|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Седење
11.3.2010 15:01:12   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: matushka

pocnav da go podseduvam na okolku 4 mes, koga pocnav da go dohranuvam so gusta hrana, Znaco vo polusedecka polozba. A za sedenje vo stolce, okolu 6 mesec koga pocna sam da sednuva bez potpiranje.

ИЗВОРНА ПОРАКА: majka 79

ИЗВОРНА ПОРАКА: matushka

6 mesec koga pocna sam da sednuva bez potpiranje.


taka i doktorite preporacuvaat, da segi koga ke moze samo bez da go potpiras so pernicinja.
no kaj sekoe dete e individualno na koja vozrast. moite otprilika okolu 6-ot mesec


(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Седење
11.3.2010 17:34:54   
melody
Kerka mi se obiduvase da sedne uste so 4 meseci,a js od strav ne i davav.Po preporaka od pedijatarot pocnavme da ja potpirame so pernicinja uste pri krajot na 4 mesec za vo 6 taa sama da sedi.Eve ja so 8 meseci taa sedi rastura ama zatoa sto e radoznala mnogu se sto se pernici doma se okolu nea za nedaj boze nesto da se sluci zatoa sto dva pati padna ama se dobro se zavrsi za sreka nejzina,ja najdovme so svekrva mi od kauc dole na pod so glavata na pernica kako si se smeska.A be se zamrznav od stravuser posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Седење
28.3.2010 20:16:52   
pacuvce
Луѓе ова моево уште нема контрола за само да седи...И јас нормално,Миле Паника,почнав да снимам филмови дека нешто не е во ред...user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Седење
28.3.2010 21:30:25   
mami
може е само мрзливо и му одговара да си лежи...сестра ми не сакала да оди, цело време си седела...кога ја однеке на лекар им рекле дека е само мрзлива..јас не би се загрижувала...детето само знае кога му е време за седење и се по ред

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Седење
29.3.2010 0:48:50   
Cacko
bas taka,ene ja vnuka mi na 15 meseci neke da proodi od sto e mrzlauser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Седење
29.3.2010 10:52:45   
topce
официјално седнуваме од 6-ти месец, а неофицијално некаде од 5-ти.
јас намести количката на 45 степени она си се исправа сама и ај оди смени и положба кога нејќе.
ќе се умореше па ќе си се потпреше ќе се одмореше 5 минутки и пак ќе се исправеше.
и кога кажавме на ортопед ни рекоа дете е топ јадрата и се оформени така да може што сака да прави ако може, ако неможе нема ни да го прави.

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Седење
9.5.2010 18:50:31   
Палешка РР
Јас ја легнувам, таа седнува, јас врати ја во лежечка положба, таа седни си и така се бориме..и пак на нејзино ќе биде user posted image Има 4 и пол месеци, мислам дека е рано user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Седење
9.5.2010 20:43:34   
melody
Mislam deka ne i e rano Paleska.I kerka mi taka bese i jas mislev deka i e rano ,no ispadna deka taa poveke znae od meneuser posted image Ako bebeto nemoze da napravi nesto ne ni go pravi iako vikaat za zenskite deca e rano da pocnat od tie meseci da sedat. Eve kerka mi uste od mesec i pol si go digase glavceto i aj odi reci deka treba toa postara da go pravi.Zatoa ne se sekiraj ti si ja znaes najdobro i ostavi ja ,no sekogas bidi do nejze zaradi eventualno da ne se sluci nesto ne daj boze.Ajde uzivkaj doagaat polesni denoviuser posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Седење
9.5.2010 21:04:44   
Viktori
Палешка, син ми прооде на 8-9 месеци, а останатите 2 на околу годинка.
Исто и рано седеше, лазеше.. не смеев да го оставам ни секунда без надзор.
Исто и јас се секирав зошто седи мал, да не му се искриви грпчето, колкчињата, да не тресне на глава. Јас стави му потпора позади (перниче или нешто така) од џитни го накај мене, така неколку пати и на крај се откажав. Кратко после тоа  научи да лази и да се исправа.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Седење
9.5.2010 21:39:35   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Јас ја легнувам, таа седнува, јас врати ја во лежечка положба, таа седни си и така се бориме..и пак на нејзино ќе биде user posted image Има 4 и пол месеци, мислам дека е рано user posted image

Draga moja znam deka e tesko da ja legnuvas i deka se kreva sama no sepak spored mene nemoj da brzas.Zatoa imas pedijatar sovetuvaj se, iako vo 99% slucaevi pedijatrite ne preporacuvaat sedenje do 6 mesec.Spored mene Mila e uste malecka, no ti kako i sekoja majka najdobro znaes.
Moj sovet najiskren pobaraj sovet od pedijatarot ili uste postrucen od ortoped, i ubavo da ti obajsnat normalno koga se pocnuva so sedene, na kolku meseci, zosto ne porano, ili zosto pokasno, koi se moznostite od povredi na kicmeniot, stolb kolkcinjata i sl. da ne naborjuvam.
Guski od mene i Moni do preubavata Mila.user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Седење
9.5.2010 22:05:15   
Палешка РР
Ви благодарам за советите user posted image Многу ми е смешна каков инает тера со мене, ауу цела и на брат и! user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Седење
9.5.2010 23:25:29   
Cacko
ic da ne se sekiras,ene ja Elena  ziva zdrava prava,od 2 meseci me zezase i sedese ali so potpiranje, u sekoj slucaj legnata ni pod razno nekese,a od 5 meseci ona epten stabilno sedenje.ene ja devojce e,pa i ortopedot rece deka e super.kako i so pisav deteto se samo si kazuva dali moze i kolku moze da pravi.pozdrav

_____________________________

Think Pink

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Седење
12.6.2010 0:20:43   
Snowhite RR
На ортопед ми рече да не го седнувам до 6 месеци нели нормално, но еве го само се крева, како некое желче, не можам да го натерам да лежи, па почнав во полуседечка положба да го ставам, не знам што да правам, дали со тоа ми кажува дека е спремен да седи, дали да го седнувам по малку или да не го оставам да седи, јас го легнувам тој се крева и стои така, се чудам како не се уморува

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Седење
12.6.2010 11:39:37   
elle
на 5 месеци бевме на контрола и педијатарот ја стави да седи и ни кажа дека може да седи но не ја оставам сама а ортопедот ништо не ни кажа но денес ќе одиме на ортопед па баш ќе го прашам user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Само едно нешто е поубаво од тоа да бидеш жена, а тоа е да бидеш МАЈКА

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Седење
12.6.2010 11:44:02   
brineta88
Јас мислам дека уште е рано.
Седнувај ја по малку но нека не се оптеретува многу има време ке седи ке лази се со ред ке си дојде

_____________________________

Women were made from a man''''''''''''''''s rib, not from his head to be superior, not from his feet to be walked on, but from his side to be equal, from under his arm to be protected and from next to his heart to be loved...

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Седење
12.6.2010 13:59:03   
Палешка РР
И Миа после четири месеци се креваше за седење user posted image , ама не ја оставав толку. Е сега од пет кога ја држам в раце (а тоа е цел денuser posted image ) се исправа и седнува, а в количка е полу седната. Не сум ја оставила да седи сама да ја потпрам со перници како што ми велат user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Седење
12.6.2010 14:04:59   
Leonida
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

И Миа после четири месеци се креваше за седење user posted image , ама не ја оставав толку. Е сега од пет кога ја држам в раце (а тоа е цел денuser posted image ) се исправа и седнува, а в количка е полу седната. Не сум ја оставила да седи сама да ја потпрам со перници како што ми велат user posted image


Исто и кај нас. Додека е во скут кај мене седи, но сама не. Немам намера да ја седнувам со перници околу неа. Кога ќе и дојде времето и кога ќе се почуствува спремна сама ке си седнува (без перници).

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Седење
24.6.2010 9:56:53   
emma1
Martin ima 3 meseci i veke nekoe vreme pocna da se potkreva so glavceto koga e vo polulezecka pozicija, pocna pomalku i na strana da se vrti, a obozava koga ke go fatamza race da se krene i najsreken e koga ke zastane po malku na stopala. bevme kaj ortoped ni rece deka malku podsednat, normalno vo skut e isto kako koga go drzime vo race so dlanka pod gazeto i ne e nisto strasno. ni rece da  mu pravime vezbi poleka od lezecka pozicija da sedne pa da se ispravi na noze i nazad pak vo lezecka. duri mi rece na 4-5 meseci ako vidam deka ja drzi postabilno glavata moze slobodno vo dubak ili dzamper, e sega za samostalno sedenje normalno e rano, zdravje ke vidime na 6m. kontrola sto ke kaze

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Седење
24.6.2010 11:04:57   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: emma1

Martin ima 3 meseci i veke nekoe vreme pocna da se potkreva so glavceto koga e vo polulezecka pozicija, pocna pomalku i na strana da se vrti, a obozava koga ke go fatamza race da se krene i najsreken e koga ke zastane po malku na stopala. bevme kaj ortoped ni rece deka malku podsednat, normalno vo skut e isto kako koga go drzime vo race so dlanka pod gazeto i ne e nisto strasno. ni rece da  mu pravime vezbi poleka od lezecka pozicija da sedne pa da se ispravi na noze i nazad pak vo lezecka. duri mi rece na 4-5 meseci ako vidam deka ja drzi postabilno glavata moze slobodno vo dubak ili dzamper, e sega za samostalno sedenje normalno e rano, zdravje ke vidime na 6m. kontrola sto ke kaze


Ова мене ми е сомнително. Прв пат слушам да се препорачува дубак на толку мала возраст, уште пред да седи детето, да се става да стои. Кога стои тоа треба да го дрижи целото тело на нозе, а не само главата.
Јас би почекала да седи самостално, да почне само да се крева на нозе држејки се за оградицата од креветчето, без никаква помош, па дури потоа дубак или џампер. И тоа дубак по 20тина минути во денот, а да се става да лази па самото кога ќе е спремно ќе си покаже, а не да се форсира.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Седење
24.6.2010 11:15:19   
emma1
pa dobro sigurno nema da go forsiram, ke vidime kako ke tera pa zdravje.  i fala bogu ke se konsultiram so doktor pred da probam.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Седење
15.7.2010 20:11:32   
Тања РР
Денес заборавив да прашам дали смеам да ја наседнувам Јана по малку, во скут додека ја хранам. user posted image
Таа сеуште (со нејзините корегирани 5 месеци) нема некоја голема желба за седење но кога ја кревам за раце во седечка положба за да го вежбаме вретчето се радува и се смее. Не планирам да ја потпирам со перници но што мислите, дали ќе и штети ако ја наседнувам додека ја хранам?


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Седење
15.7.2010 22:35:26   
Палешка РР
Јас мислам да ја чекаш сама да пројави интерес. Миа сама почна да си седнува кога ја земав во раце, ќе почне и Јана кај и да е.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Седење
16.7.2010 10:11:29   
Medo
Ива почна сама да седи на 6 месеци и една недела. Претходно седеше ама во скут (по малце) и исто така, ги правевме оние вежби со фаќање на рачињата и кревање до седечка положба.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Седење
13.11.2010 0:21:01   
lb81
Dimitar ima 5 meseci i 12 dena pa sedi koga ke go krenam za racina od lezecka pozicija no po 10tina sek za poveke mi e strav tokmu deka velat ne pred 6 meseci.No i mu smeta sirokiot povoj ke go slavam denot koga ke go trgneme i mene me nervira a kamoli nego

(Одговор на членот Medo)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Седење
13.12.2010 12:57:55   
kikicka
lele mamicki mojata uste od dva meseca so glavata nanapred i na desno ne e za sama da seostave kepadne i lezejki. sama se podiga. Nekogas i dodeka spie tuku ke ja podigne glavata mislis gotovo zaminuva :D i stalno ja potpiramod str so pernici za da ne padne epten se vitka kako gevrece :D sega ke pravi 3 meseci i neznam od koga da pocnam taka da ja sednuvam,ortopedite mi vikat AAAAA cekaj rano e za sedenje. Pa jas znam deka e rano ama ova saka da bide navaleno so da mu pravam :D ke pocnam uste malku da ja navaluvam poveke od 45 stepeni .

(Одговор на членот lb81)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?