|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Проверка на проодност на каналите
14.10.2010 15:28:47   
Anushka
ики82, така е! Старата свекрва кога била мала, по грешка и` извадиле јајовод-канал, на место слепо црево. Па три пати останала трудна без проблем!
Ајде, оди таму, води љубов и уживај!

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 326
   RE: Проверка на проодност на каналите
14.10.2010 15:36:42   
iki82
se nadevam devojki..fala na poddrskata, utre sum kaj Lazarevski da vidam sto ke mi kaze. dali moze da pravam inseminacija, posto i na mm spermogramot ne bese dobar. sega treba i on kontrolen spermogram da pravi. uff kolku sum tazna denes ne znaete. sum slusala deka i so eden jajncevod zabremenuvaat ama potesko. 

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 327
   RE: Проверка на проодност на каналите
14.10.2010 15:43:08   
Anushka
не го гледај тоа така, ИКИ, туку:
еден јајцевод е всушност  д о в о л е н  за да помине јајце-клетката, нели?
другиот е само о б и ч н а  резерва, хи,хиuser posted image

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 328
   RE: Проверка на проодност на каналите
14.10.2010 17:45:41   
iki82
se nadevam devojki deka ke bide se vo red. utre odam na lekar da mi gi prokomentiraat snimkite, pa ke vidime.

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 329
   RE: Проверка на проодност на каналите
15.10.2010 0:44:46   
sharlot
eh Iki82 i mene levata tuba mi e proodna a desnata ne,no Pancevski  mi gi vide snimkite i mi rece nisto strasno i mi ostavi period do januari da zabremenam po priroden pat pa dokolku toa ne se sluci togas ke vidime sto ke pravime.isto taka mi rece deka dokolku i dapravam laparoskopija ne bilo sega toa toklu strasno zatoa sto bila rutinska operacija.Tocno znam kako ti e i jas koga izlegov od HSG se utepav od placenje cel den,no potoa ke si ja profatis rabotatat kakva sto e odis ponatamu.Ajde se ke bide jas iskkreno se nadevam deka vo najskoro vreme i dvete ke bideme bremeni:)




(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 330
   RE: Проверка на проодност на каналите
15.10.2010 10:44:11   
iki82
znaci sepak ti rece operacija sharlot ako ne bide? e zosto operacija koga znam zeni i so edna tuba pa rodile deca. toj doktorot sto mi go pravese hsg-to mi vika, koj znae na kolku zeni im raboti samo ednata tuba pa ne ni znaat i ragaat deca bez problem.kaj mene levata propusti kontrast bez problem a desnata do pola go propusti i posle me pritisnaa za jajnikot pa aj i taa tuba malku propusti. sega ke odam kaj lazarevski vo 11:30 ke ti kazam sto mi rekol.kaj nas jas imam i policisticni jajnici i maz mi namalena podviznost na spermatozoidite, sto da ti kazam kombinacija snova. kako bese ti izvini, da ne imase i ti pcos ili se zbuniv so nekoi dr devojki od forumot? posto mene i ciklusite ne mi se redovni poradi pcos.

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 331
   RE: Проверка на проодност на каналите
15.10.2010 11:23:21   
srcushka
iki82 te chekame da kazesh shto rekol dr no sepak so edna tuba proodna se ostanuva bremena mojte i dvet se zapletkani i slabo proodni pa posle hsg odma ostanav bremena a ovulacijata se regulira pinesh klomifen i reshen problem samo opushti se

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 332
   RE: Проверка на проодност на каналите
15.10.2010 12:14:13   
Bogdancanka
ИЗВОРНА ПОРАКА: iki82

se nadevam devojki..fala na poddrskata, utre sum kaj Lazarevski da vidam sto ke mi kaze. dali moze da pravam inseminacija, posto i na mm spermogramot ne bese dobar. sega treba i on kontrolen spermogram da pravi. uff kolku sum tazna denes ne znaete. sum slusala deka i so eden jajncevod zabremenuvaat ama potesko. 



Iki mila ne se sekiraj jas imam komsivka so eden jajcevod ostana trudna bez problem...ajde pisi ni kako si pominala kaj Lazarevski jas vo ponedelnik treba da odam kaj nego za sema pa zdravje ke vidime sto i kako ke bide pozzzzz


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 333
   RE: Проверка на проодност на каналите
15.10.2010 12:52:02   
iki82
devojki eve se vrativ od kaj lazarevski...mi rece toa sto si znaev, deka najverojatno imalo nekoj proces na desna strana i napravil priraslici na tubata. taa malku propustila kontrast ama ne kako sto treba. levata e ok rece. dvete tubi se ok, ne se nesto tesni ili izvitkani.mi rece deka ke proba so inseminacija povtorno i ke vidime. posto kaj nas i mm ima problem so nepodvizni spermatozoidi. i mi spomna nesto kako ako ne uspeelo so inseminacija deka se pravelo laparoskopija, da se videlo sto kako e vnatre. demek mozebi nisto da ne bilo ..ama ete toa bile stapkite na lecenje na sterilitet, i laparoskopija se pravelo. jas se ispaniciv i pocnav da placam, deka ne sakam operacii i sl. i rece sega za sega nisto od toa, deka leviot jajcevod e ok i deka ke se pproba so inseminacii i da se nadevame na folikuli na levata strana. ete toa e toa... ne znam sto ke bide znam deka placam i vi pisuvam..mn sum nasekirana.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 334
   RE: Проверка на проодност на каналите
15.10.2010 12:56:13   
arh_diz
iki92 moj sovet ti e sega da pocnes so ljubov mozebi ke uspees da zabtremenis nemas sto da izgubis i da bides sto poveke opustena

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 335
   RE: Проверка на проодност на каналите
15.10.2010 13:00:18   
iki82
arh-diz fala na sovetot srcka, ama cabe mi e da vodam ljubov sega koga nemam ovulacija. ako ne mi dadat klomifence nisto ne pravam. a sto e najtragicno ovoj ciklus mi e kasno za klomifen, pa treba da cekam da dobijam ( verojatno ke mi dadat tableti da dobijam pobrzo, pa posle od sl ciklus klomifen). taka da se e katastrofa kaj mene :( 

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 336
   RE: Проверка на проодност на каналите
15.10.2010 13:02:37   
arh_diz
iki82 probaj da se opustis zaboravi na tableti na se vodi ljubov. Na mene posle spontaniot abortus ciklusot mi bese neredoven i neznaev koga se plodni koga neplodni denovi a od prva se fati ( amislev deka nema da se fati) taka da samo pozitivno i so gospod napred

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 337
   RE: Проверка на проодност на каналите
15.10.2010 14:15:10   
bate
iki82 не се сеќирај се ќе биде во ред, за се има решение, сум читала дека и со една туба се останува user posted image . само без стресови и позитивни мисли до user posted image . како помина денеска? успех


(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 338
   RE: Проверка на проодност на каналите
15.10.2010 18:36:55   
cleo
Iki mila, bas mi e zal za rezultatot, no mislam deka ne treba da se razocaruvas tolku lesno. Ima eden ton primeri na zeni koi ostanuvale bremeni iragale deca bez edna tuba ili jajnik. Tocno znam kako ti e, zasto i jas vo momentov se osekam totalno bespomosna. Seute krvaram od 30 Septemvri, po vtor pat, dzabe Ergotil kapki - celo sisence ispiv - nisto. Koj znae vo kakov haos mi se hormonive. Od ovaa gledna tocka posle se sto mi se sluci, sto lezev nazad vo bolnica samo eden den posle transfer so bolki, pa sega ova neprestajno krvarenje, neznam dali naskoro bi se nafatila da pravam in vitro pak. Izleze deka na mene vlijae mnogu loso, a rezultatot negativen. Lazarevski ima pravo koga veli deka e mnogu invanzivna tehnika. Telovo mi go zbudali, mi go izmesi ritamot kompletno, koj i onaka mi bese poremeten. A sepak samo na in vitro se nadavam za bebe... Pozdrav i glavata gore! Ke vidis deka ke uspees, samo smireno, bez nervozi!

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 339
   RE: Проверка на проодност на каналите
15.10.2010 19:27:36   
iki82
fala cleo, no i jas sum mn razocarana, ne znam sto ke bide. ke se odi cekor po cekor, pa na kraj se primenuva in vitro, ako nema dr izlez. ke pravam kako sto ke mi preporacaat. sega za sega mi rece da probame inseminacija, pa ako ne uspeva maz mi da pravi operacija za varikocelata deka tuka se podobruval spermogramot za 60-70% i na kraj ako i toa ne biva ke mi napravat laporoskopija pred da pravam in vitro. toa e toa, se nadevam nema da stignam do tamu, toa e posleden cekor. si dadov cel deka sega sum 28 god, ako do 30 ne zabremenam ke pravam in vitro togas.lazarevski ni vika denes deka nasiov problemov bil od sredna klasa i deka cekor po cekor ke se reselo. a ti mila vikas uste krvaris? sto vikaat doktorive? mora da ima resenie. i edna moja prijatelka kazuvase deka okolu 20 dena krvarela po prvoto in vitro pa i ona piela kakpki i se smirila. odi na lekar sekoj den ako treba dodeka ne ti go sredat krvarenjevo, ke ti trebaat nekolku meseci da ti se vrati teloto vo normala. ama koga te slusam vaka strav me faka i mene od in vitrovo, posto znam i ti imase pcos kako mene.

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 340
   RE: Проверка на проодност на каналите
15.10.2010 21:43:53   
cleo
Mila Iki, nikoj nisto ne mi kazuva konkretna pricina zosto seuste krvaram duri i posle ispienite kapki. Vsusnost, samo so maticniot komuniciram toj veli vednas pocnuvaj so Dabroston stom kapkite ne pomagaat, a kaj Popovik imam vo Ponedelnik zakazano da vidime sto ponatamu vo vakva situacija. Bas zatoa i ti velam deka dobro bi razmislila za sledno in vitro. Izgleda jas sum mnogu kompliciran slucaj. No, iako i ti imas pco ne znaci deka si ist slucaj kako mene. Ti posakuvam mnogu sreka i uspeh vo ova sto si go zacrtala kako cel. Daj Boze da ne stignes do 30-tata godina, neka se sluci mnoooogu porano. Pozdrav mila

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 341
   RE: Проверка на проодност на каналите
15.10.2010 21:50:44   
cleo
A, Iki malku nesto ne mi e jasno, maz ti ima varikocela koja e pricina za teratozoospermijata???? Kako go otkrivte toa mila??? Pa duri Lazarevski mu preporacal operacija?? Ako mozes pisi, mnogu me inrteresira zasto i maz mi ima ista dijagnoza, pa malku se zagriziv

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 342
   RE: Проверка на проодност на каналите
15.10.2010 22:20:15   
iki82
cleo mila, mn ednostavno go otkrivme i mn brzo. bevme na urolog, mu napravija kompleten pregled i na eho se vide taa prosirena vena na leviot testis, a se osekala i na dopir (se razbira samo doktor moze da go oseti toa, nie sami nema sansi) mu rekoa deka najverojatno od toa mu e los spermogramot i deka moze da se operira i posle toa vo 60-70% od lugeto se popraval spermogramot. lazarevski ne e odma za operacija, saka da vidi na uste edna inseminacija kako ke mu se dvizat brojkite posle obrabotka, pa ako ne e dobro mozebi ke se operira. varikocelata e edna od pricinite za neplodnost kaj mazite ama barem sreka se koregira so laparoskopija.

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 343
   RE: Проверка на проодност на каналите
15.10.2010 22:22:24   
sharlot
Iki dali nesto ti rece Lazareski  za ovulacijata.ne znam dali so dostinexot sto go pijam se regulira ovulacijata,zatoa sto mene LH mi e 13 a FSH 7 ,no Pancevski mi vika da ne se sekiram se ke bide i posle hsg ne mi dade da pijam nikakvi drugi tableti,kakva e situacijata so rtvoite hormoni? dali Lazareski ti rece deka mora da pies klomifen?jas treba da dobijam na 24,ama od vcera nekako me proboluva stomakov a i gradive nekako mi se kako poteceni  i me bolat,znam deka e rano do 24 ama si milsam deka so dostinexot moze se sredilo nesto vo ciklusot i so ovuvacijata.so mislis?

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 344
   RE: Проверка на проодност на каналите
15.10.2010 22:43:34   
iki82
sharlot pa ne znam srcka, ti obicno redovno dobivas? posto jas ne dobivam redovno, na primer moze nekogas na 35 dena, nekogas na 50, nekogas na 60 mi se slucuvalo. jas pijam bromergon i pisuva deka ja podobruva ovulacijata. jas predminatiot mesec dobiv na 50 den so bromergon, sto moze da se kaze deka e pozitivno, a i liceto mi se iscisti. sega ovoj mesec piev orgametril tabletki 10 dena za da dobijam pobrzo za da napravam hsg. lazarevski mi rece sega da odam vo vtornik da vidi dali ima nekoj folikul (togas mi e 13 den od ciklus) ako nema ke pijam pak tabletki za da dobijam pobrzo(zosto moze da se fati da dobijam po mesec dena , a ne mi se ceka tolku) i posle toa da pocnam so klomifen i da pravam inseminacija. ama ako imas pcos i ako ne dobivas redovno, bolje odi i baraj si da ti dadat klomifen, barem da si gi iskoristis mesecite posle hsg-to. posto ako dobivas na poveke od 35-40 dena samo ke ti pominuva vremeto. znaci jas ke pravam inseminacija so klomifen ako nema priroden folikul ovoj ciklus, ke dobijam so tabletki i od sledniot so klomifen.me svati valjda nelli ? :) inaku mene lazarevski mi vika deka mi bile lesno policisticni jajnicite ( i site dr doktori sto me pregleduvaa toa mi rekoa isto) kaj mene LH bese 7 a FSH 8,5 na tret den od ciklus. 

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 345
   RE: Проверка на проодност на каналите
15.10.2010 23:04:35   
sharlot
iki fala na odgovorot:) i jas imam lesno policisticni jajnici ,neznam zosto doktorot ne mi dava klomifen.moze ima nesto vrska so hormonite zatoa sto  koga mi gi vide posledinite rezultati od 3 den od cilkus mi rece deka sega se e ok i deka ke se sredi.i mi rece deka ima sansi da zabremenam po priroden pat ,pa sega ako toa ne uspee ke vidime sto ponatamu.sega ke si se opustam i ke mu veruvam na doktorot,pa ke vidime;)

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 346
   RE: Проверка на проодност на каналите
15.10.2010 23:39:14   
pandelka*
zdravo devojki...na 17 sep se pravev laparoskopija i levata tuba mi ja otstranija poradi vonmatericna bremenost :( , od ko doznav nemozamd a se sozemam se samo losi misli mi idaat,dali ke ostanam bremena, kako ke mi e dr pat , sto ke se slici pri povtorno zabremenuvanje , sto aku sum pak taka...nemozam puknav samo solzi mi idaat .Sega sum vo drzavna na kontrolen i mi preporaca doktorka od ohrid da proveram proodnost na desen kanal i deka po toj pregled proodnosta e mn pogolema kako i moznosta za zabremenuvanje, dodeka maticniot mi preporaca proverka na klamidija i gonoreja...neznam sto da pravam poprvo, dali nekoja pominala vonmatericnost i se ispituvala, i dali znaete kolku cini HSG i proverkata na bakteriite..
p.s doktorot sto me operirase pred da mi ja stavat anestezijaa mi kazuvase deka toj imal prijateli koi pominale niz istotoi sega si imaat decinja, isto imam i tetka koja pominala vonmatericnost i toa so operativen zafat ne laparaskopski..

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 347
   RE: Проверка на проодност на каналите
15.10.2010 23:50:04   
cleo
Pandelka draga, sakam nesto da te prasam, kako se otkriva taa vanmatericna bremenost?? Ima nekakvi netipicni simptomi,ili..?? I zosto mora cel kanal da se otsrtani ako e vanmatericna bremenosta?? Pozdrav

(Одговор на членот pandelka*)
Непосредна врска до пораките: 348
   RE: Проверка на проодност на каналите
16.10.2010 10:54:18   
pandelka*
Vaka, kako prvo nedaj boze da se sluci...golema golgota bese toa, mi se slucija bolku na rab mest , nesto kako da me sece dolu ama mn me bolese, otidov kaj maticniot odma i mi vika krvaris, odi proveri HCg i dojdi so rezultatite, i posle toa mi vika ne e abortus tuku mn e verojatno za vonmatericna bremenost zosto ne ti go gledam plodot,a toj vsusnost nikad ene go gledase , ni vo matka ni vo tuba, otidov kaj dr ginekolog i toj nisto ne mi gledase i otidov 3 pati krv da mi zemat za HCG i na pregledi a nego nikade go nemase...i na kraj mi izleze vo leva tuba,..bev sk za so inekcija se da pominit ama veke bese kasno , dusiceto imase i srceva akcija i bese golemko.. mislam deka mora cel da se izvadi, zosto vo sekoj slucaj aku e operativno toj kanal ne sluzi...ne, simptomite se isti, samo sto pri krajot pocnav da cuvstvuvam bolka od leva strana i veke bev pocnata da krvaram vnatresno..pozdravce

< Поракaта ја уредил pandelka* -- 16.10.2010 10:56:09 >

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 349
   RE: Проверка на проодност на каналите
16.10.2010 22:00:43   
iki82
jas denes tret den od hsg pocnav da krvaram.prvite dva dena samo malku kafeavo imase i denes sabajle pocnav da krvaram kako menstruacija. mn se nasekirav, bev na lekar i mi rekoa deka se napravilo verojatno ranicka od stipalkata sto ja stavaat na grloto na matkata i deka zatoa krvaram. krvarel li nekoj posle hsg i koga mu prestanalo? ve molam koj moze neka mi odgovori pobrzo, mn sum isplasena, trista filmovi si pravam.

(Одговор на членот pandelka*)
Непосредна врска до пораките: 350
Страница:   <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?