|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Седење
18.4.2012 15:11:43   
light
Imame skoro 7 meseci,pocna da sedi sama no racinjata gi stava napred za da ima potpora dalie ok , na kolku meseci treba da sedi bez podrska

Fala

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Седење
18.4.2012 15:20:38   
Beatris
Не се секирај, способноста за самостојно седење може да се развива до 9 месец, секој ден така ќе си вежба со потпирање и еден ден ќе видиш како сама ќе си седи и ќе има рамнотежа

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот light)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Седење
18.4.2012 19:57:12   
Andriance
Nie vekje sedime bez potpora...imame 7 meseci

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Седење
18.4.2012 20:09:42   
Beatris
Site deca se razlicni, i A sedese na 7, ama Vidoevski mi kaza deka procesot moze da trae do 9 i toa e normalno. Pod sedenje se podrazbira koga ke moze samo da si sedne od lezecka polozba ili na stomak koga e itn bez nie da go sednuvame

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Седење
18.4.2012 20:59:21   
light
Andriance od koga pocnavte da sedite sami i bez sam da se podrzi ,mozebi jas ne sum ja forsirala post sum slusnala deka zadevojce do 6 meseci bez snedenje pozdrav inaku se sekiram ama vaka e cvrsta sto znam
Pozdrav

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Седење
18.4.2012 21:15:56   
mamicki
Light, toa e individualno. Postariot sin, od milost narecen Denis Napast user posted image sedese stabilno, t.e sam sednuvashe ushte na 5,5 meseca, a na 8 vekje turbo lazese. Malovo pocna stabilno da sedi duri na 7,5m, a kakov e tronte mrzlivko, ne ocekuvam voopsto da pocne da lazi.Znaci, se e ok, samo sledi go ritamot na deteto, ne go forsiraj.

(Одговор на членот light)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Седење
18.4.2012 23:07:15   
vanessa30
da ve prasam kakvi vezbicki pravite za jacanje na grbnite muskuli za da moze stabilno da sedi??
Nas ni rekoa samo da go legnuvame na stomace i samiot da se isprava, istata vezba e i za da pocne da lazi. Ama mojotuser posted image brzo se umoruva i si lezi na mese i se odmara.
A i da ve prasam za kolkcinjata vezbite do kolku meseci treba da se pravat????
Inaku nie sednuvame ama ne sme stabilni santame levo decno.

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Седење
19.4.2012 0:05:50   
milo20052011
za janenje na grbni muskuli lezime poveke na grb se izmoruvame ja navaluvame glavata i pak si se ispravame , za sedenje uste ne e stabilen a vezbite na kolkicinja sega ne mu gi pravam tolku cesto kako porano,vo petok sme na ortopet pak ke vidime sto ke kazat..inaku imame 7 meseci i 7 dena

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Седење
19.4.2012 2:01:02   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: milo20052011

za janenje na grbni muskuli lezime poveke na grb se izmoruvame ja navaluvame glavata i pak si se ispravame , za sedenje uste ne e stabilen a vezbite na kolkicinja sega ne mu gi pravam tolku cesto kako porano,vo petok sme na ortopet pak ke vidime sto ke kazat..inaku imame 7 meseci i 7 dena


Nema potreba od vezbi na kolkcinja...deteto e tolku aktivno samoto da vezba 10 pati povekje od kolku sto vie bi go napravile...tie vezbi obicno se praat dodeka bebeto nestane samoto aktivno...inace i nie za jacenje na muskuli lezevme na stomace ama za toa nemavme ama ic zelba user posted image

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот milo20052011)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Седење
19.4.2012 8:36:02   
mamicki
Za jaknenje na grbnite muskuli go legnuvav na mese user posted image , na ramna, tvrda podloga, moze krevetot od spalnata, no bez prekrivac, redev pred nego igracki i go ostavav da se podiga kako gasenicka vo obid da gi dofati, ako pocnese da se nervira, kje mu potturnev nekoja od igrackite, da ja dofati, i ete ushte nekolku minuti vezbi user posted image

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Седење
19.4.2012 9:54:52   
Beatris
Не треба да се јакнат само грбните мускули туку и стомачните, за да може детето правилно да седи. За грбните се препорачува да се стимулира детето со играчки за да се исправа, а за стомачните да се крева за рачиња од лежечка во седечка положба, се задржува некоја секунда и се враќа пак во лежечка. (и тоа се повторува 10тина пати неколку пати во денот) Секако треба само да му подадете две прстиња за да ги фати со рачињата и само да почне да се крева а вие да помогнете, не целосно вие да го кревате.

Што се однесува до колкчињата, тие вежби порано е практикувале затоа што децата биле повивани како вишек, па кога ќе ги одмотале правеле такви вежбички за да ги раздвижат. Сега бебушките од прв ден се со слободни ноџиња и нема потреба од вежби зошто сами си мрдкаат. Дури може и да се направи беља со тие вежби ако детето случајно ги згрчи ноџињата или колкчето во тек на вежбата

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Седење
19.4.2012 10:06:34   
tedicka
Mozebi ne e tuka mestoto ama ne znaev kade da pisam
Kerka mi ima veke 5 meseci i nikako sama da se prevtruva os stomak na grb i obratno. Pravime vezbi ama sama ne moze. Ortopedot ni rece na 6 meseci sakam da se prevrtuva ama ne znam dali ke bide.
Koga vasite bebusi pocnaa da se prevrtuvaat?
Inace so sedenjeto se potpina na racinjata napred i sama si sedi ...i ke se svrti da vidi dali site ja gledaat demek videte sega jas sto mozam user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил tedicka -- 19.4.2012 10:12:36 >

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Седење
19.4.2012 10:16:13   
Beatris
Тедичка ич не се секирај, ќерка ми почна да се превртува од грб на стомак негде уште на 4 месеци, ама обратно не знаеше. После како да го заборави и тоа и ич не се превртуваше. Почна сама да се исправа да седи, да стои и да лази, ама вртење јок, почна асално да го прави некаде на 8 можда, па супер си е, прооде околу 11тиот месец, нема правила, секое дете е различно. Можеш да и ставаш играчки од страните да сака да ги фаќа па така да ја стимулираш да се превртува.

А додека не се превртува, пораат ќе бидеш user posted image  

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот tedicka)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Седење
19.4.2012 11:41:47   
Ikana
Мојава кога ќе ја ставам во скут за ранење како да почнува сама да се исправа, ама само ако е легната под агол од 45 степени, од лежечка положба не знае да се исправи. Можеби ако ја седнам ќе седи, ама мислам дека и е рано уште, има 4 месеци и 10 дена, а ортопедот ми рече да не седи туку вежби за паткање, за грб и стомачни да правиме, па здравје на наредна контрола на 6 месеци ќе разговараме за друго. Не знае уште скроз да се преврти од грб на стомак ама до пола пат е некаде со тоа што стигнува до половина пат, и останува да лежи на страна.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Седење
19.4.2012 14:19:44   
Beatris
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

ама само ако е легната под агол од 45 степени, од лежечка положба не знае да се исправи


Иканооо арна си ти ??? user posted image user posted image user posted image  Не знаела од лежечка да се исправи бе, па 4 месеци има М, да не сакаш да полета? user posted image user posted image user posted image

Убаво си ја ставаш ти на 45 степени, нека си лежи така, ќе се исправа сама и ќе си ги јакне стомачните она, кога веќе мама не може user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Седење
19.4.2012 14:31:02   
Ikana
ЈА па се загрижив, демек детево не покажува иницијатива за седење па ја да ја гурнамuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Седење
19.4.2012 14:42:31   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance


ИЗВОРНА ПОРАКА: milo20052011

za janenje na grbni muskuli lezime poveke na grb se izmoruvame ja navaluvame glavata i pak si se ispravame , za sedenje uste ne e stabilen a vezbite na kolkicinja sega ne mu gi pravam tolku cesto kako porano,vo petok sme na ortopet pak ke vidime sto ke kazat..inaku imame 7 meseci i 7 dena


Nema potreba od vezbi na kolkcinja...deteto e tolku aktivno samoto da vezba 10 pati povekje od kolku sto vie bi go napravile...tie vezbi obicno se praat dodeka bebeto nestane samoto aktivno...inace i nie za jacenje na muskuli lezevme na stomace ama za toa nemavme ama ic zelba user posted image


isto i kaj nas jas ja stavam na tvrda podloga i da gi dofati igrackite a taa vedna gi spusta racete i leze na mese nemase zelba i M za toa

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Седење
19.4.2012 14:45:48   
Beatris
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

ЈА па се загрижив, демек детево не покажува иницијатива за седење па ја да ја гурнамuser posted image user posted image user posted image


Ја па се чудам вака со твојава амбиција  како не си почнала на 2 месеца да ја поттикнуваш user posted image user posted image user posted image  Си закаснила Иканчеее user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Седење
19.4.2012 15:23:18   
elenak
А од кога можам да почнам да ја седнувам во скут? Или никако до 6 месеци не смеам да ја седнувам? Оти моево ѕверче кога ја држам во раце не стои исправена, туку се витка и тегне нанапред како да сака да си ги фати нозете и се мачи себе а и менеuser posted image Инаку имаме 4 месеци без малку. 

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Седење
19.4.2012 16:03:45   
Beatris
Можеш да ја седнуваш под агол од 45 степени, се друго би било форсирање. Не дека не можеш во скут да ја подржиш на кратко, тоа да, ама да не се мачи детето седнато со сила.

Вежбичките што ги нашишав погоре исто може да ги применувате. За седењето постои едно правило: Детето смее да седи (зборам за агол од 90 степени) кога ќе МОЖЕ да седи (го цитирам Видоевски). Значи кога ќе може само.

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Седење
26.4.2012 12:44:37   
light
Kupivme stolce za sedenje i moze da se koristi ikako stol za hranenje i mnogu e efikasen i stabilen

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Седење
26.4.2012 13:22:50   
mamymamy
Ubavo sto sakate da sedite, nie pak (8 meseci) ne sadime.
Ne saka da sedi nikako, strogo stoi na noze i patka, a koga ke se izmori bara vo raceuser posted image

(Одговор на членот light)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Седење
26.4.2012 23:58:30   
Мајка
ИЗВОРНА ПОРАКА: mamymamy

Ubavo sto sakate da sedite, nie pak (8 meseci) ne sadime.
Ne saka da sedi nikako, strogo stoi na noze i patka, a koga ke se izmori bara vo raceuser posted image



И мојот бебуш има 7 ипол месеци и некако не му се седи.
Кога седи си се потпира со рачиња на напред а инаку му е омилено да стои (и тоа многу цврсто) или да си лежи обожава!!

(Одговор на членот mamymamy)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Седење
27.4.2012 0:06:19   
mamicka77
aham a sto e toa sedenje M nema gaze za sedenje taa samo da stoi i da ripa so nozinjata ili da ja drzes za dlankite i taa sama da odi pod ramencata nikako samo za dlankite a na gaze sedi samo 2 min   i vednasuser posted image da ja zemam i da igra da ripa so nozinjata ili da odime,na naseto gaze ima sajki i zatoa ne sedime na negouser posted image

(Одговор на членот Мајка)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Седење
27.4.2012 0:09:00   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Можеш да ја седнуваш под агол од 45 степени, се друго би било форсирање. Не дека не можеш во скут да ја подржиш на кратко, тоа да, ама да не се мачи детето седнато со сила.

Вежбичките што ги нашишав погоре исто може да ги применувате. За седењето постои едно правило: Детето смее да седи (зборам за агол од 90 степени) кога ќе МОЖЕ да седи (го цитирам Видоевски). Значи кога ќе може само.


Srce, da go upitam ja Vidoevski sleden put da mu bides portparol user posted image user posted image user posted image user posted image znachi isto kako nego da go gledam koga gi citam tvoite postovi...ustvari ne....nie moze da si zastedime mnooogu pari od tie shto vekje bile kaj nego predskoro vreme ahahahha

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?