: Проверка на проодност на каналите
1.10.2010 12:20:52   
arh_diz
iki82 nemas od sto da se plasis ne e nisto strasno. Jas sum mislam najgolema plaslivka po pominav i niz toa. Moze malk ke te boli no ne enisto strasno

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 302
   RE: Проверка на проодност на каналите
2.10.2010 0:26:01   
sharlot
eve Iki jas deneska pravev HSG vo Sistina.Iskreno da it kazam ne e bas prijatno i navistina boli malku no ne e nisto strasno.Samata procedura trae okolku 2-3 minuti.mene levata tuba mi e proodna i voopsto ne me bolese koga mi go pustaa kontrastot tamu no desnata ne mi e bas proodna i togas osetiv malku bolka dodeka probuvaa da pomine tecnosta no ne e nisto ne izdrdrzlivo.nemmoj da se plasis.vednas ke pomine.potoa mi rekoa da pijam vibramicin 5 dena  i si zaminav.posle 5 min od koga ke izlezes se ke ti pomine.e sega ako moze nekoj da mi kaze dali moze da se ostane bremena sop edna proodna tuba ili ke mora da mi se pravi laparoskopija.treba da odam pak vo vtornik pa togas doktorot se ke mi kaze.ima li nekoj vakvo ili slicno iskustvo ili nekoj da mi kaze kako odi taa procedura i posle kolku vreme moze da se pstane bremena?

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 303
   RE: Проверка на проодност на каналите
3.10.2010 14:17:26   
sharlot
dali moze nekoj da mi kaze dali moze da se zabremeni ako ti e prodoren samo eden kanal ili mora da se pravi laparoskopija?

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 304
   RE: Проверка на проодност на каналите
3.10.2010 16:44:43   
soncogled
sharlot, ne se sekiraj, sekako deka mozes da ostanes trudna so eden prooden kanal, bitno e folikulite da tise na toja jajnik koga ke proubuvate user posted image  

_____________________________

Svetot moj minus tebe vo nego ona sto ke ostane malku e!

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 305
   RE: Проверка на проодност на каналите
4.10.2010 0:20:16   
sharlot
lele soncogled nemas poim kolku si me izraduvala:))) blagodaram!!!!

(Одговор на членот soncogled)
Непосредна врска до пораките: 306
   RE: Проверка на проодност на каналите
8.10.2010 12:16:12   
iki82
девојки да ве прашам тие што сте проверувале проодност на каналите? кој ден од циклусот или колку дена пред хсг-то проверивте седиментација? мене денес ми е втор ден од циклус и треба да проверам седиментација ама не знам кој ден? ве молам пишете ми , фала

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 307
   RE: Проверка на проодност на каналите
8.10.2010 12:24:22   
Idna mamica
Ики,и самата менструација ја крева седиментацијата,па затоа најдобро е да си испиташ сед,1-2 дена откако ке ти заврши циклусот.ХЦГ прават најдоцна до 9-от ден па имаш време.Ако испитуваш во ординација кај д-р Толовски,таму само бараат седиментација,да не е поголема од 11.Среќно!!!

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 308
   RE: Проверка на проодност на каналите
8.10.2010 13:02:15   
iki82
vikas 1-2 dena posle menstruacijata? site taka ste proveluvale? jas ke pravam vo sistina ama mene na primer mi trae 7 dena i ako cekam uste 1-2 posle toa da proveram ke mi dojde 9 den i posle ke bide kasno da mi zakazat user posted image uff  ne znam koga da proveram ova. aj pisete mi drugite kako ste pravele.

(Одговор на членот Idna mamica)
Непосредна врска до пораките: 309
   RE: Проверка на проодност на каналите
8.10.2010 14:12:00   
veskucame
Iki82 jas pravev HSG na klinika na 30 septemvri.posleden den sto mozes da napravis HSG e na osmiot den potocno najdobro e od 6-8den.Sedimentacija mi napravija mene na 6den(togas se uste imav ciklus).Togas otidov na klinika vo ambulanta mi zedoa krv ( bidejki imav slusnato deka e so zakazuvanje otidov za vreme na ciklus).Doktorot bese premnohu fin i se mi objasni.Moj sovet ti e ako ides na klinika da otides barem eden den porano da sredis so sedimentacijata za da mozes denot na snimanjeto da bides spremna,bidejki treba da si vo 8h so sredeni dokumenti.

(Одговор на членот Idna mamica)
Непосредна врска до пораките: 310
   RE: Проверка на проодност на каналите
8.10.2010 14:43:56   
iki82
fala vi na odgovorite. ke pravam vo sistina, mi rekoa tamu deka do 10 den se pravelo hsg.veskucame kako bese ti posle hsg-to imase li krvarenje ili? 

(Одговор на членот veskucame)
Непосредна врска до пораките: 311
   RE: Проверка на проодност на каналите
8.10.2010 16:22:27   
veskucame
Iki82 toa e individualno.Jas imav krvarenje cel den isto kako ciklus,duri i naredniot den malku.Inaku bidi opustena kolku sto mozes.Jas bev mnogu stegnata io uzasno me bolese.kanalite se super bez nikakvi zapusuvanje ili nesto drugo.So lesno

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 312
   RE: Проверка на проодност на каналите
9.10.2010 19:40:13   
sharlot
Iki 82 da ti kazam jas praveve Hsg pred dve nedeli vo sistina i ne mi istipuvaa sedimetnacija.Samo se javiv koga mi bese vtor den od ciklusot  i mi zakazaaa na devetiot den.vednas stom dojdov  me spremija i samata procedura traese okolku 5 min.Nikoj ne me prasa ni dali sum isputala nitu mi ispitaa sedimentacija.posle toa doktorot mi rme ece samo da pijam vibramicin okolu 5 dena i tolku.me cinese 4000 denari

(Одговор на членот veskucame)
Непосредна врска до пораките: 313
   RE: Проверка на проодност на каналите
9.10.2010 23:12:22   
iki82
hmm ne znam sharlot zosto ne ti pobarale sedimentacija. jas sum kaj lazarevski i on mene samo mi rece da se javam koga ke dobijam. se javiv i sestrite mi rekoa da ispitam sedimentacija i da im kazam kolku e. ako e povisena nemale da ispituvaat. ke vidime, vo vtornik ke odam da proveram toa. drzete mi sreka mn se plasam i mn sum nervozna ovie denovi poradi ova :(

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 314
   RE: Проверка на проодност на каналите
10.10.2010 0:18:29   
Natasa981
da vi kazam pravo,ova doktorive sve razlicno kazuvaat..! eve na primer za sedimentacijata pri proverka na HSG -edni te prakaat da ja ispitas demek kako preduslov obavezno a mojot gin. veli deka ne e nepohodno zasto ako nema nekoe posebno zariste vo organizmot za koe i prethodno se pravele ispituvanja a nemoze da vlijae i ne e tretirano kako ginekoloski problem -nema potreba da se ispituva sedimentacija zasto taa kontinuirano moze da e povisena bez nekoja posebna pricina koja e tesno povrzana so kanalite. E aj sega komu da se veruva?user posted image

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 315
   RE: Проверка на проодност на каналите
11.10.2010 0:12:41   
sharlot
Jas se soglasuvam so Natasa 981,posle ispituvanjeto nemav nikakov problem,a milsam i zatoa ti davaat i da pies antibiotik nekolku dena, da se spreci nekoja infekcija koja bi mozela da nastane.Nemoj da se sekiras.Navistina e malku neprijatno ispituvanje ama doktorite i sestrite se mnogu ljubezni i za mnogu kratko vreme se ke zavrsi.najvazno e da ne se stegas i da se opustis kolku sto mozes poveke.So sreka!!

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 316
   RE: Проверка на проодност на каналите
12.10.2010 14:54:30   
iviv
Mene HSG mi pravese dr Boro Paratlovski isto ne mi pobara sedimentacija po prethodno site ispituvanja sigurno znaes to pravi traese 10 min bolese no nekako cudno ne e nisto strasno.Kanalot mi bese zapusen veke pominav i lapraskopija i histeroskopija i nenzma uste sto mi napravile se toa go napraviv vo drzavna i iskrena da bidam dr Tofovski mipravese se vo drzavna i odlicno pominav jas licno sum prezadovolna i pokraj sto e stara bolnicata sepak neznam se pomina kako sto treba.Site vo idnina sto treba da go pominete ova ne se plasete se pominuva eve sega nema ni dve nedeli kako gi zavrsiv ovie raboti i odlicno se custvuvam nemav ni bolku samo dva tri dena:) se se izdrzuva ali ovde nema sto da izdzuvas ne tolku bolni SREKNO NA SITE <3<3<3<3<3<3<3<3<3<3

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 317
   RE: Проверка на проодност на каналите
12.10.2010 18:38:40   
sharlot
iviv,dali ti bese zapusen samo eden kanal ili dvata? mene mi e zapusen desniot kanal ,no koga otidov so rezultatot kaj doktorot toj  mi rece deka so dostinexot sto go pijam i sega bidejki po HSG mi bile malku i prosireni kanalite  imalo sansi da zabremenam vo narednite tri ciklusi pa dokolku to ane se sluci da odam posle niova godina na laparoskopija? kako bese tvojot slucaj? dali tebe ti rekoa deka mozes da zabremenis posle HSG ?

(Одговор на членот iviv)
Непосредна врска до пораките: 318
   RE: Проверка на проодност на каналите
12.10.2010 19:00:31   
soncogled
Jas se spremam zdravje sledniot mesec za HSG, samo ne mozam da se odlucam dali kaj Tolovski ili vo Sistina user posted image
Devojcinja, kolku e cenata na HSGto vo Sistina?


_____________________________

Svetot moj minus tebe vo nego ona sto ke ostane malku e!

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 319
   RE: Проверка на проодност на каналите
12.10.2010 19:33:21   
iki82
eve mene denes mi proverija sedimentacija, vo red mi bese i mi zakazaa za vo cetvrtok. lele kolku mi e strav, ke puknam user posted image soncogled jas vo sistina ke pravam, prasuvav pred nekoe vreme okolu 2500 ili 3000 den im bese, ne me fakaj za zbor. ama nesto poeftino bese od kaj tolovski.

(Одговор на членот soncogled)
Непосредна врска до пораките: 320
   RE: Проверка на проодност на каналите
13.10.2010 9:34:06   
srcushka
Se ke bide vo red samo opushtno i posle toa sledna ovulacija i odma na rabota))))))ne e strashno pa ako sme tolku strashlivi ke sme bile mashkiuser posted image user posted image

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 321
   RE: Проверка на проодност на каналите
14.10.2010 14:55:28   
iki82
devojki zavrsiv denes so hsg-to. ne bese voopsto bolno, malku neprijatno, za nijansa poveke od pap test. rezultatov levata tuba proodna , desnata neproodna, matkata vo red bez defekti.uzas uste ova mi falese edna tuba neproodna. utre sum kaj doktorot..no znam deka sansite se mali so edna proodna tuba. mora li da pravam operacija ili? lele kolku mi e strav sega..samo si placam, od koga izlegov od ordinacija user posted image

(Одговор на членот srcushka)
Непосредна врска до пораките: 322
   RE: Проверка на проодност на каналите
14.10.2010 15:16:30   
arh_diz
iki82 negubi nadez kakva operacija ima mnogu koi ostanale bremeni so edna proodna

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 323
   RE: Проверка на проодност на каналите
14.10.2010 15:23:08   
iki82
arh-diz mislis deka nema da treba operacija a user posted image levava mi e proodna i za sreka tamu leviot jajnik poveke mi proizveduva folikuli nego desniot, no sepak. utre sum na lekar ke vidam sto ke mi kazat. lele ako mi kazat deka nema da mozam da zabremenam poradi eniov jajcevod user posted image inaku za site sledni devojki sto ke pravat.. da vi kazam.. NE BOLI..malku e neprijatno ama ne e bolka.vie ste mi uteha denes, se razocarav nekako, sega ova bebevo uste podalecno mi izgleda user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 324
   RE: Проверка на проодност на каналите
14.10.2010 15:25:01   
arh_diz
iki82 nemoj da se  nerviras ajde frlaj se na rabota postoi golema moznost da zabremenis sega samo opusteno.none nasa clenka isto taka kazuvase imala nekoj problem pa operacija ova ona koga ni pisa bremena e . Taka da mila ajde begaj na rabota i cekame user posted image

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 325
Страница:   <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?