|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Проверка на проодност на каналите
3.9.2010 10:45:25   
bate
fala user posted image . od sega i jas sum vas clen. momentalno sum na privremena rabota vo stranstvo tuka pravev hsg , pa se vrakam vo skopje za in vitro i mnogu sum isplasena za operacijata i mozno vontelesno oploduvanjeuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 226
   RE: Проверка на проодност на каналите
3.9.2010 12:39:28   
arh_diz
bate nemas potreba od nikakov strav mnogu zeni pominale niz toa i dobile pozitiven rezultat.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот bate)
Непосредна врска до пораките: 227
   RE: Проверка на проодност на каналите
3.9.2010 20:52:24   
kik@
Denes pravev hsg vo bitola i moram da vi kazam deka me boleseuser posted image ne mnogu ama boli i za sreka kanalite se proodni se e vo red no sakam da ve prasam jas krvaram dali i nekoja od vas imase vakov problem.Koga bev vo wc moram da vi kazam deka vidov kako mi padna pogolemo parce kako krv ili neznam sto bese toa ama mnogu se isplasiv.Dali i kaj vas bese isto ili mene mi povredija nesto vnatre.Eve vo 11 casot go pravev hsg i uste mi tece krv a sega e 21 casot.Kazuvajte dali ste imale  vakov problem,i odvreme navreme po malku me boli.Pozdravuser posted image

(Одговор на членот bate)
Непосредна врска до пораките: 228
   RE: Проверка на проодност на каналите
3.9.2010 21:08:34   
srcushka
kik@ jas pravev hsg vo dekemvri po vtor pat po prvoto hsg vo 2005 ostanav odma user posted image pa sega vo dekemvri pravev pak so nadez deka pak ke se fati mojte kanli se slabo proodni pa pak ostanav
me boleshe malku i malku krvarev ama kako ciklus ti posakuvamuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image vo skoro vreme ako imash problem so ovulacija uste sledniot mesec baraj stimulacija pozdrav icekame ubavi vesti ej jas piev posle toa i 5 dena vibramicin

(Одговор на членот kik@)
Непосредна врска до пораките: 229
   RE: Проверка на проодност на каналите
3.9.2010 21:59:22   
cece81
kik@ jas pravev HSG 8 avgust mi protece epten malku a vecerta bev kako izgazena od vozot takvo cuvsto na omalaksanost imav a voedno i bolki vo stomakot. Mozebi krvta ti e od ciklusot,ako imas praveno 5-6 den ., jas pravev 8 mi den od ciklus . Ne se plasi samo opustise ke pomine i nemisli na toa !

(Одговор на членот srcushka)
Непосредна врска до пораките: 230
   RE: Проверка на проодност на каналите
4.9.2010 0:41:56   
iki82
lele kik@ vikas deka krvaris a? i jas sakav nabrzo da odam na proverka ama od toa krvarenjeto najveke se plasam, da ne mi povredat nesto. A ovdeka na ringeraja nikoj ne se pozalil nesto posebno deka krvarel :( aj se nadevam deka ke bides ok, pa moze i user posted image ovoj mesec

(Одговор на членот cece81)
Непосредна врска до пораките: 231
   RE: Проверка на проодност на каналите
4.9.2010 2:12:53   
bate
фала ти... можеш ли да ми кажеш некое искуство за операција поради непроодност на каналите и потреба од вонтелесно оплодување? user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 232
   RE: Проверка на проодност на каналите
4.9.2010 2:16:25   
bate
не може нисто да ти повредат??? јас чекав една година од став и кога отидов каналите ми биле скроз затнати ќе одам на операција. може кај тебе се е ок ама да се осигураш и полесно да user posted image . успех

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 233
   RE: Проверка на проодност на каналите
4.9.2010 2:19:12   
bate
ноне како помина на операцијата? како беше кажи ми user posted image

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 234
   RE: Проверка на проодност на каналите
4.9.2010 9:31:07   
babyhope
Srcushкa, може ли да ни кажеш кои се точно ризиците од правење на ХСГ? Јас колку што знам се вбризгува течност за контраст и тоа го снимаат. Што може да тргне на лошо тука? Јас сега треба да закажам за вторник или петок па исто така многу се плашам. А всушност ме интересира кој ја вбризгува течноста радиолог или гинеколог? Ти даваат ли примерок од снимката за да си ја имаш за консултација кај др. лекар? Јас се јавив во Систина, сакам таму да правам, ако биде се ок со мојата СЕ. Ако некој друг има искуство... help!!!

(Одговор на членот srcushka)
Непосредна врска до пораките: 235
   RE: Проверка на проодност на каналите
4.9.2010 9:49:01   
Палешка РР
Овде е се убаво објаснето, прочитај си babyhope

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

ШТО СЕ ЈАЈЦЕВОДИ

Јајцеводите се дел од репродуктивниот систем на жената. Тие ја поврзуваат матката со јајниците. Врската на јајцеводите со јајниците не е директна, туку јајцеводите завршуваат во близина на јајниците. user posted image

Градба на женскиот репродуктивен систем Улогата на јајцеводите е незаменлива. Во нив се одигрува средбата, односно оплодувањето на јајце клетката со сперматозоидот. Откатко ќе биде ослободена јајце клетката од јајникот, јајцеводите треба да ја прифатат и да почнат да ја транспортираат до матката. Во исто време сперматозоидот треба да навлезе преку матката во јајцеводите, за да ја оплоди јајце клетката. Потоа улогата на јајцеводите е да ја пренесат оплодената јајце клетка до матката. Транспортот на јајце клетката во јајцеводите, со своето треперење го овозможуваат нежните влакненца во нивната внатрешност.

НЕПРООДНИ ЈАЈЦЕВОДИ

Доколку јајцеводите се оштетени, односно непроодни, нема да може да дојде до средба на јајце клетката со сперматозоидот. Со самото тоа оплодувањето е невозможно. Исто така, во случај на оштетени, но нецелосно непроодни јајцеводи, зголемена е шансата за вонматерична бременост. Доколку јајцеводите не ја пренесат оплодената јајце клетка, до матката, ембрионот ќе продолжи да се развива во јајцеводот, односно ќе дојде до ектопична или вонматерична бременост. Причина за непроодност на јацеводите може да бидат прираслиците или лузни, кои настануваат најчесто заради некоја инфекција. Понекогаш блокадата во јајцеводите е предизвикана од хидросалпингс. Тоа е проширување на јајцеводите, исполнето со течност и исто така е последица на инфекција. ПРИЧИНИ КОИ ДОВЕДУВААТ ДО НЕПРООДНОСТ НА ЈАЦЕВОДИТЕ Причината често пати не се знае, но некои фактори можат да го зголемат ризикот:
  • Воспалителна болест на малата карлица. Ова е најчестата причина. Најчесто е предизвикана од сексуално преносливи болести како Хламидија или Гонореја. Особено голема е опасноста, ако не биде навреме лечена.
  • Абортус.
  • Ендометриоза.
  • Претходна операција на стомакот и сл.
ДИЈАГНОЗА НА НЕПРООДНИ ЈАЈЦЕВОДИ

Непроодните јајцеводи најчесто немаат никакви симптоми. Нивната дијагноза се поставуа со: ХСГ или хистеро-салпинго-графија. Тоа е рентгенско снимање на јацеводите. Со катетар се вбризгува контрастна течност низ грлото на матката. Конрастот ја исполнува матката и доколку се проодни јајцеводите се излева во малата карлица. Доколку јајцеводите се блокирани, течноста не може да пробие во нив. Снимањето наместо со рентген, може да биде и со ултразвук. Тоа е ХССГ или ултра-соно-хистеро-салпинго-графија. Позитивна страна на овој метод е што може да има терапевтско дејство, односно во случај на помало затнување (послаби прираслици во внатрешноста на јајцеводите) може да дојде до нивно отпушување. Често пати доаѓа до забременување во рок од неколку месеци после снимањето. Негативна страна е што понекогаш може да се добијат лажни резултати. Најчесто се работи за лажно позитивни резултати. Ова се случува затоа што под притисок течноста може да пробие низ јајцеводите, но потоа тие пак остануваат затворени. Дијагностичка лапароскопска операција. Се прави мал рез на стомакот на жената и преку вметнување на минијатурна камера во стомакот, на екран се гледа каква е состојбата на внатрешните органи. Оваа дијагносностичка метода е со 100% сигурност.

ШАНСИТЕ ЗА БРЕМЕНОСТ КАЈ НЕПРООДНОСТ НА ЈАЈЦЕВОДИТЕ

Ако се работи за непроодност само на едниот од јајцеводите, не би требало да има проблем со забременувањето. Овулацијата се случува наизменично на двата јајника, па ако јајникот на страната на здравиот јајцевод функционира, ќе дојде до бременост при овулација од тој јајник. Можеби само ќе треба подолго време за зачнување. Сепак ако се работи за хидросалпингс, често пати бременоста е оневозможена иако другиот јајцевод е здрав. Течноста која истекува од хидросалпингсот може да го оневозможува имплантирањето на ембрионот во матката. Во случај на хидросапингс, препорачливо е отсранување на јацеводот на кој се наоѓа. Доколку се работа за блокираност на двата јајцеводи, бременоста по природен пат е невозможна. ТРЕТМАН КАЈ НЕПРООДНИ ЈАЈЦЕВОДИ Доколку јајцеводите се непроодни има 2 алтернативи: Лапароскопска операција за отстранување на лузните и прираслиците. Операцијата може да биде успешна ако јајцеводите не се многу оштетени и нема многу прираслици. Во случај на многу прираслици се препорачува директно одење со ин витро. Вонтелесно оплодување - ИВФ. Кај оваа метода јајце клетките се земаат од јајниците и се оплодуваат надвор од телото на жената. После неколку дена оплодената јајце клетка се враќа во матката. На тој начин се избегнувааат јајцеводите и нема никаква пречка за забременување. Доколку се работи за хидросалпингс, прво се отсранува јајцеводот, па се прави ИВФ.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 236
   RE: Проверка на проодност на каналите
4.9.2010 14:10:11   
babyhope
Преубаво објаснето..
Фала Палешка!!!user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 237
   RE: Проверка на проодност на каналите
5.9.2010 8:37:12   
Liliput
Zdravo na site,
I jas sakav da go spodelam moeto iskustvo za HSG.
Pravev HSG vo sistina vo petokot i rezultatite mi bea dobri, nemav problemi so kanlaite. Inaku bolese ama doktorakta mi rece deka toa sepak e pozitivna bolka bidejkji koga se proodni kanlite povekje boli.  Prviot den imav bolki vo dolniot del od stomakot no eve i denes uste krvaram po malku. Ako ne mi prestane i denes, utre moram da gi prasam lekarite da ne sum i jas nesto povredena user posted image .

(Одговор на членот bate)
Непосредна врска до пораките: 238
   RE: Проверка на проодност на каналите
6.9.2010 13:40:31   
babyhope
Ве молам за помош!!!!!!
Не можам да направам ХСГ поради висока седиментација.... Во што е проблемот?
Еве пиев Сумамед, и од СЕ-25 ми се симна на СЕ-18.
Имал ли некој некакво искуство со ваков проблем? Што треба сега да правам.
Инаку гинекологот ми рече може да е од проблеми со забите но јас немам некои посебни стоматолошки проблеми..
Што е следно?????????

(Одговор на членот Liliput)
Непосредна врска до пораките: 239
   RE: Проверка на проодност на каналите
6.9.2010 15:19:11   
Idna mamica
ИЗВОРНА ПОРАКА: babyhope

Ве молам за помош!!!!!!
Не можам да направам ХСГ поради висока седиментација.... Во што е проблемот?
Еве пиев Сумамед, и од СЕ-25 ми се симна на СЕ-18.
Имал ли некој некакво искуство со ваков проблем? Што треба сега да правам.
Инаку гинекологот ми рече може да е од проблеми со забите но јас немам некои посебни стоматолошки проблеми..
Што е следно?????????

 


baby_hope и јас имам таков проблем,незнаеш колку ме загрижува таа висока СЕ!Ако си пиела само Сумамед,малку е,треба докторот да ти даде уште лекарства.Јас имам испиено 4-5 различни видови апчиња,Сумамед,Цитерал и уште незнам кои сега чекам да добијам за да ја проверам пак седиментацијата,белки ке се намали,со Господ напред.Во организмот ако има било каков проблем т.е. жариште,незнам како да го наречам,се крева седиментацијата.Кажи му на гин.ако имаш некој проблем за да ти даде лекарства според проблемот.Само позитивно!

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 240
   RE: Проверка на проодност на каналите
6.9.2010 23:20:11   
pinokio2010
Jas imav visoka SE poradi krajnicite, milsev deka nemam problem so niv, no ispadna deka mi bile skapani vnatre pa morav da gi vadam pred bilo sto drugo. Ti posakuvam sreka i da nemas takvi problemi.

(Одговор на членот Idna mamica)
Непосредна врска до пораките: 241
   RE: Проверка на проодност на каналите
7.9.2010 10:41:42   
vezilka RR
Вака мене ми објсни матичниот за седиментацијата. Значи таа може да биде висока од било кој здравствен проблем што немора да биде гинеколошки, значи од крајници, воспаление на заб или било што. За HSG треба чиста гинеклошка слика, односно да нема инфекции и бактерии оти со прегледот може да се интензивират или дополнително воспалат. И мене бидејќи HSG ми го правеше матичниот, а бевме сигурни дека гинеколошки сум ОК, не не испитувавме седиментација пред HSGто.

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 242
   RE: Проверка на проодност на каналите
7.9.2010 12:06:05   
babyhope
Idna mamica зашто ти давале да пиеш најразлични антибиотици место да пронајдат што е под инфект и тоа да се санира. Јас сега се двоумам дали да му предложам на лекарот да продолжам да пијам антибиотици и др лекови или да почнам со детални испитувања поради кои причини ми се јавува висока СЕ. Знам дека тоа е долго и макотрпно да се прават милион испитувања за да се изнајде но подобро е да знаеме отколку да ме отрујат со лекови??? Или грешам????

Pinokio2010 јас уште како дете ги имам извадено крајниците така што тие ми се исклучени од опција. Вчера му се јавив на и мојот стоматолог и ми рече дека забите ми се во ред и дека сигурно не е од нив.

vezilka кои микробилошки или други испитувања ги правеше за да знете дека гинеколошки си ОК? Дали ти земаа и мокрача за е-coli. Мене тоа единствено ме плаши да не е, но тоа е веќе на уринарни патишта и со микробилошки брисеви не може да се види???? 

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 243
   RE: Проверка на проодност на каналите
7.9.2010 13:25:26   
Liliput

babyhope и јас имав проблем со седимантацијата. Ми беше покачен на 20. Еден месец пиев амоклсиклав и кеналог и пак седиментацијата ми беше 12, а треба да биде под 10. Овој месец пиев абактал и кога го проверив пак ми беше покачен на 20. Во систина ми рекоа дека не е проблем тоа што имам висока седиментација бидејќи можело со една инекција да ја спуштат седимантацијата привремено. Така еден саат пред да го направат ХСГ ми дадоа Лендоцин од 1 гр. и ми го направија ХСГ.
Вчера една другарка ми кажа дека во ремедика имале 4Д ехо и можело со тоа да ја проверат проодноста на каналите без да се изложиш на болки со ХСГ.

(Одговор на членот Idna mamica)
Непосредна врска до пораките: 244
   RE: Проверка на проодност на каналите
7.9.2010 15:42:11   
bate
imam neproodni kanali , treba da pravam vontelesno oploduvanje, ima li nekoj nekakvo iskustvo? pisete mi. pozzzz

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 245
   RE: Проверка на проодност на каналите
7.9.2010 16:01:07   
ole2004
Jas imav prosiruvanje na jajovodite.Operativno mi gi zatvorija poradi rizik od vonmatericna brmenost i so prviot obid IVF ostanav bremena.Ti posakuvam da ni se pofalis so user posted image  user posted image   

(Одговор на членот bate)
Непосредна врска до пораките: 246
   RE: Проверка на проодност на каналите
7.9.2010 16:09:31   
Bogdancanka
  bate mila odi na temata vestacko oploduvanje tamu imame spodeluvano iskustva za IVF pozz

< Поракaта ја уредил Bogdancanka -- 7.9.2010 16:12:17 >


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот bate)
Непосредна врска до пораките: 247
   RE: Проверка на проодност на каналите
7.9.2010 16:10:28   
bate
bravo ole, mene mi se skroz neproodni i za vontelesno kako e? pozz

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 248
   RE: Проверка на проодност на каналите
7.9.2010 16:12:14   
bate
bogorodicka znaes nesto za vontelesno? pozdravce

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 249
   RE: Проверка на проодност на каналите
7.9.2010 16:15:16   
Bogdancanka
Мене ме прашуваш?да мила јас имам три за жал неуспешни инвитра,сега планирам по долга пауза да одам пак на ИВФ преку фондот,веќе добив и одобрение....а ти ако си за ИВФ зашто не поднесеш документи за преку фондот?поззз мила

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот bate)
Непосредна врска до пораките: 250
Страница:   <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?