|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
12.1.2013 23:24:32   
Maca25
Ова ми е исто као, детево мое ќе тргне во школо, а нема да знае да користи Ipad!!! За срамота!! Како тоа да е првото нешто што ќе го прашаат во школо!!! Јака работа ако знае да уклучи игра, песна или не знам што на падот, него знае ли носот да си го избрише!!!

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
12.1.2013 23:32:16   
anaana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Ова ми е исто као, детево мое ќе тргне во школо, а нема да знае да користи Ipad!!! За срамота!! Како тоа да е првото нешто што ќе го прашаат во школо!!! Јака работа ако знае да уклучи игра, песна или не знам што на падот, него знае ли носот да си го избрише!!!


hihihih bas me iznasmea :))))
znaci pak nekako se se sveduva na sporeduvanje na deca i falenje deka nekoe dete znae na 2 godini da ukluci kompjuter ili na tabletot znae da si pusti samo video. decata e pametni i dodeka se mali navistina ucat mnogu brzo, poveketo raboti gi ucat napamet. toa ne znae sto znaci play ama znae deka ako pritisne tuka ke se pusti muzika. taka da ne e ubavo da se zboruva deka deka koe nema tablet na 1 godina ke bide unazadeno, ili deka e greska sto mu davame da igra so nekoe mece ili nekoja detska igracka...
tocno e deka e vreme na tehnologija i taa zema golem zamav, ama ne forsirajte, se vo svoe vreme. i na 5 godini da mu dades tablet za 1 den ke go nauci napamet duri i ke se cudime kako :)))

i koga sme kaj tabletot, od drugarka devoceto ima 2 i pol godini i mu kupija tablet-igracka. ima muzika ima se na nego. ama posle edna nedela toj veke ne raboti. devojceto nesakajki do zgaznalo i tolku mu e :)))) i sega veke ne go ni bara si igra so nesto drugo

< Поракaта ја уредил anaana -- 12.1.2013 23:35:24 >

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
12.1.2013 23:42:00   
Bilence2
Sum ja propustila temata za forsiranje, toa sto go spomnav deteto Microsoft ing. ne mislev deka toa sakam sin mi da go isforsiram do tolku navistina, samo sakav da vi kazam deka decata sami ke si pokazat sto im e potrebno i koi se nivnite interesi. Dzabe ke mu dadete tablet na 17 mesecno dete, koga toa nema da znae kako da igra so nego.
Eden den mm donese tablet doma od rabota mu bese, mu go pokaza na sin mi i mu kaza deka.toa ne e nase i treba da go vratime. Ne go ni cepna. Si go zema telefonot i si prodolzi da si surfa na internet.
Ke vi kazam edna slucka koga imav okolu 16 godini. So drugarkite cesto si pozajmuvavme obleka i pravevme kombinacii moja suknja, od.onaa bluza, od tretata jakna...da ne dolzam...moite mi kupija skijacki pantaloni koi bea dosta skapi. Eden den i pobarav nekoe parce obleka na drugarka mi za izleguvanje, i koga si zaminuvav nejzinata majka mi rece "e pa Bile sega sto ne si gi nosis vo grad skijackite pantaloni". So denovi se prasuvav zosto migo rece toa, a eve i den denes se sekavam. Denes znam zosto. Sekogas ke postojat raziicni svakanja, ama pak ke kazam, sekoj so svoite moznosti. Nikak o ne im gi kratite zelbite na decata, so motiv e jas nemav nema ni ti da imas.



< Поракaта ја уредил Maca RR -- 12.1.2013 23:50:19 >


_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
12.1.2013 23:43:45   
Fiao
LIKE!
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

jas bi vi preporacala site stari nefunkcionalni aparati koi gi imate po doma da gi odneseta na reciklaza namesto da im gi davate na decata da se zabavuvaat so niv
tie iako ne rabotat zracat, posebno ako vo sebe imaat baterija





(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
12.1.2013 23:48:10   
anaana
toa nemav ni jas e malku kako lecenje kompleksi. isto kako sto ima roditeli jas sakav da odam na medicina ama ne otidov sega deteto kje go forsiram..
ovde ne stanuva zbor za uskratuvanje na decata. ovde veke temava odi na kaj kupuvanje na tehnologii koi jas mislam deka se nesoodvetni za vozrasta. da ne recam veke preogja vo natprevar deka nekoe dete na 17 meseci znae da raboti na tablet. znaci uklucuvanje na muzika ne e rabota na tablet. toa znae i na obicna igracka kaj sto ima on/off deka ako pritisne ke se pusti muzika. kako sto za 10 mesecno bebe ne se kupuva slagalica bidejki moze da se zadavi so nekoj nejzin del, taka smetam deka i tabletot ne e bas soodvetna igracka za 17mesecno bebe
jas mnogu sakam puzzles, i sakam i moeto dete da igra so niv, i ke mu kupam koga ke stigne na vozrast za da gi slozuva. ako toa ne saka jas nema da go forsiram toa e normalno

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
12.1.2013 23:55:11   
kikicka
Ајдеее испомешавте и баби и жаби од играчки заврте муабетот на факултети ..... Преовеличувате искренооо, пишете секој за себе и не се навредувајте одма, не свајќајте се лично. Кој што сака нека му купува на детето, јас лично не го купив за неа него за мене а тоа што таа го користи е сосема трета работа, и нема што мене некој друг да ме предомислува во врска со ова ако јас сум решила така да го одгледувам моето дете. Колку имам толку. ке му овозможам па колки сака нека се трајќа по продавници и нека ме срами! Тоа не пале кај мене.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
12.1.2013 23:55:26   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bilence2

Sum ja propustila temata za forsiranje, toa sto go spomnav deteto Microsoft ing. ne mislev deka toa sakam sin mi da go isforsiram do tolku navistina, samo sakav da vi kazam deka decata sami ke si pokazat sto im e potrebno i koi se nivnite interesi. Dzabe ke mu dadete tablet na 17 mesecno dete, koga toa nema da znae kako da igra so nego.
Eden den mm donese tablet doma od rabota mu bese, mu go pokaza na sin mi i mu kaza deka.toa ne e nase i treba da go vratime. Ne go ni cepna. Si go zema telefonot i si prodolzi da si surfa na internet.
Ke vi kazam edna slucka koga imav okolu 16 godini. So drugarkite cesto si pozajmuvavme obleka i pravevme kombinacii moja suknja, od.onaa bluza, od tretata jakna...da ne dolzam...moite mi kupija skijacki pantaloni koi bea dosta skapi. Eden den i pobarav nekoe parce obleka na drugarka mi za izleguvanje, i koga si zaminuvav nejzinata majka mi rece "e pa Bile sega sto ne si gi nosis vo grad skijackite pantaloni". So denovi se prasuvav zosto migo rece toa, a eve i den denes se sekavam. Denes znam zosto. Sekogas ke postojat raziicni svakanja, ama pak ke kazam, sekoj so svoite moznosti. Nikak o ne im gi kratite zelbite na decata, so motiv e jas nemav nema ni ti da imas.




Nema da im i kratime zelbite, ama vo nikoj slucaj ne treba da ne zamenat nas so dedo mraz.
Jas ne mislam deka nie treba zelbi da ispolnuvame tuku da gi vospituvame pravilno, pravilno da gi nasocime i da im pripomogneme porealno da gledaat na zivotot. JBG nikoj od nas ne e centar na univerzumot nitu pak nasite deca se.

Vtora rabota: telefon, televizor itn, mislam da ziveese denes Imanuel Kant ke prasase Imate deca ili telinja?

I treto ne e muabetot nemav jas ke nemas i ti, skroz e nebitno kolku jas sum imala, tuku bitno e deteto da znae da uziva vo toa sto go ima.
E nekoi deca toa zaboravaat od doma da gi naucat.

I temava e uau. Da, skapi, najskapi, poskapi zdravje. Sekogas mi bile interesni temi so redenje inventar user posted image

--------
Bilence te citirav samo zaaradi poslednata recenica. Ostatokot e opst muabet. user posted image


< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 12.1.2013 23:59:31 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
12.1.2013 23:55:41   
Bilence2
Sme.se.zapnale za.tehnologijava, a gi izostavivme skapite igracki. Na pogolemiot sin se sto e brand igracka se e funkcionalno i den denes. Nemam doma otrovni plastiki i igracki na baterii koi posle 2 dena protecuvaat(E TOA E OTROVNO). Sega imam i bebe i zamislete se.sto imam od pogolemiot sin ke moze.da.si igra i vtorovo. Sekako dokolku.se interesira za.istiot tip na .igracki. Pa zamislete, moze i nema da.treba da kupuvam novi sega:) koga se.zdravi starive. Vredelo!

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
12.1.2013 23:56:28   
Pepelaska *
Женски забегавме малку со темава, да се вратиме на неа !

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
13.1.2013 0:05:21   
Fiao
Во суштина цената на играчката не е воопшто битна, ако играчката е доволно интересна за да го привлече вниманието на толку мали деца. А да бидеме реални ниедна играчка нема да му го привлече вниманието повеќе од 15 мин (особено на мала возраст) ако го оставите само да се занимава. Мајки, најсериозно, најскапата играчка која треба да му ја дозволите и е пожелна за вашето дете, е вашето време, односно секоја онаа игра во која и вие ќе учествувате!
Децата во оваа возраст копираат се од она што можат да видат (се разбира најмногу ги гледаат родителите). Ако вие седите на компјутерот кој се наоѓа на биро, а него го оставивте на таблетот на земја, мислам дека за неполни 10 мин тоа ќе се нацрта до вас, така што ова воопшто не е решение.
Еве еден прост пример: Седев на компјутер. А ме виде и одма го довлечка газот до мојот стол и почна да ме влече, за да ја земам и неа на компјутерот. Ја земав и ги пуштив најомилените песнички и ја оставив да гледа во нив. Седнав на земја и махинално почнав да си ја подавам топката од една во друга рака. Ме виде, за неполни 3 минути, песничките веќе не беа толку забавни колку играњето со топка...
На мојата ќерка омилени играчки и се сите оние со кои јас се занимавам и воопшто не ни очекувам дека кога сум со неа ќе имам слободно време. Слободно време имам кога спие или кога е со бабите или кога ќе оди во градинка (зборувам за слободно време повеќе од 15 минути, а ако ми требаат 15 мин за у вц или за правење ручек, тогаш можам некако да ја замајам за кратко со било која играчка - се разбира и во тој случај најчесто сака тоа да биде тенџерче со лажичка и она да меша исто како што мешам јас додека го правам ручекот).

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
13.1.2013 0:08:22   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: Fiao RR

Во суштина цената на играчката не е воопшто битна, ако играчката е доволно интересна за да го привлече вниманието на толку мали деца. А да бидеме реални ниедна играчка нема да му го привлече вниманието повеќе од 15 мин (особено на мала возраст) ако го оставите само да се занимава. Мајки, најсериозно, најскапата играчка која треба да му ја дозволите и е пожелна за вашето дете, е вашето време, односно секоја онаа игра во која и вие ќе учествувате!
Децата во оваа возраст копираат се од она што можат да видат (се разбира најмногу ги гледаат родителите). Ако вие седите на компјутерот кој се наоѓа на биро, а него го оставивте на таблетот на земја, мислам дека за неполни 10 мин тоа ќе се нацрта до вас, така што ова воопшто не е решение.
Еве еден прост пример: Седев на компјутер. А ме виде и одма го довлечка газот до мојот стол и почна да ме влече, за да ја земам и неа на компјутерот. Ја земав и ги пуштив најомилените песнички и ја оставив да гледа во нив. Седнав на земја и махинално почнав да си ја подавам топката од една во друга рака. Ме виде, за неполни 3 минути, песничките веќе не беа толку забавни колку играњето со топка...
На мојата ќерка омилени играчки и се сите оние со кои јас се занимавам и воопшто не ни очекувам дека кога сум со неа ќе имам слободно време. Слободно време имам кога спие или кога е со бабите или кога ќе оди во градинка (зборувам за слободно време повеќе од 15 минути, а ако ми требаат 15 мин за у вц или за правење ручек, тогаш можам некако да ја замајам за кратко со било која играчка - се разбира и во тој случај најчесто сака тоа да биде тенџерче со лажичка и она да меша исто како што мешам јас додека го правам ручекот).



Apsolutno se soglasuvam so gorenavedenoto! :)


Tuku motor, kola, tablet, telefon sto ne i kupis? Pa ke mozes i na forum da redis i na raat da kopas bavci na fb. user posted image user posted image user posted image

Kolku da ne sum oftopik, ne kupuvam igracki nikakvi ne skapi-eftini, tuku samo lego kocki.

I Penelopa, ne se tolku skapi igrackite, tuku i ti zlatna ne si izbegala daleku od balkanov pa da gi uzivas benefitite na etiketata made for EU and US. Toa u slo sto se prodava e istata kaka ko u BG, RO, MK, Hu i slicni ekskomunisticki zemji. Za kvalitetno i eftino uste po zapadno treba da odis. user posted image


< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 13.1.2013 0:13:06 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
13.1.2013 0:15:33   
anaana
jas mislam deka za nas standard brendiranite igracki se mnogu skapi. jas sakam da i kupuvam ubavi igracki i poskapi neka se, ama sepak za ovoj standard igracka od 3000den e mnogu.
se slagam so toa deka moze se pokvalitetni, i jas gledam da pisuva na niv deka ne se toksicni. ama sepak ne mozam nisto protiv edno crveno kapace so koe kerka mi moze da igra cel den. se ke i zdosadi ama toa kapace ne. i sto da pravam? :)))))
inace mi donesle i eftini igracki i moeto dete igra so niv. moze nekoj ke rece lele nemoj otrovni se, ama pa toa koga ke odi vo gradinka nema da igra samo so chicco igracki.
inace da poubavi se skapite igracki ama jas ne mozam sekogas da si gi dozvolam iako i jas i maz mi imame dobri primanja.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
13.1.2013 0:21:21   
Bilence2
Od toj tip.na igracki kako lego ima.i kineski varijanti eftini, znaci ste.se odlucile.za.kvalitetna skapa igracka. Sin mi zamislete nasledi eden kup lego kocki so koi mm igral pred 40 godini. Ete ja vrednosta na skapata igracka.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

Kolku da ne sum oftopik, ne kupuvam igracki nikakvi ne skapi-eftini, tuku samo lego kocki.

I Penelopa, ne se tolku skapi igrackite, tuku i ti zlatna ne si izbegala daleku od balkanov pa da gi uzivas benefitite na etiketata made for EU and US. Toa u slo sto se prodava e istata kaka ko u BG, RO, MK, Hu i slicni ekskomunisticki zemji. Za kvalitetno i eftino uste po zapadno treba da odis. user posted image




_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
13.1.2013 0:30:19   
Viktori

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bilence2

Od toj tip.na igracki kako lego ima.i kineski varijanti eftini, znaci ste.se odlucile.za.kvalitetna skapa igracka. Sin mi zamislete nasledi eden kup lego kocki so koi mm igral pred 40 godini. Ete ja vrednosta na skapata igracka.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

Kolku da ne sum oftopik, ne kupuvam igracki nikakvi ne skapi-eftini, tuku samo lego kocki.

I Penelopa, ne se tolku skapi igrackite, tuku i ti zlatna ne si izbegala daleku od balkanov pa da gi uzivas benefitite na etiketata made for EU and US. Toa u slo sto se prodava e istata kaka ko u BG, RO, MK, Hu i slicni ekskomunisticki zemji. Za kvalitetno i eftino uste po zapadno treba da odis. user posted image





Da Bilence ok vo pravo si, ama za taa igracka sum se odlucila samo zatoa sto pozitivno vlijae na razvojot na deteto, kreativnosta, fantazijata i sl.

Telefon, i pad, ili smart phone ko sto pisal nekoj user posted image , ne se igracki za deca i ne mozam da ja sfatam poentata na ispolnuvanje na nezdravi zelbi na deca sto imaat 2-3-4 godini. Ostaj sto ne se edukativni, tuku i mesto da go koristat mozoceto, decata uste od mali se ucat deka se moze da pamti memoriskata karticka mesto niv.




_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
13.1.2013 0:39:59   
Џесика
Па, пробувам да се сетам која е најскапата играчка, изгледа е последниов новогодишен подарок, количка со далечински управувач... не ја игра многу, тешко му оди, ама нека учи координација, лево-десно додека ние му „навиваме“... исто и тепихчето со дезен на улички и паркинзи user posted image и не си игра толку со нив, колку што си игра со тенџериња-играчки, лажичките од сирупи и експандиран ориз... цел ден манџи си праи, си претура, меша, запржува user posted image ... не сум за скапи играчки, дефинитивно... ми нема потреба, кога син ми си игра со се... со топка, со балони, со пластелин, боички, едноставно такво ми е детето... а од друга страна не мислам дека 1-2-3 годишно дете ја знае вредноста на таблетот за да биде размазено, размазеноста се стекнува со други работи...Всушност најскапата играчка беше количка со педали...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
13.1.2013 0:50:34   
Bilence2
Pa i lego kockite ako gi dadete na nesoodvetna vozrast moze negativno da vlijaat na deteto, ako si sozdade frustracija deka ne moze da napravi niedna figura samo. Pa podocna moze i da gi izbegnuva takvite kreativni igri, samo zaradi stravot deka ke se sooci so sopstvenata nemok da sozdade figura. Zatoa se tuka roditelite, bez razlika skapineskapi igracki, i jas sum za toa deka vremeto pominato so roditelite e najskapo i najdragoceno za decata, no i izborot na igrackite do opredelena vozrast, kako sto napomenav pogore. Decata sami ke pokazat sto im treba i ke gi iskazat svoite interesi, vie treba samo da gi zapoznaete so domenot vo koj bi se izrazile.

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
13.1.2013 0:53:26   
niki
paaaa dete od 1,2,3 godini bi trebalo da se nauci deka se sto ke vidi ne moze i da zeme, za taa lekcija e sposobno so razbiranje da ja nauci na taa vozrast,
deka "ne" znaci ne i ne moze, deka nekoj povozrasen, pomoken i popameten kako sto e roditelot gi odreduva pravilata i odlucuva namesto nego i odbira da mu ovozmozi ili onevozmozi nesto
i deka postojat raboti za deca i drugi koi se za vozrasni


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
13.1.2013 1:09:16   
Fiao
Мразам да сум офтопик(откако Viki RR еднаш добро ме подбра! user posted image ), ама сеа морам да сум офтопик...
Како може кај 1-2 годишно дете да се создаде фрустрација дека не може да намести фигура од лего коцки?! Тоа дете не ни разбира дека не успеало да направи фигура, тоа дете не ни знае дека со тие коцки се прави некаква фигура (додека вие не му покажете), баш затоа и не верувам дека воопшто би можело да се исфрустрира.
Мислам дека секоја играчка е соодветна, туку работата е на која возраст како детето ќе им приоѓа?
На пример, на А сега и е многу забавно да ми го исклучува компјутерот или да штрака по тастатурата, но за 10-15 години од сега верувам дека компјутерот ќе биде сосема поинаква играчка, гледана од поинаков аспект. Тоа не значи дека моето дете сега не се развива додека чепка по компјутерот или пак дека не учи нешто ново...
Сметам дека фрустрација најмногу може да се создаде доколку родителот форсира нешто, а детето не е во можност тоа да го изврши (или барем не на таа возраст), во тој случај доаѓа до разочарување на детето од самото себе - Е тука имаме проблем!
П.С. Да видите колку интересна играчка за мене беа оние пазлите наменети за возраст 3+, денес од сите страни ги наместив user posted image . И тоа е играчка соодветна за мојата возраст, бидејќи јас во неа гледам еден вид релаксација и забава user posted image
Ветувам ова беше мојот последен офтопик (за ова тема)! user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bilence2

Pa i lego kockite ako gi dadete na nesoodvetna vozrast moze negativno da vlijaat na deteto, ako si sozdade frustracija deka ne moze da napravi niedna figura samo. Pa podocna moze i da gi izbegnuva takvite kreativni igri, samo zaradi stravot deka ke se sooci so sopstvenata nemok da sozdade figura. Zatoa se tuka roditelite, bez razlika skapineskapi igracki, i jas sum za toa deka vremeto pominato so roditelite e najskapo i najdragoceno za decata, no i izborot na igrackite do opredelena vozrast, kako sto napomenav pogore. Decata sami ke pokazat sto im treba i ke gi iskazat svoite interesi, vie treba samo da gi zapoznaete so domenot vo koj bi se izrazile.


(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
13.1.2013 1:16:53   
Џесика
Ники, не сум сигурна дали постот е наменет за мене, во однос на размазувањето... се сложувам со тебе дека родителот треба да постави граница што смее, што не смее да фати детето, но во однос на цената на „играчката“ нема разлика за детето дали вреди 50 ден, 500 или 5000 се додека е во негови раце... ќе наведам некои ситуации за кои сум свесна дека погрешив... отиде оффтопик, ама ај... мм купи таблет, го користев јас, покрај мене и син ми си „зборуваше со мачето“ не знам ни како се вика играта... глупост жива, ама он уживаше...мм ми викаше цело време да не му го давам, не е за него, ама јас згрешив и му дозволував само во мое присуство... играше ден, два, недела, и еднаш му падна и распука екранот... толку, го кренавме и додека не го гледаше не го ни побара... ова го наведувам како една грешка, во која сум му дозволила на Борјан да си игра со предмет кој не е играчка, скап е, и не е наменет за него... друга случка... моментално е во период на игра со мини колички, значи насекаде имаме колички. Од мерак многу често во џамбо кога одевме му купувавме по 1-2 колички, најефтини. Детето толку се размази, што после на секое одење бараше да му купиме количка... и трета „распрдена“ ситуација ми е во сити мол размазување за балон кој е беспари (додека делеа девојчињата) user posted image значи небитна е цената на играчката, и независно од неа, додека му дозволував работи кои не се за него, и му терав некој ситен ќеиф, тој беше крајно размазен

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
13.1.2013 1:26:59   
Fiao
И овде ставам потпис мој! (мислам на делот дека размазувањето кај децата не зависи од цената на играчката!)
ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика РР

Ники, не сум сигурна дали постот е наменет за мене, во однос на размазувањето... се сложувам со тебе дека родителот треба да постави граница што смее, што не смее да фати детето, но во однос на цената на „играчката“ нема разлика за детето дали вреди 50 ден, 500 или 5000 се додека е во негови раце... ќе наведам некои ситуации за кои сум свесна дека погрешив... отиде оффтопик, ама ај... мм купи таблет, го користев јас, покрај мене и син ми си „зборуваше со мачето“ не знам ни како се вика играта... глупост жива, ама он уживаше...мм ми викаше цело време да не му го давам, не е за него, ама јас згрешив и му дозволував само во мое присуство... играше ден, два, недела, и еднаш му падна и распука екранот... толку, го кренавме и додека не го гледаше не го ни побара... ова го наведувам како една грешка, во која сум му дозволила на Борјан да си игра со предмет кој не е играчка, скап е, и не е наменет за него... друга случка... моментално е во период на игра со мини колички, значи насекаде имаме колички. Од мерак многу често во џамбо кога одевме му купувавме по 1-2 колички, најефтини. Детето толку се размази, што после на секое одење бараше да му купиме количка... и трета „распрдена“ ситуација ми е во сити мол размазување за балон кој е беспари (додека делеа девојчињата) user posted image значи небитна е цената на играчката, и независно од неа, додека му дозволував работи кои не се за него, и му терав некој ситен ќеиф, тој беше крајно размазен


(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
13.1.2013 1:36:11   
Bilence2
ИЗВОРНА ПОРАКА: Fiao RR

Мразам да сум офтопик(откако Viki RR еднаш добро ме подбра! user posted image ), ама сеа морам да сум офтопик...
Како може кај 1-2 годишно дете да се создаде фрустрација дека не може да намести фигура од лего коцки?! Тоа дете не ни разбира дека не успеало да направи фигура, тоа дете не ни знае дека со тие коцки се прави некаква фигура (додека вие не му покажете), баш затоа и не верувам дека воопшто би можело да се исфрустрира.
Мислам дека секоја играчка е соодветна, туку работата е на која возраст како детето ќе им приоѓа?
На пример, на А сега и е многу забавно да ми го исклучува компјутерот или да штрака по тастатурата, но за 10-15 години од сега верувам дека компјутерот ќе биде сосема поинаква играчка, гледана од поинаков аспект. Тоа не значи дека моето дете сега не се развива додека чепка по компјутерот или пак дека не учи нешто ново...
Сметам дека фрустрација најмногу може да се создаде доколку родителот форсира нешто, а детето не е во можност тоа да го изврши (или барем не на таа возраст), во тој случај доаѓа до разочарување на детето од самото себе - Е тука имаме проблем!
П.С. Да видите колку интересна играчка за мене беа оние пазлите наменети за возраст 3+, денес од сите страни ги наместив user posted image . И тоа е играчка соодветна за мојата возраст, бидејќи јас во неа гледам еден вид релаксација и забава user posted image
Ветувам ова беше мојот последен офтопик (за ова тема)! user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bilence2

Pa i lego kockite ako gi dadete na nesoodvetna vozrast moze negativno da vlijaat na deteto, ako si sozdade frustracija deka ne moze da napravi niedna figura samo. Pa podocna moze i da gi izbegnuva takvite kreativni igri, samo zaradi stravot deka ke se sooci so sopstvenata nemok da sozdade figura. Zatoa se tuka roditelite, bez razlika skapineskapi igracki, i jas sum za toa deka vremeto pominato so roditelite e najskapo i najdragoceno za decata, no i izborot na igrackite do opredelena vozrast, kako sto napomenav pogore. Decata sami ke pokazat sto im treba i ke gi iskazat svoite interesi, vie treba samo da gi zapoznaete so domenot vo koj bi se izrazile.





Lego kocka ne smeete da dadete na dete 1-2 godini bidejki se sitni delcinja koi moze da gi progolta. Zatoa rekov dobar izbor, ne e samo skap izbor, tuku soodveten na vozrasta, a soglasno vasite domasni matematiki, bez da kratite zasto smetate deka ke se zadovoli so nesto otrovno ili stetno.





< Поракaта ја уредил Maca RR -- 13.1.2013 15:06:44 >


_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
13.1.2013 1:47:48   
niki
no ne li mislite deka pred da se stavi vo racete na deteto igracka koj e vredna (za koja sme nie svesni deka e vredna, a toa normalno ne e) toa prvo treba da nauci za vrednosta na nestata?
ona za sto na temava zboruvame se "igracki" koi se vredni a sepak lesno unistlivi, i kako takvi ne bi smeele da se naogaat vo race na deca koi vrednosta nemaat nauceno da ja cenat
i kako ke naucat tie sto e vredno ako se im e dostapno bez ogled na vrednost?
sakam da kazam ako nema "ne" za bezvezni raboti, ni za eftini pa nema ni za skapi kade im postavuvate granici na decata za da ne bidat razmazeni?


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
13.1.2013 8:52:10   
Goddess*

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR

Баш тоа дете кое е најмладиот инжинер го спомнав во оваа ТЕМА.


Мене не ми се јасни оние родители кои намерно форсираат вакви скапи ирачки и тоа на дете од 1 ,2 па макар и 3 години ,само и само да се “покажат“ колку се моќни.Научи го прво на друго , уште кака и моча во пелени ,а знае на лап топ и таблет.Искрено мене ми е апсурдно.
Кога одев на пракса одев во две училишта едното елитно а другото со посиромашни дечиња.Прво одев во ова второво,ниедно дете таму немаше мобилен и слично а сите беа паметни, културни редовно пишуваа домашна и сл.
Кога отидов во поелитново имаше едно дете кое никогаш нема да го заборавам , ми рече види мојов мобилен е 10 000.Детето беше 3 одделение,значи 8 години.Никогаш немаа домашна, култура ич ама знаеја да се фалат со новите мобилни и лаптопи.
Кој е тука крив?
Дали некој си мисли дека со тоа што ќе купи “скапа“играчка на ова дете, бидејки нема време да го научи на основни животни правила ,дека е добар родител?


Pepelashka user posted image ,zoshto mislish deka roditelot ako im kupil na svoite deca nekakva igracka koja shto koshtala malku posolenko od ostanatite igracki deka sakaat da se pokazat pred narodot deka se mokni/imokni od materijalna stranauser posted image ....zoshto postojat igracki za secij dzebuser posted image ....ne mora da ima bilo kakva pricina za pred narod,roditelot od svoj dzeb da si mu kupi kakva si saka igracka ete ke kazam cisto od svoj kejfuser posted image ..zarem treba nekoj da prasha od strana za sopstvenoto dete dali smee ili ne smee za nekoj pogreshno da ne gi istumaci rabotite....eve pak ushte ednash ke se povtoram i ke prasham:KOGA DOBIVATE NA POKLON SKAPI PODAROCI ZA SVOITE DECA,DALI GI VRAKATE SO IZGOVOR DEKA NESAKATE VASHITE DECA DA BIDAT RAZMAZENIuser posted image
I drugo neshto user posted image ...nemozam da go svatam ova generaliziranje na deca shto poteknuvale od niska klasa i visoka klasa...za vo eden zdiv da gi stavish decata"bogatite" vo isti koshuser posted image ...bogatite se mrzlivi,tupavi i glupavi(ne gi biva) a siromasnite site se pametni oti bile siromasni...sekoe dete si e individua za sebe...ima na nekoi klikerot odma shto im faka,nekoi so poflegmaticni,nekoi ne odgovorni i itn...ama site ovie karakteristiki mozesh da gi najdesh i vo dvete klasi kako ti shto gi podeli na bogati i siromasni....

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
13.1.2013 9:40:08   
penelopa
За инфо Виктори Словенија е одамна во ЕУ- од 2005 ако не се лажам тоа значи дека мора да почитува закони и прописи кои важат за сите членки. Тоа се разбира се однесува и на увоз на играчки. Многу пати се случило да бидат трганити од продажба играчки кај кои се утврдило дека содржат некоја штетна материја- последен пример беа оние пазел бројки, букви кои се редат на под. Јас само го напишав своето искуство со играчки- досега на пример ми се нема случено играчка купена тука да смрди со денонови на пластика и со само неколку уклучувања да се распадне. Факт е дека тука играчките се брендирани- но затоа секој има право да избере тоа што му одговара на џебот.
Колку далеку сум отишла тоа е мој избор и моја одлука, а твоите коментари се излишни.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Fiao RR

Во суштина цената на играчката не е воопшто битна, ако играчката е доволно интересна за да го привлече вниманието на толку мали деца. А да бидеме реални ниедна играчка нема да му го привлече вниманието повеќе од 15 мин (особено на мала возраст) ако го оставите само да се занимава. Мајки, најсериозно, најскапата играчка која треба да му ја дозволите и е пожелна за вашето дете, е вашето време, односно секоја онаа игра во која и вие ќе учествувате!
Децата во оваа возраст копираат се од она што можат да видат (се разбира најмногу ги гледаат родителите). Ако вие седите на компјутерот кој се наоѓа на биро, а него го оставивте на таблетот на земја, мислам дека за неполни 10 мин тоа ќе се нацрта до вас, така што ова воопшто не е решение.
Еве еден прост пример: Седев на компјутер. А ме виде и одма го довлечка газот до мојот стол и почна да ме влече, за да ја земам и неа на компјутерот. Ја земав и ги пуштив најомилените песнички и ја оставив да гледа во нив. Седнав на земја и махинално почнав да си ја подавам топката од една во друга рака. Ме виде, за неполни 3 минути, песничките веќе не беа толку забавни колку играњето со топка...
На мојата ќерка омилени играчки и се сите оние со кои јас се занимавам и воопшто не ни очекувам дека кога сум со неа ќе имам слободно време. Слободно време имам кога спие или кога е со бабите или кога ќе оди во градинка (зборувам за слободно време повеќе од 15 минути, а ако ми требаат 15 мин за у вц или за правење ручек, тогаш можам некако да ја замајам за кратко со било која играчка - се разбира и во тој случај најчесто сака тоа да биде тенџерче со лажичка и она да меша исто како што мешам јас додека го правам ручекот).



Apsolutno se soglasuvam so gorenavedenoto! :)


Tuku motor, kola, tablet, telefon sto ne i kupis? Pa ke mozes i na forum da redis i na raat da kopas bavci na fb. user posted image user posted image user posted image

Kolku da ne sum oftopik, ne kupuvam igracki nikakvi ne skapi-eftini, tuku samo lego kocki.

I Penelopa, ne se tolku skapi igrackite, tuku i ti zlatna ne si izbegala daleku od balkanov pa da gi uzivas benefitite na etiketata made for EU and US. Toa u slo sto se prodava e istata kaka ko u BG, RO, MK, Hu i slicni ekskomunisticki zemji. Za kvalitetno i eftino uste po zapadno treba da odis. user posted image



< Поракaта ја уредил penelopa -- 13.1.2013 9:42:13 >


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
13.1.2013 9:51:45   
Ummu_Ajna
na kraj madein china hahaha, ajde be ne se treskajte od Zemja igracki eu usa trt mrt, sve e toa kineska roba, kinezite za toa se broj 1 vo svetot da proizveduvaat igracki papuci patili komduri decki alista i red drugi raboti, ama ne znaci deka site kineski artikli se mirisaat imaat los miris iøi bilo sto, jas na dever mi za maliot mu kupiv od firmata bebeto komplet 4000 denari, a odi vidi sto pise na etiketata madein china:)

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?