|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
15.1.2013 12:40:21   
vezilka RR
Баш така..купуваме играчки кога ќе почуствуваме дека детето има потреба од нова занимација или чувствуваме дека треба да му го насочиме вниманието кон нешто. Некогаш се тоа скапи (мада тоа скапи е дискутабилно оти за некого 2000 е скапо, за некого не, на пример) а некогаш ефтини играчки. И не пазам нешто многу на квалитетот на играчките, критеруим за играчка ми е да му е предизвик. И да, му дозволивам и да си игра и со телефон и комјутер и сл, ама како што кажа некој погоре, неговата перцепција за игра на оваа возраст, две години,е уклучи-исклучи, тури-вади, хе хе..така да се се сведува на тоа со што ние ќе се обидеме да го занимаваме детето. Значи кога му пуштаме нешто на комјутер да гледа, тогаш не сметам дека тој си игра со комјутерот, туку јас сум му пуштила нешто за да го занимавам, едуцирам или која и да ми била намерата. Кога тој си игра со комјутерот, му се фрла на копчето on/off и така си игра.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
10.6.2013 22:42:53   
Felly RR
Многу почесто си играме со тие другите „нескапите“ играчки. И тоа може да се заигра - со малку брашно и замесувам тесто, па таа после со саати може да меси, да го пече, да сецка во тањири за куклите итн.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
10.6.2013 22:46:34   
katerinceb
бирам квалитет не цена..

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
10.6.2013 22:51:03   
meU87
Досега и немам купено ниту една играчка, сите и се што ги добива на поклон, а имаме машала две големи кесиња, па ни на крај памет не ми е да купам.
Скапи играчки не планирам да купувам, од причина што и скапа и ефтина ќе се скрши секако.
Одсекогаш практикував на другарка ми детето да купувам ефтини но неколку(не една) играчки. Дури и кога ги давам и викам нека има детето што да крши.
Еве Л има само 8месеци, а веќе искрши две играчки, мене искрено дури ќејф ми беше кога видов дека ги скрши, си помислив право дете, бебуш user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
10.6.2013 22:51:36   
Bethany
а син ми во последно време од сите тие играчки и скапи и нескапи, се фатил за еден камион, кој додека бевме во РАмстор продавницата го фати, кошташе 35 денари мислам, му испопадаа сите тркала и многу е глупав, ама тој и понатаму си го вози user posted image

Ама бунила се јас или не, се почесто малиот штом види слободен комп ете ти го трчи и бара цртани. Ќе дојде време наскоро нема да можам од него да седнам леле. По се, ќе му купам скапа играчка и на него , за да мојата остави на мира user posted image

(Одговор на членот katerinceb)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
10.6.2013 22:51:56   
bucko mal
za bebevo mu zemam po kvalitetni sepak nese so nekoja visoki ceni.
inaku vojna vodam doma so mm I golemiot sin za plestejshan-200evra za mene toa e preskapo I nema da mu dozvolam da kupat.
'ili tablet,sto ke mu e koga ima lap top,ili jas sum neshto zastarenuser posted image

(Одговор на членот katerinceb)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
10.6.2013 22:59:12   
Snowhite RR
Јас ретко купувам играчки, повеќе сликовници му купувам, а играчките гледам да бидат едукативни, а цената не ми е толку важна. Најскапа играчка што ја порачав да му ја купи брат ми беше лаптоп од тие детските за да ули демек, ама видов дека уште е мал за тоа, па му го скрив за понатаму

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
10.6.2013 23:09:34   
Еки82
Од "скапите" играчки највеќе признавам Лего коцки. Толку ја развива креативноста и интелигенцијата што вреди за сите пари!
Такви играчки подобро да имате малку ама поскапи отколку повеќе а поефтини. Секој пат градењето со Лего е различно, различни фигури.. user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
10.6.2013 23:18:59   
ole2004
Retko kupuvam igracki i gledam da se edukativni za nejzina vozrast pa makar bile poskapi(sekako ne so nenormalna cena).Isto taka koga kupuvam zimam nesto pogolemo kako lizgalka,zamok,nisalka za vo dvor,a babai e zadolzena za kukli,mecinja,macinja...

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
6.12.2013 19:45:41   
Snowhite RR
Михаела твојот пост го преместив овде

< Поракaта ја уредил Snowhite RR -- 7.12.2013 22:16:28 >


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
6.12.2013 19:52:21   
deluxe
Кога јас купувам играчки,гледамда се квалитетни,па макар и да се поскапи.Но имаме многу играчки што ни се на поклон кои се фушарија,и ми е малку страв кога user posted image си игра со нив.Најмногу поради ситните делчиња

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
12.12.2014 9:32:31   
Mila mamicka
Луѓе, оставете ги децата да бидат деца. Има време кога да научат да користат и таблет, и мобилен телефон, и лап топ, и да возат кола, и да учат англиски јазик и сл. Јас сум многу против тоа да им се купува ваква технологија на децата, син ми нема ниту таблет, ниту лап топ, ниту му дозволувам да ми чепка на мобилен телефон и сл. Нема потреба да го форсирам уште сега за тие работи, па затоа не му ги дозволувам. Гледам најголем дел од времето да го поминуваме заедно и да играме заедно. И не сметам дека детето ќе ми биде уназадено ако не знае да игра некоја игра на компјутер што неговите другарчиња ќе ја играат. И нека ми извинат дел од родителите, ама мислам дека тие што тоа дозволуваат децата да им дремат на лап топ или таблет уште мали, го прават тоа само заради тоа што немаат доволно време да поминуваат со нив, или пак тоа време си го користат за сопствените желби. Ако уште мали децата работат со лап топи, таблети и сл, кога ќе потпораснат ништо нема да им биде интересно. Јас за син ми многу ретко купувам играчки, од причина што не доаѓам на ред, од што сите блиски му купуваат постојано, а кога купувам гледам пред се да се едукативни играчки, а и од некоја подобра марка, но никогаш тоа не се прескапи играчки од неколку илјади денари.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
12.12.2014 13:04:53   
AnnaMolly RR
Во годината само два пати добива некоја играчка која инаку не би му ја купила. За роденден и Нова година. Одиме во Џамбо и си одбира едно нешто, но во договор со нас секако. Договорени сме дека може да си одбере играчка и да ни каже, а доколку му речам дека е скапа и дека треба да одбере друга, ме слуша. Пример, вчера бевме да си одбере нешто од нас поклон за Нова Година. Нормално, стопати се фати за најголемите и најскапи кутии, ама на крај си остана со пиратски брод и пирати кои чинеа 399 денари.
Познавајќи си го детето, знам дека ма колку и да е голема и скапа играчката, ќе му биде интересна само неколку дена. Затоа одиме на поевтина варијанта.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
16.12.2014 11:43:07   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki
.............

inaku za tabletive i telefonite sakav da prokomentiram
mene ne mi e bivanje babaroga sto tie raboti ne mi se na lista na predmeti sto ne treba da gi poseduva edno dete
ne deka ne ja svakam nivnata potreba vo vremevo vo koe ziveeme no toa nekako poinaku go imam postaveno vo zivotot i pretstaveno na deteto
doma imame i tablet i kompjuter i tv so koj moze da se pristapi na net i telefoni koi gi sledat najnovite trendovi, i deteto ima pristap kon niv bi lazela koga bi rekla deka nema, no ima pristap pod nadzor
toa sto taa kako dete nema i nema skoro da ima, e sopstvenost nad bilo koj od tie predmeti
pri toa da pojasnam sto podrazbiram pod sopstvenost, toa za mene znaci deka deteto bi imalo potpolna kontrola na tie predmeti i bi mozela sama da odlucuva koga kolku kako i za sto bi gi koristela tie predmeti
i toa na ovaa vozrast a i vo slednite nekolku godini e nepotrebno i nepozelno
i so ogled na toa deka bi morala da go kontroliram koristenjeto na bilo koj od tie predmeti ne gledam zosto bi i kupuvala samo nejzin tablet, laptop,telefon ili tv, zosto za toj cas vreme koj i go dozvoluvam da gi koristi ne bi mozela da se zadovoli so toj sto e domasen zaednicki kupen za site nas
pritoa na ovoj nacin ucime i da delime kako tehnologija taka i vreme koe pominuvame zaedno, bidejki i togas koga kerka mi e na tablet nie sme pokraj nea pa igrame igri zaedno po redosled ili ucime nesto zaedno (taa uci a nie objasnuvame pomagame ohrabruvame i pofaluvame kaj treba)
slikata da sedneme site doma sekoj so svojot tablet i da se zaneseme do beskonecnost mi e totalno neprivlecna a so poseduvanje na tolku mnogu tehnologija za sekoj clen od semejstvoto lesno se skliznuva i do taa krajnost





_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
16.12.2014 12:05:31   
bucko mal
Sin mi tri godini ni bara tablet.Jas nesakav da mu kupime od pricina sto ima lap top,psp,telefon.Znaci od tehnikava mi e preku glava,kaj ke mu kupis pa uste belja ke si zemeh.Treba da se pazarime kolku vreme troshi na niv.
Od druga strana nemozam da go gledam kako bara da igra na tablet koga ke ideme kaj nasi prijateli. Se resivme sega da mu zememe za NG,on pojma nema koga ke vidi ke skoka od radost.
Moze zakasnive,ima 11 god. a nema tabletuser posted image user posted image
Inaku ne kupuvam skapi igracki.

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
16.12.2014 12:10:33   
bucko mal
Sakav I ova da dodadam,bidejki sekogas poveke mu se kupuva na golemiov razmisluvav sto da mu zememe na malovo. I se reshivme za lulashi,lizgalka i nekoi drugi spravi za vo dvor. E za vakvi raboti ic ne zalam pari.Znam deka ke uziva mnogu.
ИЗВОРНА ПОРАКА: bucko mal RR

Sin mi tri godini ni bara tablet.Jas nesakav da mu kupime od pricina sto ima lap top,psp,telefon.Znaci od tehnikava mi e preku glava,kaj ke mu kupis pa uste belja ke si zemeh.Treba da se pazarime kolku vreme troshi na niv.
Od druga strana nemozam da go gledam kako bara da igra na tablet koga ke ideme kaj nasi prijateli. Se resivme sega da mu zememe za NG,on pojma nema koga ke vidi ke skoka od radost.
Moze zakasnive,ima 11 god. a nema tabletuser posted image user posted image
Inaku ne kupuvam skapi igracki.



< Поракaта ја уредил bucko mal RR -- 16.12.2014 12:11:25 >


_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
16.12.2014 12:41:00   
blue_blue
Mila mamicka и niki, остајте ме бе да им купам таблети на децаца (уппс, не ја - дедо мраз да им ги донесе), знам бе што правам - нели сум најсериозен член на форумов user posted image user posted image user posted image

Еве вака, ние дома немам таблет никаков, а лаптопи имаме јас и маж ми за работа - мојот на работа стои - многу ретко го носам дома, а маж ми го носи понекогаш ама само кога има работа и он си работи. Мобилни нормално имаме и децата ги користат под надзор и онолку време колку ние сметаме дека е доволно. Имање таблет не го поврзувам со игнорирање на дете и непосветување внимание - јас можам многу лесно да го игнорирам моето дете и без пари да фрлам за таблет.

Морам два да купам зошто имам близнаци - кој има близнаци ќе ме разбере, кој нема ќе ми објаснува дека треба да имам еден - семеен таблет и да го делиме ците (мене не ми треба ич, си имам мобилен).

Како и се друго во животот на шест ипол годишно дете така и ова ќе биде водено од мене и маж ми и контролирано, исто ко трчањето у парк, ко одредување на време за спиење, и милион други нешта.

Добрата ствар кај користење технологија што јас ја гледам е дека децата разиваат конгнитивни способности од интерактивните игри, пројавуваат желба да учат (на пример сега земаа да ги уќат латиничните букви) и учат како да работат со глушец, да го водат тачот, итд...Така да - Дедо мраз слободно донеси им таблети на моиве деца.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
16.12.2014 13:07:45   
niki
pa i ponatamu si najseriozen clen na forumov ne se sekiraj
elem veruvam deka ke gi kontroliras, koga go pisuvav postov gi imav na um roditelite koi ne gi kontroliraat decata koi nemaat i neznaat da rakuvaat so novive tehnologii ama na decata im kupuvaat
pa posle po vesnici citame za zloupotreba na istite
neznam kolku sledite sto se slucuva po drugive zemji, sega skoro vo Slovenija srednoskolci go snimile so mobilen direktorot so prof. po matematika vo seksualen odnos na rab.mesto i videoto go objavile na net objavuvajki gi i iminjata na preljubnicite epilog na slucajot e samoubistvoto na direktorot od sto ne mozel da ja podnese javnata posramenost za koja vo sustina si e sam vinoven, no sepak odgovornost imaat i decata koi ja zloupotrebile privatnosta na lugevo a i roditelite koi ne gi naucile da ne gi zloupotrebuvaat novite tehnologii koi im bile dadeni kako privilegija i so dobri nameri
vo srbija edna ucenicka prva godina sredno e izbrkana od uciliste zaradi postavuvanje kontraverzni fotografii od profesorite ili od nekoi desavki vo ucilisteto na net
ne site roditeli znaat sto pravat so decata


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 118
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?