|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Проверка на проодност на каналите
7.9.2010 16:40:22   
bate
da milicka sakam vo januari da podnesam. ako mozes da mi kazes koi tocno dokumenti trebaat i po kolku vreme ti kazuvaat? cestitki i ustehuser posted image

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 251
   RE: Проверка на проодност на каналите
7.9.2010 16:52:24   
Bogdancanka
eve mila tuka moze da si procitas se kako i sto treba za invitro preku fondot http://www.fzo.org.mk/

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот bate)
Непосредна врска до пораките: 252
   RE: Проверка на проодност на каналите
7.9.2010 16:59:26   
Bogdancanka
  1.Медицинска документација дека се извршени една или повеќе од следните методи: ХСГ и/или лапараскопија и хистероскопија, и/или лапаротомија; ехографско испитување не е доказна метода освен 4DV ултразвук на кавум утери во случај на: Утврден машки фактор на неплодност, со број на подвижни сперматозоиди и по припрема помал од милион.  2.документи за направени две или повеќе анализи на спермата со најмаку еден месец разлика меѓу нив во повеќе од една здравствена установа, која има дозвола од Министерството за здравство за вршење на таа дејност, а последната анализа да не е извршена пред повеќе од една година пред поднесувањето на барањето;3.податоци за неплодност за период од најмалку три години, лекувана со конвенционални методи, со реализирани најмалку четири циклуси на интраутерина инсеминација (IUI);  4.резултати од извршена анализа на хормонален статус: FSH, LH, PRL, E2, TSH – трет ден од циклус, (не постари од шест месеци);  6.Микробиолошки брисеви од вагина и цервикс вклучувајќи и Chlamidia trachomatis (не постари од шест месеци);  7.Маркери за Hepatit B i C, HIV за двајцата брачни партнери (не постари од шест месеци); 8.Крвна слика, гликемија, седиментација (не постари од шест месеци); 9.Друга медицинска документација во зависност од здравствената состојба на брачниот пар (извршени дијагностички или оперативни интервенции во врска со стерилитет, извршени инсеминации, извршени ин витро фертилизации, останати заболувања, терапија и мислење од специјалисти, останато).



< Поракaта ја уредил Bogdancanka -- 7.9.2010 17:00:50 >


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 253
   RE: Проверка на проодност на каналите
7.9.2010 17:05:02   
Bogdancanka
еве мила таа е сета документација што треба да се носи ова го копирав од страната на фондот,а истото го имам и на предлогот што ми го завери матичниот гинеколог,барањето,предлогот и изјавата можеш да си ги симнеш и од страната на фондот или пак да одиш да си ги земеш од фондот...ако за било што те интересира прашај јас веќе ги имам понесено сите овие документи....поззззз мила
И зашто да чекаш до Јануари?

одговор добив за еден месец


< Поракaта ја уредил Bogdancanka -- 7.9.2010 17:08:13 >


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 254
   RE: Проверка на проодност на каналите
7.9.2010 19:12:38   
Natasa981
Liliput, a dali so sigurnost tvdis deka sedimentacija na normalno nivo treba da e pod 10? Jas pravev krvna slika minatata nedela i kako referentna vrednost za sedimentacija za zeni pisuva deka treba da e pod 25. Pomala od 25.Mene mi bese 18 i doktorkata rece deka e vo red,ne iskomentira nisto..Ne pravev proverka na CE zaradi nekoja posebna pricina,onaka so krvnata slika sakav i toa da mi proverat. Dali postoi pricina za zagirzenost,ako ne da se obaratam kaj druk lekar da mi gi procita rezultatite..?

(Одговор на членот bate)
Непосредна врска до пораките: 255
   RE: Проверка на проодност на каналите
7.9.2010 21:09:56   
Idna mamica
Наташа,седиментација за жени е нормално да е под 25 но во случај за правење ХЦГ СЕ 18 е многу.Мене ми е 25,баш на горна граница user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 256
   RE: Проверка на проодност на каналите
8.9.2010 10:50:41   
Natasa981
A moze li CE da se simne prirodno,bez nekoi lekovi..? sto treba da se jade,pie ili stoznam nema vrska toa?user posted image

(Одговор на членот Idna mamica)
Непосредна врска до пораките: 257
   RE: Проверка на проодност на каналите
8.9.2010 11:13:31   
andrijana
Devojki, jas koga zakzav da pravam HSG doktorkata mi rece da dojdam na 5-tiot den od menstruacija i istotot utro da meram sedimentacija.... i togas mi kaza deka sedimentacijata treba da e do 10 za da moze da se napravi HSG!!! se nadevam deka mojava informacija ke vi pomogne user posted image

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 258
   RE: Проверка на проодност на каналите
8.9.2010 16:19:29   
bate
фала ти многу. миличка јас сум на привремена работа во странство и сакам да си дојдам во јануари за ин витро и затоа не знаев што како еuser posted image .
ти биди ни јака и се надеваме user posted image
ќе бидеме тука user posted image

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 259
   RE: Проверка на проодност на каналите
10.9.2010 13:07:19   
Liliput
Наташа, кај мене докторите ми рекоа дека мора седимтацијата да се спушти под 10, бидејќи ако биде над 10 тоа значи дека има некое жариште во телото (заб, зглобови, грло и сл.) кое ми е инфицирано и тоа придонесува да имам висока седимантација. Кај мене пробаа со антибиотици но не ми помогна.
Исто така докторите ми рекоа дека ако прават ХСГ кога седимантцијата е висока можело да дојде до оштетување на каналите. 

(Одговор на членот bate)
Непосредна врска до пораките: 260
   RE: Проверка на проодност на каналите
10.9.2010 13:55:12   
babyhope
Сега се јавив во Ре-медика за да прашам колку чини 4D ехо. Ми рекоа 3000 ден. При тоа операторката таму не беше упатена во тоа најдобро па кога ја прашав дали тоа е цена и за 4D ехо за проодност на канали ми рече дека толку чини ехото, а доколку е потребно проодност треба да се направи ХСГ. Тоа малку ме збуни, односно нели и според правилникот на ФЗО 4 DV ултразвук на кавум утери се признаваат и доколку тоа е направено може да го замени ХСГ?
Инаку имам уште едно прашање до девојките кои правеле ХСГ или 4D ехо... Зашто да се изложуваме на болна ХСГ метода кога 4D е безболно и поефтино????????

(Одговор на членот Liliput)
Непосредна врска до пораките: 261
   RE: Проверка на проодност на каналите
10.9.2010 15:00:45   
kik@
babyhope jas imam praveno 2 invitra i ne mi bese potrebno hsg sega se spremam za treto invitro i morav da pravam hsg a za 4d nema kaj nas i ne ni znaev sto e toa a za hsg pravev vo bitola i e 700 den so plavo kartonce.Prasav i za 4d mi rekoa deka bilo 1500 den.Pozdrav.

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 262
   RE: Проверка на проодност на каналите
10.9.2010 15:12:41   
babyhope
kik@ малце сум user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image збунета.
Не разбрав баш, кај вас во Битола нема 4D ??? а каде потоа ти рекле дека е 1500 ден,?
Мене ми треба за постапка за инсеменација прво, а ако не успее тогаш меѓу останатите док за ин витро ги бараат и хсг или 4D.
тнх поздрав


(Одговор на членот kik@)
Непосредна врска до пораките: 263
   RE: Проверка на проодност на каналите
10.9.2010 15:21:13   
babyhope
ИЗВОРНА ПОРАКА: babyhope

Сега се јавив во Ре-медика за да прашам колку чини 4D ехо. Ми рекоа 3000 ден. При тоа операторката таму не беше упатена во тоа најдобро па кога ја прашав дали тоа е цена и за 4D ехо за проодност на канали ми рече дека толку чини ехото, а доколку е потребно проодност треба да се направи ХСГ. Тоа малку ме збуни, односно нели и според правилникот на ФЗО 4 DV ултразвук на кавум утери се признаваат и доколку тоа е направено може да го замени ХСГ?
Инаку имам уште едно прашање до девојките кои правеле ХСГ или 4D ехо... Зашто да се изложуваме на болна ХСГ метода кога 4D е безболно и поефтино????????

Сега добив одговор од СИСТИНА: ХСГ не може да се замени со 4D ехо... Сега останува да чекам симнување на СЕ user posted image


(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 264
   RE: Проверка на проодност на каналите
10.9.2010 20:14:51   
kik@
Taka mi rece doktorot sto mi pravese HSG negov kolega imal 4D eho i pravel takvi snimanja i cinelo 1500 den.Jas sakav da zakazam za kaj nego da ne pravam HSG no bese docna.Pozzz.

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 265
   RE: Проверка на проодност на каналите
10.9.2010 22:06:00   
sharlot
ako moze nekoj da mi kaze kolku trae procedurata na HSG?eve gledam poveketo od vaspisuvaat deka boli koga se pravi hsg.ma neka boli kolku saka, ako mi pomogne da dobijam bebence  samo da ne trae dolgo:((

(Одговор на членот kik@)
Непосредна врска до пораките: 266
   RE: Проверка на проодност на каналите
11.9.2010 14:21:00   
Bogdancanka
Sharlot procedurata na HSG e mnogu kratka okolu 5-10min i bolkata e mnogu kratka i minliva,hrabri sme nie za ednouser posted image bi izdrzale se pozzz mila

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 267
   RE: Проверка на проодност на каналите
11.9.2010 22:15:55   
sharlot
da vo pravo si bogdanicanka,,sto samo ne bi izdrzala samo da se izraduvam so edno bebence

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 268
   RE: Проверка на проодност на каналите
12.9.2010 1:20:48   
suzeto

ИЗВОРНА ПОРАКА: kik@

Taka mi rece doktorot sto mi pravese HSG negov kolega imal 4D eho i pravel takvi snimanja i cinelo 1500 den.Jas sakav da zakazam za kaj nego da ne pravam HSG no bese docna.Pozzz.

4D eho moze za kanali proverka
ova e vo skopje

(Одговор на членот kik@)
Непосредна врска до пораките: 269
   RE: Проверка на проодност на каналите
12.9.2010 10:41:14   
babyhope
Не suzeto, мене ми објаснија дека не може. Се јавив и во Систина и ми стигна на маил од Ре-медика дека со 4Д не може да се провери проодност на канали. И од двете места добив одговор дека единствено со ХСГ може да се утврди проодноста на каналите. Така ми одговорија тие...

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 270
   RE: Проверка на проодност на каналите
13.9.2010 11:40:18   
blue_blue
Тоа е толку моментална болка да е сосема занемарлива. Целата постапка трае 10 -15 минути. Болката е смешна во споредба со болките кои ги имав прв пат кога станав од кревет после царскиот рез и сите наредни пати кога станував првата недела...

ИЗВОРНА ПОРАКА: sharlot

ako moze nekoj da mi kaze kolku trae procedurata na HSG?eve gledam poveketo od vaspisuvaat deka boli koga se pravi hsg.ma neka boli kolku saka, ako mi pomogne da dobijam bebence  samo da ne trae dolgo:((

(Одговор на членот sharlot)
Непосредна врска до пораките: 271
   RE: Проверка на проодност на каналите
13.9.2010 12:18:21   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: kik@

Taka mi rece doktorot sto mi pravese HSG negov kolega imal 4D eho i pravel takvi snimanja i cinelo 1500 den.Jas sakav da zakazam za kaj nego da ne pravam HSG no bese docna.Pozzz.


Мој совет..јас пред да правам HSG, правев 4D за да утврдам дали имам преграда во матката и ми кажаа дека немам. После на HSGто убаво си се виде преградата. Не знам што е проблемот, дали докторот што ме гледаше на 4D не знаеше да го чита, или пак и не се гледаше убаво, како и да е за една иста работа морав два пати да се прегледувам..Остај што требаше два пати да се прегледувам, туку проблемот е што после 4D мислев дека се е во ред, така ми рекоа..арно што матичниов мој не веруваше во резулатот па инсистираше на HSG и си го отклонив проблемот на време..

(Одговор на членот kik@)
Непосредна врска до пораките: 272
   RE: Проверка на проодност на каналите
14.9.2010 0:08:10   
suzeto
kaj mene bese stvarno golema i posle pregledot primav inekcija protiv bolki,i sega maticniot mi vika povtorno za da proveram kanali bideki jas proveriv pred 8-9 god i ne mozam da se resam

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 273
   RE: Проверка на проодност на каналите
16.9.2010 14:22:17   
mareto
zdrr
sakam da ve prasam dali nekoj mozi da mi kazi za ispituvanje na kanalite kako e.mene sega treba da mi dojdi i doktorot mi rece da mu se javam odma za da zakazime.trebalo pred da mi gi snimat na rengen da mi ispitat drugo.sega citam sedimentacija.kako se pravi dali ke mi kazi nekoj i dali boli ova so kanalite mi rekoja deka ke mi gi snimat na rengen.dali toa e so tecnost.neznam mnogu se plasam.pozzzzzzzzzzzzz

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 274
   RE: Проверка на проодност на каналите
16.9.2010 15:40:02   
babyhope
mareto и јас треба да правам испитување за поодност на каналите. Мене мојот гинеколог ми објасни вака: Од 6-9 ден од менструација се прави тоа испитување ХСГ. Претходно треба да ти земат една епруветка крв за да проверат седиментација - тоа покажува да не имаш некое жариште кое може да направи проблем при ХСГ-то. Прочитај погоре на постовите, девојките со повеќе искуство убаво објасниле како се прави самото испитување, вбризгување на течности за контраст, болно или не ... се што те интересира погоре можеш да најдеш.


(Одговор на членот mareto)
Непосредна врска до пораките: 275
Страница:   <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?