|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Седење
13.12.2010 13:52:56   
mila mama
Jas mislam deka kaj sekoe dete e razlicno, a toa najmnogu zavisi od procesot na osifikacija ( vkostuvanje) t.e pretvoranje na mekite delovi - 'rskavici vo koski. Obicno se smeta deka so izleguvanje na prvoto zabce, sto e i dokaz za osifikacija, bebeto e podgotveno za sedenje. Nekoi bebinja vadat zabi na 4 meseci, nekoi na 6 i sl.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Седење
13.12.2010 13:57:37   
arh_diz
I jas mislam deka e rano i , kaj nas se pojavauva interes za sedenje no jas ne go stavam da sedi ortopedot rece na okolu 6 meseci da se stavi .

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Седење
27.1.2011 9:36:05   
Pepelaska *
Леле луѓе ова моето дете ми се чини веќе седи буквално се крева цело со рамениците со грбот се напрега ги фаќа ноџињата, мислам спремно е готово ама не го седнувам и јас до 6 страв ми е

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Седење
27.1.2011 9:44:12   
arh_diz
eve edna strana koja na mene mi se dopaga a i dosta se poklpouuva so toa sto me sovetuvaat pedijatarot i ortopedot  www.centarsm.co.rs

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Седење
1.3.2011 16:59:32   
skorpijana
moite user posted image user posted image imaat nepolni 8 meseci pocnaa da sedat od 5 i pol meseci a se uste ne sedat cvrsto se uste se navaluvaat koga vasite deca posnaa da sedat ubavo dali ima potreba od grizenje?

_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Седење
1.3.2011 17:04:54   
Pepelaska *
Моето дете има 6 месеци без 4 дена, педијатарот ми рече од 6 може да седи а ортопедот ми рече што сака може да прави само не го терај со сила , е сега тој кога ќе го седнам седи исправен ама по неколку минути се навалува, мислам дека нема потреба за грижа секое дете е приказна за себе и си има индивидуален развој, јас го седнувам еднаш во денот по 5 минути иако тој кога лежи сам се крева

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Седење
1.3.2011 17:15:45   
Slagjana
Скорпијана, мислам не треба да се грижиш. Секое дете е различно. Моето почна да седи убаво на 6 и пол месеци. Дотогаш го немав седнато. Чекав само да го направи тоа. Инаку и ден денес не знае да се исправи од лежечка позиција и така да седне, а има 1 година. Се врти прво на колена, па седнува. Прво се грижев зошто неговите врсници се исправаа и на 4 месеци, ама немало потреба.

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Седење
26.8.2011 17:23:01   
Natuska85
Пред некое време добивме  на поклон вакво столче Karibu за бебе

user posted image

Во упатството пишува дека може да се користи од 3-4 месеци,односно од кога user posted image ќе почне самостојно да си го држи главчето.Материјалот е тврда гума и доаѓа длабоко кај газето кај што треба да седи,па во никој случај неможе да се преврти. Вчера го ставив user posted image во него на кратко и многу задоволно изгледаше цело време се смееше.Инаку и самото појавува интерес да седи па му ја кренавме количката на 45 степени.Ама малку ми е нејасно,значи во ова столче user posted image целосно седи,а ортопедот ни кажа да одиме на контрола една недела пред да направи 6 месеци па ќе го види дали е спремно за седење.Се мислам дали да го ставам воопшто во ова столчеuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Седење
26.8.2011 18:09:54   
dzigimigi
super e stolcevo i ti preporacuvam da go koristis,sekoja majka znae za svoeto dete sto treba i koga, nemozam da svatam zosto treba ortoped da kaze koga e najdobro vreme bla bla bla mojot bebus e 16 meseci i do sega ne sum bila na ortoped i masala e super go stavav vo vakvo stolce potoa dubak na kraj na godinka si proode .

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Седење
26.8.2011 18:15:35   
riba79

ИЗВОРНА ПОРАКА: dzigimigi

super e stolcevo i ti preporacuvam da go koristis,sekoja majka znae za svoeto dete sto treba i koga, nemozam da svatam zosto treba ortoped da kaze koga e najdobro vreme bla bla bla mojot bebus e 16 meseci i do sega ne sum bila na ortoped i masala e super go stavav vo vakvo stolce potoa dubak na kraj na godinka si proode .


kako ne si go odnela na ortoped?pa kako znaes kolku treba d3 da prima i dali e so vo red so kolkovite?user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот dzigimigi)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Седење
26.8.2011 18:45:48   
dzigimigi
riba 79 izvini no ne napisav deka ne ziveam vo makedonija,prvata kontrola na doktor ni bese na 6 meseci ,
doktor za deca znaci za se i pregledot traese 10 min (proverka na glavce,kure kako stoi_) i prijatno,i jas se user posted image kako ne pokraj toa sto cela bremenost bev so RR no na kraj morav da svatam deka e taka.samo dokolku samiot roditel oseti deka nesto ne e vo red togas ke pobaras da odis na pregled

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Седење
29.8.2011 12:59:01   
penelopa
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Пред некое време добивме  на поклон вакво столче Karibu за бебе

user posted image

Во упатството пишува дека може да се користи од 3-4 месеци,односно од кога user posted image ќе почне самостојно да си го држи главчето.Материјалот е тврда гума и доаѓа длабоко кај газето кај што треба да седи,па во никој случај неможе да се преврти. Вчера го ставив user posted image во него на кратко и многу задоволно изгледаше цело време се смееше.Инаку и самото појавува интерес да седи па му ја кренавме количката на 45 степени.Ама малку ми е нејасно,значи во ова столче user posted image целосно седи,а ортопедот ни кажа да одиме на контрола една недела пред да направи 6 месеци па ќе го види дали е спремно за седење.Се мислам дали да го ставам воопшто во ова столчеuser posted image user posted image user posted image


Натушке ова `чудо` тука во Сло. е многу популарно и но ниту еден педиајатар посебно физотерапеут не го препорачува. Твоето user posted image е само 4 месеци мислам дека е многу рано за седење ( ние почнавме со 6ипол а стабилно седеше сам дури некаде после 7). Јас не би го користела!


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Седење
29.8.2011 13:41:47   
Natuska85
Почнав да го ставам така 3-4 минути на ден,мислам дека толку кратко време неможе да штети.Многу е задоволно кога седи во него,а и телото стабилно си го држи.Еве сликиче да го видите мој буце во столчето user posted image

user posted image


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Седење
26.10.2011 19:19:06   
lilicka
Натушка од каде ви ова столче,од кога почна да го ставаш,по препорака на ортопед или???

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Седење
22.1.2012 8:05:43   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Principessa

Moeto beb4e veke ima 4 meseci i edna nedena, i mnogu saka da sedi, odnosno da bide vo sedecla polozba... Dajte mislenja i iskustva...


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Седење
30.1.2012 22:44:14   
SkCura77
Моето почна да заседнува, ама со држење или потпора од перници, па и тогаш не е стабилен. 

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Седење
17.3.2012 8:27:06   
bombica
Зверов мој не сака да седи.Стабилен е може сам да седи ама а го седнам се гребчи за мене за да се исправи или ако се тргнам легнува.Рацеве ми одпаднаа од думкање цело време сака да го држам испавен а он да скакаuser posted image

(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Седење
17.3.2012 8:49:58   
Luci

ИЗВОРНА ПОРАКА: bombica

Зверов мој не сака да седи.Стабилен е може сам да седи ама а го седнам се гребчи за мене за да се исправи или ако се тргнам легнува.Рацеве ми одпаднаа од думкање цело време сака да го држам испавен а он да скакаuser posted image

А да го ставиш во дубак па да си ги одмориш рацете

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Седење
17.3.2012 8:54:47   
bombica
Го ставам по малку ама не оди туку скокаuser posted image па ми е страв да не се преврти.А за де си одморам раце го седнувам во релаксатор му пуштам фифи и миuser posted image р

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Седење
17.3.2012 9:30:09   
kikicka
Пред некоја недела кога бевме во игротека имаше едно бебенце т.е како твоето скоро 9 месеци ке правел ...и гледам детето убаво патка ,се тегне за да оди и кога прашав колку има месеци очекував да рече 11 оно когарече 9м се изненадив како е испраксано за одење и баш мајката ми кажуваше како само сака неможе да го спречи е така се качувалнон стоп по кревет не седел ,така да ништо чудно и твоето да сака да оди..или ставај го во дубак не е лош дубанот сите го користеме абешка и него позабавно ке му е.

ИЗВОРНА ПОРАКА: bombica

Го ставам по малку ама не оди туку скокаuser posted image па ми е страв да не се преврти.А за де си одморам раце го седнувам во релаксатор му пуштам фифи и миuser posted image р



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Седење
17.3.2012 21:54:54   
Andriance
ИЗВОРНА ПОРАКА: bombica

Го ставам по малку ама не оди туку скокаuser posted image па ми е страв да не се преврти.А за де си одморам раце го седнувам во релаксатор му пуштам фифи и миuser posted image р


Srce..Vidoevski dubakot go dozvoluva i samo za skokanje...taka da uzivaj..toj i treba da skoka a ne da odi vo nego...

< Поракaта ја уредил Andriance -- 17.3.2012 21:56:09 >


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Седење
18.3.2012 0:56:14   
mamicki
Mojov bebus sedi stabilno i go sednuvame po 40tina minuti nekolku pati na den, pa si igra so igracki, t.e frla shto dofati user posted image , a sedi i vo stolot za hranenje za vreme na rucekot user posted image

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Седење
18.3.2012 6:23:42   
kikicka
Андрианче а зошто да не оди во него? Ние когаму кажавме колку Л седеше во дубан т.е одеше ништо не ни кажа лошо рече ок е неманишто страшно ...
ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: bombica

Го ставам по малку ама не оди туку скокаuser posted image па ми е страв да не се преврти.А за де си одморам раце го седнувам во релаксатор му пуштам фифи и миuser posted image р


Srce..Vidoevski dubakot go dozvoluva i samo za skokanje...taka da uzivaj..toj i treba da skoka a ne da odi vo nego...



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Седење
18.3.2012 9:46:23   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Андрианче а зошто да не оди во него? Ние когаму кажавме колку Л седеше во дубан т.е одеше ништо не ни кажа лошо рече ок е неманишто страшно ...
ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: bombica

Го ставам по малку ама не оди туку скокаuser posted image па ми е страв да не се преврти.А за де си одморам раце го седнувам во релаксатор му пуштам фифи и миuser posted image р


Srce..Vidoevski dubakot go dozvoluva i samo za skokanje...taka da uzivaj..toj i treba da skoka a ne da odi vo nego...




Of Kikicka,..veli deka vekje vo USA se i zabraneti deka ako sakas da gi uvezes nema da mozes...veli deka e najubvapo vo staticen dubak da sensa so vikame nie..da si skoka na prsti da vezba muskuli..eve sto najdov na net:

doktore bevme kaj vas pred edna nedela ama zaboraviv da ve prasam ?
mila ima 5 ,eseci vlezena e vo 6 pocna da sedi vie ni rekovte da ja sednuvame ama ne prasav za dubace dali smee i od koga????
mi rekovte deka se formirani jadrenca na kolkcinjata
vi blagodaram mnogu
pozdrav



Може, ама само статично. Да не оди, само да скока.

Видоевски Горан
user posted image

nie u princip site sme izrasnati so dubacinja...ama ete valjda odime kon podobro vrz osnova na nekoi ispituvanja neli...sto znam

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Седење
18.3.2012 9:53:00   
kikicka
Што знам бе ....мене не ми рече така нема врска помина тој период здрава,жива е преодена 11месеци амакако и да е сега има стабилни дубаци и по масовни кој спречуваат превртување и да оди,ние нашиот скапо го плативме ама се исплати за сите пари.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?