|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
12.1.2013 11:28:03   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Ајде тука сега јас да си кажам и сите да ме построите по ред за играчката user posted image
Моето дете нема некој интерес за играчки,да речеш сака многу да си игра со коцки или кукли и да посака и сл. Кога сме во игротека си игра со се, додуша и дома се заигрува убаво и сама се додека не го види таблетот. Е на моево 2 годишно дете, омилена играчка и е таблетот на кој што има апликации само за неа. На почетокот не го даваше на никој за жива глава да и го чепнат и доколку и чепнеш таа си се тргаше на страна и сама си игра. Сега веќе ќе се изнаигра и кога ќе и го исклучам не се буни го остава или пак и го давам кога има батерија доволно за 15 мин. Да скапа играчка е али и корисна, има многу едукативни апликации од кои што може да научи а и веќе знае на Англиски јазик кое е и што е. Инаку кога не го гледа си игра најнормално со другите играчки кои што се ефтини да речеме нели. Друга скапа играчка е онаа колата што е на акумулаторче и таа ја доби на поклон за роденден , и преку лето и е доста интересна за оваа година ќе видеме. Освен таблетот како скапа "играчка" друго нема.Пвеќе купувам од ефтините бидејќи брзо им поминува токот на траењеuser posted image


Ova kako jas da go imam pisano.Tabletot najmnogu ni koristi koga jadememe, ke pusti nekoj crtan ke se najade bez problem



_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
12.1.2013 11:51:55   
Felly RR
Тоа е различно, пак колку што разбрав вие не сте купувале таблет специјално за децата. И јас и дозволувам некогаш на лаптоп да си поигра или на мобилен, ама пша нејзе да и купам на оваа возраст а богами и во наредниве неколку години - не планирам. Мобилен има еден мој стар, без картичка нормално, а за нејзе специјално купен не.
Другите играчки кога и ги купуваме, внимаваме пак да е нешто поквалитетно, ама тоа не значи дека се којзнае колку. И за пристојна цена се најдува нешто убаво.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
12.1.2013 12:09:24   
Goddess*
ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Доколку на дете уште од рано детство му се сервира буквално се што ќе посака сметам дека тоа не може да помине без последици. На 6 години таблет, на 16 најверојатно автомобил, или?


Za kakvi posledici zboruvashuser posted image ..za laptopi,tableti,mobilni kaj i da se svrtish naokolu e nuzna rabota..porano da..moze bilo luksuz..a sega e potreba..po ucilishta i na rabota se pred PC...zashto deteto da nema poznavanje od taa oblastuser posted image ..za avtomobili vo drugi drzavi pocnuvaat tinejdzerite da vozat od 16 godini..vremeto si odi napred...vo kontekst na muabetov..Vo Japonija,
ima otvoreno ucilishte ..samo da vidite po koja najnova tehnologija ucat decata..so kolkavi tableti na sekoe masice pred ucenikot stojat,nemaat knigi,se e na baza pred PC..na covek pametot da mu shtukne..ama zatoa i najskapo ucilishte i zabavishte e vo svetot kako top 1...

< Поракaта ја уредил Goddess* -- 12.1.2013 12:18:57 >

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
12.1.2013 12:45:09   
kikicka
да Фели, специјлно за неа не е купен. Дури ни не планиравме да и го покажуваме се. додекане не упеца, а верувајте како мали деца се криеме од неа user posted image когасме на таблетот.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
12.1.2013 15:40:37   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Друга скапа играчка е онаа колата што е на акумулаторче и таа ја доби на поклон за роденден


Имаме и ние ваква, значи сме имале нешто од скапите :)))))) Само повеќе ми беше муабетот дека се работи за „играчки“ што не се всушност играчки, од типот на мобилен, таблет и слично. Ама, кикичка, има разлика. Леона го користи ТВОЈОТ таблет, не е тој нејзин личен што сте и го подариле за роденден.
И Филип си седи на компјутер, чепка по мобилни, ама тие не се негови, наши се. Има голема разлика.

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 12.1.2013 15:41:22 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
12.1.2013 17:20:26   
anaana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Goddess*


Za kakvi posledici zboruvashuser posted image ..za laptopi,tableti,mobilni kaj i da se svrtish naokolu e nuzna rabota..porano da..moze bilo luksuz..a sega e potreba..po ucilishta i na rabota se pred PC...zashto deteto da nema poznavanje od taa oblastuser posted image ..za avtomobili vo drugi drzavi pocnuvaat tinejdzerite da vozat od 16 godini..vremeto si odi napred...vo kontekst na muabetov..Vo Japonija,
ima otvoreno ucilishte ..samo da vidite po koja najnova tehnologija ucat decata..so kolkavi tableti na sekoe masice pred ucenikot stojat,nemaat knigi,se e na baza pred PC..na covek pametot da mu shtukne..ama zatoa i najskapo ucilishte i zabavishte e vo svetot kako top 1...



mislam deka ne se toa posledici od aspekt deka ke si go unazadis deteto. tuku od aspekt deka ke go razgalis pa moze vo idnina da imas dete so koe nema da sakas da vlezes vo prodavnica bidekji ako ne mu kupis ona sto toa saka toa ke pocne na zemja da pagja i na kraj od sram ke mu kupis. :))
znaci ne mesajte ucenje na deteto i igranje. sekako deka ima i edukativni igracki i sega veke edukativni programi na kompjuteri za deca. rabotata e dali ima potreba da mu se kupi na dete od 1 godina ili od 2 godini tablet na koj toa ke slusa muzika ili ke cepka na ekranot. decata na taa vozrast ucas na pamet. znaci sekoe dete znae da ukluci kompjuter da ukluci telefon i sl.
mislam deka i telefon koj e bez sim karticka znaci nekoj moj star telefon isto ke ja vrsi funkcijata kako telefon kupen specijalno za deteto i koj ke kosta 200e
za toa od 16 godini i kaj nas vozat od tolku sega po novo znaci toa nema nikakva vrska so kupuvanje na dzip od 300e na 2 godisno dete. ne ja razbiram povrzanosta. a deka sega e se pred kompjuter tocno. ama sepak zboruvame za deca od 2 do 3 godini..

imam koleska na rabota cie dete ima 2 godini i taa go zapisala vo nekoja grupa na angliski jazik, i planira veke naredna godina da go pusti na francuski. toa tamu odi i zaspiva na klupa bidejki mu e dosadno.
deka moze ke znae nekoj zbor angliski ke znae.
moe mislenje e deka e malo za takvi aktivnosti. ke uci cel zivot i toa po najnovi tehnologii toa sigurno,
jas mozam da se protivam na toa decata da imaat telefoni ama sega e drugo vreme ne e naset_o, sekoe dete ima. znaci koga ke bide na soodvetna vozrast i moeto dete ke ima telefon, nema da e najskapiot ama ke ja vrsi rabotata za koja ke bide kupen. isto vazi i za lap top tablet i sto i da ke izmislat do togas

moe mislenje e deka deteto si igra so ona sto ke mu go ponudis (i ova do nekoja vozrast dodeka ne pocne skroz da razbira). dete od 2 godini mozes da go zalazis seuste :))
drugarka mi na devojceto mu kupuva samo od cicban kondurcijna i toa ono samo si gi bira. inace sega ima 3 godini. gi birase uste od 1 i pol. i sega deteto ne saka nikakvi drugi kondurcinja osven ako sama ne si gi odbere.
toa za mene ne cini. ova ne znaci deka site deca se isti, jas kazuvam primer.
A sekoj roditel saka da mu kupi na deteto i nesto novo i nesto skapo i nesto ubavo. fala bogu tuka si odi sekoj kolku sto mu dozvoluva dzepot. jas nemam protiv tie sto kupuvaat skapi igracki kako sto nemam protiv tie sto kupuvaat eftini. sekoj si se presmetuva doma. samo mislam deka vospituvanjeto na deteto za vrednostite vo zivotot i za cenenje na opredeleni raboti pocnuva od najrana vozrast. i toa vo nikoj slucaj ne e povrzano so negovo unazaduvanje.



< Поракaта ја уредил anaana -- 12.1.2013 17:28:12 >

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
12.1.2013 19:26:30   
Bilence2
Blagodarenie na laptopot i xboxot sin mi nauci angliski, so xboxot e fizicki aktiven, i sluzi najmnogu koga e vrnezlivo ili studeno vremeto nadvor. Odlicna investicija! E sega sto ke pobara ponatamu prasavte? E pa sto trebase namesto toa da.mu dadam.so orevcinja da igra, namesto so dzamlii? Klopce volnica da mu dadam namesto topka da mu kupam?Za da mu pokazam kako baba mu igrala koga bila mala? Dajte luge se vo svoe vreme, utre ke vi trgnat decata vo skolo pa ke se osekaat pomalku sposobni kota ke vidat deka drugite deca zboruvaat za koja igra do kade ja stignale...

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
12.1.2013 21:20:51   
Mihaela 2010
Sekogas kupuvame igracki koi odgovaraat za nejzina vozrast, i nprmalno da mi odgovara i cenata..
Moze da i kupam igracka od 200 den i igracka od 2000 den pa so prvata da se itepa od igranje a vtorata da ne ja ni pogledne.lani i kupivme interaktivno stolce koe pee na angliski i ima i dr funkcii od 2500 den, veruvajte prvo jas povekje se izraduvav od nea a ne sakase da sedne uopste.posle nekoe vreme dobi stolce djabalak sto s vika pa ne stana od nego.
Tableti mableti nemame, lap top retko i davam nelogas bara na mob fifi da i pustam ama sum protiv takvi raboti, da sedne pred Tv i da zjapa crtani a jas da odmaram iskreno se slucuva i toa pa imam griza na sovest sto ne i obrnuvam vnimanie..
Se slozuvam so elenak deka ne treba da se forsiraat decata so nekoi raboti od prosta procina sto brzo ke izgustiraat pa vekje nisto ne im e interesno na 10 god

A toa deka utre ke i se smeele deka na FB ne ja nabrala bavcata ili ne izigrala igra voopsto ne se zamaram, povekje ke me zagrizat dr raboti otkolku toa, i toa sto svetot i tehnikata idat napred ne znaci deka treba idnite generacii da ni bidat rasprdeni.

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
12.1.2013 21:37:59   
Goddess*

ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Goddess*


Za kakvi posledici zboruvashuser posted image ..za laptopi,tableti,mobilni kaj i da se svrtish naokolu e nuzna rabota..porano da..moze bilo luksuz..a sega e potreba..po ucilishta i na rabota se pred PC...zashto deteto da nema poznavanje od taa oblastuser posted image ..za avtomobili vo drugi drzavi pocnuvaat tinejdzerite da vozat od 16 godini..vremeto si odi napred...vo kontekst na muabetov..Vo Japonija,
ima otvoreno ucilishte ..samo da vidite po koja najnova tehnologija ucat decata..so kolkavi tableti na sekoe masice pred ucenikot stojat,nemaat knigi,se e na baza pred PC..na covek pametot da mu shtukne..ama zatoa i najskapo ucilishte i zabavishte e vo svetot kako top 1...



mislam deka ne se toa posledici od aspekt deka ke si go unazadis deteto. tuku od aspekt deka ke go razgalis pa moze vo idnina da imas dete so koe n
za toa od 16 godini i kaj nas vozat od tolku sega po novo znaci toa nema nikakva vrska so kupuvanje na dzip od 300e na 2 godisno dete. ne ja razbiram povrzanosta.



Povrzanosta e vo prviot post na Elena_k..kade shto napmenala :a na 16god shto ke bara deteto kola li?zatoa i napomenav deka ne e nishto cudno na taa vozrast tinejdzerite da baraat avtomobili...a da se nadovrzam za razgalenosta na decata ,ne site deca se isti..se zavisi od deteto..ne gledam nishto losho vo toa shto e napomenat dzipot od 300e,ako imaat roditelite zoshto da ne...a shto ako nekoj mu go doneseche na poklon ovoj dzip od 300 euser posted image ..zarem ke im go vratite na gostite poklonot..so obrazlozenie deka deteto moze da stane razmazenouser posted image ..cisto sumljam

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
12.1.2013 21:40:21   
niki
a sto pravat decata so star mobilen bez sim karticka?
ne svakam zosto im gi davate, kakva funkcija imaat, za sto gi koristat?



_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
12.1.2013 21:40:59   
kleo
Син ми има 17 месеци и еве со мм размислуваме да ми земеме таблет. Со тоа не мислам дека ќе направиме нешто лошо, едноставно наместо да ни ги чепка нашите лаптопи и телефони, ќе си има негов.
Јас порано викав нема шанси мое дете да седне на компјутер до 5 години, ама не било така. Со татко што работи со компјутери, тешко детето да нема контакт со нив.

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
12.1.2013 22:06:08   
Mihaela 2010
Jas stvarno ne razbiram sto tolku brzanje i kupuvanje na tableti i lap topi za taa vozrast? Ili sum jas zatucana ili neznam sto?? Aii toa so mobilnite ne mi e jasno...moze ke vi zvuci smesno ama denes kerka mi sto ubav muabet si napravi so digitronot na ste svesni a mojot mob i stoese pred nos..ama ete digitronot i se vide interesen.denes potrosiv 300 den za blokce, vodeni boicki , flomasteri za tablata pisi brisi, se iznaboivme namesto da sedne pred komp i da zjapa vo crtani...

(Одговор на членот kleo)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
12.1.2013 22:07:40   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

a sto pravat decata so star mobilen bez sim karticka?
ne svakam zosto im gi davate, kakva funkcija imaat, za sto gi koristat?



Па си прави муабети, па си проверува фејсбук, си прави слики...user posted image Има и играчки телефони, ама па кеф и е што има и вистински - не дека функционира. И наместо да стои во фиока, таа си го чува во нејзината ташничка.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
12.1.2013 22:11:24   
Bethany
ИЗВОРНА ПОРАКА: kleo

Син ми има 17 месеци и еве со мм размислуваме да ми земеме таблет. Со тоа не мислам дека ќе направиме нешто лошо, едноставно наместо да ни ги чепка нашите лаптопи и телефони, ќе си има негов.
Јас порано викав нема шанси мое дете да седне на компјутер до 5 години, ама не било така. Со татко што работи со компјутери, тешко детето да нема контакт со нив.


Е свашта по овој свет user posted image
На 17 месеци да сте му купиле таблет да не дирал вашето? Што разбира тоа бебе/дете? Па пак ќе чепка вашето, тоа е интересно на толку мало дете, се што види во ваши раце сака и тој да има... Да не очекуваш да седне и да си игра тој на своето, додека вие на вашето? user posted image
Јас му пуштам на лаптопот цртани или некоја песничка, утре кога ќе биде постар пак ќе му пуштам нешто да гледа вероватно, ама да му купувам на дете...
Не знам, немам коментар понатаму, ми се стемни...

< Поракaта ја уредил Bethany -- 12.1.2013 22:12:29 >

(Одговор на членот kleo)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
12.1.2013 22:11:57   
miana
user posted image user posted image user posted image
i kaj nas e isto..Kerkami si pravi muabet na dalecinski i sl,a ima i nekpo i stari mob bez baterii...Mojot mob ne e za igranje i toa e zakon... Pc imam za nea ama ne i go davam-mislam deka e rano.Si ima nejzin lap top ama igracka - ne bese bas eftin ama sepak e igracka.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Jas stvarno ne razbiram sto tolku brzanje i kupuvanje na tableti i lap topi za taa vozrast? Ili sum jas zatucana ili neznam sto?? Aii toa so mobilnite ne mi e jasno...moze ke vi zvuci smesno ama denes kerka mi sto ubav muabet si napravi so digitronot na ste svesni a mojot mob i stoese pred nos..ama ete digitronot i se vide interesen.denes potrosiv 300 den za blokce, vodeni boicki , flomasteri za tablata pisi brisi, se iznaboivme namesto da sedne pred komp i da zjapa vo crtani...


(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
12.1.2013 22:38:49   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

a sto pravat decata so star mobilen bez sim karticka?
ne svakam zosto im gi davate, kakva funkcija imaat, za sto gi koristat?



Па си прави муабети, па си проверува фејсбук, си прави слики...user posted image Има и играчки телефони, ама па кеф и е што има и вистински - не дека функционира. И наместо да стои во фиока, таа си го чува во нејзината ташничка.


izvini ne razbiram (treba da se ofarbam vo plavusauser posted image ) na temava zboruvame za telefoni koi funkcioniraat ili ne funkcioniraat?
ako deteto ima telefon koj ne funkcionira sto uci na nego?

isto taka me interesira i sto uci ako ima nov telefon? no toa ovie sto kupuvaat neka kazat



_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
12.1.2013 22:44:05   
Felly RR
Па никој не рече дека учи нешто на него, за забава го користи.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
12.1.2013 22:54:49   
penelopa
Ако гледам реално тука сите играчки за деца се скапи- од најобична сликовница, до коцки,музчки инстументи итд. Ама затоа се и далеку поквалитетни од тие на пример што сме ги добиле на подарок а купени во Македонија.
"Играчки" од типот технологија се помалку му давам да користи бидејќи има време за нив. Некој праша што знае дете на 17 месеци- епа син ми знаеше сам да си уклучи Ипед , да си пушти сликовница и да си ја врти и слуша. Значи колку се паметни и брзо учат немам зборови.
Последна скапа играчка на син ми му е BMW мотор добиен за Нова Година од дедому, кој чекаме пролет да го фуркаме низ маало пошто дома некако ни е тесно.


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
12.1.2013 22:58:06   
niki
jas bi vi preporacala site stari nefunkcionalni aparati koi gi imate po doma da gi odneseta na reciklaza namesto da im gi davate na decata da se zabavuvaat so niv
tie iako ne rabotat zracat, posebno ako vo sebe imaat baterija




_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
12.1.2013 22:58:13   
anaana
jas mislam deka temava e za igracki. znaci kerka mi telefonot go koristi za igranje. ona ima 10 meseci nitu razbira sto pisuva na nego nitu ja interesira kolku pari kosta. taa mu se smee na telefonot si zboruva so nego ednostavno si igra.
muabetot za star telefon bese deka taa si igra i vaka i taka. jas i davam moj star telefon ne za da uci od nego. mala e
a toa za ofarbuvanje plavusa malku ne dolikuva na forumov

sko nekoj saka da si kupuva luksuzi za deteto t.e. za bebeto, neka si kupuva nikoj ne mu vika ne
mislam deka celo vreme muabetot e deka dete na 17 meseci ili na 2 godini ne razbira tolku mnogu za da se frlaat tolku pari na tehnologija posebno za nego. nastrana sto e stetno za nego, zraci i sl.
deka vo idnina koga ke porasne ke sedi na kompjuter toa sigurno ama dodeka imam moznost kako roditel ke gledam da ne se zraci bez potreba. i pak ke napomenam toa e moe mislenje, ne im vikam na tie sto kupile zosto ste kupuvale :)))
sekoj si znae za sebe i za svoeto dete. samo nemojte da vregjate deka dete koe sega igra so star mobilen ili so igracka tablet, ke bide poglupavo od toa sto go ima najnoviot model na tablet.
jas imam vpecatok deka stanuva zbor za mali deca, da ne recam bebinja.. i nikako ne razbiram zosto tolkav naptrevar deka necie dete naucilo nesto od tablet na negovi 17meseci..

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
12.1.2013 23:03:12   
Bilence2
Sin mi na 4 godini imase 100 tina puzli, koga gi izresi site po nekolku pati zema drveni geometriski formi i pravese tangrami. Fantazijata dotamu odese sto nemase dovolno elementi da si pravi figurcinja. Togas otvoriv Paint na laptop i mu pokazav kako se crtaat geometriski formi i tamu prodolzi da crta vozovi, kamioni, kuki, zivotni...se so geometriski formi. Dali zgresiv nesto kako roditel? Dali mu dadov laptop za da imam vreme jas da odmoram? Me osuduvate li za toj cekor? Zarem nema da mu ovozmozite na deteto da odi ponatamu samo zatoa sto nie na vremeto ne sme imale laptopi? Dali znaete deka edno makedonsko momce na 7 godisna vozrast stana najmladiot sertificiran system inzener na Microsoft?

Za razgaluvanjeto, jas nemav laptop kako dete, a na 18 godini mu placev na tatko mi da mi kupi kola,..ama ne dobiv. Prvata kola si ja kupiv sama otkako se vrabotiv.
Mojot sin ne znae seuste za facebook, ama na telefonot bez sim karticka si pusta klipcinja na youtube so spiderman, hero factory, lego...ima snimeno i igrici. Se razbira, vremero koe go pominuva seuste mozeme nie da mu go kontrolirame. I sekako naogam vreme i so nego i monopol da igram, i neluti se covece...sega naracavme mikado da ni stigne...ete za vozrasta (6god) mislam deka dobro si go pominuva vremeto iposebno sega dodeka e na raspust. Ne gledam nisto loso vo toa, navistina.

Od gornite postovi zakluciv deka se aludira na dva tipa na roditeli, takvi sto velat "nemav jas i mozev bez toa,sega i na moeto dete ne mu treba" a drugite se "ke mu ovozmozam na moeto dete se sto sum nemal jas". E vi velam deka ima i takvi koi ne lecat kompleksi tuku realno gi sogleduvaat potrebite na decata i probuvaat toa da go usoglasat so nivnite finansiski moznosti.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
12.1.2013 23:10:59   
Maca25

ИЗВОРНА ПОРАКА: kleo

Син ми има 17 месеци и еве со мм размислуваме да ми земеме таблет. Со тоа не мислам дека ќе направиме нешто лошо, едноставно наместо да ни ги чепка нашите лаптопи и телефони, ќе си има негов.
Јас порано викав нема шанси мое дете да седне на компјутер до 5 години, ама не било така. Со татко што работи со компјутери, тешко детето да нема контакт со нив.

клео, а син ти на 17 месеци знае да си пушти клипче/цртан/песничка на таблет сам? ако знае, браво за него!! Ако не знае, што е битно дали на твојот ќе му пуштиш или на мт? И уште нешто - таткото Работи со компјутер, не си гледа клипчиња и песнички...тоа му е работа, а на твоето Бебе работа му е да си игра со играчки.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот kleo)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
12.1.2013 23:11:23   
anaana
jas imav kompjuter na moi 10 godini znaci vo 1992 godina koga skoro nikoj od moite drugarki nemaa. ne bev razgalena i na 18 godini poloziv za kola ama kola ne dobiv. prvata kola si ja kupiv lani znaci na moi 29 godini :) so soprugot si zedovme kredit i si ja kupivme
znaci jas vo nikoj slucaj ne te osuduvam za toa sto si mu dala kompjuter na sinceto tvoe da crta duri i bi ti rekla bravo bidejki si go uvidela talentot na deteto, i si mu ovozmozila da go razviva. :)))
mene celo vreme mi e muabetot deka nema potreba da se forsiraat decata. 17 meseci za tablet??? smetam deka e malo. kerka mi pak ke recam go zema mojot telefon mi uklucuva nesto na kompjuter da ne recam mi isklucuva, ama taa zanimacija i e 5 min vo denot. gubi interes mnogu brzo. ima i drugi milion igracki koi i se mnogu zabavni i si igra so niv. puzzles ne i davam fala bogu mala e ke gi izede site. imam kocki ama tie imaat mnogu sitni delovi pa nekogas si igrame so tie pokrupnite.
znaci dete od 4 godini e pogolemko znae veke sto saka i mnogu e ubavo ako pokaze interes za nesto da se nasoci nataka. denes tehnologijava toa ni go dozvoluva.
ama da mu kupam tablet na 17 meseci za da kazam deka naucilo da pusta nekoe video nekako ne mi odi. mislam deka toa so tabletot ke igra 10 min. golema e verojatnosta i da go rasipe za mnogu kratko bidejki ne razbira tolku. znaci ne deka ne e pametno tuku e ednostavno malo

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
12.1.2013 23:15:23   
Bilence2
Niki, zboruvame za smart foni koi pokraj funkcijsta telefon sluzat kako dzebni kompjuteri, imaat internet vrska, kamera...temata ne e za rasipani telefoni tuku za skapi igtacki, kade kako primer bea navedeni telefonite. Za zracenje nema bidejki ne primaat antenski signal preku sim kartica zasto ja nemaat. Bateriite ne se postetni vo zracenje od stolnata lampa na struja.

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

jas bi vi preporacala site stari nefunkcionalni aparati koi gi imate po doma da gi odneset_a na reciklaza namesto da im gi davate na decata da se zabavuvaat so niv
tie iako ne rabotat zracat, posebno ako vo sebe imaat baterija






< Поракaта ја уредил Bilence2 -- 12.1.2013 23:18:46 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
12.1.2013 23:20:10   
Pepelaska *
Баш тоа дете кое е најмладиот инжинер го спомнав во оваа ТЕМА.

Не е лошо Биленце што твоето дете напредува во областа на технологијата, сепак има 6 години и веројатно веќе оди или ќе оди на училиште каде нели пред секое дете има компјутер.
Мене не ми се јасни оние родители кои намерно форсираат вакви скапи ирачки и тоа на дете од 1 ,2 па макар и 3 години ,само и само да се “покажат“ колку се моќни.Научи го прво на друго , уште кака и моча во пелени ,а знае на лап топ и таблет.Искрено мене ми е апсурдно.
Кога одев на пракса одев во две училишта едното елитно а другото со посиромашни дечиња.Прво одев во ова второво,ниедно дете таму немаше мобилен и слично а сите беа паметни, културни редовно пишуваа домашна и сл.
Кога отидов во поелитново имаше едно дете кое никогаш нема да го заборавам , ми рече види мојов мобилен е 10 000.Детето беше 3 одделение,значи 8 години.Никогаш немаа домашна, култура ич ама знаеја да се фалат со новите мобилни и лаптопи.
Кој е тука крив?
Дали некој си мисли дека со тоа што ќе купи “скапа“играчка на ова дете, бидејки нема време да го научи на основни животни правила ,дека е добар родител?


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?