|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Седење
21.8.2012 17:12:16   
mamadise
Konecno i mojata princeza pocna sama da sedi, ke si se namesti za lazenje i poleka ke gi izvadi nodzinjata nanapred i ke si sedne, ziva srekna e, inace vcera napravivme 8 meseci, megutoa so ogled na toa sto e dva meseci predvreme rodena mislam deka sme super so sedenjevo, a na deckicot malku potesko mu ide, on se obiduva ama seuste nemoze sam da sedi, ke se namesti za sedenje ama mora da se potpira na nesto seuste,ali kaj da e ke se zacvrsti i on. Poleka ama sigurno si rastat dusickite moi.user posted image

(Одговор на членот Just baby)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Седење
26.8.2012 15:29:26   
Ananija
Моево бебче ако го фаиш за рачиња право се дига и сака да седи и разгледува задоволно не ја седнувам уште така три четири пати и дозволив ама многу е рано има полни три и една недела..но дали е безбедно за рбетниот столб да ја седнувам по некој пат по 10 тина секунди да уживка во седење

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Седење
26.8.2012 22:58:31   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ananija

Моево бебче ако го фаиш за рачиња право се дига и сака да седи и разгледува задоволно не ја седнувам уште така три четири пати и дозволив ама многу е рано има полни три и една недела..но дали е безбедно за рбетниот столб да ја седнувам по некој пат по 10 тина секунди да уживка во седење


Ако она тоа го прави,односно сака да го направи...( значи не ти по твоја воља) не гледам зашто да не може... Видоевски има едно златно правило...АКО МОЖЕ, ЗНАЧИ СМЕЕ

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Ananija)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Седење
27.8.2012 9:12:27   
Bethany
Voopsto ne se slozuvam deka sme da ja sednuva so 3 meseci. Nekoi bebinja se digaat i izgledat pocrvsti bidejki imat hipertonija, muskulite im se pozgrceni, i toa ne e problem, moze samo da se resi, osven vo poteski sostojbi se resava so vezbi.
Po pravilo, bebe se nikogas ne sednuva, osven ako samo ne se dovede vo sedecka polozba, nikako potpreno so pernici, mada i za toa se razlikuvaat mislenja.
Sepak 3 meseci e mnogu malo bebe i rbetniot stolb e mek, moze da se napravat problemi. Mozebi mozes dodeka da go drzis vo skutot taka malku potpren, ama smetam deka e pogresno i opasno da go sednuvas.

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Седење
27.8.2012 9:58:03   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Voopsto ne se slozuvam deka sme da ja sednuva so 3 meseci. Nekoi bebinja se digaat i izgledat pocrvsti bidejki imat hipertonija, muskulite im se pozgrceni, i toa ne e problem, moze samo da se resi, osven vo poteski sostojbi se resava so vezbi.
Po pravilo, bebe se nikogas ne sednuva, osven ako samo ne se dovede vo sedecka polozba, nikako potpreno so pernici, mada i za toa se razlikuvaat mislenja.
Sepak 3 meseci e mnogu malo bebe i rbetniot stolb e mek, moze da se napravat problemi. Mozebi mozes dodeka da go drzis vo skutot taka malku potpren, ama smetam deka e pogresno i opasno da go sednuvas.


Bethany, ne mislev bukvalno da ja sednuva..tuku kako sto pisalai ona da ja podsednuva 10 sekundi..se rabzira ili vo skut ili ti da ja drzis so racinjata....kako sto vsushnost im pravat doktorite za vreme na pregled...1-2 vo den po 10 sekundi....

i jas se slozuvam deka e mnogu mala za sedenje so pernici...vsushnost ja nikogas i ne go sednuvav opkolen so pernici...vo takov slucaj ako se izmori nema kaj da padne za da si legne..
ama za podsednuvanje vo skut 10 sekundi mislam ne e problem, neli??


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Седење
4.9.2012 18:35:19   
Ananija
Да ема недоразбирање мислев така кога е разиграна весела активна и сама дигне ноџиња и главчето го дига и само што ја фатиш за рачиња оп сама се дига ке седне нормално клима на сите страни ама е радосна и одма гуга гледа радосна толку по 5-10 секунди или да кога ја држаам во скут да ја потседнам малку раце да ми одморат...никако со перници седната многу е мала и јас сметам за тоа дека кога ке сака да седи поточно кога ке може да седи сама ке седи перниците се сепак за безбедностама не и да му го држат телото

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Седење
2.12.2012 10:58:35   
zzaa
prv pat ja staviv da sedi na polni 6 meseci a na 4 mececi pod 45stepeni vo kolickata taka mi kaza na ortopet taka napraviv

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот Just baby)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Седење
17.12.2012 11:37:01   
Malecka23
Spored preporakite na Vidoeski M od 2meseci sedi pod agol od 45 vo kolicka i relaxator bez nikakov problem.Od togas pravime vezbi od lezecka vo sedecka duri i pocna od sedecka da potstanuva.ona uziva vo ovie vezbi gi pravime cesto preku den so muzika igranje user posted image uziva.Vo skut ja drzime striktno polusednata zs nejze nema sansi da ja legnes osven neli koga e umorna.Se prevrtuva sama na stomak i sama vadi race bez nikakva pomos na mese koga e se trudi da lazi neli za da si gi fati igrackite i uspeva no malku ali bitno ja faka igrackata i pravo vo ustauser posted image .me interesira negde procitav deka onie podlogi za igranje sto se go stimuliraat deteto samo bez pomos da se trudi da potstanuva neli igracki da faka,sto mislite vie zaq toa?M veke odamna ne i se interesni igrackite od relaxatorot osven za besenjeuser posted image pa se msilev nesto vakvo da i kupam ama prvo da cujam milenje od poiskusniuser posted image

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Седење
17.12.2012 14:01:01   
deluxe
kakvi se toa podlogi malecka?prv pat slusam ama ako e nesto kako za bebusko moj moze i nie da se obideme so toa.inaku sega probuva da pusti raka po igrackite i toa leva raka lellee sigurno ke e levucar sin mi user posted image user posted image

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Седење
17.12.2012 14:09:34   
deluxe
pustete slika za taa podlogata sakam da ja vidam kako izgleda,ete podarok za nova goina za bebusko,dokolku e ok?

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Седење
17.12.2012 14:19:35   
Malecka23
user posted image

< Поракaта ја уредил Natuska85 RR -- 17.12.2012 14:28:50 >

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Седење
17.12.2012 14:26:47   
arh_diz
Podlogava e super rabota , najskoristeno nesto sto sme go kupile i seuste ja koristime.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Седење
17.12.2012 14:49:08   
deluxe
super izgleda dobra ideja za poarok user posted image a kako se dvizat od prilika cena??

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Седење
17.12.2012 15:10:39   
Malecka23
суперр.user posted image user posted image цените се движат од 1300 до 4000 зависи каде купуваш искрено мене 4000 ми се многу гледав едни 1900беа супер..ајде user posted image наши ке се радуваат

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Седење
17.12.2012 16:49:26   
deluxe
uste utre odime vo potraga po podarokotuser posted image user posted image nova godina se blizi user posted image

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Седење
17.12.2012 20:20:29   
Malecka23
ajde pa cekame da se pofalite

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Седење
18.12.2012 8:08:52   
eli07
Nie sme 5 m. i sin mi veke projavuva zelba za sedenje....Se isprava vo relaksatorot i segde kaj sto ke go legnam.Gledam da ne go sednuvam seuste (osven po nekoja minutka) vo race i vo skut koga mi e vo nekoja polusedecka polozba.Sega sme na pregled kaj Vidoevski pa ke vidime sto ke kaze user posted image

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Седење
18.12.2012 9:45:59   
mmbucko
Isti sme Eli :)))) Najsreken e koga sedi ili barem polusedecka polozba. Ako e legnat odma se buni. Ko vaser vaga e so zvucen signal :))))). Jas go stavam po malku sednat. Ortopedot ni kaza od 6 meseci da go stavame vo sedecka polozba. Kaj i da e nataka odime :))))

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Седење
18.12.2012 12:46:24   
Malecka23

ИЗВОРНА ПОРАКА: eli07

Nie sme 5 m. i sin mi veke projavuva zelba za sedenje....Se isprava vo relaksatorot i segde kaj sto ke go legnam.Gledam da ne go sednuvam seuste (osven po nekoja minutka) vo race i vo skut koga mi e vo nekoja polusedecka polozba.Sega sme na pregled kaj Vidoevski pa ke vidime sto ke kaze user posted image


eli ajde obavezno pisi sto ti kazal mn me interesira nie sme na 25ti

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Седење
18.12.2012 13:12:26   
eli07
user posted image user posted image user posted image Malecka i nie sme na 25-ti samo ne znam vo kolku saat maze gi vodi tie raboti.Ajde moze ke se vidime, ako ne ke ti pisam obavezno :))

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Седење
24.12.2012 16:54:36   
Sanja93
Ана има 2 месеци и 3 недели за неколку дека ке наполни 3 месеци и уште сега се подигнува да седне ... сака да седи некогаш и плаче јас секако не ја оставам..
Вчера ја ставив на страна да лежи и се подигна дури целата се зацрвене се налути .. ама тоа е уште некој месец ке си почекаме

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Седење
24.12.2012 17:27:15   
Malecka23

ИЗВОРНА ПОРАКА: eli07

user posted image user posted image user posted image Malecka i nie sme na 25-ti samo ne znam vo kolku saat maze gi vodi tie raboti.Ajde moze ke se vidime, ako ne ke ti pisam obavezno :))


Eli nie go otkazavme terminot treba na pedijatar da ja nosime ajde utre obavezno pisi sto ste napravile i bas me interesira sto ke ti kazat za sedenjeto zs ete nasite user posted image se mislam skoro 1mesec razlika.pozz

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Седење
24.12.2012 23:20:55   
Bilence2
Moeto user posted image za nekoj den ke bide 5 meseci. Denes vo relaksatorot od 45 stepeni se ispravi do sedecka polozba. Jas go vrakam nazad a toj uporen da se ispravi da sedne. Vo skut go sednuvam vo sedecka polozba no go podignuvam pod miskite so moite race da ne mu paga tezinata na gazeto i grbceto, tuku da se.rasppredi i pod miskite.Vidoevski se sekavam za prviot sin mi kaza deka bebeto ako uspee samo od lezecka polozba da se ispravi do sedecka polozba, togas bez razlika sto e malo e vo red, bidejki toa znaci deka muskulite koi se potrebni za da ja drzat kicmata se dovolno razvieni da.go krepat telotoi. Vazno da go napravi seto bez pomos. Nie sme na 28mi kaj vidoevski.

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Седење
25.12.2012 15:54:06   
eli07
Bevme kaj Vidoevski na pregled i citiram:
Moze da se stava da sedi po daden sovet.Da se prodolzi da se stava na tvrda podloga za lazenje, spontano da se podignuva od sednata polozba i spontano sednuvanje nazad na podlogata kako i da skoka na noze.Kontrola na polni 8 meseci (a sega sme 5 m. i 1 nedela).Znaci vo prevod moze da sedime ama sam pod agol od 90 stepeni seuste ne moze.Ni poraca koristenje hranilka pod agol od 45, dubak samo staticen nikako so trkalca (mada jas ke si kupam kombiniran i so podloga i so trkalca user posted image user posted image ) i kolickata seuste pod agol od 45 stepeni.Imame dobri kolkcinja i oformeni jadrenca...ne ispofali i taka....Zdravje za mesec dena bi trebalo da moze da sedime samiiii...

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Седење
3.1.2013 17:58:15   
Regina
Прашањево не ми е баш за тука, ама не знаев во која тема да пишам. Дали вашите бебиња ги ставате да спијат на цврста подлога и колку време, мислам до кој месец треба да спијат така. Јас имам така слушнато, но сеуште не сум го ставила да спие на цврста подлога сестрите во болница и патронажните сестри ми кажаа дека нема потреба да спие на цврста подлога, но сум во недоумница, за едно две недели кога ќе одам на ортопед ќе прашам, инаку до сега имаме 26 дена.поздрав

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?