|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
13.1.2013 11:25:53   
elenak
Еден ден ме немаше и сте се изнамуабетиле на темава user posted image . Поентата беше колку трошите и дали вреди да се трошат огромни суми на играчки за деца? И дали играчките кои ги купувате соодветствуваат на возраста?
Не сметам дека скапа играчка значи разгалување, па ако сме купиле или добиле на поклон готово детето одма ќе се размази па нема да му дозволиме да ја користи. Како што некој спомна размазувањето не зависи од цената на играчката. Јас реков дека доколку на детето му се дозволува се од рано детство тоа понатаму ќе има последици, мислејќи на тоа дека ако добива се што сака дома, подоцна ќе сака да му биде дозволено се и надвор со другарчиња, и во училиште... И нормално ако на 6 години добива подарок таблет или лап топ, дека на 12 би побарало мотор а на 16 и кола. Мислам не треба да се форсираат работите и децата треба да играат со играчки соодветни на возраста. Нема потреба детето да се порасне порано, треба да ужива во благодетите на детството, има време кога да игра и со тие играчки за поголеми деца. Воопшто нема да го уназадиме детето ако нема X box и не игра игри на него уште на 5-6 години, и можеби нема да биде единственото кое не ги знае игрите туку единственото кое ги знае, затоа што сепак денес ретко кои родители можат да купат таква играчка од 360 евра.
И Уму Ајна Бебето си е Бебето, без разлика каде е произведено, зарем во Кина само шкартот се произведуваuser posted image


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
13.1.2013 12:31:34   
Ummu_Ajna
ne ja rekov deka ako sto pise china, ama ima po kvaliteni igraci ili bilo sto za razlika sto nekoja koristi usa eu ne znam sto тamu, ke vidi moeto dete igracka od 360 evra ako se rodi po vtor pat togas da:) so tie pari bi mu kupila da jade da pije da se oblece, a ke dojde vreme taa igraka ke mu se ponydi mesto jadenje, koga ke dojde vreme leb da nema deteto da jade, е togas dragi mamicku prioremete mu ja igrackata za rucek dorucek i vecera od 360 evra:)

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
13.1.2013 12:58:32   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: Goddess*


ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR

Баш тоа дете кое е најмладиот инжинер го спомнав во оваа ТЕМА.


Мене не ми се јасни оние родители кои намерно форсираат вакви скапи ирачки и тоа на дете од 1 ,2 па макар и 3 години ,само и само да се “покажат“ колку се моќни.Научи го прво на друго , уште кака и моча во пелени ,а знае на лап топ и таблет.Искрено мене ми е апсурдно.
Кога одев на пракса одев во две училишта едното елитно а другото со посиромашни дечиња.Прво одев во ова второво,ниедно дете таму немаше мобилен и слично а сите беа паметни, културни редовно пишуваа домашна и сл.
Кога отидов во поелитново имаше едно дете кое никогаш нема да го заборавам , ми рече види мојов мобилен е 10 000.Детето беше 3 одделение,значи 8 години.Никогаш немаа домашна, култура ич ама знаеја да се фалат со новите мобилни и лаптопи.
Кој е тука крив?
Дали некој си мисли дека со тоа што ќе купи “скапа“играчка на ова дете, бидејки нема време да го научи на основни животни правила ,дека е добар родител?


Pepelashka user posted image ,zoshto mislish deka roditelot ako im kupil na svoite deca nekakva igracka koja shto koshtala malku posolenko od ostanatite igracki deka sakaat da se pokazat pred narodot deka se mokni/imokni od materijalna stranauser posted image ....zoshto postojat igracki za secij dzebuser posted image ....ne mora da ima bilo kakva pricina za pred narod,roditelot od svoj dzeb da si mu kupi kakva si saka igracka ete ke kazam cisto od svoj kejfuser posted image ..zarem treba nekoj da prasha od strana za sopstvenoto dete dali smee ili ne smee za nekoj pogreshno da ne gi istumaci rabotite....eve pak ushte ednash ke se povtoram i ke prasham:KOGA DOBIVATE NA POKLON SKAPI PODAROCI ZA SVOITE DECA,DALI GI VRAKATE SO IZGOVOR DEKA NESAKATE VASHITE DECA DA BIDAT RAZMAZENIuser posted image
I drugo neshto user posted image ...nemozam da go svatam ova generaliziranje na deca shto poteknuvale od niska klasa i visoka klasa...za vo eden zdiv da gi stavish decata"bogatite" vo isti koshuser posted image ...bogatite se mrzlivi,tupavi i glupavi(ne gi biva) a siromasnite site se pametni oti bile siromasni...sekoe dete si e individua za sebe...ima na nekoi klikerot odma shto im faka,nekoi so poflegmaticni,nekoi ne odgovorni i itn...ama site ovie karakteristiki mozesh da gi najdesh i vo dvete klasi kako ti shto gi podeli na bogati i siromasni....


Верувај , не ги поделив јас така, самите си беа поделени.
И не мислам дека СИТЕ родители кои им купуваат скапи играчки сакаат да се покажат колку се моќни.А верувам дека сите познаваме некои кои тоа го прават намерно.


И ве молам да се вратиме на темата.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
13.1.2013 12:59:34   
Viktori
Fala na infoto Penelopa, iskreno mnogu me interesira na sto e clenka Slovenija i od koga. Faktot deka se sto se prodava vo Slovenija e so ista korpa so Bugarija i Romanija dovolno zboruva za kvalitetot.

Zakoni za uvozi ima vo poveketo zemji na planetava samo sto na nas kako i na vas neli, ni prodavaat nekoja z klasa. Ok vas potesko e da ve ubedi covek, nie sme barem svesni za toa.

Inaku za posledniot kometar si zemam za pravo da komentiram poso ti si taa sto pocesto potencira kaj otisla, ocigledno ti treba potset_uvanje deka ne si tolku daleku.


ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

За инфо Виктори Словенија е одамна во ЕУ- од 2005 ако не се лажам тоа значи дека мора да почитува закони и прописи кои важат за сите членки. Тоа се разбира се однесува и на увоз на играчки. Многу пати се случило да бидат трганити од продажба играчки кај кои се утврдило дека содржат некоја штетна материја- последен пример беа оние пазел бројки, букви кои се редат на под. Јас само го напишав своето искуство со играчки- досега на пример ми се нема случено играчка купена тука да смрди со денонови на пластика и со само неколку уклучувања да се распадне. Факт е дека тука играчките се брендирани- но затоа секој има право да избере тоа што му одговара на џебот.
Колку далеку сум отишла тоа е мој избор и моја одлука, а твоите коментари се излишни.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Fiao RR

Во суштина цената на играчката не е воопшто битна, ако играчката е доволно интересна за да го привлече вниманието на толку мали деца. А да бидеме реални ниедна играчка нема да му го привлече вниманието повеќе од 15 мин (особено на мала возраст) ако го оставите само да се занимава. Мајки, најсериозно, најскапата играчка која треба да му ја дозволите и е пожелна за вашето дете, е вашето време, односно секоја онаа игра во која и вие ќе учествувате!
Децата во оваа возраст копираат се од она што можат да видат (се разбира најмногу ги гледаат родителите). Ако вие седите на компјутерот кој се наоѓа на биро, а него го оставивте на таблетот на земја, мислам дека за неполни 10 мин тоа ќе се нацрта до вас, така што ова воопшто не е решение.
Еве еден прост пример: Седев на компјутер. А ме виде и одма го довлечка газот до мојот стол и почна да ме влече, за да ја земам и неа на компјутерот. Ја земав и ги пуштив најомилените песнички и ја оставив да гледа во нив. Седнав на земја и махинално почнав да си ја подавам топката од една во друга рака. Ме виде, за неполни 3 минути, песничките веќе не беа толку забавни колку играњето со топка...
На мојата ќерка омилени играчки и се сите оние со кои јас се занимавам и воопшто не ни очекувам дека кога сум со неа ќе имам слободно време. Слободно време имам кога спие или кога е со бабите или кога ќе оди во градинка (зборувам за слободно време повеќе од 15 минути, а ако ми требаат 15 мин за у вц или за правење ручек, тогаш можам некако да ја замајам за кратко со било која играчка - се разбира и во тој случај најчесто сака тоа да биде тенџерче со лажичка и она да меша исто како што мешам јас додека го правам ручекот).



Apsolutno se soglasuvam so gorenavedenoto! :)


Tuku motor, kola, tablet, telefon sto ne i kupis? Pa ke mozes i na forum da redis i na raat da kopas bavci na fb. user posted image user posted image user posted image

Kolku da ne sum oftopik, ne kupuvam igracki nikakvi ne skapi-eftini, tuku samo lego kocki.

I Penelopa, ne se tolku skapi igrackite, tuku i ti zlatna ne si izbegala daleku od balkanov pa da gi uzivas benefitite na etiketata made for EU and US. Toa u slo sto se prodava e istata kaka ko u BG, RO, MK, Hu i slicni ekskomunisticki zemji. Za kvalitetno i eftino uste po zapadno treba da odis. user posted image





< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 13.1.2013 13:02:54 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
13.1.2013 13:04:24   
Beatris
Пенелопа, фала за еу едукацијата ама тотално ја утна поентата на виктори. И плус сакаш да кажеш дека сите, баш сите играчки во сло се марка? Дај те молам. Само како инфо, за роденден на А добивме пазл од братучед ми во Љубљана, платена ѓавол ипол, ама чкарт ипол! Смрдеше, пузлите се листаа и трошеа, одамна отиде во канта. Инаку купувам играчки за ќерка ми, гледам да се повеќе едукативни, и нормално што поквалитетни. Таблети и лаптопи не се играчки за деца и не им е место ни на темава ни во корпите со играчки на ќерка ми
ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

За инфо Виктори Словенија е одамна во ЕУ- од 2005 ако не се лажам тоа значи дека мора да почитува закони и прописи кои важат за сите членки. Тоа се разбира се однесува и на увоз на играчки. Многу пати се случило да бидат трганити од продажба играчки кај кои се утврдило дека содржат некоја штетна материја- последен пример беа оние пазел бројки, букви кои се редат на под. Јас само го напишав своето искуство со играчки- досега на пример ми се нема случено играчка купена тука да смрди со денонови на пластика и со само неколку уклучувања да се распадне. Факт е дека тука играчките се брендирани- но затоа секој има право да избере тоа што му одговара на џебот.
Колку далеку сум отишла тоа е мој избор и моја одлука, а твоите коментари се излишни.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Fiao RR

Во суштина цената на играчката не е воопшто битна, ако играчката е доволно интересна за да го привлече вниманието на толку мали деца. А да бидеме реални ниедна играчка нема да му го привлече вниманието повеќе од 15 мин (особено на мала возраст) ако го оставите само да се занимава. Мајки, најсериозно, најскапата играчка која треба да му ја дозволите и е пожелна за вашето дете, е вашето време, односно секоја онаа игра во која и вие ќе учествувате!
Децата во оваа возраст копираат се од она што можат да видат (се разбира најмногу ги гледаат родителите). Ако вие седите на компјутерот кој се наоѓа на биро, а него го оставивте на таблетот на земја, мислам дека за неполни 10 мин тоа ќе се нацрта до вас, така што ова воопшто не е решение.
Еве еден прост пример: Седев на компјутер. А ме виде и одма го довлечка газот до мојот стол и почна да ме влече, за да ја земам и неа на компјутерот. Ја земав и ги пуштив најомилените песнички и ја оставив да гледа во нив. Седнав на земја и махинално почнав да си ја подавам топката од една во друга рака. Ме виде, за неполни 3 минути, песничките веќе не беа толку забавни колку играњето со топка...
На мојата ќерка омилени играчки и се сите оние со кои јас се занимавам и воопшто не ни очекувам дека кога сум со неа ќе имам слободно време. Слободно време имам кога спие или кога е со бабите или кога ќе оди во градинка (зборувам за слободно време повеќе од 15 минути, а ако ми требаат 15 мин за у вц или за правење ручек, тогаш можам некако да ја замајам за кратко со било која играчка - се разбира и во тој случај најчесто сака тоа да биде тенџерче со лажичка и она да меша исто како што мешам јас додека го правам ручекот).



Apsolutno se soglasuvam so gorenavedenoto! :)


Tuku motor, kola, tablet, telefon sto ne i kupis? Pa ke mozes i na forum da redis i na raat da kopas bavci na fb. user posted image user posted image user posted image

Kolku da ne sum oftopik, ne kupuvam igracki nikakvi ne skapi-eftini, tuku samo lego kocki.

I Penelopa, ne se tolku skapi igrackite, tuku i ti zlatna ne si izbegala daleku od balkanov pa da gi uzivas benefitite na etiketata made for EU and US. Toa u slo sto se prodava e istata kaka ko u BG, RO, MK, Hu i slicni ekskomunisticki zemji. Za kvalitetno i eftino uste po zapadno treba da odis. user posted image




_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
13.1.2013 13:21:12   
kapina
kupuvam skapi igracki zapoklon no za svoeto ne bi kupila zosto vnukata sto mi e i kupiv poklon skap ne ja igraa voopsto igrackata denesnite deca od sto imat mnogu igracki ne im se ni interesni novite igracki

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
13.1.2013 13:37:39   
niki
dete do 3 godini svetot go spoznava i uci preku roditelite
dete od 3 do 6 godini stanuva socijalna licnost i bara drustvo na negova vozrast so slicni interesi
a po 6 godini pocnuva obrazovniot proces
kupuvanjeto igracki na ovie vozrasti so cel da nauci da pritiska na kopce i da zjapa vo edna nepokretna povrsina go smetam izlisno i nepotrebno, seedno moze da se nauci mnogu i bez takvi "edukativni" igracki
igracki veke so godini kupuvame za simbolicno da obelezime nekoi denovi, bidejki drustveno prifaten model na odnesuvanje e poklonuvanjeto materijalni raboti po nekoj povod i bidejki ova mi e edinstvena cel koga kupuvam ne smetam deka treba da frlam bogatstvo za da go ispolnam sakanoto
prestanav da veruvam vo reklamiranata edukativnost na sekoe gubre sto se izmisluva denes
kerka mi ne znae ni televizor da vkluci, seedno gleda crtani, slusa muzika, igra na muzika koga vrne i ne moze da se izleze nadvor, vozovi i kolicki od geometriski figuri pravi, za taa cel nekogas koristi lego kocki, nekogas hartija, nekogas karton i nozicki, nekogas isprazneta ambalaza od prehranbeni produkti, nekogas kamenja vo razlicna golemina i forma
ne ljubam mnogu koga si igra so plastelin bidejki i paga od masata i se lepi na se zivo pa ne mozes da docistis, no sekojpat koga mesam nesto dobiva parce testo so koe pravi figuri po zelba
nitu edna nejzina kukla ne ja nosi orginalnata obleka tuku site imaat kreacii od krpcinja sto samata gi secka i gi lepi so selotejp ili gi vrzuva so koncinja
kaj mene vazi praviloto daj mu na deteto nisto i reci mu da napravi nesto, sekojpat ke ve iznenadi
inaku internetot mene mi pomaga da naucam kako da ja stimuliram i za taa cel go koristam, ke go koristi i taa vo idnina, no pred da pocne mnogu povazno smetam deka e da nauci da go ceni i saka covecko drustvo i verbalizuvanjeto na ideite koi mozoceto gi proizveduva so cel zdruzuvanje na istite vo ponapredni i pousovrseni,
a za ova da se postigne uste ne e izmislena igracka, ovie koi postojat imaat sprotiven efekt




_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
13.1.2013 13:40:53   
Џесика
Ete, taka, ni otide poentata vo razgaluvanjeto a ne e toa posledicata od kupuvanje skapi igracki. Posledica, ili " opasnost " bi rekla deka kje bide neskromnost kaj deteto sto kje ja stekne so toa sto kje dobie igracka, bez koja realno, se moze.

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
13.1.2013 15:07:45   
Fiao
Абе види и лажичите и тањирите за јадење не се за деца ама А се убива од играње со нив user posted image . Од тие причини јас премногу ретко и купувам играчки бидејќи си игра со се и свашта, ама кога купувам пробувам да изберам нешто кое барем по моите познавања наликува на квалитетно и нештетно, а се разбира таквите играчки се скапи.
П.С. Баш па јас мислам дека на таблети и лаптопи им е во темава место, со оглед на тоа дека тие се новите ептен скапи играчки user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Пенелопа, фала за еу едукацијата ама тотално ја утна поентата на виктори. И плус сакаш да кажеш дека сите, баш сите играчки во сло се марка? Дај те молам. Само како инфо, за роденден на А добивме пазл од братучед ми во Љубљана, платена ѓавол ипол, ама чкарт ипол! Смрдеше, пузлите се листаа и трошеа, одамна отиде во канта. Инаку купувам играчки за ќерка ми, гледам да се повеќе едукативни, и нормално што поквалитетни. Таблети и лаптопи не се играчки за деца и не им е место ни на темава ни во корпите со играчки на ќерка ми
ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

За инфо Виктори Словенија е одамна во ЕУ- од 2005 ако не се лажам тоа значи дека мора да почитува закони и прописи кои важат за сите членки. Тоа се разбира се однесува и на увоз на играчки. Многу пати се случило да бидат трганити од продажба играчки кај кои се утврдило дека содржат некоја штетна материја- последен пример беа оние пазел бројки, букви кои се редат на под. Јас само го напишав своето искуство со играчки- досега на пример ми се нема случено играчка купена тука да смрди со денонови на пластика и со само неколку уклучувања да се распадне. Факт е дека тука играчките се брендирани- но затоа секој има право да избере тоа што му одговара на џебот.
Колку далеку сум отишла тоа е мој избор и моја одлука, а твоите коментари се излишни.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Fiao RR

Во суштина цената на играчката не е воопшто битна, ако играчката е доволно интересна за да го привлече вниманието на толку мали деца. А да бидеме реални ниедна играчка нема да му го привлече вниманието повеќе од 15 мин (особено на мала возраст) ако го оставите само да се занимава. Мајки, најсериозно, најскапата играчка која треба да му ја дозволите и е пожелна за вашето дете, е вашето време, односно секоја онаа игра во која и вие ќе учествувате!
Децата во оваа возраст копираат се од она што можат да видат (се разбира најмногу ги гледаат родителите). Ако вие седите на компјутерот кој се наоѓа на биро, а него го оставивте на таблетот на земја, мислам дека за неполни 10 мин тоа ќе се нацрта до вас, така што ова воопшто не е решение.
Еве еден прост пример: Седев на компјутер. А ме виде и одма го довлечка газот до мојот стол и почна да ме влече, за да ја земам и неа на компјутерот. Ја земав и ги пуштив најомилените песнички и ја оставив да гледа во нив. Седнав на земја и махинално почнав да си ја подавам топката од една во друга рака. Ме виде, за неполни 3 минути, песничките веќе не беа толку забавни колку играњето со топка...
На мојата ќерка омилени играчки и се сите оние со кои јас се занимавам и воопшто не ни очекувам дека кога сум со неа ќе имам слободно време. Слободно време имам кога спие или кога е со бабите или кога ќе оди во градинка (зборувам за слободно време повеќе од 15 минути, а ако ми требаат 15 мин за у вц или за правење ручек, тогаш можам некако да ја замајам за кратко со било која играчка - се разбира и во тој случај најчесто сака тоа да биде тенџерче со лажичка и она да меша исто како што мешам јас додека го правам ручекот).



Apsolutno se soglasuvam so gorenavedenoto! :)


Tuku motor, kola, tablet, telefon sto ne i kupis? Pa ke mozes i na forum da redis i na raat da kopas bavci na fb. user posted image user posted image user posted image

Kolku da ne sum oftopik, ne kupuvam igracki nikakvi ne skapi-eftini, tuku samo lego kocki.

I Penelopa, ne se tolku skapi igrackite, tuku i ti zlatna ne si izbegala daleku od balkanov pa da gi uzivas benefitite na etiketata made for EU and US. Toa u slo sto se prodava e istata kaka ko u BG, RO, MK, Hu i slicni ekskomunisticki zemji. Za kvalitetno i eftino uste po zapadno treba da odis. user posted image





(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
13.1.2013 16:46:45   
Beatris
Tablet i laptop ne se igracki inaku bi se pridavale vo prodavnici za igracki. Sekako ima prilagodeni detski koi se isto taka soleni, e za niv moze da diskutirame.

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
13.1.2013 16:57:07   
anaana
tabletot ne e spored mene igracka, posebno ne za dete od 2, 3 pa i 5 godini.
tocno e deka na pazarot ima igracki koi se epten soleni, a ima i igracki koi se kvalitetni no mozeme da si gi dozvolime. jas gledam koga kupuvam i za moeto dete no i za podarok da kupam nesto sto mene mi izgleda kvalitetno i koe ima cena koja za mene e prifatliva
konkretno kupuvav od tie podlogi za lazenje sto se, vo bebe super market bea 390 den, vo beverli vo edna prodavnica bea 490den. na tie od 490den pisuvase deka ne sodrzat toksicni materii i jas gi kupiv tie od 490den. dali sodrzat ili ne mislam deka nikogas nema da znam. dali napraviv dobar izbor sto kupiv od poskapite - iako se samo 100den vo prasanje- ne znam.
vo momentot tie mi izgledaa pokvalitetno pa tie gi kupiv.
taka da koga kupuvam se vodam od ona sto mislam deka e podobro.
pak ke kazam dobivme na podarok nekoja igracka od vtech kosta sigurno nekoj 2000-3000den
ima da snimas poraki pa deteto posle da gi slusa. potoa ima slika da stavis od bebeto pa da kazes nesto za nego pa toa se snima. ima dosta melodii i sto znam jas. moeto devojce ima 10 meseci veruvale ili ne 2min ja gledase i ja ostavi. verojatno ne e igracka soodvetna za nea. :))) poveke jas i mm igravme so nema dodeka ja proucivme. :))
tablet ili lap top bez razlika na cena jas ne bi mu kupila na moeto bebe, vo nikoj slucaj ne e soodvetna za nea. i na 3 godini mislam deka e mala za takvi raboti. ima dovolno zanimacii za dete od 3 godini taka da ke vidime koga ke stignima na taa vozrast.
vo pogled na cena na igracka i razmazuvanje na deteto nema povrzanost od aspekt ako e poskapa igrackata deteto ke e porazmazeno. povrzanosta e ako na dete mu kupuvas se sto ke posaka togas go razmazuvas bidejki deteto ne znae za granica. mozes da mu kupuvas sekoj den od prodavnica po paketce mastiki i toa ke se nauci deka koga i da odi vo prodavnica nego mora nesto da mu se kupi. nego togas ne mu pravi razlika kolku kosta bitno e da mu se kupi

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
14.1.2013 2:45:03   
paranoid
Најголемиот мој страв е проголтување на страно тело. Дури и на 4 годишна возраст јас цело време сум на тепихот со син ми за да бидам сигурна дека не ставил ништо во устаuser posted image Значи детето ми е повеќе од свесно дека тоа не смее во никој случај да го направи, ама што да се прави кога мајка му е таква како што кажува и самиот нејзин ник овде! Затоа не му купувам играчки кои лесно се кршат и кои содржат многу ситни делови.
Всушност скоро сите играчки му се од француската фирма Ecoiffier.
-Не се кршат како кинеските играчки.
-Направени се од квалитетен, нетоксичен материјал.
-Му го задржуваат вниманието и после толку време.
Mоментално овие комплети ги имаме и освен со нив со ништо друго не игра.
user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image


< Поракaта ја уредил Pepelaska RR -- 14.1.2013 8:49:04 >

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
14.1.2013 13:15:10   
Mihaela 2010
Ќерката на славната пејачка Бијонсе, Блу Ајви ќе си игра со дијамантска барбика вредна 60.000 евра

Бијонсе и Џеј Зи на својата ќеркичка Блу Ајви, за првиот роденден и подариле барбика украсена со дијаманти, која чини неверојатни 60.000 евра!



A nie tuka se raspravame za tabletiuser posted image user posted image

(Одговор на членот paranoid)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
14.1.2013 13:29:17   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Ќерката на славната пејачка Бијонсе, Блу Ајви ќе си игра со дијамантска барбика вредна 60.000 евра

Бијонсе и Џеј Зи на својата ќеркичка Блу Ајви, за првиот роденден и подариле барбика украсена со дијаманти, која чини неверојатни 60.000 евра!



A nie tuka se raspravame za tabletiuser posted image user posted image


Da ama sepak e barbika neli ?
Barbikata e igracka za dete a tabletot za golemi "deca "

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
14.1.2013 13:38:21   
Beatris
Супер бе, детето стварно ќе знае да го цени тоа! Брее ненормална работа, ни децата веќе не се оставаат да бидат тоа што се - ДЕЦА!

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
14.1.2013 18:29:54   
nadica
uf se iznacitav se i sesto dodeka stignav do krajoot
znaci da si odgovoram za mene N ima mnogu igracki i zavisno od periodot vokoj e toa i go kupuvame, imase period koga sakase samo meki igracki mecinja,macinja, mini, miki,...
potoa samo kukli barbiki so obleka za presoblekvanje, pa slikovnici, pa boenki, pa edno vreme igrase samo so plastelin itn.
od skapi igracki ima motor koj raboti na akumulator, kujna na little tikes bebe sto mocka i toa e toa
inaku igra i so mojot tablet i so na mm iphone ama znae deka toa e moe a taa moze da poigra na nego dodeka i dozvoluvam

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
14.1.2013 22:37:01   
mama_sk
Na podarok za bebceto dobivme set tropalki, kineski od eftina tenka plastika ama so interesen dizajn i vpecatlivi boi. Iako ne planirav da gi otvoram i da i gi dadam da si igra, na prvoto pokazuvanje se izraduva i si rekov pa sto ako se eftini i nekvalitetni, neka gi igra ako ja pravat srekjna... Nekolku dena ja vrti niz race, ja pika vo usta, i se raduva na tropalkata... Denes na spalna gledam topce kako zrno grasok, se razbira od tropalkata!!! Ne sakam ni da pomislam kade mozelo toa kinesko topce da zavrsi, bitno sega tropalkite se na svoeto mesto-VO KANTA!
Ako nemam pari podobro bi mu dala na deteto tropalka od plasticno sisence so zrna oriz vnatre ama eftina igracka koja go zagrozuva zivotot na moeto dete ne bi kupila.
Moze ke recete deka sum snob, ama za bebeto kupuvam samo kvalitetni, brendirani, testirani, sertificirani i poskapi igracki. Ne mora da ima 5 tropalki, ke ima edna ama kvalitetna, a ako nemam za takva, nema da kupam nikakva. Od vnuk mi nasledivme chicco igracki stari 10 godini a izgledaat kako kupeni vcera.
Sum ZA kvalitetni i poskapi igracki zatoa sto zdravjeto i bezbednosta na moeto najmilo se bezceneti!

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
14.1.2013 22:52:44   
elenak
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Ќерката на славната пејачка Бијонсе, Блу Ајви ќе си игра со дијамантска барбика вредна 60.000 евра

Бијонсе и Џеј Зи на својата ќеркичка Блу Ајви, за првиот роденден и подариле барбика украсена со дијаманти, која чини неверојатни 60.000 евра!



A nie tuka se raspravame za tabletiuser posted image user posted image

Браво. Ја погодиле играчката ептен. Бог да чува! Разбирала таа од барбики па и од дијаманти да разбира. Ама нели треба да се пишува, да се зборува... Наместо тоа можеле на 6.000 деца што немаат никакви да им купат по една играчка од 10 евра.


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
14.1.2013 23:11:01   
Bilence2
POTPIS! Zal mi e sto ima luge sto ne se svesni za opasnosta od kineskite igracki, pa potrebno e nesto strasno da se sluci za da gi otstranat tie od repertoarot na svoite deca. Ne mislam.samo.na.toa.deka.izleglo topce, nekvalitetna plastika.ispusta.otrovni gasovi koi gi vdisuva deteto, ako pukne taa e ostra kako zilet, moze seriozno da go rasece deteto, oko.da.si istera ...uuuuu ne sakam.ni da pomislam.sto moze da se sluci.
Iako i ovie skapi e igracki se napraveni vo kina, sepak dizni ili marvel ili ...x kompanii renomirani, ne bi stavile potpis na nekvalitetna igracka. Samo sto kaj nas e problem sto ovie igracki se mnoooogu poskapi od dr zemji. Posledno kupivme jumper za bebusot od mothercare. Vo USA cenata mu bese 80 dolari, vo evropa 80 eur. Kaj nas 7700. Fisher price modelot sto go barav e veke off the shelf vo eu i se prodava so discount i cini 80 eur, kaj nas ke go donesat vo mart i ke cini 8400user posted image . Ne se normalni nasive so cenite. Ama sto e tuka e, pocituvam stav ...podobro edna kvalitetna i skapa, otkolku
pet nekvalitetni i eftini...

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama_sk

Na podarok za bebceto dobivme set_ tropalki, kineski od eftina tenka plastika ama so interesen dizajn i vpecatlivi boi. Iako ne planirav da gi otvoram i da i gi dadam da si igra, na prvoto pokazuvanje se izraduva i si rekov pa sto ako se eftini i nekvalitetni, neka gi igra ako ja pravat srekjna... Nekolku dena ja vrti niz race, ja pika vo usta, i se raduva na tropalkata... Denes na spalna gledam topce kako zrno grasok, se razbira od tropalkata!!! Ne sakam ni da pomislam kade mozelo toa kinesko topce da zavrsi, bitno sega tropalkite se na svoeto mesto-VO KANTA!
Ako nemam pari podobro bi mu dala na deteto tropalka od plasticno sisence so zrna oriz vnatre ama eftina igracka koja go zagrozuva zivotot na moeto dete ne bi kupila.
Moze ke recete deka sum snob, ama za bebeto kupuvam samo kvalitetni, brendirani, testirani, sertificirani i poskapi igracki. Ne mora da ima 5 tropalki, ke ima edna ama kvalitetna, a ako nemam za takva, nema da kupam nikakva. Od vnuk mi nasledivme chicco igracki stari 10 godini a izgledaat kako kupeni vcera.
Sum ZA kvalitetni i poskapi igracki zatoa sto zdravjeto i bezbednosta na moeto najmilo se bezceneti!



< Поракaта ја уредил Maca RR -- 15.1.2013 10:06:50 >


_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот mama_sk)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
15.1.2013 4:44:35   
Goddess*

ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Ќерката на славната пејачка Бијонсе, Блу Ајви ќе си игра со дијамантска барбика вредна 60.000 евра

Бијонсе и Џеј Зи на својата ќеркичка Блу Ајви, за првиот роденден и подариле барбика украсена со дијаманти, која чини неверојатни 60.000 евра!



A nie tuka se raspravame za tabletiuser posted image user posted image

Наместо тоа можеле на 6.000 деца што немаат никакви да им купат по една играчка од 10 евра.


Ufff..kolku e lesno da se raspredelat tugite pariuser posted image ...od svoj dzeb shto si sakaat i na kogo sakaat ke si kupatuser posted image

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
15.1.2013 9:27:18   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bilence2

POTPIS! Zal mi e sto ima luge sto ne se svesni za opasnosta od kineskite igracki, pa potrebno e nesto strasno da se sluci za da gi otstranat tie od repertoarot na svoite deca. Ne mislam.samo.na.toa.deka.izleglo topce, nekvalitetna plastika.ispusta.otrovni gasovi koi gi vdisuva deteto, ako pukne taa e ostra kako zilet, moze seriozno da go rasece deteto, oko.da.si istera ...uuuuu ne sakam.ni da pomislam.sto moze da se sluci.
Iako i ovie skapi e igracki se napraveni vo kina, sepak dizni ili marvel ili ...x kompanii renomirani, ne bi stavile potpis na nekvalitetna igracka. Samo sto kaj nas e problem sto ovie igracki se mnoooogu poskapi od dr zemji. Posledno kupivme jumper za bebusot od mothercare. Vo USA cenata mu bese 80 dolari, vo evropa 80 eur. Kaj nas 7700. Fisher price modelot sto go barav e veke off the shelf vo eu i se prodava so discount i cini 80 eur, kaj nas ke go donesat vo mart i ke cini 8400user posted image . Ne se normalni nasive so cenite. Ama sto e tuka e, pocituvam stav ...podobro edna kvalitetna i skapa, otkolku
pet nekvalitetni i eftini...

quote]ИЗВОРНА ПОРАКА: mama_sk

Na podarok za bebceto dobivme set tropalki, kineski od eftina tenka plastika ama so interesen dizajn i vpecatlivi boi. Iako ne planirav da gi otvoram i da i gi dadam da si igra, na prvoto pokazuvanje se izraduva i si rekov pa sto ako se eftini i nekvalitetni, neka gi igra ako ja pravat srekjna... Nekolku dena ja vrti niz race, ja pika vo usta, i se raduva na tropalkata... Denes na spalna gledam topce kako zrno grasok, se razbira od tropalkata!!! Ne sakam ni da pomislam kade mozelo toa kinesko topce da zavrsi, bitno sega tropalkite se na svoeto mesto-VO KANTA!
Ako nemam pari podobro bi mu dala na deteto tropalka od plasticno sisence so zrna oriz vnatre ama eftina igracka koja go zagrozuva zivotot na moeto dete ne bi kupila.
Moze ke recete deka sum snob, ama za bebeto kupuvam samo kvalitetni, brendirani, testirani, sertificirani i poskapi igracki. Ne mora da ima 5 tropalki, ke ima edna ama kvalitetna, a ako nemam za takva, nema da kupam nikakva. Od vnuk mi nasledivme chicco igracki stari 10 godini a izgledaat kako kupeni vcera.
Sum ZA kvalitetni i poskapi igracki zatoa sto zdravjeto i bezbednosta na moeto najmilo se bezceneti!





samo da znaete ona sto vo MK go narekuvate skapa igracka, vo EU se smeta za evtina igracka, site igracki koi vo EU se na popusti masovno se prodavaat i spagaat vo kategorija za secij djeb ili barem se dostapni za golem del od naselenieto, a ne samo za odbrani
Brendovite imaat i mnogu poskapi igracki koi voopsto nema rezon da se nudat vo MK bidejki nema koj da gi kupi, duri i ovie evtinite se za mnogumina luksuz
i ne mi e jasno kako od tableti, mobilni, x-boxovi dojdovme do tropalki i po isti kriteriumi ocenuvame deka skapoto e podobro

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
15.1.2013 11:55:23   
anaana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bilence2

POTPIS! Zal mi e sto ima luge sto ne se svesni za opasnosta od kineskite igracki, pa potrebno e nesto strasno da se sluci za da gi otstranat tie od repertoarot na svoite deca. Ne mislam.samo.na.toa.deka.izleglo topce, nekvalitetna plastika.ispusta.otrovni gasovi koi gi vdisuva deteto, ako pukne taa e ostra kako zilet, moze seriozno da go rasece deteto, oko.da.si istera ...uuuuu ne sakam.ni da pomislam.sto moze da se sluci.
Iako i ovie skapi e igracki se napraveni vo kina, sepak dizni ili marvel ili ...x kompanii renomirani, ne bi stavile potpis na nekvalitetna igracka.

malku e bez vrska delot na lugjeto sto ne se svesni. demek ako kupime kineska igracka namerno sakame da mu nastetime na sostvenoto dete? toa li e?
znaci prvo treba da sme svesni deka deteto moze da se povredi od sekoja igracka i toa e FAKT
znaci i na chicoo i na fisher price i na koja sakas igracka koja ima plastika, plastikata moze da se skrsi i deteto da se povredi
tocno deka ima igracki koi se prodavaat po pazari i kostaat 50 ili 100 den. logicno e da se ocekuva deka ke se rasipe ili skrsi za brzo vreme. cie saka neka e proizvodstvo sepak cenata si znaci nesto. ama ne ocekuvajte deka deteto e zastiteno ako kupite plasticna troplaka od nekoja francuska firma i ja platite 2000den. i taa moze da se skrsi.
sepak na pazarot ima razlicni igracki koj polosi koj podobri i zatoa se so razlicni ceni
mislam deka nema potreba do takvi komentari deka nekoj ne e svesen sto kupuva. veruvajte sekoj roditel e svesen i saka negovoto dete da ima se. ama standardot i ne ni e bas naklonet za toa.
jas mozam da recam podobro edna skapa igracka nego 10 eftini, bidejki imam dobra plata i mozam da si dozvolam. ama ima roditeli koi ne ni pomisluvaat da gledaat po izlozi na chicco i slicni takvi prodavnici za igracki. sepak najvazno e prvo deteto da e najadeno i obleceno.
mozebi ova bese epten of topik ama stvarno me nerviraat komentari od tipot lele kako ste kupile vie kineska igracka pa dete moze da se povredi od nea.. i kako ne ste svesni sto kupuvate???
nema dete koe ne igra so plastelin. sme igrale i nie. ke odi vo gradinka ke mu kupime boicki. moze da progolta del od plastelinot??? moze.. ete ti opasnost.. znaci da ne odime vo krajnosti
od sekoja igracka koja ke se skrsi ima opasnost

veke ne znam dali e temava za tehnika kako igracka za bebe, tablet za rodenden na malo dete ili brendirani igracki nasproti kineska roba???
ali sepak site tie na nekoj nacin se igracki za denesnive deca iako jas ne se slagam deka tabletot e igracka za dete, ama toa e toa :)))


< Поракaта ја уредил anaana -- 15.1.2013 11:56:11 >

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
15.1.2013 12:07:25   
Calypso
Јас би го ставила скапи играчки како целина во наводници, бидејќи во темава се зборува претежно за технологија, а не за играчки за деца user posted image
Како и да е, скапо или евтино - за секого е различно. Нешто за некого е скапо, за друг е евтино, за трет играчките за децата немаат цена и мора да се купат. Зависи од луѓето. Цената секогаш не значи квалитет. Може нешто што е поевтино да биде поквалитетно од нешто што е платено ѓавол и пол. Знам дека тука во Македонија, а веројатно и во странство тешко се наоѓаат квалитетни играчки. Јас на пример, би сакала син ми да има дрвени играчки. Ама тука не можам да најдам ништо интересно, а да е дрвено. Би платила и поскапо, да, ама дрвото е подобар избор од пластиката која буквално не следи на секој чекор. Ама да купувам скапи играчки секогаш кога детето ќе ми побара, или пак на секое излегување - тоа не. Купуваме ако почувствуваме дека детето има потреба од нешто ново за игра и едукација соодветно со возраста.

Таблети, лаптопи и мобилни телефони не ги сметам за играчки ни за возрасни, само потреба, а за деца тоа не се играчки. Не сметам дека ако син ми до 5-6 години и повеќе нема лаптоп, мобилен или таблет, ќе остане технолошки неписмен. Има време кога да го научи тоа, а сега, на скоро двегодишна возраст е рано.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
15.1.2013 12:17:03   
anaana
se slagam so tebe Calypso, posebno vo delot kaj laptopite i tabletite

inace koga sme kaj skapite, brendirani igracki, me interesira kako se postavuvaat roditelite na dete na koe mu se kupuvaat samo viskoko kvalitetni igracki koga ke odat na gosti kaj dete koe ima doma kineski igracki?
igra li nivnoto dete so tie igracki ili si nosi od doma? sto pravi toa dete vo gradinka? so sto igra?

znaci jas sega imam 10 mesecno bebe koe uste ne razbira sto e brend sto e igracka sto ke i dadam taa si igra. utre ke razbira ke gleda kaj drugite decinja i ke saka i taa. ako jas i kupuvam sam skapi igracki od strav deka so eftinite moze da se povredi, koga ke odime na gosti jas treba li da i reca so nivnite igracki nemoj da si igras. nosi si tvoja kukla i igraj si. :)))))
tocno e deka za dete nema cena. site go sakame najubavoto najkvalitetnoto najskapoto, se sto ke mu e najdobro na deteto. ama sto znam nekogas mislam deka malku se preteruva so seto ova made in china. ima losi igracki kako sto ima i losi proizvodi za vozrasni koi mirisaat neubavo. ama ima i ok raboti koi se kineski i site gi koirstime iako mozebi ne priznavame :))))

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Купувате ли ,,скапи,, играчки за вашите д...
15.1.2013 12:24:06   
elenak
Како автор на насловот на темата после сите дискусии јас би го изменила во ,,Купувате ли скапи подароци за вашите деца?,, Точно дека лап топ и таблети и мобилни не се играчки за деца, бидејќи не се ни нужна потреба за таа возраст а се купуваат специјално за нив тогаш да ги наречеме подароци, може ли?

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?